IBPBII/1/436-16/08/MCZ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 3 lutego 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/1/436-16/08/MCZ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Zespołu Opieki Zdrowotnej przedstawione we wniosku z dnia 4 listopada 2008 r. (data wpływu do tut. Biura - 13 listopada 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku od spadków i darowizn w zakresie opodatkowania darowizny gotówkowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 listopada 2008 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku od spadków i darowizn w zakresie opodatkowania darowizny gotówkowej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Zespół Opieki Zdrowotnej w dniu 30 czerwca 2006 r. podpisał umowę darowizny z firmą X. Przedmiotem darowizny była kwota 40 000 zł z przeznaczeniem na modernizację aparatu RTG w szpitalu. Darowizna do Zespołu wpłynęła w dniu 4 lipca 2006 r. i została przeznaczona na modernizacje aparatu RTG w szpitalu, zgodnie z zapisem w umowie. Darowizna została rozliczona kopią faktury. Punkt 5 umowy darowizny zawiera zapis na obdarowanym ciąży obowiązek zgłoszenia podatkowego w urzędzie skarbowym lub zgłoszenie umowy u notariusza celem ustalenia czy występuje podatek od spadków i darowizn, opłata skarbowa, podatek od czynności cywilnoprawnych" dlatego Zespół Opieki Zdrowotnej prosi o ustalenie faktów jak wyżej.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy darowizna otrzymana przez Zespół Opieki Zdrowotnej jest opodatkowana podatkiem od spadków i darowizn.

Zdaniem wnioskodawcy darowizna otrzymana przez osobę prawną (Zespół Opieki Zdrowotnej) nie podlega podatkowi od spadków i darowizn.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jedn. Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 z późn. zm.) podatkowi od spadków i darowizn, zwanemu dalej "podatkiem", podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem m.in. darowizny.

W świetle powyższego przepisu podatkiem od spadków i darowizn opodatkowane jest nabycie własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej wyłącznie przez osoby fizyczne. A zatem opodatkowaniu tym podatkiem nie podlegają darowizny otrzymane przez osoby prawne.

Wobec powyższego osoba prawna jaką jest Zespół Opieki Zdrowotnej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn z tytułu otrzymania darowizny.

W świetle przepisów podanej ustawy o podatku od spadków i darowizn osoby prawne w ogóle nie są podmiotem podlegającym uregulowaniom tej ustawy.

Należy jednak zaznaczyć, iż fakt, że darowizna otrzymana przez osobę prawną nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, nie oznacza, że darowizna ta nie podlega przepisom żadnych ustaw podatkowych. Przychody uzyskane z różnego tytułu przez osoby prawne podlegają bowiem uregulowaniom określonym w ustawie z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.)

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl