IBPBII/2/415-1146/11/JG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 18 stycznia 2012 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/2/415-1146/11/JG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pani stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 19 października 2011 r. (data wpływu do tut. Biura 25 października 2011 r.), uzupełnionym w dniu 4 stycznia 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży udziałów w nieruchomości nabytych w drodze spadku - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 października 2011 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży udziałów w nieruchomości nabytych w drodze spadku.

W związku z brakami formalnymi, pismem z dnia 22 grudnia 2011 r. Znak: IBPB II/2/415-1146/11/JG wezwano wnioskodawczynię do uzupełnienia wniosku. Uzupełnienia dokonano w dniu 4 stycznia 2012 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Na rozprawie w dniu 8 lutego 2006 r. Sąd Rejonowy postanowił o nabyciu spadku po zmarłych rodzicach wnioskodawczyni w następujący sposób:

* po zmarłej 22 maja 2003 r. matce spadek nabyli po 1/4 jej mąż oraz troje dzieci w tym wnioskodawczyni.

* po zmarłym 9 marca 2005 r. ojcu spadek nabyło po 1/3 troje dzieci w tym wnioskodawczyni.

Od spadku po rodzicach wnioskodawczyni zapłaciła w całości należny podatek od spadków i darowizn.

Po zmarłych rodzicach wnioskodawczyni odziedziczyła m.in. udziały w nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym. Wnioskodawczyni swoje udziały w ww. nieruchomości sprzedała w całości 29 września 2011 r. (umowa przedwstępna: 12 maja 2011 r.).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy wnioskodawczyni jest zwolniona z opodatkowania podatkiem od osób fizycznych przychodu ze zbycia 29 września 2011 r. swoich udziałów w nieruchomości.

Zdaniem wnioskodawczyni, jest ona zwolniona z opodatkowania podatkiem od osób fizycznych przychodu ze zbycia 29 września 2011 r. swoich udziałów w nieruchomości. Wnioskodawczyni wskazała, że na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r., ponieważ prawa majątkowe do zbywanej nieruchomości zostały nabyte do końca 2006 r. w drodze spadku, przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości jest całkowicie zwolniony z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Wnioskodawczyni dodatkowo zaznaczyła, iż udziały w przedmiotowej nieruchomości nabyła wraz ze śmiercią matki - czyli 22 maja 2003 r., oraz ojca - czyli 9 marca 2005 r. Więc okres pięciu lat od nabycia nieruchomości liczony od śmierci jej ojca, minął z końcem roku kalendarzowego 2010 r. (art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r.). Wobec tego uważa, że przychód z odpłatnego zbycia w 2006 r. (powinno być 2011 r.) nieruchomości jest już zwolniony z podatku od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z dyspozycją zawartą w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy formułuje generalną zasadę, że sprzedaż nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego. Tym samym jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości jej części lub udziału w nieruchomości nastąpiło po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie - nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

W przypadku nabycia nieruchomości lub udziału w nieruchomości w drodze spadku pięcioletni termin, o którym mowa powyżej winien być liczony od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie spadku.

Zgodnie z art. 922 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) spadek to prawa i obowiązki zmarłego wynikające ze stosunków cywilnoprawnych, które z chwilą jego śmierci przechodzą na następców prawnych. W myśl art. 924 Kodeksu cywilnego spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku (art. 925 Kodeksu cywilnego). Oznacza to, że z chwilą śmierci należące do spadkodawcy prawa i obowiązki stają się spadkiem, który podlega przepisom prawa spadkowego, a data śmierci (chwila śmierci) spadkodawcy (spadkodawców) ustala, kto staje się spadkobiercą oraz co wchodzi w skład masy spadkowej. Z kolei sąd postanowieniem stwierdza jedynie fakt nabycia spadku przez spadkobiercę (art. 1025 § 1 k.c.). Tak więc istotnym z punktu widzenia prawa jest dzień otwarcia spadku, czyli data śmierci spadkodawcy (spadkodawców).

Z analizy przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że po matce zmarłej w dniu 22 maja 2003 r. wnioskodawczyni nabyła wynoszący #188; udział w spadku, a po zmarłym w dniu 9 marca 2005 r. ojcu nabyła udział w spadku wynoszący 1/3. W skład spadku po zmarłych rodzicach wchodziła m.in. nieruchomość zabudowana budynkiem mieszkalnym. W dniu 29 września 2011 r. wnioskodawczyni dokonała sprzedaży swoich udziałów w ww. nieruchomości.

Dokonując zatem oceny skutków podatkowych dokonanej przez wnioskodawczynię w 2011 r. sprzedaży udziałów w nieruchomości stwierdzić należy, iż dokonana sprzedaż udziałów w nieruchomości w ogóle nie będzie stanowiła dla wnioskodawczyni źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy. Tym samym przychód jaki wnioskodawczyni uzyskała w 2011 r. ze sprzedaży udziałów w przedmiotowej nieruchomości nabytych w drodze spadku po zmarłych rodzicach nie będzie w ogóle podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, bowiem stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ww. ustawy, od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie udziału zarówno po matce (w 2003 r.) jak i po ojcu (w 2005 r.) w chwili ich sprzedaży w 2011 r. upłynęło 5 lat.

Istotnie słusznie wnioskodawczyni twierdzi, iż fakt nabycia udziału w nieruchomości w drodze spadku do końca 2006 r. pod rządami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r. skutkuje możliwością zastosowania zwolnienia wynikającego z art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowiącego, iż wolne od podatku są w całości przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny. Jednakże skoro w stanie faktycznym w wyniku sprzedaży przez wnioskodawczynię udziałów w nieruchomości nie powstaje przychód do opodatkowania, to w tym przypadku brak jest podstaw prawnych do zastosowania zwolnienia wynikającego z art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r. do przychodu uzyskanego ze sprzedaży udziałów w nieruchomości nabytych w drodze spadku. Aby móc zastosować powyższe zwolnienie, w pierwszej kolejności sprzedaż musi w ogóle stanowić źródło podlegającego opodatkowaniu przychodu, co w niniejszej sprawie nie ma miejsca.

Reasumując, uzyskany przez wnioskodawczynię w 2011 r. przychód ze sprzedaży udziałów w nieruchomości w ogóle nie stanowi źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Tym samym w stanie faktycznym nie ma podstaw prawnych aby uzyskany przez wnioskodawczynię przychód ze sprzedaży udziałów w nieruchomości kwalifikować jako podlegający zwolnieniu na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r.

Mając powyższe na uwadze stanowisko wnioskodawczyni, że przychód ze zbycia w dniu 29 września 2011 r. swoich udziałów w nieruchomości nabytych w drodze spadku po zmarłych rodzicach jest zwolniony z opodatkowania z uwagi upływ 5 letniego terminu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl