IBPBII/1/436-5/08/TK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 20 stycznia 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/1/436-5/08/TK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki jawnej przedstawione we wniosku z dnia 30 października 2008 r. (data wpływu do tut. Biura - 31 października 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadku i darowizn w zakresie zwolnienia darowizn udziałów w nieruchomości dokonanych przez synów na rzecz ojca - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 września 2008 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku od spadku i darowizn w zakresie zwolnienia darowizn udziałów w nieruchomości dokonanych przez synów na rzecz ojca.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione zdarzenie przyszłe:

W dniu 14 sierpnia 2001 r. Spółka jawna (wnioskodawca) została wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego. Wspólnikami Spółki zostali małżonkowie oraz dwóch synów. W dniu 8 czerwca 2008 r. przed notariuszem powstał Akt Notarialny, którym małżonkowie oraz synowie wprowadzają własny majątek do Spółki jawnej, między innymi nieruchomość składającą się z działki budowlanej o powierzchni 0,1009 ha zabudowanej budynkiem o powierzchni użytkowej 360 m 2, o wartości 700.000,00 zł w poniższych częściach udziałów: matka 9/20, ojciec 9/20, synowie po 1/20 każdy. W związku ze śmiercią w dniu 3 sierpnia 2008 r. jednego ze wspólników (matki), zostało wydane postanowienie Sądu Rejonowego o nabyciu spadku po zmarłej. Na podstawie ww. postanowienia wszyscy pozostali wspólnicy Spółki (ojciec i dwóch synów) otrzymali po 1/3 udziału własności po zmarłej. Obecnie wspólnicy Spółki jawnej podjęli jednomyślną decyzję o przekazaniu ww. nieruchomości ze Spółki jawnej na potrzeby jednego ze wspólników. Obaj synowie zamierzają darować ojcu swoje udziały w ww. nieruchomości.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy jeżeli zostanie złożone właściwemu Naczelnikowi Urzędu Skarbowego zeznanie podatkowe w terminie jednego miesiąca od powstania obowiązku podatkowego z tytułu ww. zny będzie można korzystać z całkowitego zwolnienia z obowiązku zapłaty podatku.

Zdaniem wnioskodawcy, jako członkowie najbliższej rodziny korzystają z całkowitego zwolnienia z zapłaty podatku od przekazanej darowizny, po spełnieniu warunków, zawiadamiając we wskazanym terminie naczelnika urzędu skarbowego o powyższym fakcie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe ale z innych przyczyn niż wskazane w stanowisku wnioskodawcy.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jedn. Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 z późn. zm.) podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem m.in. darowizny.

Na podstawie art. 888 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku. Darowizna należy do czynności, których celem jest dokonanie aktu przysporzenia majątkowego bez ekwiwalentu i polega najczęściej na przesunięciu jakiegoś dobra majątkowego z majątku darczyńcy do majątku obdarowanego. Świadczenie ma charakter nieodpłatny, gdy druga strona umowy nie zobowiązuje się do jakiegokolwiek świadczenia w zamian za uczynioną darowiznę.

Stosownie do art. 5 ustawy o podatku od spadków, obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy własności rzeczy i praw majątkowych.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy obowiązek podatkowy powstaje przy nabyciu w drodze darowizny - z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego, a w razie zawarcia umowy bez zachowania przewidzianej formy - z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia; jeżeli ze względu na przedmiot darowizny przepisy wymagają szczególnej formy dla oświadczeń obu stron, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą złożenia takich oświadczeń.

Równocześnie w świetle art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:

1.

zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2-8 i ust. 2, a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, z zastrzeżeniem ust. 2 i 4, oraz

2.

udokumentują - w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę określoną w art. 9 ust. 1 pkt 1 (tj. dla I grupy podatkowej 9.637 zł) - ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.

Zgłoszenie o nabyciu własności rzeczy i praw majątkowych winno być dokonane na formularzu SD-Z2 określonym przez Ministra Finansów w rozporządzeniu z dnia 18 grudnia 2006 r. w sprawie zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy i praw majątkowych (Dz. U. Nr 243, poz. 1762 z późn. zm.).

W przypadku niespełnienia warunków, o których mowa w ust. 1 i 2, przedmiotowe nabycie podlega opodatkowaniu na ogólnych zasadach określonych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej - art. 4a ust. 3 ww. ustawy.

W myśl art. 4a ust. 4 przedmiotowej ustawy obowiązek zgłoszenia nie obejmuje jedynie przypadków, gdy:

1.

wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby lub po tej samej osobie w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, nie przekracza kwoty określonej w art. 9 ust. 1 pkt 1 lub

2.

nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego.

W cytowanych przepisach nie zostały wyszczególnione ani rodzaj, czy charakter darowanych składników majątku objętych zwolnieniem, ani sposób, czy czas ich użytkowania. Dla skorzystania ze zwolnienia nie ma więc znaczenia jaki majątek będzie przedmiotem darowizny, ani w jaki sposób, czy jak długo będzie wykorzystywany przez obdarowanego.

Reasumując, stwierdzić należy, że darowizny udziałów w nieruchomości Spółki jawnej dokonane przez synów na rzecz ojca będą korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn. Ponieważ przedmiotem darowizny będą udziały w nieruchomości, darowizna zostanie zawarta w formie aktu notarialnego, gdyż przeniesienie własności nieruchomości dla swej ważności wymaga zachowania formy aktu notarialnego. Wobec tego, w świetle art. 4a ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn skorzystanie ze zwolnienia określonego w art. 4a ust. 1 nie jest uzależnione od zgłoszenia darowizny do urzędu skarbowego. Na mocy art. 4a ust. 4 pkt 2 nabycie na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego nie podlega zgłoszeniu do Urzędu Skarbowego.

Wobec tego należy stwierdzić, że stanowisko wnioskodawcy, że umowa darowizn pomiędzy synami a ojcem korzysta ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn jest prawidłowe ale z innych przyczyn niż wskazane przez wnioskodawcę. Do skorzystania ze zwolnienia nie jest wymagane zgłoszenie darowizn do Urzędu Skarbowego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl