IBPBII/2/415-1096/09/MM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 1 lutego 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/2/415-1096/09/MM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pana stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 2 listopada 2009 r. (data wpływu do tut. Biura 9 listopada 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie skutków podatkowych wniesienia aportem do spółki kapitałowej akcji spółki akcyjnej powstałej z przekształcenia spółki komandytowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 listopada 2009 r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie skutków podatkowych wniesienia aportem do spółki kapitałowej akcji spółki akcyjnej powstałej z przekształcenia spółki komandytowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest rezydentem podatkowym w Polsce. Będzie prowadził działalność gospodarczą jako wspólnik osobowej spółki handlowej - spółki komandytowej (w charakterze komandytariusza). Spółka komandytowa będzie dysponowała określonym majątkiem, wniesionym przez wspólników w formie pieniężnej lub niepieniężnej. Wkład wnioskodawcy do spółki komandytowej będzie obejmować akcje i udziały w spółkach kapitałowych z siedzibą w Polsce i innych państwach członkowskich Unii Europejskiej. Akcje i udziały stanowiące przedmiot wkładu wnioskodawcy zostaną wniesione według ich wartości rynkowej i według takiej wartości zostaną ujęte w księgach spółki komandytowej.

Przedmiotem działalności spółki komandytowej będzie w szczególności nabywanie lub obejmowanie akcji i udziałów innych podmiotów (polskich i zagranicznych). Równocześnie przeznaczeniem spółki komandytowej będzie zarządzanie i kontrola nad pakietami tych akcji lub udziałów, oraz nad samymi spółkami zależnymi (spółka komandytowa będzie pełniła funkcje holdingu).

Wnioskodawca rozważa w przyszłości przekształcenie spółki komandytowej w spółkę akcyjną. Wnioskodawca rozważa również wniesienie aportem akcji w spółce akcyjnej do spółki kapitałowej mającej siedzibę w państwie członkowskim Unii Europejskiej.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie.

Czy w przypadku wniesienia (zbycia) przez wnioskodawcę akcji spółki akcyjnej w formie aportu do spółki kapitałowej, kosztem uzyskania przychodów będzie wartość bilansowa majątku spółki komandytowej określona w planie przekształcenia.

(pytanie oznaczone we wniosku nr 2)

Zdaniem wnioskodawcy, w przypadku wniesienia (zbycia) przez wnioskodawcę akcji spółki akcyjnej w formie aportu do spółki kapitałowej, kosztem uzyskania przychodów będzie wartość bilansowa majątku spółki komandytowej określona w planie przekształcenia.

1.

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 9 w związku z art. 30b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podlega dochód, o którym mowa w art. 30b ust. 2 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, obliczony jako różnica pomiędzy wartością nominalną objętych udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część a kosztami uzyskania przychodów określonymi na podstawie art. 22 ust. 1e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W przypadku gdy przedmiotem wkładu niepieniężnego - za który objęto udziały (akcje) w spółce kapitałowej są udziały (akcje) w innej spółce, koszt uzyskania przychodu z tego tytułu powinien zostać ustalony w oparciu o przepis art. 22 ust. 1e pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

2.

Na podstawie art. 22 ust. 1e pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, koszt uzyskania przychodu z art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest ustalany odpowiednio według

- wartości nominalnej wnoszonych w formie wkładu niepieniężnego udziałów (akcji) w spółce, w przypadku gdy zostały one objęte w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana cześć,

- faktycznie poniesionych wydatków, w przypadku gdy akcje wnoszone aportem zostały objęte za wkład pieniężny,

- wartości przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, wynikającej z ksiąg przedsiębiorstwa, określonej na dzień objęcia tych udziałów (akcji) albo wkładów, nie wyższej jednak niż ich wartość nominalna z dnia objęcia.

3.

W omawianej sytuacji objęcie przez wnioskodawcę udziałów (akcji) w spółce kapitałowej nastąpi w zamian za wkład niepieniężny (aport), którym są akcje w spółce akcyjnej, przydzielone wnioskodawcy w wyniku przekształcenia spółki komandytowej. Ponieważ przepis art. 22 ust. 1e pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odnosi się do przypadków, kiedy wnoszone aportem akcje były uprzednio objęte w zamian za wkład (niepieniężny lub pieniężny), dlatego nie może on znaleźć bezpośredniego zastosowania do objęcia w związku z przekształceniem spółki osobowej.Niemniej jednak przepis ten - jako odnoszący się do przychodów kapitałowych z art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - może stanowić pewną wskazówkę interpretacyjną wobec zasad ogólnych z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

4.

Zważywszy na systematykę ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz fakt że procedura przekształceniowa jest poddana ścisłym rygorom k.s.h., w ocenie wnioskodawcy, koszt uzyskania przychodu przy wniesieniu akcji w formie wkładu niepieniężnego do spółki kapitałowej, powinna stanowić wartość bilansowa spółki komandytowej wynikająca ze sprawozdania finansowego sporządzonego dla celów przekształcenia. Stosownie do art. 556 pkt 1 w związku z art. 558 § 1 k.s.h., przekształcenie spółek wymaga sporządzenia planu przekształcenia spółki zawierającego m.in. ustalenie wartości bilansowej majątku spółki przekształcanej na określony dzień w miesiącu poprzedzającym przedłożenie wspólnikom planu przekształcenia, oraz określenie wartości udziałów albo akcji wspólników zgodnie ze sprawozdaniem finansowym.Ponieważ całkowity majątek przekształcanej spółki komandytowej złoży się na kapitał zakładowy spółki przekształconej (spółki akcyjnej), tj. majątek ten pokrywa wartość nominalną akcji w spółce akcyjnej, zdaniem wnioskodawcy należy przyjąć, że kosztem uzyskania przychodu z tytułu wniesienia akcji w formie aportu do spółki kapitałowej będzie wartość bilansowa majątku spółki komandytowej. Ponieważ ta wartość stanowi podstawę ustalenia wartości nominalnej akcji przydzielonych wnioskodawcy w kapitale zakładowym spółki przekształconej, w praktyce właściwym jest odniesienie się do wartości nominalnej akcji przydzielonych wnioskodawcy w kapitale zakładowym spółki przekształconej. Powyższe stanowisko jest zdaniem wnioskodawcy spójne z wykładnią systemową ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w szczególności z art. 22 ust. 1e-1g ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

5.

Ponadto, wnioskodawca zwraca uwagę, że wydatki poniesione na nabycie akcji i udziałów wnoszonych tytułem wkładu do spółki komandytowej są irrelewantne z perspektywy ustalenia kosztu nabycia (objęcia) akcji w spółce akcyjnej dla potrzeb przychodu z tytułu wartości nominalnej objętych udziałów (akcji) w spółce kapitałowej. Wydatki poniesione na nabycie przedmiotu wkładu do spółki komandytowej nie będą pozostawać w jakimkolwiek związku przyczynowym z objęciem akcji spółki kapitałowej. Wkład do spółki komandytowej stanowić będzie wyłącznie przesunięcie określonego składnika majątkowego wnioskodawcy celem osiągania przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej w ramach tej spółki osobowej. Wniesienie akcji i udziałów do spółki komandytowej spowoduje jedynie, że wniesione do tej spółki składniki majątku wnioskodawcy będą służyć osiąganiu przychodów z działalności gospodarczej, a nie przychodów z kapitałów pieniężnych. Zauważyć również należy, że przedmiotem działalności spółki komandytowej będzie m.in. obrót papierami wartościowymi i udziałami w spółkach, zatem możliwa jest sytuacja w której spółka komandytowa dokona zbycia przedmiotu wkładu, stosownie do danych wynikających z jej ksiąg rachunkowych, natomiast na podstawie art. 8 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w związku z art. 5b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wspólnik będzie miał obowiązek rozliczyć podatek dochodowy należny od zysków wypracowanych z działalności prowadzonej poprzez ww. spółkę. Wówczas ten sam wydatek byłby dla potrzeb podatkowych rozliczony raz w formie zysku z działalności gospodarczej za pośrednictwem spółki (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), a następnie, jako przychód z kapitałów pieniężnych (art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). W przekonaniu wnioskodawcy, brak jest więc jakichkolwiek podstaw ujęcia wydatków poniesionych na nabycie przedmiotu wkładu do spółki komandytowej dla potrzeb ustalenia dochodu z tytułu aportu akcji spółki akcyjnej do spółki kapitałowej.

6.

Zdaniem wnioskodawcy, wartość udziału kapitałowego w spółce komandytowej (tekst jedn.: wartość nominalna wkładu wspólnika określona w umowie tej spółki) również nie może stanowić kosztu uzyskania przychodu, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W spółkach osobowych (z wyjątkiem akcjonariuszy w spółce komandytowo-akcyjnej) wartość udziału wspólników oblicza się na koniec każdego roku obrotowego, stosownie do danych z bilansu spółki osobowej. Wartość udziału kapitałowego wspólnika jest płynna, co doskonale ilustruje to przepis art. 65 k.s.h. (mający zastosowanie do spółek komandytowych w związku z art. 126 k.s.h.). Zgodnie z tym przepisem, wartość udziału kapitałowego wspólnika ustala się na podstawie osobnego bilansu, uwzględniającego wartość zbywczą majątku spółki. Co więcej, w przypadku gdy wspólnik występuje ze spółki a wartość jego udziału kapitałowego wykazuje wartość ujemną jest on zobowiązany wyrównać spółce przypadającą na niego brakującą wartość (art. 65 § 4 k.s.h.). Z powyższego wynika, że wartość udziału kapitałowego podlega zmianie w toku działalności spółki (każdorazowo jest ustalana na dzień bilansowy) i może różnić się od wartości rynkowej wkładu określonej w momencie podpisania umowy spółki komandytowej.

7.

Ponadto, w przypadku przekształcenia, udział kapitałowy każdego wspólnika ustalony w ostatnim bilansie rocznym pomniejsza się o dokonane pobrania (udział w zysku, odsetki od udziału, inne wypłaty za zgodą pozostałych wspólników) i powiększa się o przypadający temu wspólnikowi zysk (jeżeli była strata - udział kapitałowy odpowiednio pomniejsza się). Jeżeli umowa spółki przyjmuje odmienne zasady podziału zysku i pokrywania strat, stosuje się je przy obliczaniu wartości udziałów przy przekształceniu (tak: Kidyba Andrzej, Komentarz, LEX/EI. 2009, Komentarz bieżący do art. 558 Kodeksu spółek handlowych).Udział wspólnika ulega więc znaczącej korekcie dla potrzeb sporządzenia bilansu przekształceniowego. W przekonaniu wnioskodawcy powyższe włącza początkową wartość udziału kapitałowego w spółce komandytowej z kategorii kosztu uzyskania przychodu z tytułu nominalnej wartości objętych udziałów (akcji) spółki kapitałowej w zamian za akcje spółki przekształconej (spółki akcyjnej).

8.

Dodatkowo należy zaznaczyć, że pokrycie akcji objętych w spółce akcyjnej w wyniku przekształcenia spółki komandytowej wkładem w postaci udziału kapitałowego w spółce komandytowej wydaje się wątpliwe, o ile w ogóle możliwe na gruncie przepisów k.s.h. W momencie przekształcenia wnioskodawca nie będzie podmiotem praw składających się na majątek spółki komandytowej. Na mocy bowiem art. 8 k.s.h. podmiotem tych praw jest bowiem sama spółka osobowa (i tylko ona). W konsekwencji, wnioskodawca nie może zbyć praw, które mu nie przysługują w szczególności nie może wnieść ich tytułem wkładu do spółki kapitałowej. Przyjęcie dla potrzeb podatkowych wartości wkładu jako podstawy ustalenia kosztu nabycia (objęcia) akcji spółki akcyjnej przeczyłoby zdaniem wnioskodawcy wykładni przepisów k.s.h.

9.

Podsumowując, kosztem uzyskania przychodu z tytułu wniesienia w formie wkładu niepieniężnego do spółki kapitałowej akcji w spółce akcyjnej nabytych w wyniku przekształcenia spółki komandytowej, będzie wartość bilansowa majątku spółki komandytowej przekazanego na kapitał zakładowy spółki akcyjnej, określona na podstawie planu przekształcenia. Przy założeniu, że wartość tego majątku jest równa wartości nominalnej kapitału zakładowego spółki akcyjnej, koszt ten będzie odpowiadał wartości nominalnej akcji przyznanych wnioskodawcy, w zakresie wartości jego udziału kapitałowego w majątku spółki przekształcanej, określonego w planie przekształcenia.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Niniejsza interpretacja zawiera ocenę stanowiska wnioskodawcy wyłącznie w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 2. Ocena stanowiska w zakresie pytania nr 1 została zawarta w odrębnej interpretacji.

Zgodnie z art. 30b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

Stosownie natomiast do art. 30b ust. 2 pkt 5 ww. ustawy dochodem, o którym mowa w ust. 1 jest różnica pomiędzy wartością nominalną objętych udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część a kosztami uzyskania przychodów określonymi na podstawie art. 22 ust. 1e osiągnięta w roku podatkowym.

Zgodnie z art. 22 ust. 1e pkt 2 ww. ustawy, w przypadku objęcia udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część - na dzień objęcia tych udziałów (akcji), wkładów - ustala się koszt uzyskania, przychodu, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 9, w wysokości wartości:

a.

nominalnej wnoszonych w formie wkładu niepieniężnego udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni, w przypadku gdy zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana cześć,

b.

określonej zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 38, w przypadku gdy udziały (akcje) w spółce albo wkłady w spółdzielni, które są wnoszone w formie wkładu niepieniężnego, nie zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny,

c.

określonej zgodnie z ust. 1f, w przypadku gdy udziały (akcje) w spółce albo wkłady w spółdzielni, które są wnoszone w formie wkładu niepieniężnego, zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części

- jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego są udziały (akcje) w spółce albo wkłady w spółdzielni.

Jak wynika z powyższego, ustalenie kosztów uzyskania przychodu w oparciu o wyżej cytowany art. 22 ust. 1e pkt 2 ww. ustawy może nastąpić jedynie w przypadku gdy wnoszone aportem akcje zostały uprzednio objęte w zamian za wkład niepieniężny lub wkład pieniężny.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że wnioskodawca planuje przekształcenie spółki komandytowej w spółkę akcyjną. Następnie wnioskodawca zamierza akcje spółki akcyjnej powstałej z przekształcenia spółki komandytowej wnieść w formie wkładu do spółki kapitałowej.

Proces przekształcenia spółki komandytowej w spółkę akcyjną dokonany zgodnie z przepisami ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.) jest obojętny podatkowo, a zatem nie dochodzi do objęcia udziałów spółki akcyjnej przez wspólników spółki komandytowej w zamian za aport w postaci przedsiębiorstwa spółki komandytowej. Przekształcenie ze swojej definicji dotyczy bowiem jednego podmiotu prawnego - jest to jedynie zmiana formy prawnej tego samego przedsiębiorcy, natomiast wniesienie aportu zakłada istnienie dwóch oddzielnych podmiotów - wnoszącego aport i spółki, która ten aport przyjmuje. W przypadku przekształcenia, wspólnik spółki osobowej nie wnosi żadnego aportu, a przepisy o objęciu akcji spółki przekształconej w zamian za aport nie mają zastosowania, gdyż wspólnicy spółki przekształcanej stają się z dniem przekształcenia z mocy prawa wspólnikami spółki przekształconej.

Zatem w przedmiotowej sprawie akcje, które wnioskodawca planuje wnieść do spółki kapitałowej, nie zostaną objęte za wkład niepieniężny. Wnioskodawca wejdzie w ich posiadanie w wyniku przekształcenia spółki komandytowej w spółkę akcyjną. Tym samym, w świetle przedstawionego zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, że w przedmiotowej sprawie nie znajdzie zastosowania przepis art. 22 ust. 1e pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zastosowanie znajduje natomiast art. 22 ust. 1 ww. ustawy zawierający ogólną definicję kosztów, zgodnie z którą kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Jak wynika z art. 556 pkt 1 w zw. z art. 558 § 1 Kodeksu spółek handlowych przekształcenie spółek wymaga sporządzenia m.in. planu przekształcenia spółki zawierającego ustalenie wartości bilansowej majątku spółki przekształcanej oraz określenia wartości udziałów wspólników.

Stosownie do art. 302 k.s.h. kapitał zakładowy spółki akcyjnej dzieli się na akcje o równej wartości nominalnej, a w świetle art. 309 § 1 pkt 1 i 2 k.s.h. akcje nie mogą być obejmowane poniżej ich wartości nominalnej, mogą być natomiast obejmowane po cenie wyższej od wartości nominalnej.

Jeżeli zatem cały majątek przekształcanej spółki komandytowej będzie się składał na kapitał zakładowy spółki akcyjnej a tym samym pokryje wartość nominalną akcji spółki przekształconej, to kosztem uzyskania przychodu z wniesienia akcji w spółce akcyjnej w formie aportu do spółki kapitałowej będzie wartość bilansowa majątku spółki komandytowej na określony dzień w miesiącu poprzedzającym przedłożenie wspólnikom planu przekształcenia.

Jeśli natomiast nie cały majątek spółki komandytowej zostanie przekazany na kapitał zakładowy spółki akcyjnej, to kosztem uzyskania przychodu z wniesienia akcji w spółce akcyjnej w formie aportu do spółki kapitałowej będzie wartość majątku spółki komandytowej do wysokości majątku przekazanego na kapitał zakładowy spółki akcyjnej. Innymi słowy, w wypadku wniesienia w formie aportu do spółki kapitałowej akcji spółki akcyjnej powstałej w wyniku przekształcenia ze spółki komandytowej kosztami uzyskania przychodu będzie nominalna wartość akcji w spółce akcyjnej.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że cały majątek spółki komandytowej zostanie "przekształcony" na kapitał zakładowy spółki z akcyjnej i tym samym pokryje wartość nominalną akcji w tejże spółce. Zatem w przedmiotowej sprawie kosztem uzyskania przychodu z wniesienia akcji w spółce akcyjnej w formie aportu do spółki kapitałowej będzie wartość bilansowa majątku spółki komandytowej na określony dzień w miesiącu poprzedzającym przedłożenie wspólnikom planu przekształcenia. Natomiast, przy założeniu, że wartość tego majątku będzie równa wartości nominalnej kapitału zakładowego spółki akcyjnej, koszt ten będzie odpowiadał wartości nominalnej akcji przyznanych wnioskodawcy, w zakresie wartości jego udziału kapitałowego w majątku spółki przekształcanej, określonego w planie przekształcenia.

Tym samym stanowisko wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach, ul. Prosta 10, 25-366 Kielce po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl