IBPBII/2/415-1005/10/MMa

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 13 grudnia 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/2/415-1005/10/MMa

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pana stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 10 września 2010 r. (data wpływu do tut. Biura 17 września 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie poprawności wykorzystania środków zgromadzonych w kasie mieszkaniowej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 września 2010 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie poprawności wykorzystania środków zgromadzonych w kasie mieszkaniowej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca w dniu 4 grudnia 1999 r. zawarł umowę o kredyt kontraktowy z kasą mieszkaniową na okres 36 miesięcy. W dniu 16 listopada 2001 r. aneksem przedłużył umowę z kasą mieszkaniową na okres 84 miesięcy, a następnie w dniu 29 listopada 2006 r. kolejnym aneksem przedłużył umowę na okres 89 miesięcy. W dniu 22 grudnia 2006 r. wnioskodawca aneksem skrócił okres umowy do 86 miesięcy. Okres oszczędzania zgodnie z zawartą umową oraz aneksami kończył się 31 stycznia 2007 r.

W dniu 1 lutego 2007 r. wnioskodawca złożył "Dyspozycję wycofania oszczędności po zakończeniu okresu oszczędzania". W dniu 19 lutego 2007 r. wspólnie z żoną wnioskodawca dokonał nabycia działki budowlanej, której wartość przekraczała kwotę zgromadzoną na rachunku kasy mieszkaniowej. Nabycie działki jest potwierdzone przez akt notarialny zawarty w dniu 19 lutego 2007 r. i z terminem płatności wyznaczonym na dzień 26 lutego 2007 r. (przed zakupem została sporządzona przedwstępna umowa sprzedaży).

Z uwagi na to, że cena działki przekraczała kwotę zgromadzoną na rachunku kasy mieszkaniowej wnioskodawca zawarł umowę kredytu hipotecznego. Bank zgodnie z umową kredytu przekazał pełną kwotę zapłaty za działkę zgodnie z terminem płatności określonym w akcie notarialnym, dopełniając tym samym warunków nabycia działki budowlanej.

W dniu 10 kwietnia 2007 r. nastąpiło przekazanie kwoty zgromadzonej na rachunku kasy mieszkaniowej. W dniu 28 grudnia 2007 r. wnioskodawca dokonał nadpłaty kredytu w części wynikającej z kwoty zgromadzonej na rachunku kasy mieszkaniowej.

Obecnie na zakupionej działce wnioskodawca wraz z żoną prowadzi inwestycję budowy domu jednorodzinnego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy nabycie działki budowlanej i obciążenie jej kredytem hipotecznym po zakończeniu oszczędzania w kasie mieszkaniowej i po złożeniu "Dyspozycji wycofania oszczędności po zakończeniu okresu oszczędzana" spełnia cel zgodny z ustawą o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, czyli nabycie działki budowlanej pod budowę domu jednorodzinnego, w którym ma być położony lokal mieszkaniowy posiadacza rachunku oraz spełnia wymogi art. 27a ust. 13 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r., a tym samym zwalnia z obowiązku zwrócenia odliczeń od podatku dokonanych z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej.

Zdaniem wnioskodawcy, nabycie działki budowlanej dnia 19 lutego 2007 r. i obciążenie jej kredytem hipotecznym spełnia wszystkie wymogi art. 27a ust. 13 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r. ("wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę,") czyli zwalnia z konieczności doliczenia do podatku odliczeń dokonanych przez wnioskodawcę z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej.

Nabycie działki budowlanej nastąpiło po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie oszczędzania czyli po dniu 31 stycznia 2007 r.

Nabycie działki budowlanej nastąpiło po wycofaniu oszczędności z kasy mieszkaniowej czyli po złożeniu "Dyspozycji wycofania oszczędności po zakończeniu okresu oszczędzania" w dniu 1 lutego 2007 r.

Nabycie działki budowlanej pod budowę domu jednorodzinnego, w którym ma być położony lokal mieszkaniowy posiadacza rachunku w dniu 19 lutego 2007 r. jest celem systematycznego oszczędzania w kasie mieszkaniowej.

Nabycie działki budowlanej nastąpiło do końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło wycofanie oszczędności z kasy mieszkaniowej.

Została wydatkowana kwota wycofanych oszczędności z kasy mieszkaniowej, gdyż cena nabytej działki przekracza kwotę wycofanych oszczędności, a kwota zapłaty za działkę została przelana na konta sprzedających zgodnie z aktem notarialnym sprzedaży działki.

Zdaniem wnioskodawcy datą nabycia działki budowlanej jest data powstania obowiązku podatkowego zgodnie z art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych czyli z chwilą zawarcia umowy przenoszącej własność.

Wnioskodawca stoi na stanowisku, że w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r. brak jest definicji wycofania oszczędności z kasy mieszkaniowej.

Wnioskodawca powołując wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 3 grudnia 2002 r., sygn. akt III SA 1244/01, przyjął analogiczne stanowisko. Jego zdaniem wycofanie oszczędności przez posiadacza rachunku następuje z chwilą wystąpienia z żądaniem wypłacenia zgromadzonych oszczędności, przekazanie na konto, jest wyłącznie czynnością materialno-techniczną, której termin dokonania nie ma żadnego znaczenia dla oceny skutków prawnych wycofania oszczędności przez posiadacza rachunku.

Zdaniem wnioskodawcy w przypadku, gdy są możliwe różne interpretacje jakiegoś przepisu, należy przyjąć taką która jest najkorzystniejsza dla podatnika. Jeżeli więc zakup działki nastąpił ze środków innych niż przelane z kasy mieszkaniowej, to nie zmienia to faktu nabycia działki przez wnioskodawcę po zakończeniu oszczędzania w kasie mieszkaniowej i po wycofaniu oszczędności z tej kasy oraz wydatkowania wycofanej kwoty zgodnie z celami systematycznego oszczędzania kasy mieszkaniowej. Na poparcie swojego stanowiska wnioskodawca powołał wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 3 kwietnia 2001 r., sygn. akt III SA 3108/00.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje.

W myśl art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509) podatnikom, którzy zawarli umowę o kredyt kontraktowy z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową o systematyczne gromadzenie oszczędności, według zasad określonych w przepisach o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego i przed dniem 1 stycznia 2002 r. nabyli prawo do odliczenia od podatku wydatków poniesionych na cel określony w art. 27a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002 r., przysługuje, na zasadach określonych w tej ustawie, prawo do odliczenia od podatku dalszych kwot wpłaconych oszczędności na kontynuację systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na tym samym rachunku oszczędnościowo kredytowym i w tym samym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, poniesionych od dnia 1 stycznia 2002 r., do upływu określonego przed dniem 1 stycznia 2002 r. terminu systematycznego gromadzenia oszczędności, wynikającego z umowy o kredyt kontraktowy.

Jak wynika z art. 27a ust. 13 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2001 r., jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych na cele określone w ust. 1 pkt 1 i 2, a następnie:

1.

wycofał ze spółdzielni wniesiony wkład,

2.

w całości zmienił przeznaczenie lokalu lub budynku mieszkalnego na użytkowy,

3.

po roku, w którym dokonano odliczeń, otrzymał zwrot odliczonych wydatków, z wyjątkiem gdy zwrócone kwoty zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu,

4.

wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę,

5.

przeniósł uprawnienia do rachunku oszczędnościowo-kredytowego na rzecz osób trzecich, z wyjątkiem dzieci własnych lub przysposobionych

- do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów.

Dla zachowania prawa do ulgi z tytułu systematycznego oszczędzania w kasie mieszkaniowej wycofane środki w myśl art. 27a ust. 13 pkt 4 ww. ustawy muszą być przeznaczone na cele określone w art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1070 z późn. zm.), zgodnie z którym celami mieszkaniowymi są służące zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych:

1.

nabycie, budowa, przebudowa, rozbudowa lub nadbudowa domu albo lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość,

2.

uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa do budowy domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej albo prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego,

3.

remont domu albo lokalu o których mowa w pkt a i b z wyjątkiem konserwacji i odnowienia mieszkania,

4.

spłata kredytu bankowego zaciągniętego na cele wymienione w pkt 1-3,

5.

nabycie działki budowlanej lub jej części pod budowę domu jednorodzinnego lub budynku mieszkalnego, w którym jest lub ma być położony lokal mieszkalny.

Z powyższego przepisu wynika, że ustawodawca ściśle określił kryteria kwalifikowania celów gromadzenia środków mieszkaniowych.

Przepis art. 8 ust. 2 pkt 4 ww. ustawy jasno precyzuje, że celem mieszkaniowym będzie spłata kredytu zaciągniętego na cele określone w pkt 1-3. Należy jednak zauważyć, że nabycie działki budowlanej jest wymienione w pkt 5 tego przepisu. Oznacza to, że spłata kredytu zaciągniętego na zakup działki budowlanej nie jest celem mieszkaniowym w rozumieniu ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego.

Cele mieszkaniowe zostały w ustawie uregulowane w sposób jednoznaczny. Spłata kredytu zaciągniętego na zakup działki budowlanej została wprost wyłączona poprzez brzmienie art. 8 ust. 2 pkt 4 ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkalnego. Skoro zatem spłata kredytu na zakup działki budowlanej nie jest w rozumieniu tej ustawy celem mieszkaniowym, to niedopuszczalne jest twierdzenie wnioskodawcy, iż może on poszerzyć ten katalog o dokonaną przez siebie czynność, gdyż liczy się fakt nabycia działki a nie to z jakich środków nabycie to miało miejsce, jeśli złożył wcześniej dyspozycję wycofania środków z kasy. Wszelkie ulgi i zwolnienia są w prawie podatkowym wyjątkiem od zasady powszechności opodatkowania i muszą być interpretowane w sposób ścisły. Zabronione jest dokonywanie rozszerzającej wykładni, którą przedstawił wnioskodawca. To oznacza, że w przedmiotowej sprawie spłacając kredyt na zakup działki wnioskodawca nie dopełnił warunku wydatkowania oszczędności zgromadzonych w kasie mieszkaniowej na cele mieszkaniowe, o których mowa w ustawie o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Tym samym, w myśl art. 27a ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2001 r. z uwagi na fakt, że wnioskodawca skorzystał z odliczeń wydatków poniesionych z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej, do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym wycofał oszczędności spłacając kredyt, jest obowiązany doliczyć kwoty poprzednio odliczone z tego tytułu.

W niniejszej sprawie o obowiązku zwrotu odliczenia przesądza fakt, że wnioskodawca zakupu działki dokonał z kredytu bankowego. To kredyt bankowy sfinansował zakup. Bez znaczenia pozostaje data przelania środków z kasy mieszkaniowej na rachunek wnioskodawcy, gdyż zakup działki został sfinansowany kredytem bankowym. Samo wycofanie środków z kasy mieszkaniowej w określonym czasie nie jest przesłanką determinującą prawo do zachowania odliczenia. Wbrew twierdzeniom wnioskodawcy nie wystarczy złożenie dyspozycji wycofania środków, środki trzeba jeszcze przeznaczyć na określony cel. Tymczasem wnioskodawca środków na zakup działki nie przeznaczył, bo jasno ze stanu faktycznego wynika, że zrobić tego nie mógł, skoro zakup działki sfinansował kredytem zaciągniętym w banku. Wnioskodawca po otrzymaniu środków z kasy na konto spłacił częściowo kredyt na zakup działki, co również wyklucza możliwość zrealizowania celów mieszkaniowych zgodnie z ustawą, gdyż takiego przeznaczenia nie przewidział sam ustawodawca.

Stanowisko wnioskodawcy należało zatem uznać za nieprawidłowe.

Odnosząc się do powołanych przez wnioskodawcę wyroków Naczelnego Sądu Administracyjnego podkreślić należy, iż jakkolwiek orzeczenia kształtują pewną linię wykładni obowiązującego prawa, jednak dotyczą wyłącznie konkretnych spraw, w danym stanie faktycznym. Powyższe orzeczenia zapadły w indywidualnych sprawach i w świetle art. 87 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej nie są źródłem powszechnie obowiązującego prawa i tym samym nie mogą być wiążące dla organu wydającego przedmiotową interpretację, zwłaszcza kiedy wnioskodawca cytuje wyrwane z kontekstu fragmenty tych orzeczeń.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl