IBPBII/2/415-1089/10/MW

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 31 grudnia 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/2/415-1089/10/MW

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pani stanowisko przedstawione we wniosku, który wpłynął do tut. Biura 13 października 2010 r.), uzupełnionym w dniu 16 grudnia 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 października 2010 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

W związku ze stwierdzonymi brakami formalnymi, pismem z dnia 22 listopada 2010 r. Znak: IBPB II/2/415-1089/10/MW wezwano wnioskodawczynię do uzupełnienia wniosku. Uzupełnienia dokonano w dniu 16 grudnia 2010 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W 2008 r. wnioskodawczyni sprzedała mieszkanie własnościowe i złożyła w urzędzie skarbowym oświadczenie o przeznaczeniu kwoty uzyskanej z odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a i e) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z budową własnego budynku mieszkalnego wnioskodawczyni poniosła wydatki (udokumentowane fakturami VAT) na:

* wybudowanie dojazdu - wykonanie drogi przez nasyp kamieni,

* spłatę kredytu budowlanego hipotecznego zaciągniętego w 2004 r.

W uzupełnieniu wniosku wnioskodawczyni wskazała, iż ww. lokal mieszkalny nabyła w dniu 28 kwietnia 2004 r. na podstawie umowy o przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego (wnioskodawczyni zadeklarowała jednorazową wpłatę w wysokości 11.881,53 zł).

Wnioskodawczyni wskazała ponadto, że jednorazowa spłata części kredytu (tekst jedn.: 50 tys. zł) zaciągniętego przez nią na budowę własnego budynku mieszkalnego pochodzi ze środków uzyskanych ze sprzedaży mieszkania.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy ww. wydatki (poniesione w okresie 2 lat od momentu sprzedaży mieszkania) spełniają warunki zwolnienia podatkowego.

Zdaniem wnioskodawczyni, prawidłowo zainwestowała przychód ze sprzedaży przeznaczając kwotę na cele budowlane domu. Jednorazowa spłata części kredytu nie była odliczana w rozliczeniu rocznym. Bank od tej sumy nie naliczał odsetek, co spowodowało ich zmniejszenie od reszty kredytu. Odsetki od pozostałej części kredytu są odliczane w rozliczeniu rocznym.

W przypadku drogi, w opinii wnioskodawczyni, dojazd jest jednolitą bryłą budowlaną i tworzy całość użytkową. Ze względu na położenie budynku dojazd jest bardzo utrudniony (czynniki atmosferyczne) i konieczny, aby móc zamieszkać w nowo wybudowanym domu.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) źródłem przychodu jest, z zastrzeżeniem ust. 2, odpłatne zbycie:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588 z późn. zm.) zmieniono zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art. 7 ust. 1 ww. ustawy zmieniającej do przychodu (dochodu) uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r., stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż w 2008 r. wnioskodawczyni sprzedała mieszkanie nabyte w dniu 28 kwietnia 2004 r. na podstawie umowy o przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego.

Zatem przychód uzyskany przez wnioskodawczynię ze sprzedaży przedmiotowego spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego podlegał będzie opodatkowaniu na zasadach określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r.

I tak w myśl art. 28 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w ww. brzmieniu podatek od przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c), ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.

Zasada, o której mowa w ust. 2, nie ma zastosowania do podatników dokonujących sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c), którzy w terminie 14 dni od dnia dokonania tej sprzedaży złożą oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczą na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e) (art. 28 ust. 2a ww. ustawy).

W świetle art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a ww. ustawy wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c), z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży:

* na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,

* na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,

* na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego,

* na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

* na rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację - na cele mieszkalne - własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Natomiast zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e ww. ustawy wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z tytułu sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c), z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży na spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele, o których mowa w lit. a), w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki oraz odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów.

Wskazać należy, iż art. 21 ust. 2a ww. ustawy stanowi, że przepis ust. 1 pkt 32 lit. e nie ma zastosowania do podatników, którzy odsetki od kredytu lub pożyczki odliczali lub odliczają na podstawie art. 26b.

Stosownie do powyższego należy stwierdzić, że ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e ma prawo skorzystać podatnik, który w chwili dokonywania spłaty kredytu i odsetek dysponował przychodem ze sprzedaży nieruchomości lub prawa oraz nie korzystał lub nie korzysta z ulgi odsetkowej na podstawie art. 26b.

Z przedmiotowego wniosku wynika, iż w 2008 r. wnioskodawczyni sprzedała spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego i złożyła w urzędzie skarbowym oświadczenie o przeznaczeniu kwoty uzyskanej z odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a i e) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W związku z budową własnego budynku mieszkalnego wnioskodawczyni poniosła wydatki (udokumentowane fakturami VAT) na wybudowanie dojazdu (wykonanie drogi przez nasyp kamieni) oraz spłatę kredytu budowlanego hipotecznego zaciągniętego w 2004 r. Wnioskodawczyni wskazała ponadto, iż jednorazowa spłata części kredytu nie była odliczana w rozliczeniu rocznym. Bank od tej sumy nie naliczał odsetek, co spowodowało ich zmniejszenie od reszty kredytu. Odsetki od pozostałej części kredytu są odliczane w rozliczeniu rocznym.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz powołane przepisy prawa podatkowego należy stwierdzić, iż przychód uzyskany ze sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w części przeznaczonej na spłatę kredytu zaciągniętego na budowę własnego budynku mieszkalnego nie podlega zwolnieniu na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e. Wnioskodawczyni w odniesieniu do tego kredytu korzysta bowiem z ulgi odsetkowej na podstawie art. 26b ustawy, co wyklucza możliwość zastosowania zwolnienia. Podkreślić należy, iż o braku możliwości skorzystania ze zwolnienia wymienionego w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e ustawy przesądza sam fakt odliczania w przeszłości lub teraźniejszości odsetek od tego spłacanego kredytu w ramach ulgi odsetkowej. Odnosząc się do argumentacji wnioskodawczyni, iż od spłaconej części kredytu bank nie naliczał odsetek należy stwierdzić, że jest ona bez wątpienia zgodna z prawdą, bo zawsze częściowa spłata kredytu spowoduje, że od spłaconej kwoty odsetek się nie nalicza. Nie zmienia to jednak faktu, że wnioskodawczyni odlicza w ramach ulgi odsetkowej odsetki od pozostałej kwoty częściowo spłaconego kredytu. To zaś wyklucza prawo do skorzystania przez nią ze zwolnienia, o jakim mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e ustawy. Ustawodawca przesądził o tym jednoznacznie formułując wprost zakaz w art. 21 ust. 2a ustawy kumulowania ulgi mieszkaniowej z ulgą odsetkową w stosunku do tego samego kredytu.

Odnosząc się natomiast do części przychodu uzyskanego ze sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego wydatkowanej na wykonanie drogi dojazdowej do budynku mieszkalnego stwierdzić należy, iż wydatek ten nie spełnia dyspozycji art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a ww. ustawy, tzn. nie stanowi on wydatku na budowę własnego budynku mieszkalnego. Należy bowiem wyjaśnić, że koszty budowy drogi, choć związane są z całością prowadzonej inwestycji, nie są jednak wydatkami na budowę budynku mieszkalnego, gdyż droga dojazdowa jest odrębnym od budynku obiektem budowlanym.

W świetle powyższego stanowisko wnioskodawczyni uznać należało za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl