IBPBII/2/415-120/09/MM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 22 kwietnia 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/2/415-120/09/MM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 2 lutego 2009 r. (data wpływu do Organu 4 lutego 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości:

* zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości wydatków wymienionych we wniosku - jest prawidłowe,

* łącznego rozliczenia przez małżonków dochodu uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 lutego 2009 r. do Organu wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania przychodu uzyskanego z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W dniu 13 listopada 2006 r. wnioskodawczyni wraz z małżonkiem, z którym pozostaje we wspólności ustawowej, podpisała umowę przedwstępną sprzedaży przez dewelopera na ich rzecz lokalu mieszkalnego, w formie aktu notarialnego. W grudniu 2006 r. na zakup przedmiotowego lokalu małżonkowie zaciągnęli kredyt budowlano-hipoteczny w banku. Zakup lokalu został w 100% sfinansowany z tego kredytu.

W dniu 28 kwietnia 2008 r. małżonkowie podpisali z deweloperem umowę ustanowienia odrębnej własności lokalu i sprzedaży w formie aktu notarialnego, mocą której nabyli własność lokalu a następnie uzyskali wpis tego prawa w księdze wieczystej nieruchomości. We wrześniu 2008 r. małżonkowie podpisali notarialną umowę sprzedaży przedmiotowego lokalu na rzecz osoby fizycznej za cenę wyższą niż cena zakupu. W związku z powyższym (powstanie przychodu ze sprzedaży) istnieje obowiązek zapłaty zryczałtowanego podatku od dochodu ze sprzedaży.

W związku z nabyciem przedmiotowego lokalu małżonkowie ponieśli następujące, udokumentowane koszty:

1.

koszty związane z zawarciem i uruchomieniem kredytu, zaciągniętego na sfinansowanie w 100% zakupu przedmiotowego lokalu w tym:

- bezzwrotną opłatę na rzecz banku stanowiącą różnicę pomiędzy wkładem własnym wymaganym a wkładem własnym wniesionym,

- ubezpieczenie kredytu, stanowiące tymczasowe zabezpieczenie banku do czasu ustanowienia hipoteki,

- spłacone do dnia sprzedaży przedmiotowego lokalu zapłacone na rzecz banku odsetki od tego kredytu.

2.

opłaty notarialne i sądowe pobrane przez notariusza od sporządzenia przedwstępnej umowy sprzedaży lokalu mieszkalnego na rzecz małżonków przez dewelopera,

3.

opłaty notarialne i sądowe pobrane przez notariusza od sporządzenia umowy ustanowienia odrębnej własności lokalu i sprzedaży przez dewelopera na rzecz małżonków lokalu mieszkalnego (w tym podatek od czynności cywilnoprawnych).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy do kosztów uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia przedmiotowego lokalu (nieruchomości) można zaliczyć udokumentowane koszty nabycia szczegółowo wymienione w punktach od 1 do 3 opisanego powyżej stanu faktycznego tj. koszty związane z zawarciem umowy kredytu oraz opłaty sądowe i notarialne.

Czy obowiązek złożenia stosownej deklaracji podatkowej i odprowadzenia podatku ciąży na obojgu małżonkach, od połowy dochodu każdy, czy też możliwe jest złożenie jednej deklaracji od całego dochodu sporządzonej przez oboje małżonków.

Zdaniem wnioskodawczyni, do kosztów uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości można zaliczyć wszystkie szczegółowo opisane w pkt od 1 do 3 stanu faktycznego wydatki poniesione i udokumentowane przez wnioskodawczynię, w tym w szczególności koszty związane z zaciągnięciem kredytu na zakup nieruchomości (opłaty, odsetki od kredytu spłacone do dnia sprzedaży, ubezpieczenie kredytu) oraz koszty notarialne i sądowe poniesione przy dokonywaniu zakupu nieruchomości. Na poparcie swojego stanowiska wnioskodawczyni powołuje pisma organów podatkowych, a mianowicie: interpretację Trzeciego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście nr 1440/1CF/415/IP-79/07/EW z dnia 31 sierpnia 2007 r., interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie nr IPPB1/415-1/08-2/AŻ z dnia 2 kwietnia 2008 r.

Zdaniem wnioskodawczyni wymienione wydatki (koszty) zostały poniesione przez podatnika faktycznie, a bez ich poniesienia nie powstałby przychód. Zdaniem wnioskodawczyni możliwe jest złożenie jednej deklaracji przez oboje małżonków i odprowadzenie podatku od całego dochodu.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) źródłem przychodu jest - z zastrzeżeniem ust. 2 - odpłatne zbycie:

1.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

2.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

3.

prawa wieczystego użytkowania gruntów

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Ustawą z dnia 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 209, poz. 1316) zmieniono m.in. zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jednakże zgodnie z art. 8 ust. 1 ww. ustawy zmieniającej, do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) w okresie od dnia 1 stycznia 2007 r. do dnia 31 grudnia 2008 r., stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 r.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że ostateczna umowa przenosząca prawo własności przedmiotowej nieruchomości na rzecz wnioskodawczyni i jej męża została zawarta 28 kwietnia 2008 r. Dokonując interpretacji przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy więc odnieść się do ww. ustawy w brzmieniu obowiązującym od 1 styczna 2007 r. do 31 grudnia 2008 r.

Jak wynika z art. 30e ust. 1 i 4 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku i jest płatny w terminie złożenia zeznania za rok podatkowy, w którym nastąpiło odpłatne zbycie.

Podstawą obliczenia podatku jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw (art. 30e ust. 2 ww. ustawy). Dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) nie łączy się z dochodami (przychodami) z innych źródeł (art. 30e ust. 5 ww. ustawy).

Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej.

Stosownie do art. 22 ust. 6c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), z zastrzeżeniem ust. 6d, stanowią udokumentowane koszty nabycia lub udokumentowane koszty wytworzenia, powiększone o udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania.

Wysokość ww. nakładów, zgodnie z art. 22 ust. 6e tej ustawy, ustala się na podstawie faktur VAT w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług oraz dokumentów stwierdzających poniesienie opłat administracyjnych.

Stosownie do powołanych przepisów należy stwierdzić, że przychód uzyskany ze sprzedaży przedmiotowego lokalu może zostać pomniejszony o koszty, o których mowa w art. 19 ust. 1 oraz w art. 22 ust. 6c ww. ustawy. Przy czym, jak wynika z cytowanego powyżej art. 22 ust. 6c ww. ustawy do kosztów uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości zaliczane są wyłącznie:

* udokumentowane koszty nabycia,

* udokumentowane nakłady na to mieszkanie zwiększające jego wartość.

Określając koszty uzyskania przychodu należy brać pod uwagę te wydatki, które mają bezpośredni wpływ na uzyskany przychód.

Biorąc pod uwagę opisany we wniosku stan faktyczny oraz przedstawiony powyżej stan prawny, należy stwierdzić, że do kosztów uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia przedmiotowego lokalu można zaliczyć prawidłowo udokumentowane, opisane we wniosku wydatki, tj.:

1.

koszty związane z zawarciem i uruchomieniem kredytu, zaciągniętego na sfinansowanie w 100% zakupu przedmiotowego lokalu w tym:

- bezzwrotną opłatę na rzecz banku stanowiącą różnicę pomiędzy wkładem własnym wymaganym a wkładem własnym wniesionym,

- ubezpieczenie kredytu, stanowiące tymczasowe zabezpieczenie banku do czasu ustanowienia hipoteki,

- spłacone do dnia sprzedaży przedmiotowego lokalu zapłacone na rzecz banku odsetki od tego kredytu.

2.

opłaty notarialne i sądowe pobrane przez notariusza od sporządzenia przedwstępnej umowy sprzedaży lokalu mieszkalnego na rzecz małżonków przez dewelopera,

3.

opłaty notarialne i sądowe pobrane przez notariusza od sporządzenia umowy ustanowienia odrębnej własności lokalu i sprzedaży przez dewelopera na rzecz małżonków lokalu mieszkalnego (w tym podatek od czynności cywilnoprawnych).

Stanowisko wnioskodawczyni w tym zakresie jest prawidłowe.

Odnośnie możliwości łącznego rozliczenia przez małżonków przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości objętej wspólnością majątkową wyjaśnia się co następuje.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 wyżej wymienionej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu od osiągniętych przez nich dochodów.

Zgodnie natomiast z art. 6 ust. 2 ustawy małżonkowie przy spełnieniu warunków przewidzianych w tym przepisie mogą być opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów, przy czym do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany, w przedmiotowej sprawie przychodów opodatkowanych na podstawie art. 30e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stosunki majątkowe między małżonkami zostały uregulowane w ustawie z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. Nr 9, poz. 59 z późn. zm.). Zgodnie z art. 31 § 1 ustawy - Kodeks rodzinny i opiekuńczy, z chwilą zawarcia małżeństwa między małżonkami z mocy prawa powstaje wspólność majątkowa obejmująca przedmioty nabyte w czasie jego trwania przez oboje małżonków lub jednego z nich.

Przy ustalaniu przychodów osiąganych z majątku wspólnego, znajduje zastosowanie przepis art. 43 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, z którego wynika, że oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym.

Zatem w przypadku zbycia nieruchomości przez małżonków każdy z nich jako odrębny podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych zobowiązany jest do rozliczenia połowy przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości stanowiącej majątek wspólny małżeński i wyliczenia należnego podatku dochodowego. Podatek z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych nabytych lub wybudowanych w latach 2007-2008, o którym mowa w art. 30e ustawy podlega wykazaniu w poz. 193 zeznania PIT-36 (w przypadku indywidualnego rozliczenia) lub w poz. 193 i 194 zeznania PIT-36 (w przypadku wyboru sposobu opodatkowania, o którym mowa w art. 6 ust. 2 ustawy).

Reasumując, wydatki wymienione przez wnioskodawczynię mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia przedmiotowego mieszkania. Dochody z tytułu sprzedaży nie łączy się z dochodami z innych źródeł, dlatego wnioskodawczyni winna samodzielnie rozliczyć uzyskany dochód z tego tytułu. Dochód ten należy obliczyć jako różnicę pomiędzy 1/2 przychodu z odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego a 1/2 wydatków poniesionych przez małżonków zaliczonych do kosztów uzyskania przychodu zgodnie z art. 22 ust. 6c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jeżeli wnioskodawczyni spełnia warunki, o których mowa w art. 6 ust. 2 ww. ustawy, należny od każdego z małżonków podatek może zostać wykazany w odrębnych pozycjach jednego zeznania PIT-36.

Mając powyższe na uwadze stanowisko wnioskodawczyni, iż możliwym jest odprowadzenie podatku od całego dochodu ze sprzedaży nieruchomości należało uznać za nieprawidłowe.

Odnosząc się do powołanych przez wnioskodawczynię pism, organ podatkowy podkreśla, iż jakkolwiek orzeczenia podatkowe kształtują pewną linię wykładni obowiązującego prawa, jednak dotyczą wyłącznie konkretnych spraw, w danym stanie prawnym. W odniesieniu do powołanych przez wnioskodawcę pism organów podatkowych należy stwierdzić, że orzeczenia te zapadły w indywidualnych sprawach i w świetle art. 87 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej nie są źródłem powszechnie obowiązującego prawa i tym samym nie mogą być wiążące dla organu wydającego przedmiotową interpretację.

Należy także wskazać, iż z uwagi na to, że interpretacje prawa podatkowego wydawane są w indywidualnej sprawie zainteresowanego, co wynika z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej - niniejsza interpretacja jest wiążąca dla wnioskodawczyni, jako występującej z wnioskiem. Nie chroni natomiast męża wnioskodawczyni. Małżonek wnioskodawczyni chcąc uzyskać interpretację indywidualną powinien wystąpić z odrębnym wnioskiem o jej udzielenie.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Kraszewskiego 4a, 35-016 Rzeszów po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl