IBPBII/1/436-252/12/MCZ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 15 października 2012 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/1/436-252/12/MCZ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 12 lipca 2012 r. (data wpływu do tut. Biura - 16 lipca 2012 r.), uzupełnionym w dniu 10 października 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie opodatkowania darowizn - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 lipca 2012 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku od spadków i darowizn w zakresie opodatkowania darowizn.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego pismem z dnia 1 października 2012 r. znak: IBPP2/443-696/12/WN oraz znak: IBPB II/1/436-252/12/MCZ wezwano o jego uzupełnienie. Wniosek uzupełniono w dniu 10 października 2012 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca będący Stowarzyszeniem zamierza zorganizować koncert Zespołu X. Zespół X wystąpi nieodpłatnie, a dochód ze sprzedaży biletów będzie przeznaczony na zakup protez kończyn dla mieszkańca Domu Pomocy Społecznej, przy którym działa Stowarzyszenie. Stowarzyszenie ma prawo otrzymać darowiznę w formie rzeczowej, jak również pieniężnej na realizację celów statutowych. W chwili obecnej Wnioskodawca nie umie sprecyzować rodzaju darowizny rzeczowej. Skoro jednak mogą pojawić się takie formy darowizn w przyszłości, Wnioskodawca chciałby ustalić czy jest zobowiązany do uiszczania podatku od spadków i darowizn.

Organ zaznacza, iż z uwagi na zakres interpretacji przytoczony powyżej opis zdarzenia przyszłego, nie zawiera fragmentu odnoszącego się wyłącznie do podatku od towarów i usług, ujętego w uzupełnieniu wniosku z daty wpływu do Organu w dniu 10 października 2012 r.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy Stowarzyszenie jest zobowiązane do zapłaty podatku od spadków i darowizn.

Uzupełniając wniosek w zakresie własnego stanowiska Wnioskodawcy dotyczącego podatku od spadków i darowizn Wnioskodawca stwierdził, że Stowarzyszenie winno być zwolnione z zapłaty podatku od spadków i darowizn zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654).

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam, co następuje:

Na wstępie zaznacza się, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest wyłącznie ocena stanowiska Wnioskodawcy w zakresie podatku od spadków i darowizn w przedmiocie opodatkowania darowizn.

W zakresie podatku dochodowego od osób prawnych i podatku od towarów i usług zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768 z późn. zm.) podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej tytułem darowizny.

Jak z powyższego przepisu wynika, podatkiem od spadków i darowizn opodatkowane jest nabycie własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej wyłącznie przez osoby fizyczne. A zatem opodatkowaniu tym podatkiem nie podlegają darowizny otrzymane przez inne podmioty niż osoby fizyczne, np. przez osoby prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej.

Skoro w świetle przepisów powołanej ustawy o podatku od spadków i darowizn osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej w ogóle nie są podmiotami podlegającymi uregulowaniom tej ustawy, to otrzymane przez Stowarzyszenie darowizny pieniężne i rzeczowe nie mogą być zwolnione z podatku od spadków i darowizn, bowiem nabycie tytułem ww. darowizn nie będzie podlegało w ogóle regulacjom ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Aby bowiem móc rozstrzygnąć czy dane nabycie rzeczy czy praw korzysta ze zwolnienia z opodatkowania musi to nabycie mieścić się w zakresie przedmiotowym danej ustawy. W związku z powyższym, nie można zgodzić się ze stanowiskiem Stowarzyszenia, iż jest zwolnione z zapłaty podatku od spadków i darowizn - jak wskazano we wniosku - na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, gdyż ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie reguluje opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn.

Reasumując, nabycie przez Stowarzyszenie (tytułem darowizny) środków pieniężnych czy też rzeczy nie podlega w ogóle opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, nie mieści się w zakresie przedmiotowym ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl