IBPBII/2/415-1067/11/AK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 3 stycznia 2012 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/2/415-1067/11/AK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pani stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 30 września 2011 r. (data wpływu do Organu 3 października 2011 r.), uzupełnionym w dniu 31 października 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie skutków podatkowych zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego stanowiącego majątek odrębny wnioskodawczyni (pytanie oznaczone we wniosku nr 2) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 października 2011 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie skutków podatkowych zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego stanowiącego majątek odrębny wnioskodawczyni.

W związku z brakami formalnymi stwierdzonymi we wniosku, pismem z dnia 21 października 2011 r. Znak: IBPBII/2/415-1066/11/AK; IBPBII/2/415-1067/11/AK wezwano wnioskodawczynię do uzupełnienia wniosku. Uzupełnienia dokonano w dniu 31 października 2011 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Dnia 25 lipca 2011 r. aktem notarialnym wnioskodawczyni zbyła mieszkanie spółdzielcze własnościowe, do którego tytuł uzyskała 12 października 1995 r. i które stanowiło jej majątek odrębny (zostało nabyte za czasów panieńskich).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w związku ze zbyciem mieszkania stanowiącego majątek odrębny, wnioskodawczyni będzie zobowiązana do uiszczenia podatku dochodowego, mimo że od przekształcenia tego lokalu na własność upłynęło już 16 lat (pytanie oznaczone we wniosku nr 2).

Zdaniem wnioskodawczyni, zgodnie z tym jak została poinformowana nie będzie zobowiązana do uiszczenia podatku dochodowego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Niniejsza interpretacja zawiera ocenę stanowiska wnioskodawczyni wyłącznie w zakresie skutków podatkowych zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego stanowiącego jej majątek odrębny (pytanie oznaczone we wniosku nr 2). Ocena stanowiska w zakresie skutków podatkowych dla wnioskodawczyni sprzedaży lokalu mieszkalnego stanowiącego majątek odrębny jej męża została zawarta w odrębnej interpretacji (pytanie oznaczone we wniosku nr 1).

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) źródłem przychodu jest - z zastrzeżeniem ust. 2 - odpłatne zbycie:

1.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

2.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

3.

prawa wieczystego użytkowania gruntów

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Powyższy przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy formułuje generalną zasadę, że odpłatne zbycie m.in. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego. Tym samym jeżeli odpłatne zbycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nastąpi po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym go nabyto - nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym przychód uzyskany z odpłatnego zbycia tego prawa w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

Z powyższego wynika zatem, że w przypadku zbycia mającego odpłatny charakter (np. sprzedaży) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych jest ustalenie, czy od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie tego prawa, do daty zbycia upłynęło 5 lat.

Jak wskazała wnioskodawczyni we wniosku spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego uzyskała 12 października 1995 r., będąc stanu wolnego. Z kolei dnia 25 lipca 2011 r. aktem notarialnym wnioskodawczyni zbyła ww. mieszkanie.

Tym samym mając na uwadze przedstawione wyżej zdarzenie oraz przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stwierdzić należy, że zbycie w dniu 25 lipca 2011 r. przedmiotowego spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nie stanowiło dla wnioskodawczyni źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym, gdyż odpłatnego zbycia tego prawa dokonano po upływie 5 lat licząc od końca 1995 r., w którym nastąpiło jego nabycie. W tej też sytuacji na wnioskodawczyni nie będzie ciążył obowiązek zapłaty podatku dochodowego od przychodu uzyskanego ze zbycia przedmiotowego mieszkania, stanowiącego jej majątek odrębny.

Zatem stanowisko wnioskodawczyni dotyczące braku obowiązku zapłaty podatku dochodowego w związku ze zbyciem przedmiotowego lokalu mieszkalnego stanowiącego jej majątek odrębny należało uznać za prawidłowe.

Do wniosku wnioskodawczyni dołączyła dokumenty - akty notarialne. Należy jednak zauważyć, że wydając interpretację w trybie art. 14b Ordynacji podatkowej Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów nie przeprowadza postępowania dowodowego w związku z czym nie jest obowiązany, ani uprawniony do jego oceny; jest związany wyłącznie opisem stanu faktycznego przedstawionym przez wnioskodawczynię i jej stanowiskiem. Wobec tego niniejszą interpretację wydano w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawczynię w złożonym wniosku.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl