IBPBII/1/436-29/08/MCZ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 9 lutego 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/1/436-29/08/MCZ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej przedstawione we wniosku z dnia 12 listopada 2008 r. (data wpływu do tut. Biura - 21 listopada 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nabycia wierzytelności - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 listopada 2008 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nabycia wierzytelności.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka będąca wnioskodawcą (zwana dalej Nabywcą) zawarła umowę sprzedaży wierzytelności, na mocy której zakupiła od Spółki X (zwanej dalej Zbywcą), wierzytelność jaka przysługuje Zbywcy od dłużnika Przedsiębiorstwa Y (zwanego dalej Dłużnikiem). Przedmiotowa wierzytelność została zakupiona po cenie niższej niż jej wartość nominalna. Nabywca jest podmiotem powiązanym w stosunku do Dłużnika i zamierza wierzytelność wyegzekwować lub dokonać z Dłużnikiem wzajemnego potrącenia.

Nabywca, poza podstawowym zakresem działalności, jakim jest produkcja i wynajem kombajnów węglowych, zgłosił również obrót wierzytelnościami, jednak usługi te świadczy sporadycznie.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy zawarta przez Spółkę umowa sprzedaży wierzytelności, na mocy której zakupiła od Spółki X wierzytelność jaka przysługuje zbywcy od dłużnika - Przedsiębiorstwa Y podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych zgodnie z ustawą z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Czy do czynności cywilnoprawnych wynikających z zawartej umowy ma zastosowanie art. 2 pkt 4a ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zdaniem wnioskodawcy na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1a ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych zawarcie umowy, na mocy, której wnioskodawca nabył wierzytelność własną Spółki X, w celu wyegzekwowania tej wierzytelności lub dokonania z Dłużnikiem (Przedsiębiorstwem Y) wzajemnego potrącenia, jest czynnością cywilnoprawną podlegającą podatkowi od czynności cywilnoprawnych. W ocenie wnioskodawcy nie ma tu zastosowania art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, gdyż żadna ze stron umowy w jej wykonaniu nie świadczy usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450 z późn. zm.) podatkowi temu podlegają następujące czynności cywilnoprawne:

* umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,

* umowy pożyczki,

* umowy darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów

i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,

* umowy dożywocia,

* umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat lub dopłat,

* ustanowienie hipoteki,

* ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,

* umowy depozytu nieprawidłowego,

* umowy spółki (akty założycielskie).

Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają też zmiany umów wymienionych w pkt 1, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4 (art. 1 ust. 1 pkt 2 tej ustawy), orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne, jak czynności cywilnoprawne wymienione w pkt 1 lub 2 (art. 1 ust. 1 pkt 3 tej ustawy).

Natomiast stosownie do regulacji art. 2 pkt 4 ww. ustawy, nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:

a.

opodatkowana podatkiem od towarów i usług,

b.

zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:

* umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

* umowy spółki i jej zmiany,

* umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

W związku z tym, jeżeli umowa sprzedaży wierzytelności opodatkowana jest podatkiem od towarów i usług lub korzysta ze zwolnienia z tego podatku, zastosowanie znajdzie wyłączenie określone w art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W przeciwnym wypadku sprzedaż prawa majątkowego, jakim jest wierzytelność, podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych według stawki 1% w myśl art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zatem w pierwszej kolejności wymagane jest rozstrzygnięcie kwestii opodatkowania powyższej transakcji - umowy sprzedaży wierzytelności podatkiem od towarów i usług, bowiem ocena dokonana w tym zakresie ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia tej umowy podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Z powyższego wynika, iż dopiero rozstrzygnięcie kwestii opodatkowania sprzedaży wierzytelności na podstawie ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) umożliwia udzielenie odpowiedzi odnośnie opodatkowania tych czynności podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Przy czym podkreślić należy, iż nie ma tutaj znaczenia czy w konkretnej sytuacji powstanie zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług czy też przysługiwać będzie zwolnienie od tego podatku.

Ponieważ przedmiotem niniejszej interpretacji przepisów prawa podatkowego jest wyłącznie interpretacja przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, należy stwierdzić, że jeżeli sprzedaż wierzytelności własnej dokonywana przez Spółkę X na rzecz wnioskodawcy (będącego podmiotem mającym w zakresie prowadzonej działalności również obrót wierzytelnościami) nie jest objęta zakresem ustawy o podatku od towarów i usług, to z związku z dokonaniem sprzedaży wierzytelności powstanie obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnym obowiązek podatkowy przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistniałego zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl