IBPBII/2/415-1108/09/JG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 16 lutego 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/2/415-1108/09/JG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pani stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 9 listopada 2009 r. (data wpływu do tut. Biura 16 listopada 2009 r.) uzupełnionym w dniu 1 lutego 2010 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie m.in. możliwości rozliczenia z małoletnią córką na zasadach przewidzianych dla osoby samotnie wychowującej dzieci - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 listopada 2009 r. wpłynął do Biura wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie m.in. możliwości rozliczenia z małoletnią córką na zasadach przewidzianych dla osoby samotnie wychowującej dzieci.

Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych. Dlatego też pismem z dnia 6 stycznia 2010 r., Znak: IBPBII/2/415-1107/09/JG, IBPBII/2/415-1108/09/JG, IBPBII/2/415-1109/09/JG wezwano wnioskodawczynię do jego uzupełnienia. Uzupełnienia dokonano w dniu 1 lutego 2010 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Pozostając we wspólnocie małżeńskiej mąż wnioskodawczyni w dniu 12 lipca 1996 r. nabył nieruchomość niemieszkalną - akt notarialny na męża. Na zakup tej nieruchomości małżonkowie zaciągnęli kredyt. Nieruchomość wchodziła w skład majątku wspólnego małżonków. Całość nieruchomości wynosiła 5,17 ha w tym 0,66 ha stanowiły działki niezabudowane o charakterze rolnym. W dniu 14 czerwca 2007 r. zmarł mąż wnioskodawczyni. W dniu 5 grudnia 2007 r. postanowieniem Sądu Rejonowego wnioskodawczyni odziedziczyła w spadku po zmarłym mężu ww. nieruchomość w #189; części, a w #189; części małoletnia córka, której jest opiekunem prawnym. Spadek został przyjęty z dobrodziejstwem inwentarza i jak podkreśla wnioskodawczyni ogranicza jej odpowiedzialność za długi spadkowe do wysokości masy spadkowej. Zgodnie z procedurą spadkową na zlecenie Sądu Rejonowego został sporządzony spis inwentarza. Nieruchomość została sprzedana w dniu 28 lipca 2009 r., aby spłacić istniejące długi powstałe do dnia śmieci męża. Z przychodu ze sprzedaży kupujący potrącił dług, gdyż ww. nieruchomość obciążona była hipoteką. Długi zostały opłacone przez kupującego z ceny sprzedaży na rachunki wierzycieli - co wynika z aktu notarialnego. Był to warunek uzyskania przez wnioskodawczynię i jej córkę przychodu ze sprzedaży nieruchomości. Część długów wpisana była wprost do hipoteki, obciążając jej wartość, pozostałe długi nie były wpisane do hipoteki.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie.

Czy wnioskodawczyni za 2009 r. może dokonać rozliczenia podatku wspólne z małoletnią córką, która uzyskała przychód ze sprzedaży odziedziczonej w spadku nieruchomości.

Zdaniem wnioskodawczyni, w przedstawionej sytuacji otrzymuje dochody z tytułu zatrudnienia, do tej pory dokonywała rozliczenia podatku dochodowego wspólnie z małoletnia córką na zasadach określonych dla osób samotnie wychowujących dzieci, korzystając z ulgi przysługującej osobom samotnym, gdyż jest wdową. W roku 2008 r. dokonała rozliczenia z tytułu podatku od osób fizycznych odliczając ulgę z tytułu opieki i wychowania córki - jako samotny rodzic. Uważa że swoje dochody za 2009 r. wykaże w zeznaniu PIT-36 i będzie mogła wykorzystać ulgę jako matka samotnie wychowująca córkę. W związku z zasadą, że dochodów z odpłatnego zbycia nieruchomości nie łączy się z dochodami innych źródeł w 2009 r. może dokonać rozliczenia wspólnie z małoletnią córką, która uzyskała przychód ze sprzedaży odziedziczonej w spadku nieruchomości.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje.

Niniejsza interpretacja zawiera ocenę stanowiska wnioskodawczyni wyłącznie w zakresie możliwości rozliczenia z małoletnią córką podatku na zasadach przewidzianych dla osoby samotnie wychowującej dzieci. Ocena stanowiska w zakresie ustalenia podstawy opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości w części nabytej w drodze spadku oraz w zakresie ustalenia daty nabycia nieruchomości została zawarta w odrębnych interpretacjach. Natomiast w zakresie sposobu rozliczenia sprzedaży udziału w nieruchomości nabytego w spadku przez córkę wnioskodawczyni wydane zostało odrębne rozstrzygnięcie.

Zgodnie z art. 6 ust. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2009 r. od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, samotnie wychowujących w roku podatkowym dzieci:

1.

małoletnie,

2.

bez względu na ich wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,

3.

do ukończenia 25 roku życia uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, przepisach o szkolnictwie wyższym lub w przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie, jeżeli w roku podatkowym nie uzyskały dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 lub art. 30b w łącznej wysokości przekraczającej kwotę stanowiącą iloraz kwoty zmniejszającej podatek oraz stawki podatku, określonych w pierwszym przedziale skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, z wyjątkiem renty rodzinnej

- podatek może być określony, z zastrzeżeniem ust. 8, na wniosek wyrażony w rocznym zeznaniu podatkowym, w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy dochodów osoby samotnie wychowującej dzieci, z uwzględnieniem art. 7, z tym że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany na zasadach określonych w tej ustawie.

W myśl art. 6 ust. 5 zdanie pierwsze ww. ustawy za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się jednego z rodziców albo opiekuna prawnego, jeżeli osoba ta jest panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów.

Z powyższego wynika, że ustawodawca uzależnił prawo do skorzystania z preferencyjnych zasad obliczania podatku dochodowego dla osób samotnie wychowujących dzieci od spełnienia łącznie następujących warunków: posiadania statusu osoby samotnie wychowującej dziecko, wychowywania w roku podatkowym dzieci (dziecka), nie uzyskiwania przez dzieci (dziecko) dochodów (z wyjątkiem przewidzianych ustawą), wyrażenia wniosku o rozliczenie na preferencyjnych warunkach w rocznym zeznaniu podatkowym.

Zgodnie z art. 6 ust. 8 powołanej ustawy sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2 i 4, nie ma zastosowania w sytuacji, gdy chociażby do jednego z małżonków, osoby samotnie wychowującej dzieci lub do jej dziecka mają zastosowanie przepisy art. 30c ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym lub ustawy z dnia 24 sierpnia 2006 r. o podatku tonażowym.

Ponadto art. 6 ust. 10 ww. ustawy określa, że sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2 i 4, nie ma zastosowania do podatników, którzy wniosek, wyrażony w zeznaniu podatkowym, określony w ust. 2 i 4, złożą po terminie, o którym mowa w art. 45 ust. 1, tj. po dniu 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym.

Cytowane przepisy wprowadzają wyjątek od zasady dokonywania indywidualnego rozliczenia zobowiązania podatkowego podatników poprzez ustalenie preferencyjnego sposobu rozliczenia. W konsekwencji, aby móc rozliczyć się jako osoba samotnie wychowująca dziecko należy spełniać wszystkie warunki określone w stosownych przepisach.

Natomiast na podstawie art. 7 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochody małoletnich dzieci własnych i przysposobionych, z wyjątkiem dochodów z ich pracy, stypendiów oraz dochodów z przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku, podlegające opodatkowaniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, dolicza się do dochodów rodziców, chyba że rodzicom nie przysługuje prawo pobierania pożytków ze źródeł przychodów dzieci.

Należy zwrócić uwagę, że zacytowany powyżej przepis art. 7 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych regułę zaliczania dochodów dzieci do dochodów rodziców lub osób samotnie je wychowujących odnosi wyłącznie do dochodów małoletnich dzieci własnych lub przysposobionych.

Dochody małoletnich dzieci podlegające łącznemu opodatkowaniu z dochodami rodziców podlegają wykazaniu na druku PIT/M stanowiącym załącznik do zeznania PIT-36.

Do dochodu rodziców dolicza się co do zasady następujące dochody dzieci małoletnich podlegające opodatkowaniu na terytorium RP: dochód z renty, praw majątkowych, kapitałów pieniężnych, najmu, innych źródeł jeżeli rodzicom przysługuje prawo do pobierania pożytków z tego tytułu.

Analizując zatem unormowania powyższego artykułu można niewątpliwie stwierdzić, że u podstaw regulacji nakazującej łączyć dochody małoletniego dziecka z dochodami jego rodziców lub rodzica samotnie go wychowującego leżą unormowania ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (Dz. U. Nr 9, poz. 59 z późn. zm.) wedle których rodzicom przysługuje względem małoletniego dziecka władza rodzicielska (art. 93 § 1), która obejmuje w szczególności obowiązek i prawo rodziców do wykonywania pieczy nad osobą i majątkiem dziecka oraz do jego wychowania (art. 95 § 1), rodzice zaś zobowiązani są sprawować zarząd majątkiem dziecka pozostającego pod ich władzą rodzicielską z należytą starannością (art. 101 § 1).

Mając na uwadze powyższe uregulowania prawne oraz ujęty we wniosku stan faktyczny stwierdzić należy, że wnioskodawczyni posiada status osoby samotnie wychowującej dziecko (jest wdową) i uzyskuje dochody z tytułu zatrudnienia i wychowuje małoletnią córkę, która uzyskała dochód ze sprzedaży udziału w nieruchomości nabytej w drodze spadku, zatem przysługuje jej prawo do preferencyjnego rozliczenia, tj. w sposób przewidziany dla osoby samotnie wychowującej dziecko. Dlatego też stanowisko wnioskodawczyni w tym zakresie należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl