IBPBII/2/415-1213/13/MW

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 4 marca 2014 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/2/415-1213/13/MW

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 2 grudnia 2013 r. (data otrzymania 4 grudnia 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych bezpłatnego udostępnienia lokalu mieszkalnego członkowi rodziny - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 grudnia 2013 r. otrzymano ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych bezpłatnego udostępnienia lokalu mieszkalnego członkowi rodziny.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

W lutym 2013 r. Wnioskodawca otrzymał w spadku mieszkanie, w którym mieszka nadal jego babka. Wnioskodawca nie zawarł z babką pisemnej umowy najmu, mieszkanie udostępnia całkowicie bezpłatnie, babka jedynie uiszcza bezpośrednio do spółdzielni mieszkaniowej obowiązkowy czynsz.

Wątpliwości Wnioskodawcy budzi to czy udostępnienie lokalu rodzinie podlega opodatkowaniu i ewentualnie w jaki sposób. Wnioskodawca uzyskał dwie różne informacje na ten temat. Zgodnie z pierwszą z nich powinien złożyć deklarację PIT-36 za 2013 r., tzn. przychód stanowiłby czynsz ustalony przez spółdzielnię, a koszty uzyskania przychodu to również kwota czynszu do spółdzielni, więc dochód równa się zero.

Natomiast według drugiej z uzyskanych informacji nie musi składać żadnej deklaracji do Urzędu Skarbowego, gdyż z tytułu udostępnienia lokalu najbliższej rodzinie nie osiąga dochodu.

W związku z powyższym stanem faktycznym zadano następujące pytania:

1. Jak rozliczyć się z bezpłatnego udostępniania mieszkania babce.

2. Czy w związku z tym, że jest to bliska rodzina oraz że Wnioskodawca nie osiąga z tego tytułu dochodu, to nie ma obowiązku deklarować tego udostępnienia.

Zdaniem Wnioskodawcy, omawiane mieszkanie odziedziczył w spadku po ciotce i w związku z dalszym pokrewieństwem musiał uiścić wysoki podatek od spadku, z mieszkania nie może korzystać, gdyż zamieszkuje w nim nadal jego babka. Wnioskodawca dotychczas ponosi tylko koszty więc oczywiście najlepszym dla niego rozwiązaniem byłby brak obowiązku ujmowania w deklaracji zdarzenia jakim jest udostępnianie lokalu rodzinie. W ocenie Wnioskodawcy, lokal ten nie stanowi dla niego źródła dochodu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 710 ustawy - Kodeks cywilny (Dz. U. z 2014 r. poz. 121) - przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nie oznaczony na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy w zakresie przewidzianym umową i przepisami prawa. Cechą charakterystyczną użyczenia jest nieodpłatność oraz motyw bezinteresowności. Z uwagi na fakt, że z tytułu umowy użyczenia zobowiązanym do spełnienia świadczenia jest tylko użyczający, umowę tę należy uznać za jednostronnie zobowiązującą. Kodeks cywilny nie przewiduje żadnej szczególnej formy zawierania tej umowy i może ona być zawarta w dowolnej formie, np. pisemnej, ustnej, aktu notarialnego, czynności konkludentnych (dorozumianych). Z przepisów art. 710-719 Kodeksu cywilnego regulujących prawa i obowiązki stron umowy użyczenia wynika, że użytkującego obciążają koszty zwykłego użytkowania rzeczy i utrzymania jej w stanie niepogorszonym. Biorącego do używania można zatem obciążyć obowiązkiem regulowania zwykłych kosztów utrzymania rzeczy użyczonej, np. należnościami za czynsz, wywóz nieczystości, zużycie wody, gazu, energii elektrycznej, drobne remonty i konserwację przedmiotu użyczenia. Inne nakłady poniesione przez biorącego do używania podlegają zwrotowi.

Uznać należy więc, że bezpłatne udostępnienie przez Wnioskodawcę lokalu mieszkalnego swojej babce ma charakter umowy użyczenia zawartej w formie ustnej.

Stosownie do art. 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń (art. 11 ust. 1 ww. ustawy).

Odnosząc zatem powyższe uregulowania prawne do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego należy stwierdzić, że w związku z nieodpłatnym przekazaniem lokalu mieszkalnego do używania po stronie osoby użyczającej (Wnioskodawcy) nie powstanie przychód w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Opłata z tytułu czynszu do spółdzielni mieszkaniowej ponoszona przez babkę Wnioskodawcy w związku z użytkowaniem przez nią lokalu nie powoduje przysporzenia majątkowego po stronie Wnioskodawcy, gdyż z istoty użyczenia wynika, że użytkującego obciążają koszty zwykłego użytkowania rzeczy. Zatem zgodzić się należy z Wnioskodawcą, że z tytułu nieodpłatnego udostępnienia lokalu mieszkalnego babce nie powstanie po jego stronie dochód do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Wyjaśnić należy jedynie Wnioskodawcy, że nieodpłatne użyczenie lokalu nie skutkuje powstaniem dochodu w podatku dochodowym od osób fizycznych bez względu na to czy lokal użyczany jest członkowi rodziny czy osobie obcej.

Stanowisko Wnioskodawcy uznać należało zatem za prawidłowe.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie - w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl