IBPBII/1/436-231/11/MZ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 25 lipca 2011 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/1/436-231/11/MZ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko wnioskodawczyni, przedstawione we wniosku z dnia 12 kwietnia 2011 r. (data wpływu do tut. Biura - 21 kwietnia 2011 r.), uzupełnionym w dniach 12 i 13 lipca 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki cywilnej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 kwietnia 2011 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki cywilnej.

Z uwagi na fakt, iż wniosek nie spełniał wymogów formalnych, pismem z dnia 6 lipca 2011 r. Znak: IBPP1/443-677/11/MS, IBPB I/1/415-419/11/AB, IBPB II/1/436-231/11/MZ wezwano do jego uzupełnienia. Wniosek uzupełniono w dniu 12 lipca 2011 r. (wpływ dodatkowej opłaty) oraz w dniu 13 lipca 2011 r. (uzupełnienie pozostałych braków formalnych).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni ma z mężem ustawową wspólność majątkową i razem, jako osoby fizyczne, prowadzą spółkę cywilną. Spółkę tę małżonkowie prowadzą jako jedyni wspólnicy, z równymi 50% udziałami w majątku i zyskach. Przedmiotem działalności spółki, która rozpoczęła swoją działalność w listopadzie 2010 r., jest budowa domów jednorodzinnych na sprzedaż a działalność ta jest prowadzona za pomocą książki przychodów i rozchodów, metodą uproszczoną. Wcześniej, w lutym 2006 r., małżonkowie zakupili wspólnie, jako osoby fizyczne, grunt rolny od innej osoby fizycznej z zamiarem przekształcenia go w grunt budowlany i wybudowania na nim w przyszłości domów do sprzedaży na rynku pierwotnym. W listopadzie 2010 r. małżonkowie uzyskali decyzję z urzędu miasta o przekształceniu tego gruntu w grunt budowlany oraz decyzję zatwierdzającą projekt budowlany i udzielenie pozwolenia na budowę. W chwili obecnej małżonkowie chcieliby, jako osoby fizyczne, wnieść przekształcony grunt do ich spółki cywilnej jako aport rzeczowy w postaci gruntu budowlanego o wartości rynkowej, ustalonej według przepisów oraz z pomocą rzeczoznawcy. Wartość ta będzie dużo wyższa niż cena zakupionego kilka lat temu gruntu rolnego. Małżonkowie chcieliby również wnieść przekształcony grunt do ich spółki cywilnej jako towar handlowy (nie jako środek trwały), stanowiący koszt uzyskania przychodu pod budowę domów (kol. 10 książki przychodów i rozchodów).

W uzupełnieniu wniosku wnioskodawczyni wskazała m.in., że każdy z właścicieli (małżonków) ma na własność grunt w postaci udziału w gruncie. Zatem i aport ze strony wnioskodawczyni będzie aportem gruntu w postaci udziału we własności gruntu, w wielkości 50%.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy wnioskodawczyni wnosząc wkład w postaci udziału w gruncie budowlanym do spółki cywilnej będzie musiała odprowadzić od tej operacji podatek od czynności cywilnoprawnych.

Według wnioskodawczyni, powinna uiścić przy wnoszeniu wkładu w postaci udziału w gruncie budowlanym podatek od czynności cywilnoprawnych według stawki 0,5% na podstawie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, tak jak uiszcza się podatek w przypadku wnoszenia pieniędzy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Na wstępie zaznacza się, iż rodzaj przedmiotu wniosku podany przez wnioskodawczynię w części D.1, poz. 35 przyjęto odmiennie niż wskazano we wniosku, że jest to stan faktyczny, gdyż opis sytuacji przedstawionej we wniosku, sformułowane pytanie oraz stanowisko wnioskodawczyni wskazują na zdarzenie przyszłe a nie na zaistniały stan faktyczny.

Jednocześnie wskazuje się, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska wnioskodawczyni tylko w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych. W pozostałym zakresie wniosku, dotyczącym podatku od towarów i usług oraz podatku dochodowego od osób fizycznych, zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Czynność wniesienia aportu nie mieści się w zamkniętym katalogu czynności objętych podatkiem od czynności cywilnoprawnych zawartym w art. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 z późn. zm.), w związku z czym nie podlega ona opodatkowaniu tym podatkiem. Należy jednak zauważyć, iż czynność wniesienia aportu jest czynnością wtórną do faktu zwiększenia majątku spółki i jest konsekwencją zawarcia lub zmiany umowy spółki.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) oraz art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podatkowi temu podlegają umowy spółki oraz ich zmiany, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Stosownie do art. 1a pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych użyte w tej ustawie określenie spółka osobowa oznacza spółkę cywilną, jawną, partnerską, komandytową lub komandytowo-akcyjną.

Na podstawie art. 1 ust. 3 pkt 1 ww. ustawy w przypadku umowy spółki osobowej za zmianę umowy uważa się wniesienie lub podwyższenie wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki albo podwyższenie kapitału zakładowego, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika, dopłaty oraz oddanie przez wspólnika spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania.

Stosownie do art. 1 ust. 5 pkt 1 ww. ustawy umowa spółki osobowej oraz jej zmiana podlega podatkowi, jeżeli w chwili dokonania czynności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znajduje się siedziba tej spółki.

Z treści art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej, czyli z chwilą zawarcia umowy spółki lub zmiany tej umowy.

Stosownie do art. 4 pkt 9 ww. ustawy, przy umowie spółki cywilnej, obowiązek podatkowy ciąży na wspólnikach.

W myśl art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podstawę opodatkowania przy wniesieniu wkładów do spółki osobowej stanowi wartość wkładów powiększających majątek spółki osobowej.

Stawka podatku od umowy spółki wynosi 0,5% (art. 7 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych). Taką samą stawkę stosuje się również przy zmianach umowy spółki.

Instytucję spółki cywilnej regulują przepisy ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.). Zgodnie z art. 860 § 1 Kodeksu cywilnego przez umowę spółki wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów. W myśl art. 861 § 1 i § 2 Kodeksu cywilnego wkład wspólnika może polegać na wniesieniu do spółki własności lub innych praw albo na świadczeniu usług, domniemywa się, że wkłady wspólników mają jednakową wartość.

Z sytuacji przedstawionej we wniosku wynika, że wnioskodawczyni - wspólnik spółki cywilnej, zamierza wnieść do tej spółki, w formie wkładu niepieniężnego, posiadany przez siebie udział w gruncie budowlanym.

Mając powyższe na uwadze, stwierdzić należy, że wniesienie do spółki cywilnej udziału w gruncie budowlanym w formie wkładu niepieniężnego spowoduje podwyższenie wkładu w spółce cywilnej oraz zwiększenie jej majątku. W świetle art. 1 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nastąpi zatem zmiana umowy spółki. Zmiana umowy spółki będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Zaznaczyć przy tym należy, że opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlega m.in. zmiana umowy spółki postrzegana jako wniesienie (podwyższenie) wkładu powodującego zwiększenie majątku spółki a nie czysto techniczna czynność związana z wniesieniem wkładu (aportu).

Podstawę opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych przy wniesieniu przez wnioskodawczynię wkładu do spółki cywilnej stanowić będzie wartość wniesionego przez wnioskodawczynię wkładu powiększającego majątek tej spółki. Natomiast stawka podatku, liczona od wartości wniesionego wkładu powiększającego majątek spółki wynosić będzie 0,5%. Obowiązek uiszczenia podatku będzie ciążył na wspólnikach spółki, a zatem również na wnioskodawczyni.

Wobec powyższego stanowisko wnioskodawczyni należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl