IBPBII/1/436-617/12/AŻ

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 21 września 2012 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/1/436-617/12/AŻ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 20 czerwca 2012 r. (data wpływu do tut. Biura - 21 czerwca 2012 r.), uzupełnionym w dniu 29 sierpnia 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zawarcia ze spadkobiercą umowy o zwrot nakładów (kosztów) poczynionych z tytułu opieki sprawowanej nad spadkodawcą podczas jego choroby - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 czerwca 2012 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zawarcia ze spadkobiercą umowy o zwrot nakładów (kosztów) poczynionych z tytułu opieki sprawowanej nad spadkodawcą podczas jego choroby.

Jako, że wniosek nie spełniał wymogów formalnych pismem z dnia 24 sierpnia 2012 r. znak: IBPBII/1/415-617/12/AŻ oraz IBPBII/1/436-222/12/AŻ wezwano do jego uzupełnienia. Uzupełnienia wniosku o brakującą opłatę dokonano w dniu 29 sierpnia 2012 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W dniu 30 kwietnia 2012 r. Wnioskodawczyni zawarła w formie aktu notarialnego umowę z ustawową spadkobierczynią - siostrą jej zmarłego przyjaciela - o zwrot nakładów (kosztów) jakie za życia zmarłego przyjaciela poniosła Wnioskodawczyni z tytułu opieki sprawowanej nad nim podczas okresu jego choroby (leki, środki czystości, koszty transportu, koszty odzieży).

Nakłady (koszty) poniesione przez Wnioskodawczynię w związku z opieką sprawowaną nad ww. osobą (za jej życia) miały jej zostać zwrócone po wyleczeniu, jednak wobec śmierci tej osoby zostały uznane przez spadkobierczynię zmarłego za długi spadkowe i w rezultacie w części zostały jej spłacone a w drugiej części miały zostać spłacone do dnia 31 lipca 2012 r.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy zasadnym jest uznanie, że od kwoty 22.000 zł będącej przedmiotem zwrotu nakładów (kosztów) poczynionych przez Wnioskodawczynię w związku ze sprawowaniem opieki nad jej przyjacielem za jego życia, winno się dokonać zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.

Wnioskodawczyni przywołując treść art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stwierdziła, iż ewentualną podstawę obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych od uzyskanej przez nią kwoty mógłby stanowić art. 10 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy, z którego wynika, iż przychody mogą pochodzić z "innych źródeł" niż wskazane w pkt 1-8 powołanego przepisu. Z powyższego wynika zatem, że do przychodów z innych źródeł należy zaliczyć każdy przychód, który nie jest zaliczany do źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1-8 ustawy i nie jest wyłączony z przedmiotowego zakresu podatku dochodowego od osób fizycznych.

Wnioskodawczyni wskazała, iż art. 20 ust. 1 ustawy za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy uznaje w szczególności wymienione w nim kwoty, jednakże żadna z wymienionych podstaw nie odzwierciedla ww. stanu faktycznego.

Wnioskodawczyni uważa, że wobec faktu, iż brak jest podstawy prawnej, z której wynikałby obowiązek podatkowy w przypadku zwrotu nakładów (kosztów) zasadnym jest twierdzenie, że nie odniosła ona w wyniku zawartej umowy realnych korzyści majątkowych a pozyskane środki były zwrotem środków wcześniej poniesionych, zatem obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych w zaistniałym stanie faktycznym nie powstanie.

Na poparcie swojego stanowiska Wnioskodawczyni przywołała interpretację indywidualną z dnia 20 sierpnia 2008 r. znak: IBP2/415-984/08/MM wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Na wstępie zaznacza się, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Wnioskodawczyni dotycząca podatku dochodowego od osób fizycznych w przedmiocie skutków podatkowych zawarcia ze spadkobiercą umowy o zwrot nakładów (kosztów) poczynionych z tytułu opieki sprawowanej nad spadkodawcą podczas jego choroby. W zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych wydane zostanie odrębne rozstrzygnięcie.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 11 ust. 1 ww. ustawy przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3 są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Katalog źródeł przychodów określony został w art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jednym z nich są określone w pkt 9 wskazanego artykułu inne źródła. Uszczegółowienie tego pojęcia zawarte zostało w art. 20 ust. 1 ww. ustawy, zgodnie z którym za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, kwoty uzyskane z tytułu zwrotu z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego oraz wypłaty z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego, w tym także dokonane na rzecz osoby uprawnionej na wypadek śmierci oszczędzającego, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

Powyższa definicja przychodów ma charakter ogólny i znajduje zastosowanie, o ile w przepisach szczególnych ustawodawca nie uregulował tej kwestii odmiennie. Według ustalonego poglądu, doktryny i judykatury, o przychodzie podatkowym możemy mówić wtedy, gdy ma on charakter trwałego przysporzenia majątkowego. Z tego względu do przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym nie zalicza się pieniędzy uzyskanych z tytułu różnego rodzaju zwrotów nakładów własnych (kosztów) poczynionych za inny podmiot. Jakkolwiek bowiem w takich przypadkach podatnik otrzymuje do swojej dyspozycji określoną kwotę pieniędzy, to jednak wcześniej był zobligowany do jej wyłożenia.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż w dniu 30 kwietnia 2012 r. Wnioskodawczyni zawarła w formie aktu notarialnego umowę z ustawową spadkobierczynią - siostrą jej zmarłego przyjaciela - o zwrot nakładów (kosztów) jakie za życia zmarłego przyjaciela poniosła Wnioskodawczyni z tytułu opieki sprawowanej nad nim podczas okresu jego choroby (leki, środki czystości, koszty transportu, koszty odzieży).

Nakłady (koszty) poniesione przez Wnioskodawczynię w związku z opieką sprawowaną nad ww. osobą (za jej życia) miały jej zostać zwrócone po wyleczeniu, jednak wobec śmierci tej osoby zostały uznane przez spadkobierczynię zmarłego za długi spadkowe i w rezultacie w części zostały jej spłacone a w drugiej części miały zostać spłacone do dnia 31 lipca 2012 r.

Reasumując, biorąc pod uwagę zaprezentowany we wniosku opis stanu faktycznego oraz przepisy prawne w tym zakresie, należy stwierdzić, iż jeżeli kwota, którą Wnioskodawczyni już otrzymała i powinna otrzymać do końca lipca 2012 r. tytułem zwrotu wydatków istotnie stanowiła zwrot poniesionych przez nią wcześniej kosztów, to kwota ta nie stanowi dla niej przysporzenia majątkowego, a tym samym nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Jeżeliby jednak przyznana na mocy umowy ze spadkobierczynią kwota przekroczyła wartość poczynionych przez Wnioskodawczynię wydatków to nadwyżka ta stanowiłaby przychód podlegający opodatkowaniu na zasadach ogólnych.

Jednocześnie nadmienia się, iż w związku z faktem, że to na podatniku, który chce z konkretnego zdarzenia wywodzić skutki prawne spoczywa ciężar dowodu - zasadnym byłoby posiadanie przez niego stosownych dowodów poniesienia wydatków.

W świetle powyższego stanowisko Wnioskodawczyni należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl