IBPBII/1/436-8/08/MZ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 20 stycznia 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/1/436-8/08/MZ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 4 listopada 2008 r. (data wpływu do tut. Biura - 6 listopada 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych przeniesienia na udziałowca własności nieruchomości dokonanego w ramach podziału majątku likwidowanej spółki - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 listopada 2008 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych przeniesienia na udziałowca własności nieruchomości dokonanego w ramach podziału majątku likwidowanej spółki.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca (Spółka akcyjna) od dnia 3 grudnia 2003 r. posiada udziały w kapitale Spółki X znajdującej się w likwidacji. Wysokość tych udziałów kształtowała się następująco: od 2003 r. - 76,18% a od 2006 r. - 99,67%. Zakończenie likwidacji i podział majątku Spółki X pozostałego po zaspokojeniu wszystkich wierzycieli, w stosunku do posiadanych udziałów ma być dokonany do końca stycznia 2009 r. Masa majątku podlegająca podziałowi to nieruchomość zabudowana, do której Spółka X posiada prawo wieczystego użytkowania oraz środki pieniężne. W trakcie procesu likwidacji nieruchomość została wyłączona z upłynnienia uchwałą Walnego Zgromadzenia i ma zostać przekazana wnioskodawcy w ramach podziału majątku. Nieruchomość ta była wniesiona do Spółki X w formie aportu rzeczowego w zamian za udziały. Spółce przyjmującej nieruchomości nie przysługiwało przy ich nabyciu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Wartość rynkowa nieruchomości została ustalona przez rzeczoznawcę majątkowego i określona w operacie szacunkowym. Wartość bilansowa nieruchomości jest zerowa. Wnioskodawca z tytułu posiadanych udziałów w kapitale zakładowym otrzyma oprócz nieruchomości również część środków pieniężnych. Zmiana właściciela nieruchomości zostanie dokonana aktem notarialnym. W miesiącu październiku 2008 r. wnioskodawca uzyskał z urzędu skarbowego certyfikat rezydencji potwierdzający, że miejscem siedziby podatnika jest Polska. Wnioskodawca nie będzie zwiększał kapitału zakładowego.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy czynność zmiany właściciela nieruchomości po dokonaniu podziału majątku polikwidacyjnego będzie podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Zdaniem wnioskodawcy, zmiana właściciela nieruchomości w związku z likwidacją Spółki X i otrzymaniem przez wnioskodawcę zabudowanej nieruchomości z tytułu posiadanych udziałów wykracza poza zakres katalogu czynności określonych w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych podlegających opodatkowaniu. Jest to katalog zamknięty a czynności, które podlegają opodatkowaniu są enumeratywnie wymienione w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Po dokonaniu analizy zakresu przedmiotowego wnioskodawca stoi na stanowisku, że ww. czynność nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450 z późn. zm.) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy podatkowi temu podlegają następujące czynności cywilnoprawne:

* umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,

* umowy pożyczki,

* umowy darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,

* umowy dożywocia,

* umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat lub dopłat,

* ustanowienie hipoteki,

* ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,

* umowy depozytu nieprawidłowego,

* umowy spółki.

Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają też zmiany ww. umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych oraz orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne (art. 1 ust. 1 pkt 2 i 3 ww. ustawy).

Na podstawie art. 1 ust. 3 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku umowy spółki kapitałowej za zmianę umowy uważa się podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty.

Stosownie do art. 1 ust. 5 pkt 2 ww. ustawy umowa spółki kapitałowej oraz jej zmiana podlega podatkowi, jeżeli w chwili dokonania czynności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znajduje się:

a.

rzeczywisty ośrodek zarządzania albo

b.

siedziba tej spółki - jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium innego państwa członkowskiego.

Z przedstawionego przez wnioskodawcę zdarzenia przyszłego wynika, że wnioskodawca otrzyma nieruchomość w ramach podziału majątku likwidowanej spółki, której jest udziałowcem. Nieruchomość ta była wcześniej wniesiona do likwidowanej spółki w formie aportu rzeczowego w zamian za udziały. Zmiana właściciela nieruchomości zostanie dokonana aktem notarialnym. Wnioskodawca nie będzie zwiększał kapitału zakładowego.

Jak już wspomniano powyżej, katalog czynności cywilnoprawnych, ujęty w art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych ma charakter zamknięty. Zatem czynności cywilnoprawne, które nie zostały w nim wymienione w sposób wyraźny, nie podlegają opodatkowaniu omawianym podatkiem. Wobec powyższego, czynność przeniesienia własności nieruchomości na wnioskodawcę z tytułu posiadanych udziałów w likwidowanej spółce, dokonana w wyniku podziału majątku tej spółki i nie powodująca po stronie wnioskodawcy zwiększenia kapitału zakładowego, jako nie wymieniona w art. 1 ust. 1 ww. ustawy, nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Powołane wyżej przepisy zostały podane w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 7 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 209, poz. 1319), która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2009 r.

Zaznacza się jednakże, że treść zmian w ww. przepisach obowiązująca od dnia 1 stycznia 2009 r. nie ma wpływu na ocenę stanowiska wnioskodawcy, co oznacza, iż zarówno w świetle stanu prawnego obowiązującego przed wprowadzoną zmianą (tj. do dnia 31 grudnia 2008 r.) jak i stanu prawnego obowiązującego od dnia 1 stycznia 2009 r. ocena stanowiska wnioskodawcy co do przedstawionego zdarzenia przyszłego jest taka sama.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl