IBPBII/1/436-101/10/AŻ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 5 sierpnia 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/1/436-101/10/AŻ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 26 kwietnia 2010 r. (data wpływu do tut. Biura - 30 kwietnia 2010 r.), uzupełnionym w dniu 16 lipca 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia wkładu do spółki cywilnej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 kwietnia 2010 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie wniesienia wkładu do spółki cywilnej. W związku z brakiem formalnym, pismem z dnia 5 lipca 2010 r. Znak: IBPBI/1/415-420/10/ZK oraz IBPB II/1/436-95/10/AŻ wezwano wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku. Uzupełnienia dokonano w dniu 16 lipca 2010 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujące stan faktyczny:

Małżeństwo prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej od lutego 2009 r. Są oni jedynymi wspólnikami tej spółki. Pomiędzy nimi istnieje wspólność ustawowa. W okresie przed zawarciem umowy spółki jako małżeństwo zakupili lokal stanowiący odrębną nieruchomość. Spółka cywilna ma osiągać przychody z tytułu wynajmu przedmiotowego lokalu.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytania:

Czy czynność wniesienia lokalu stanowiącego odrębną nieruchomość jako wkładu do spółki cywilnej w formie pisemnego aneksu do umowy spółki cywilnej podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych, a jeżeli tak, to jaka jest podstawa opodatkowania.

Wnioskodawca wskazał, iż zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podstawę opodatkowania stanowi przy wniesieniu lub podwyższeniu wkładów do spółki osobowej albo podwyższeniu kapitału zakładowego - wartość wkładów powiększających majątek spółki osobowej albo wartość, o którą podwyższono kapitał zakładowy. Równocześnie, zgodnie z art. 862 kodeksu cywilnego jeżeli wspólnik zobowiązał się wnieść do spółki własność rzeczy, do wykonania tego zobowiązania, jak również do odpowiedzialności z tytułu rękojmi oraz do niebezpieczeństwa utraty lub uszkodzenia rzeczy stosuje się odpowiednio przepisy o sprzedaży. Jeżeli rzeczy mają być wniesione tylko do używania, stosuje się odpowiednio w powyższym zakresie przepisy o najmie. Przez wniesienie wkładu (jeżeli wkładem tym jest rzecz) jest więc rozumiane przeniesienie własności rzeczy lub oddanie jej do używania, przy czym w tym drugim wypadku stosuje się odpowiednio przepisy o najmie. W obydwu wypadkach dochodzi do założenia, że na skutek zawarcia umowy spółki cywilnej (lub zmiany tej umowy) dochodzi do świadczenia właściciela rzeczy - jednego ze wspólników - na rzecz wszystkich wspólników poprzez przeniesienie własności przysługującej temu wspólnikowi lub poprzez utrzymanie stanu, w którym ten wspólnik pozostaje właścicielem rzeczy, lecz udostępnia rzecz pozostałym wspólnikom do używania. W sytuacji, w której właścicielami rzeczy są małżonkowie na prawach wspólności łącznej, uczynienie rzeczy składnikiem majątku spółki cywilnej, w której ci małżonkowie są jedynymi wspólnikami nie wiąże się z żadnym opisanym uprzednio świadczeniem. W związku z tym z cywilistycznego punktu widzenia w ogóle nie dochodzi do czynności, którą można by określić jako wniesienie wkładu. Ujawnienie woli wykorzystywania danej rzeczy na działalność w ramach spółki cywilnej jest konieczne jedynie z punktu widzenia przepisów podatkowych. W związku z tym, zdaniem wnioskodawcy, aczkolwiek stosowny aneks do umowy spółki cywilnej ujawniający tę okoliczność rodzi skutki prawnopodatkowe, nie jest czynnością cywilnoprawną i nie wywołuje skutków w postaci zobowiązania podatkowego podatku od czynności cywilnoprawnych. Zdaniem wnioskodawcy przeznaczenie rzeczy wchodzącej do majątku małżeńskiego do prowadzenia działalności w ramach spółki cywilnej, w której jedynymi wspólnikami są ci małżonkowie nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje:

Na wstępie zaznacza się, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska wnioskodawcy tylko w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych. W pozostałym zakresie wniosku, dotyczącym podatku dochodowego od osób fizycznych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie Znak: IBPB I/1/415-420/10/ZK.

Czynność wniesienia aportu nie mieści się w zamkniętym katalogu czynności objętych podatkiem od czynności cywilnoprawnych zawartym w art. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450 z późn. zm.), w związku z czym nie podlega ona opodatkowaniu tym podatkiem. Należy jednak zauważyć, iż czynność wniesienia aportu jest czynnością wtórną do faktu zwiększenia majątku spółki i jest konsekwencją zawarcia lub zmiany umowy spółki.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) oraz art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podatkowi temu podlegają umowy spółki oraz ich zmiany, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Stosownie do art. 1a pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych użyte w tej ustawie określenie spółka osobowa oznacza spółkę cywilną, jawną, partnerską, komandytową lub komandytowo-akcyjną.

Na podstawie art. 1 ust. 3 pkt 1 ww. ustawy w przypadku umowy spółki osobowej za zmianę umowy uważa się wniesienie lub podwyższenie wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki albo podwyższenie kapitału zakładowego, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika, dopłaty oraz oddanie przez wspólnika spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania.

Stosownie do art. 1 ust. 5 pkt 1 ww. ustawy umowa spółki osobowej oraz jej zmiana podlega podatkowi, jeżeli w chwili dokonania czynności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znajduje się siedziba tej spółki.

Z treści art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej, czyli z chwilą zawarcia umowy spółki lub zmiany tej umowy.

Stosownie do art. 4 pkt 9 ww. ustawy, przy umowie spółki cywilnej, obowiązek podatkowy ciąży na wspólnikach.

W myśl art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podstawę opodatkowania przy wniesieniu wkładów do spółki osobowej stanowi wartość wkładów powiększających majątek spółki osobowej.

Stawka podatku od umowy spółki wynosi 0,5% (art. 7 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych). Taką samą stawkę stosuje się również przy zmianach umowy spółki.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż małżeństwo prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej od lutego 2009 r. Są oni jedynymi wspólnikami tej spółki. Pomiędzy nimi istnieje wspólność ustawowa. W okresie przed zawarciem umowy spółki jako małżeństwo zakupili lokal stanowiący odrębną nieruchomość. Przedmiotowy lokal zamierzają wnieść jako wkład do spółki cywilnej w formie pisemnego aneksu do umowy spółki cywilnej.

Zatem w przypadku wniesienia przez wspólników do spółki cywilnej lokalu w formie wkładu, który zwiększy majątek tej spółki nastąpi zmiana umowy spółki podlegająca opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Natomiast stawka podatku, liczona od wartości wniesionego przez wnioskodawcę wkładu powiększającego majątek spółki wynosić będzie 0,5%. Obowiązek uiszczenia podatku ciąży na wspólnikach spółki.

Podkreślić jednocześnie należy, iż obowiązek uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych w związku z dokonaniem zmiany umowy spółki nie jest uzależniony od tego czy zmiana ta będzie dokonana w formie aktu notarialnego czy też w innej formie. Od formy zmiany umowy spółki zależy jedynie to czy podatnicy sami są zobowiązani wpłacić podatek do właściwego organu podatkowego czy też wpłaty tego podatku dokona jako płatnik, notariusz - w przypadku, gdy zmiana umowy będzie zawierana w formie aktu notarialnego. Stwierdzić jednakże należy, iż ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych nie zawiera postanowień dotyczących formy w jakiej dana czynność winna zostać zawarta. Forma, w jakiej zostanie dokonana zmiana umowy spółki nie ma wpływu na obowiązek uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Podatek ten wspólnicy spółki są obowiązani uiścić, w warunkach wynikających z ustawy, samodzielnie lub za pośrednictwem płatnika, jeżeli zmiana będzie dokonana w formie aktu notarialnego.

Wobec powyższego stanowisko wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl