IBPBII/1/436-161/13/AA

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 12 września 2013 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/1/436-161/13/AA

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 10 czerwca 2013 r. (data wpływu do tut. Biura - 14 czerwca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych podziału spółki przez wydzielenie - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 czerwca 2013 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych podziału spółki przez wydzielenie.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca - Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: "Spółka dzielona") prowadzi działalność gospodarczą w zakresie:

* produkcji i sprzedaży prefabrykatów betonowych;

* obrotu towarowego w branży systemów prefabrykowanych nawierzchni drogowo-torowych;

* zarządzania nieruchomościami do niej należącymi.

"Spółka dzielona" posiada następujące zasoby:

a. Kompletny zespół produkcyjno-handlowy obejmujący m.in.:

* grupę pracowników produkcji (robotników i pracowników dozoru);

* grupę pracowników handlowych i logistycznych;

* narzędzia i wyposażenie techniczne pomocnicze;

* samochody osobowe;

* infrastrukturę biurową do zarządzania produkcją (komputery, oprogramowanie, biblioteki technologiczne, itp.);

* infrastrukturę biurową do zarządzania sprzedażą i logistyką (komputery, bazy danych, oprogramowanie, itp.);

* zasoby magazynowe materiałów do produkcji oraz zasoby magazynowe wyrobów gotowych i towarów handlowych.

Zespół ten ma zawarte umowy (i ciągle zawiera kolejne) z dostawcami materiałów do produkcji oraz z odbiorcami wyrobów własnych i towarów handlowych. Z tego tytułu, a także z tytułu zatrudnienia pracowników zespół ten posiada powiązane z jego działaniami należności i zobowiązania.

b. Kompletny zespół nieruchomości i urządzeń fabrycznych, przystosowany do produkcji prefabrykatów betonowych, zarządzany w wyodrębnionym w strukturze organizacyjnej firmy dziale pod nazwą " B.", obejmujący:

* grunty w wieczystym użytkowaniu;

* budynki i obiekty inżynierii wraz z ogrzewaniem, wentylacją itp. wyposażeniem;

* suwnice, dźwigi, przenośniki, wózki transportowe;

* urządzenia i wyposażenie produkcyjne;

* urządzenia i wyposażenie warsztatowe podstawowe;

* infrastrukturę biurową (komputer, oprogramowanie, itp.), pracownika administracyjnego do administrowania tym zespołem.

Zespół ten jest administrowany oddzielnie w zakresie obsługi ewidencyjnej, urzędowo-prawnej, nadzoru technicznego, zapewnienia dostaw mediów, ochrony mienia, itp., funkcji administracyjnych. Ponadto zespół ten jest wyodrębniony - posiada oddzielne konta - w księgach rachunkowych "Spółki dzielonej". Z tytułu zawartych umów o charakterze administracyjnym oraz zatrudnienia personelu zespół ten posiada powiązane z jego działaniami zobowiązania.

"Spółka dzielona" zamierza dokonać podziału zgodnie z art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych poprzez przeniesienie części majątku "Spółki dzielonej" w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami oraz maszyn i urządzeń, funkcjonujący jako dział pod nazwą " B." opisany w pkt b) powyżej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną, zwaną dalej "Spółką przejmującą", przy pozostawieniu w "Spółce dzielonej" działalności produkcyjnej i handlowej wymienionej w pkt a) powyżej.

Wskutek podziału "Spółka przejmująca" wstąpi w wyżej opisane prawa i obowiązki (w tym zobowiązania) związane z funkcjonowaniem działu " B.", wynikające z zawartych już umów. Przenoszony dział " B." jest tak zorganizowany, iż po dokonaniu przeniesienia wystarczy zawarcie umowy dzierżawy z najmującym podmiotem gospodarczym. "Spółka dzielona" nadal będzie prowadzić działalność produkcyjną i handlową, z tym że zespół nieruchomości, maszyn i urządzeń będzie użytkowała na podstawie umowy dzierżawy zawartej ze "Spółką przejmującą".

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy przedstawiony powyżej podział "Spółki dzielonej" będzie podlegał podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Zdaniem Spółki podział przez wydzielenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa w zakresie zarządzania i wydzierżawiania nieruchomości oraz maszyn, przy pozostawieniu w "Spółce dzielonej" działalności produkcyjnej, wraz z jednoczesnym zagwarantowaniem korzystania "Spółce dzielonej" z niezbędnych nieruchomości oraz maszyn na podstawie umowy dzierżawy, nie będzie podlegał podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z ustawą o podatku od czynności cywilnoprawnych opodatkowaniu podlegają enumeratywnie wymienione w tej ustawie czynności prawne. Ustawa ta nie wymienia wprost czynności prawnej w postaci podziału spółki. W zakresie spółek handlowych ustawa ta operuje pojęciem umowy spółki i jej zmiany. Na mocy art. 1 ust. 3 pkt 2 i pkt 3 ww. ustawy przez zmianę umowy spółki rozumie się przy spółce kapitałowej - podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty jak również przekształcenie lub łączenie spółek, jeżeli ich wynikiem jest zwiększenie majątku spółki osobowej lub podwyższenie kapitału zakładowego. W związku z okolicznością, że przy podziale przez wydzielenie nie dojdzie do podwyższenia kapitału zakładowego, czynność ta nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Na wstępie zaznacza się, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Spółki tylko w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych, natomiast w pozostałym zakresie wniosku zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 z późn. zm.) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k i pkt 2 ww. ustawy podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają: umowy spółki oraz zmiany tych umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4.

Jednocześnie w myśl art. 1 ust. 3 ww. ustawy, w przypadku umowy spółki, za zmianę umowy uważa się:

1.

przy spółce osobowej - wniesienie lub podwyższenie wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki albo podwyższenie kapitału zakładowego, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika, dopłaty oraz oddanie przez wspólnika spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania;

2.

przy spółce kapitałowej - podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty;

3.

przekształcenie lub łączenie spółek, jeżeli ich wynikiem jest zwiększenie majątku spółki osobowej lub podwyższenie kapitału zakładowego;

4.

przeniesienie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z terytorium państwa niebędącego państwem członkowskim:

a.

rzeczywistego ośrodka zarządzania spółki kapitałowej, jeżeli jej siedziba nie znajduje się na terytorium państwa członkowskiego,

b.

siedziby spółki kapitałowej, jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium państwa członkowskiego

- także wtedy, gdy czynność ta nie powoduje podwyższenia kapitału zakładowego.

W związku z powyższym należy stwierdzić, iż opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy spółki oraz zmiany tych umów wyłącznie wymienione w art. 1 ust. 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Z powyższego przepisu wynika zatem, że do zakresu zmian umowy spółki podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie kwalifikuje się m.in. podział spółek przez wydzielenie.

Stosownie do art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037, z późn. zm.) podział może być dokonany przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie).

Ze zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika, że Wnioskodawca - Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością ("Spółka dzielona") zamierza dokonać podziału zgodnie z art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych poprzez przeniesienie części majątku "Spółki dzielonej" w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami oraz maszyn i urządzeń, funkcjonujący jako dział pod nazwą " B.", na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną, zwaną dalej "Spółką przejmującą", przy pozostawieniu w "Spółce dzielonej" działalności produkcyjnej i handlowej.

Wskutek podziału "Spółka przejmująca" wstąpi w prawa i obowiązki (w tym zobowiązania) związane z funkcjonowaniem działu " B.", wynikające z zawartych już umów. Przenoszony dział " B." jest tak zorganizowany, iż po dokonaniu przeniesienia wystarczy zawarcie umowy dzierżawy z najmującym podmiotem gospodarczym. "Spółka dzielona" nadal będzie prowadzić działalność produkcyjną i handlową, z tym że zespół nieruchomości, maszyn i urządzeń będzie użytkowała na podstawie umowy dzierżawy zawartej ze "Spółką przejmującą".

Jak już wcześniej wskazano, opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy spółki oraz zmiany tych umów wyłącznie wymienione w art. 1 ust. 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Do zakresu zmian umowy spółki podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie kwalifikuje się zatem podział spółek (w tym podział przez wydzielenie). Stwierdzić należy więc, iż opisany we wniosku podział Spółki poprzez wydzielenie z niej składników majątkowych, stanowiących zorganizowaną część przedsiębiorstwa do istniejącej spółki lub spółki nowo zawiązanej, przeprowadzony w ramach procedury przewidzianej przepisem art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych, nie będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Zatem, stanowisko Wnioskodawcy, w którym stwierdza, iż podział przez wydzielenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa w zakresie zarządzania i wydzierżawiania nieruchomości oraz maszyn, przy pozostawieniu w "Spółce dzielonej" działalności produkcyjnej i handlowej nie będzie podlegał podatkowi od czynności cywilnoprawnych należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl