IBPBII/1/436-102/12/MZ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 16 kwietnia 2012 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/1/436-102/12/MZ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni, przedstawione we wniosku z dnia 11 stycznia 2012 r. (data wpływu do tut. Biura - 11 stycznia 2012 r.), uzupełnionym w dniu 15 marca 2012 r. oraz w dniu 02 i 4 kwietnia 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie ustalenia terminu przekazania w darowiźnie synowi lub córce domu zakupionego wcześniej od syna - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 stycznia 2012 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku od spadków i darowizn w zakresie ustalenia terminu przekazania w darowiźnie synowi lub córce domu zakupionego wcześniej od syna.

Z uwagi na fakt, iż wniosek nie spełniał wymogów formalnych, pismem z dnia 9 marca 2012 r. znak: IBPB II/2/415-40/12/AK, IBPB II/1/436-9/12/MZ, IBPB II/1/436-10/12/MZ oraz pismem z dnia 30 marca 2012 r. znak: IBPB II/1/436-102/12/MZ wezwano do jego uzupełnienia. Wniosek uzupełniono w dniu 15 marca 2012 r. oraz w dniu 02 i 4 kwietnia 2012 r.

W przedmiotowym wniosku, po jego uzupełnieniu, zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni jest mężatką - posiada z mężem wspólność majątkową. Wraz z mężem Wnioskodawczyni jest na stałe zameldowana w domu swojego syna. Syn Wnioskodawczyni jest właścicielem domu od 1992 r. Syn aktualnie jest rozwiedziony. Był żonaty od 2007 do 2008 r., a więc dom był jego własnością jeszcze przed ślubem, natomiast rozwód przeprowadzono bez orzekania o winie i bez podziału majątku. W księdze wieczystej jest także w stosunku do Wnioskodawczyni i jej męża wpisana służebność polegająca na dożywotnim prawie do korzystania z domu wraz ze wszystkimi rzeczami, które się w nim znajdują.

W dniu 12 maja 2010 r. Wnioskodawczyni odziedziczyła po matce, zmarłej w dniu 28 października 2009 r., udział w #190; części spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. Pozostały udział, tj. #188; część, odziedziczyły dwie siostrzenice Wnioskodawczyni, w równych częściach. Nabycie w drodze spadku Wnioskodawczyni zgłosiła do Urzędu Skarbowego, otrzymując zaświadczenie stwierdzające że ww. nabycie jest zwolnione z podatku. Zaświadczenie z Urzędu Skarbowego dotyczy zwolnienia z podatku na podstawie art. 4a ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768 z późn. zm.)

Wnioskodawczyni sprzedaje mieszkanie, które odziedziczyła w #190; części; sprzedaż jest w toku. W dniu 17 grudnia 2011 r. Wnioskodawczyni podpisała umowę przedwstępną, sprzedaż mieszkania ma nastąpić w pierwszym kwartale 2012 r. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży Wnioskodawczyni zamierza w całości przeznaczyć na wykupienie od syna domu, w którym aktualnie wraz mężem i synem jest zameldowana. Wykupiony od syna dom Wnioskodawczyni planuje w przyszłości przekazać w darowiźnie córce lub synowi, od którego kupi dom.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy jeśli Wnioskodawczyni kupi dom od syna będzie mogła go w przyszłości przekazać w formie darowizny synowi lub córce i czy istnieją jakieś ograniczenia czasowe - w jakim czasie po kupnie domu może go przekazać w darowiźnie.

Wnioskodawczyni uważa, że po kupnie domu od syna może przekazać go w darowiźnie dla syna lub córki bez ograniczeń czasowych.

Zaznacza się, iż przywołując powyżej stanowisko Wnioskodawczyni - z uwagi na zakres niniejszej interpretacji - pominięto tę jego część, która odnosi się wyłącznie do uregulowań zawartych w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. Poz. 361) oraz ustawie z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 z późn. zm.).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Na wstępie zaznacza się, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Wnioskodawczyni tylko w zakresie podatku od spadków i darowizn. W pozostałym zakresie wniosku, dotyczącym podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku od czynności cywilnoprawnych, wydano odrębne rozstrzygnięcia.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768 z późn. zm.) podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem:

1.

dziedziczenia, zapisu zwykłego, dalszego zapisu, zapisu windykacyjnego, polecenia testamentowego;

2.

darowizny, polecenia darczyńcy;

3.

zasiedzenia;

4.

nieodpłatnego zniesienia współwłasności;

5.

zachowku, jeżeli uprawniony nie uzyskał go w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny lub w drodze dziedziczenia albo w postaci zapisu;

6.

nieodpłatnej: renty, użytkowania oraz służebności.

W myśl art. 1 ust. 2 ww. ustawy podatkowi podlega również nabycie praw do wkładu oszczędnościowego na podstawie dyspozycji wkładem na wypadek śmierci oraz nabycie jednostek uczestnictwa na podstawie dyspozycji uczestnika funduszu inwestycyjnego otwartego albo specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego na wypadek jego śmierci.

Przy czym wskazać należy, iż w sytuacji, gdy w związku z nabyciem na podstawie ww. tytułu zostanie zastosowana tzw. ulga mieszkaniowa określona w art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn, ustawodawca w treści ust. 1 pkt 5 tegoż artykułu zawarł uregulowania czasowe co do możliwości zbycia przedmiotu, z którym ulga mieszkaniowa jest związana.

Ze zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika, że Wnioskodawczyni zamierza kupić od syna dom, w którym aktualnie wraz z mężem i tymże synem jest zameldowana. Zakupiony od syna dom Wnioskodawczyni planuje w przyszłości przekazać w darowiźnie córce lub synowi, od którego nabędzie dom.

Należy zaznaczyć, iż podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie jedynie z tytułów ściśle określonych w art. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Zatem również ograniczenia czasowe określone tą ustawą odnoszą się do zbycia rzeczy lub praw majątkowych tylko i wyłącznie nabytych na podstawie tytułów określonych w powołanym art. 1 ww. ustawy.

Opisany we wniosku dom Wnioskodawczyni ma zamiar nabyć w drodze umowy kupna - sprzedaży (kupić). To oznacza, iż nabycie nastąpi na podstawie innego tytułu niż tytuły generujące, zgodnie z ustawą o podatku od spadków i darowizn, obowiązek podatkowy w podatku od spadków i darowizn.

Mając na uwadze przywołane powyżej przepisy należy zatem wskazać, iż nie istnieją żadne przeszkody ani ograniczenia czasowe warunkujące możliwość i termin przekazania w darowiźnie synowi lub córce domu zakupionego wcześniej od tego syna. Tym samym Wnioskodawczyni po zakupie domu od syna będzie mogła przekazać tę nieruchomość w formie darowizny temu synowi lub córce w każdej chwili, według własnego uznania.

W świetle powyższego stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Niniejsza interpretacja stosownie do art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej, który stanowi, że Minister Finansów, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną), została wydana wyłącznie dla Wnioskodawczyni.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl