IBPBII/2/415-1136/09/CJS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 18 lutego 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/2/415-1136/09/CJS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pani stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 20 listopada 2009 r. (data wpływu do tut. Biura - 23 listopada 2009 r.), uzupełnionym w dniu 3 lutego 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania przychodu ze sprzedaży udziału w nieruchomości uprzednio wywłaszczonej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 listopada 2009 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania przychodu ze sprzedaży udziału w nieruchomości uprzednio wywłaszczonej.

W związku z brakami formalnymi wniosku pismem z dnia 21 stycznia 2010 r. Znak: IBPBII/2/415-1136/09/CJS wezwano wnioskodawczynię do uzupełnienia wniosku. Uzupełnienia wniosku dokonano w dniu 03lutego 2010 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawczyni była współwłaścicielem (w 1/3 części) nieruchomości. Podstawą wpisu do księgi wieczystej były postanowienia sądu rejonowego z dnia 21 września 1959 r., 6 października 1999 r. o stwierdzeniu nabycia spadku oraz postanowienie sądu rejonowego z dnia 4 sierpnia 2008 r. o stwierdzeniu nabycia spadku.

W wyniku modernizacji operatu ewidencji gruntu nastąpiła zmiana numeracji działki na działkę nr 927 o pow. 5593 m 2 w obr 218.

Wnioskodawczyni podnosi, że skoro do nabycia w drodze dziedziczenia udziału we współwłasności działki w 1/6 części na podstawie postanowienia sądu z dnia 4 sierpnia 2008 r. (pozostałą część nabyła w drodze dziedziczenia na postawie postanowienia sądu z dnia 6 października 1999 r.) nie stanowi nabycia, o którym mowa w przepisie art. 21 ust. 1 pkt 29 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z uwagi na nieuiszczenie ceny przez wnioskodawczynię jak i na fakt zwolnienia z podatku od spadku (I grupa podatkowa, spadek po matce).

Ponadto wnioskodawczyni zaznacza, że przepisy dotyczące m.in. zwolnień od podatku należy ściśle interpretować z jego literalnym brzmieniem. Celem ustawodawcy było unikanie takich sytuacji, w których osoby posiadające wiedzę albo przewidujące wywłaszczenie lub możliwość kupna na cele uzasadniające wywłaszczenie nabywały nieruchomości w celach spekulacyjnych.

Wnioskodawczyni w dniu 26 września 2009 r. sprzedała Gminie udział stanowiący 1/3 część we współwłasności nieruchomości na cel publiczny za cenę 186.433,34 zł.

Nabycie przez Gminę nastąpiło w trybie ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. Nr 115, poz. 740 z późn. zm.) do gminnych zasobów nieruchomości z przeznaczeniem pod komunikację i infrastrukturę (potwierdzone aktem notarialnym).

Ponadto wnioskodawczyni wskazuje" że ojciec jej zmarł w dniu 22 kwietnia 1992 r. i po nim spadek nabyła w #189; części wnioskodawczyni (drugą współspadkobierczynią była matka wnioskodawczyni, która nabyła również spadek w 1/2/ części). Dodać należy, że zmarły ojciec wnioskodawczyni był współwłaścicielem przedmiotowej działki w 1/3 części.

Matka wnioskodawczyni zmarła w dniu 28 czerwca 2008 r., a spadek po niej w całości nabyła wnioskodawczyni i stała się właścicielem działki w 1/3 części.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy przychód uzyskany z tytułu sprzedaży udziału we współwłasności nieruchomości jest wolny od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 29 ww. ustawy.

Zdaniem wnioskodawczyni, uzyskany przychód z tytułu odpłatnego zbycia udziału we współwłasności w opisanym stanie faktycznym, jest wolny od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1pkt 29 ww. ustawy, gdyż spełniona jest dyspozycja tego przepisu.

Odpłatne zbycie na rzecz Gminy nastąpiło w trybie wspomnianej ustawy o gospodarce nieruchomościami na cele uzasadniające jej wywłaszczenie co w sposób jednoznaczny wynika z powołanego wyżej aktu notarialnego, a także z protokołu uzgodnień spisanego w biurze Gospodarki Nieruchomościami Miasta R. w dniu 28 września 2009 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) źródłem przychodu jest odpłatne zbycie m.in. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Z powyższego jednoznacznie wynika, że aby sprzedaż nieruchomości nie stanowiła w ogóle źródła przychodu, to sprzedaż ta winna nastąpić po upływie 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie. Aby zatem ustalić czy w przedmiotowej sprawie sprzedaż działki będzie stanowiła źródło przychodu, należy ustalić datę ich nabycia.

Ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588) zmieniono zasady opodatkowania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Na podstawie art. 7 ust. 1 ww. ustawy zmieniającej do przychodu (dochodu) uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r. stosuje się zasady określone w ww. ustawie - w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

Natomiast zgodnie z art. 8 ust. 1 ww. ustawy zmieniającej, do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) w okresie od dnia 1 stycznia 2007 r. do dnia 31 grudnia 2008 r., stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 r.

W przedmiotowej sprawie - dla określenia właściwej podstawy normującej zasady opodatkowania przychodu, uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze spadku po ojcu oraz po matce - istotne znaczenie ma ustalenie daty nabycia przedmiotowej nieruchomości.

Zgodnie z art. 924 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku (art. 925 Kodeksu cywilnego). Oznacza to, że z chwilą śmierci należące do spadkodawcy prawa i obowiązki stają się spadkiem, który podlega przepisom prawa spadkowego, a data śmierci (chwila śmierci) spadkodawcy (spadkodawców) ustala, kto staje się spadkobiercą oraz co wchodzi w skład masy spadkowej. Z kolei postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku potwierdza jedynie prawo spadkobiercy do tego spadku od momentu jego otwarcia. Istotne zatem dla podatku dochodowego jest dzień otwarcia spadku, czyli data śmierci spadkodawcy.

Z uwagi na fakt, iż nabycie udziałów w nieruchomości podlegających zbyciu nastąpiło w drodze spadku po zmarłym w 1992 r. ojcu i po zmarłej w 2008 r. matce, dokonując oceny skutków prawnych przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzić należy, iż odpłatne zbycie udziału w przedmiotowej nieruchomości jaki wnioskodawczyni nabyła w spadku po ojcu, w ogóle nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem dochodowym, ponieważ okres pięcioletni, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy już upłynął.

Natomiast do oceny skutków prawnych odpłatnego zbycia pozostałego udziału w przedmiotowej nieruchomości, a nabytego w drodze spadku po matce należy stosować przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 r.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 29 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z tytułu odszkodowania wypłaconego stosownie do przepisów o gospodarce nieruchomościami lub z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości na cele uzasadniające jej wywłaszczenie oraz z tytułu sprzedaży nieruchomości w związku z realizacją przez nabywcę prawa pierwokupu stosownie do przepisów o gospodarce nieruchomościami; nie dotyczy to przypadków, gdy właściciel nieruchomości, o której mowa w zdaniu pierwszym, nabył jej własność w okresie 2 lat przed wszczęciem postępowania wywłaszczeniowego bądź odpłatnym zbyciem nieruchomości za cenę niższą o co najmniej 50% od wysokości uzyskanego odszkodowania lub ceny zbycia nieruchomości na cele uzasadniające jej wywłaszczenie lub w związku z realizacją prawa pierwokupu.

Analiza zacytowanego przepisu prowadzi do wniosku, że przedmiotowe zwolnienie nie będzie przysługiwało jeżeli łącznie spełnione zostaną następujące warunki:

1.

nabycie nieruchomości nastąpiło w okresie 2 lat przed wszczęciem postępowania wywłaszczeniowego lub odpłatnym zbyciem,

2.

cena jej nabycia była o co najmniej 50% niższa od wysokości odszkodowania lub ceny zbycia.

Zatem w przypadku, gdy spełniony zostanie tylko jeden z warunków albo gdy żaden z nich nie zostanie spełniony, uzyskany przychód będzie korzystał ze zwolnienia.

W analizowanym stanie faktycznym odpłatne zbycie (26 września 2009 r.) udziału w nieruchomości nastąpiło co prawda przed upływem 2 lat od daty jego nabycia (28 czerwca 2008 r.), jednakże nabycie tego udziału w nieruchomości nastąpiło w drodze spadku, nie występuje więc cena nabycia nieruchomości. W związku z powyższym nie został spełniony drugi warunek wyłączający przedmiotowe zwolnienie.

Reasumując stwierdzić należy, że uzyskany przez wnioskodawczynię przychód z odpłatnego zbycia udziału w nieruchomości nabytego w drodze spadku po ojcu w ogóle nie stanowi przychodu z uwagi na upływ 5 letniego okresu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy. Natomiast uzyskany przez wnioskodawczynię przychód z odpłatnego zbycia udziału w nieruchomości nabytego w spadku po matce jest zwolniony z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 29 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stanowisko wnioskodawczyni jest zatem prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Kraszewskiego 4a, 35-016 Rzeszów, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl