IBPBII/1/436-320/13/JP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 21 lutego 2014 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/1/436-320/13/JP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z 13 listopada 2013 r. (data wpływu do Biura - 28 listopada 2013 r.), uzupełnionym 11 lutego 2014 r., o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nieodpłatnego zniesienia współwłasności udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 listopada 2013 r. wpłynął do Biura ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nieodpłatnego zniesienia współwłasności udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego pismem z 28 stycznia 2013 r. znak: IBPB II/1/436-319/13/JP, IBPB II/1/436-320/13/JP, IBPB II/2/415-1176/13/JG, IBPP2/443 -1111/13/AB wezwano o jego uzupełnienie. Wniosek uzupełniono 7 lutego 2013 r. (brakująca opłata) i 11 lutego 2013 r. (pozostałe braki formalne).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni jest udziałowcem w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością - G. Sp. z o.o. w W. Zgodnie z treścią KRS trzej wspólnicy tej spółki, w tym Wnioskodawczyni, oprócz przysługujących im wyłącznie udziałów, posiadają 24.000 udziałów o wartości 2.400.000,00 zł objętych współwłasnością łączną. Wnioskodawczyni jest żoną jednego z ww. wspólników, a trzecim wspólnikiem jest ich córka (w dalszej części zwani: "wspólnikami" lub "udziałowcami").

Udziały, których dotyczy współwłasność łączna zostały objęte przez wspólników w zamian za wkład niepieniężny (aport), jakim było przedsiębiorstwo prowadzone w formie spółki cywilnej. Umowa spółki cywilnej nie przewidywała różnej wartości aportów ani udziałów w majątku wspólnym powstałym po ustaniu stosunku spółki cywilnej.

Po wniesieniu ww. wkładu do spółki z o.o. umowa spółki cywilnej została rozwiązana, a wspólnicy zostali wykreśleni z Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej.

Wnioskodawczyni wraz z pozostałymi ww. udziałowcami zamierza znieść współwłasność ww. 24.000 udziałów. Wszyscy udziałowcy zamierzają zawrzeć umowę w formie aktu notarialnego, zgodnie z którą każdy ze wspólników otrzyma na wyłączną własność po 8.000 udziałów bez obowiązku spłat lub dopłat.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy zniesienie współwłasności ww. udziałów przez Wnioskodawczynię i pozostałych wspólników w sposób opisany powyżej, tj. gdy w miejsce współwłasności łącznej 24.000 udziałów każdy wspólnik otrzyma po 8.000 udziałów bez spłat i dopłat, będzie skutkować powstaniem obowiązku podatkowego na gruncie podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zajmując stanowisko Wnioskodawczyni wskazała, że w pierwszej kolejności należy stwierdzić, że ze względu na treść umowy spółki cywilnej, która nie przewidywała różnych wartości wkładów, czy udziałów w jej majątku, wysokość udziałów przysługujących wspólnikom w ww. 24.000 udziałów w sp. z o.o., objętych współwłasnością łączną, należy obliczyć zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego.

Biorąc zatem pod uwagę treść art. 861 § 1 Kodeksu cywilnego, który stanowi o domniemanej równej wartości wkładów oraz art. 875 § 1 w związku z art. 197 Kodeksu cywilnego stanowiących o domniemaniu równej wysokości udziałów, należy przyjąć, że każdemu z ww. udziałowców przysługuje udział w wysokości 1/3 liczony od 24.000 udziałów. W związku z tym, w przypadku zamierzonego zniesienia współwłasności ww. 24.000 udziałów w ten sposób, że każdy z udziałowców otrzyma na wyłączną własność po 8.000 udziałów bez obowiązku spłat lub dopłat, to żaden z udziałowców nie powiększy w sensie ekonomicznym swojego majątku.

Odnosząc powyższe do treści przepisów art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. f ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, należy stwierdzić, że nie powstanie obowiązek podatkowy.

Stosownie do treści przywołanych przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych zakres przedmiotowy tego podatku obejmuje "umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat lub dopłat". Zgodnie z opisanym powyżej stanem faktycznym ww. udziałowcy zamierzają znieść współwłasność 24.000 udziałów bez obowiązku spłat lub dopłat.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Na wstępie należy zaznaczyć, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Wnioskodawczyni w zakresie skutków podatkowych nieodpłatnego zniesienia współwłasności udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w podatku od czynności cywilnoprawnych

W pozostałym zakresie zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 z późn. zm.) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy podatkowi temu podlegają następujące czynności cywilnoprawne:

a.

umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,

b.

umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku,

c.

(uchylona)

d.

umowy darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,

e.

umowy dożywocia,

f.

umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat lub dopłat,

g.

(uchylona)

h.

ustanowienie hipoteki,

i.

ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,

j.

umowy depozytu nieprawidłowego,

k.

umowy spółki.

Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają też zmiany ww. umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych oraz orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne (art. 1 ust. 1 pkt 2 i 3 ww. ustawy).

Ustawodawca wprowadził zasadę enumeratywnego określenia czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Szczegółowe określenie zakresu przedmiotowego ma określone konsekwencje. Ustawodawca, wprowadzając w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych katalog czynności podlegających opodatkowaniu, wyłączył od opodatkowania inne podobne, które nie zostały wyraźnie wskazane w przepisie. Oznacza to, że czynności niewymienione w ustawowym katalogu nie podlegają opodatkowaniu nawet, gdy wywołują skutki w sferze gospodarczej takie same bądź podobne do tych, które zostały w nich wyliczone.

Z treści wniosku wynika, że Wnioskodawczyni, jej mąż oraz córka są udziałowcami w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Ww. osoby posiadają, oprócz przysługujących im wyłącznie udziałów w spółce, także 24.000 udziałów o wartości 2.400.000,00 zł we współwłasności łącznej. Udziały wyrażające współwłasność łączną zostały objęte przez wspólników w zamian za wkład niepieniężny (aport) w postaci przedsiębiorstwa prowadzonego w formie spółki cywilnej. Po wniesieniu wkładu do spółki z o.o. umowa spółki cywilnej została rozwiązana, a wspólnicy zostali wykreśleni z ewidencji działalności gospodarczej. Umowa spółki cywilnej nie przewidywała różnego udziału w zyskach i stratach spółki, nie przewidywała też różnego rozliczenia wkładów po ustaniu umowy spółki cywilnej. Wnioskodawczyni wraz z ww. wspólnikami zamierza znieść współwłasność ww. 24.000 udziałów. Zniesienie współwłasności udziałów nastąpi na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego, zgodnie z którą każdy ze wspólników otrzyma na wyłączną własność po 8.000 udziałów, bez obowiązku spłat lub dopłat.

Jak już wspomniano powyżej, katalog czynności cywilnoprawnych, ujęty w art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych ma charakter zamknięty. W art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. f ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano, że opodatkowaniu tym podatkiem podlega zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat lub dopłat

Wobec tego należy uznać, że skoro w opisanym zdarzeniu przyszłym nastąpi zniesienie współwłasności udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością bez spłat i dopłat, to Wnioskodawczyni nie będzie zobowiązana do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych tytułem nieodpłatnego zniesienia współwłasności, ponieważ czynność prawna w takim kształcie nie została wymieniona w ustawowym katalogu czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.

Powyższe oznacza, że w przedmiotowej sprawie stanowisko Wnioskodawczyni należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Ponadto Organ nadmienia, że zgodnie z przepisem art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, wyłącznie, w jego indywidualnej sprawie pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). Oznacza to, że Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, wydał pisemną interpretację wyłącznie dla Wnioskodawczyni. Małżonek i córka Wnioskodawczyni chcąc uzyskać interpretację indywidualną winni wystąpić z odrębnymi wnioskami i uiścić stosowną opłatę.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl