IBPBII/2/415-1039/13/MM

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 10 stycznia 2014 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/2/415-1039/13/MM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 9 października 2013 r. (data otrzymania 15 października 2013 r.), uzupełnionym 14 i 29 listopada 2013 r. oraz 20 grudnia 2013 r., o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży lokalu mieszkalnego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 października 2013 r. otrzymano ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży lokalu mieszkalnego.

W związku z brakami formalnymi stwierdzonymi we wniosku, pismami z 31 października 2013 r. i 4 grudnia 2013 r. Znak: IBPBII/2/415-1039/13/MM, wezwano wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku. Uzupełnienia dokonano 14 i 29 listopada 2013 r. oraz 20 grudnia 2013 r.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

W listopadzie 2007 r. Wnioskodawca zawarł ze spółdzielnią mieszkaniową umowę o przekształcenie prawa spółdzielczego lokatorskiego do lokalu mieszkalnego w prawo spółdzielcze własnościowe. W grudniu 2010 r. z powodu - jak poinformowano Wnioskodawcę - zmiany przepisów, zawarto po raz drugi tę samą umowę w odniesieniu do tego samego lokalu.

W odpowiedzi na wezwanie Wnioskodawca wyjaśnił, że do zawarcia po raz drugi tej samej umowy o przekształcenie prawa spółdzielczego lokatorskiego do lokalu mieszkalnego w prawo spółdzielcze własnościowe doszło na podstawie zmiany ustawy o Spółdzielniach Mieszkaniowych, na żądanie Spółdzielni Mieszkaniowej. W grudniu 2010 r. na podstawie umowy doszło do przekształcenia prawa spółdzielczego lokatorskiego do lokalu mieszkalnego w prawo spółdzielcze własnościowe. Umowa z 29 listopada 2007 r. była zawarta w zwykłej formie pisemnej, umowa z 28 grudnia 2010 r. była zawarta w formie aktu notarialnego.

W momencie kiedy Spółdzielnia Mieszkaniowa dokonała przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego w spółdzielcze własnościowe prawo do tego lokalu, tj. w 2007 r. Spółdzielni nie przysługiwało żadne prawo do gruntów, na których wzniesiony był wyżej wymieniony budynek (właścicielem gruntów była osoba fizyczna wpisana w księdze wieczystej).

W umowach dotyczących przekształcenia były następujące zapisy:

* umowa z 29 listopada 2007 r. "Biorąc po uwagę, iż prace nad uregulowaniem stanu terenowo - prawnego Spółdzielni nie zostały zakończone oraz działając na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy o Spółdzielniach Mieszkaniowych w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 14 czerwca 2007 r. zawiera się umowę o następującej treści:"

* umowa z 28 grudnia 2010 r. "Biorąc po uwagę, iż prace nad uregulowaniem stanu terenowo - prawnego Spółdzielni nie zostały zakończone oraz działając na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2 ustawy o Spółdzielniach Mieszkaniowych w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 18 grudnia 2009 r. w związku z brakiem uchwały określającej przedmiot odrębnej własności zawiera się umowę o następującej treści:".

W związku z powyższym stanem faktycznym zadano następujące pytanie:

Czy zbycie przedmiotowego lokalu nastąpiło po upływie pięcioletniego okresu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem Wnioskodawcy, tak bowiem druga umowa zawarta była na skutek zmiany prawa, co nie może powodować negatywnych skutków dla podatnika.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) - źródłem przychodu jest, z zastrzeżeniem ust. 2, odpłatne zbycie:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Podkreślić należy, że przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy formułuje generalną zasadę, że sprzedaż nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości i praw wymienionych w tym przepisie przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że 29 listopada 2007 r. wnioskodawca zawarł ze Spółdzielnią Mieszkaniową umowę o przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, natomiast akt notarialny sporządzono 28 grudnia 2010 r. Spółdzielni nie przysługiwało żadne prawo do gruntu w 2007 r., kiedy to zawierano umowę przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego w spółdzielcze własnościowe prawo do tego lokalu.

Decydującą kwestią do rozstrzygnięcia w omawianej sprawie jest ustalenie daty, z jaką wnioskodawca nabył spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego.

Moment przeniesienia prawa własności w prawie podatkowym określony jest zgodnie z normami prawa cywilnego. Stosownie do art. 155 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) - umowa sprzedaży, zamiany, darowizny lub inna umowa zobowiązująca do przeniesienia własności rzeczy co do tożsamości oznaczonej przenosi własność na nabywcę, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej albo że strony inaczej postanowiły.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 14 czerwca 2007 r. o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz o zmianie niektórych innych ustawy (Dz. U. Nr 125, poz. 873), która weszła w życie z dniem 31 lipca 2007 r. - spółdzielnia mieszkaniowa nie może ustanawiać spółdzielczych własnościowych praw do lokali, ani praw do miejsc postojowych położonych w budynkach wybudowanych na gruncie, do którego spółdzielni przysługuje prawo własności lub użytkowania wieczystego.

Jednakże w myśl art. 7 ust. 2 tej ustawy do dnia 31 grudnia 2010 r. - na pisemne żądanie członka spółdzielni, któremu przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego położonego w budynku wybudowanym na gruncie, do którego spółdzielni nie przysługuje prawo własności lub użytkowania wieczystego, spółdzielnia jest obowiązana zawrzeć z tym członkiem umowę o przekształcenie przysługującego mu prawa na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu po dokonaniu przez niego:

1.

spłaty przypadającej na jego lokal części kosztów budowy będących zobowiązaniami spółdzielni, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy, o której mowa w art. 1, w tym w szczególności odpowiedniej części zadłużenia kredytowego wraz z odsetkami, z zastrzeżeniem pkt 2;

2.

spłaty nominalnej kwoty umorzenia kredytu lub dotacji w części przypadającej na budowę jego lokalu, o ile spółdzielnia skorzystała z pomocy podlegającej odprowadzeniu do budżetu państwa uzyskanej ze środków publicznych lub innych środków;

3.

spłaty zadłużenia z tytułu opłat, o których mowa w art. 4 ust. 1 ustawy, o której mowa w art. 1.

Aby zatem mówić, że po dniu 31 lipca 2007 r. doszło skutecznie do nabycia przez członka spółdzielni spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, spółdzielnia musiałaby to prawo ustanowić w trybie art. 7 ust. 2 powołanej wyżej ustawy zmieniającej.

Biorąc pod uwagę powyższe uregulowania prawne za datę nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego należy uznać 29 listopada 2007 r., w którym podpisana została przez Wnioskodawcę ze spółdzielnią mieszkaniową umowa o przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.

Odzwierciedleniem powyższego rozstrzygnięcia jest zapis art. 7 ustawy z dnia 18 grudnia 2009 r. o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 223, poz. 1779) - czynności prawne, w wyniku których nastąpiło ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, dokonane po dniu 31 lipca 2007 r. bez zachowania formy aktu notarialnego, są ważne.

Podsumowując, pięcioletni okres, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy liczyć w omawianej sprawie od końca 2007 r. Tym samym sprzedaż po 31 grudnia 2012 r. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nie podlega opodatkowaniu z uwagi na to, że z dniem 31 grudnia 2012 r. upłynął pięcioletni okres, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wnioskodawca słusznie utożsamia zatem datę nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu z 29 listopada 2007 r., a nie z 28 grudnia 2010 r. kiedy to w formie aktu notarialnego nastąpiło jedynie potwierdzenie wcześniej zawartej umowy.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie - w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl