IBPBII/1/436-248/12/ASz

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 19 października 2012 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/1/436-248/12/ASz

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 9 lipca 2012 r. (data wpływu do tut. Biura - 12 lipca 2012 r.), uzupełnionym w dniu 28 września 2012 r. i 1 października 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nieodpłatnego działu spadku - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 lipca 2012 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nieodpłatnego działu spadku.

Z uwagi na fakt, iż wniosek nie spełniał wymogów formalnych pismem z dnia 19 września 2012 r. znak: IBPBII/1/415-728/12/ASz IBPBII/1/436-247/12/ASz oraz IBPBII/1/436-248/12/ASz wezwano do jego uzupełnienia. Wniosek uzupełniono w dniu 28 września 2012 r. (dopłata dodatkowej opłaty) oraz w dniu 1 października 2012 r. (wniesienie pisma).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W dniu 14 sierpnia 2006 r. zmarł, jako bezdzietny kawaler, brat Wnioskodawcy. Spadek po nim odziedziczyli Wnioskodawca oraz bratanica zmarłego po 1/2 części, co potwierdził sąd rejonowy postanowieniem z dnia 17 lutego 2010 r.

W skład spadku po zmarłym wchodzi jedynie jedna nieruchomość, składająca się z działki nr 819/1. Spadkobiercy zapłacili podatek od spadku, co wynika z zaświadczenia wydanego przez Naczelnika Urzędu Skarbowego.

Obecnie spadkobiercy rozważają zawarcie w formie aktu notarialnego umowy o nieodpłatny dział spadku, na mocy której cały spadek (tekst jedn.: jedną nieruchomość) po zmarłym otrzyma Wnioskodawca bez żadnych spłat i dopłat na rzecz drugiego spadkobiercy.

W tym stanie faktycznym powstała wątpliwość czy strony umowy o dział, w związku z zawarciem tej umowy, będą musiały zapłacić jakikolwiek podatek.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy na spadkobiercy ciąży jeszcze jakikolwiek podatek w związku z zawarciem umowy nieodpłatnego działu spadku.

W ocenie Wnioskodawcy nieodpłatny umowny dział spadku (bez spłat i dopłat), jakiego zamierzają spadkobiercy dokonać, nie będzie niósł za sobą konieczności zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych, gdyż podatek ten notariusz mógłby pobrać w przypadku gdyby w zamian za swoją połowę nieruchomości bratanica zmarłego otrzymała spłaty lub dopłaty.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Na wstępie zaznacza się, iż przedmiotem niniejszej interpretacji są skutki podatkowe powstałe na gruncie podatku od czynności cywilnoprawnych po stronie Wnioskodawcy. W pozostałym zakresie wniosku wydano odrębne rozstrzygnięcia.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 z późn. zm.) opodatkowaniu tym podatkiem podlegają następujące czynności cywilnoprawne:

a.

umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,

b.

umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku,

c.

(uchylona),

d.

umowy darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,

e.

umowy dożywocia,

f.

umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat lub dopłat,

g.

(uchylona),

h.

ustanowienie hipoteki,

i.

ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,

j.

umowy depozytu nieprawidłowego,

k.

umowy spółki.

Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają też zmiany umów wymienionych w pkt 1, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4 oraz orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne, jak czynności cywilnoprawne wymienione w pkt 1 lub 2 (art. 1 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy).

Zgodnie z przepisami ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych dział spadku podlega opodatkowaniu, jeżeli wiąże się z obowiązkiem spłat lub dopłat. Spłata stanowi wyrażoną w pieniądzu równowartość udziału w majątku spadkowym i występuje wówczas przy dziale spadku, gdy całość majątku spadkowego przyznano jednemu lub kilku ze spadkobierców. Natomiast dopłata ma wyrównać różnice powstałe wskutek fizycznego podziału majątku między spadkobierców, gdy zachodzą rozbieżności między faktycznie przyznaną im częścią majątku a udziałem w spadku.

Z treści wniosku wynika, iż w dniu 14 sierpnia 2006 r. zmarł, jako bezdzietny kawaler, brat Wnioskodawcy. Spadek po nim odziedziczyli Wnioskodawca oraz bratanica zmarłego po 1/2 części, co potwierdził sąd rejonowy postanowieniem z dnia 17 lutego 2010 r.

W skład spadku po zmarłym wchodzi jedynie jedna nieruchomość, składająca się z działki nr 819/1. Spadkobiercy zapłacili podatek od spadku, co wynika z zaświadczenia wydanego przez Naczelnika Urzędu Skarbowego.

Obecnie spadkobiercy rozważają zawarcie w formie aktu notarialnego umowy o nieodpłatny dział spadku, na mocy której cały spadek (tekst jedn.: jedną nieruchomość) po zmarłym otrzyma Wnioskodawca bez żadnych spłat i dopłat na rzecz drugiego spadkobiercy.

Wskazać zatem należy, iż mając na uwadze art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. f ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych planowany dział spadku nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, bowiem nie będzie wiązał się z obowiązkiem dokonania spłaty na rzecz drugiego spadkobiercy.

W świetle powyższego stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl