IBPBII/1/415-998/12/BD

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 5 lutego 2013 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/1/415-998/12/BD

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 22 października 2012 r. (data wpływu do tut. Biura - 24 października 2012 r.), uzupełnionym w dniu 22 i 24 stycznia 2013 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zakwalifikowania do właściwego źródła przychodu wynagrodzenia wypłacanego członkom zarządu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 października 2012 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zakwalifikowania do właściwego źródła przychodu wynagrodzenia wypłacanego członkom zarządu.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego pismem z dnia 10 stycznia 2013 r. znak: IBPBI/2/423-1364/12/SD, IBPB II/1/415-942/12/BD wezwano o jego uzupełnienie. Uzupełnienie wniosku wpłynęło w dniu 22 stycznia 2013 r. (wniesienie opłaty) i w dniu 24 stycznia 2013 r. (pozostałe braki formalne).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Udziałowcami Wnioskodawcy jest dwóch wspólników, którzy jednocześnie wchodzą w skład zarządu Spółki. Wszystkie udziały w Spółce należą do osób fizycznych.

Członkowie zarządu pełnią swoją funkcję na podstawie stosunku organizacyjnego, który jest następstwem powołania ich na ww. stanowisko uchwałą zgromadzenia wspólników. Za tego typu ustanowieniem nie muszą iść żadne inne czynności związane z zawarciem przez strony stosunku umownego zaś sama uchwała ustalająca wysokość wynagrodzenia członka zarządu pełniącego funkcję na podstawie powołania, jest wystarczająca przesłanką do wypłaty wynagrodzenia.

Udziałowcy planują powzięcie uchwały, w której określą wysokość należnego członkom zarządu wynagrodzenia za realizację obowiązków członka zarządu i za prawnie określoną odpowiedzialność za pełnioną funkcję. Na ww. wynagrodzenie składać się będzie miesięczne wynagrodzenie zawierające składnik stały w kwotowo określonej wysokości oraz zmienny stanowiący określony% nie wyższy niż 5% wypracowanego w danym miesiącu zysku netto Spółki. Składnik wynagrodzenia zmienny wypłacany będzie wszystkim członkom zarządu w jednakowej wysokości, niezależnie od liczby posiadanych udziałów. Uzależnienie wysokości określonej części wynagrodzenia od osiąganych przez Spółkę zysków ma na celu stworzenie dodatkowej motywacji dla wzmocnienia zaangażowania członków zarządu w dbałość o rozwój Spółki i zwiększenie jej przychodów.

Z członkami zarządu nie wiąże Wnioskodawcę żadna umowa cywilnoprawna ani umowa o pracę. W Spółce brak jest rady nadzorczej.

Wnioskodawca wskazuje, iż pomimo wypłacenia na rzecz członków zarządu - udziałowców wynagrodzenia za pełnioną funkcję nie zrezygnuje z wypłat należnej udziałowcom dywidendy, zaś kwota przeznaczona do podziału między wspólników nie będzie niższa niż kwoty przeznaczone w ciągu roku na wypłatę ww. wynagrodzeń.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy ustalenie opisanego powyżej wynagrodzenia, uzależnionego w części od osiągniętego przez Spółkę w danym miesiącu zysku, pozwala na jego opodatkowanie na podstawie art. 13 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem Spółki wynagrodzenie wyliczone na podstawie ustalonej stawki uzależnionej od wypracowanego zysku stanowi dochód z działalności wykonywanej osobiście, gdyż jego wielkość jest uzależniona od efektów i nakładu pracy osób wchodzących w skład zarządu, co z kolei przekłada się na zysk Spółki i w dalszej kolejności na wielkość zysku podlegającego podziałowi pomiędzy wspólników Spółki.

Wypłata tak ustalonego wynagrodzenia jest również czynnością prawnie skuteczną, zaś art. 58 Kodeksu cywilnego nie będzie miał w niniejszym przypadku zastosowania. Uchwała podjęta jest w trybie i formie wymaganej przepisami Kodeksu spółek handlowych, zaś wysokość przyznanego członkom zarządu wynagrodzenia nie jest i nie będzie zależne od wielkości posiadanych udziałów. Co więcej, wypłacane w ten sposób wynagrodzenie będzie stanowić jedynie określony% wypracowanego przez Spółkę zysku - nigdy nie będzie to wypłata "dopasowana" do wysokości dochodów Spółki. Spółka nie będzie rezygnowała z wypłaty dywidendy udziałowcom, stąd też w ocenie Wnioskodawcy wypłata tak określonego wynagrodzenia nie będzie stanowić wypłaty tzw. "ukrytej dywidendy". Spółka ma bowiem prawo motywować członków zarządu i nagradzać za świadczoną na jej rzecz pracę, zaś fakt, iż każdy koszt poniesiony przez Spółkę w ramach jej działalności w mniejszym czy większym stopniu wpływa na wysokość należnej udziałowcom dywidendy nie może stanowić o bezprawności takiego działania.

Organ nadmienia, iż powyżej przywołał tą część stanowiska zaprezentowanego przez Wnioskodawcę, która odnosi się do podatku dochodowego od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Przepis art. 10 ww. ustawy określa źródła przychodów dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych. Jednym ze źródeł przychodów wymienionych w ust. 1 pkt 2 jest działalność wykonywana osobiście.

W myśl art. 13 pkt 7 cyt. ustawy, za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych.

Jak wynika z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego członkowie zarządu pełnią swoją funkcję na podstawie stosunku organizacyjnego, który jest następstwem powołania ich na ww. stanowisko uchwałą zgromadzenia wspólników. Za tego typu ustanowieniem nie muszą iść żadne inne czynności związane z zawarciem przez strony stosunku umownego zaś sama uchwała ustalająca wysokość wynagrodzenia członka zarządu pełniącego funkcję na podstawie powołania, jest wystarczająca przesłanką do wypłaty wynagrodzenia. Udziałowcy planują powzięcie uchwały, w której określą wysokość należnego członkom zarządu wynagrodzenia za realizację obowiązków członka zarządu i za prawnie określoną odpowiedzialność za pełnioną funkcję. Na ww. wynagrodzenie składać się będzie miesięczne wynagrodzenie zawierające składnik stały w kwotowo określonej wysokości oraz zmienny, stanowiący określony% nie wyższy niż 5% wypracowanego w danym miesiącu zysku netto Spółki. Składnik wynagrodzenia zmienny wypłacany będzie wszystkim członkom zarządu w jednakowej wysokości, niezależnie od liczby posiadanych udziałów. Uzależnienie wysokości określonej części wynagrodzenia od osiąganych przez Spółkę zysków ma na celu stworzenie dodatkowej motywacji dla wzmocnienia zaangażowania członków zarządu w dbałość o rozwój Spółki i zwiększenie jej przychodów. Z członkami zarządu nie wiąże Wnioskodawcę żadna umowa cywilnoprawna ani umowa o pracę. Wnioskodawca wskazuje, iż pomimo wypłacenia na rzecz członków zarządu - udziałowców wynagrodzenia za pełnioną funkcję nie zrezygnuje z wypłat należnej udziałowcom dywidendy, zaś kwota przeznaczona do podziału między wspólników nie będzie niższa niż kwoty przeznaczone w ciągu roku na wypłatę ww. wynagrodzeń.

Z powołanych powyżej przepisów wynika jednoznacznie, iż przychody osoby fizycznej uzyskiwane z tytułu pełnienia określonych funkcji we władzach spółki (np. jako członka zarządu) kwalifikuje się do źródła przychodu, o którym mowa w art. 13 pkt 7 powołanej ustawy, bez względu na to, w jaki sposób osoba ta została powołana do wykonywania tych funkcji. Oznacza to, że nawet kiedy czynności związane z wykonywaniem tychże funkcji wykonywane są przez udziałowców Spółki - przychód uzyskiwany z tegoż tytułu zalicza się do przychodu z działalności wykonywanej osobiście, określonej w art. 13 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dochody podatnika osiągającego przychody z osobiście wykonywanej działalności, o której mowa w art. 13 pkt 7 ww. ustawy, podlegają co do zasady opodatkowaniu na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej określonej w art. 27 ust. 1 cyt. ustawy.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują świadczeń z tytułu działalności, o której mowa w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18, osobom określonym w art. 3 ust. 1, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy, stosując do dokonywanego świadczenia, pomniejszonego o miesięczne koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b, najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.

Zaliczkę od dochodów, o których mowa w ust. 1, obliczoną w sposób określony w tym przepisie zmniejsza się o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, o której mowa w art. 27b, pobranej ze środków podatnika przez płatnika, o którym mowa w ust. 1 (art. 41 ust. 1a ww. ustawy).

Stosownie zaś do treści art. 22 ust. 9 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, koszty uzyskania przychodów z tytułów określonych w art. 13 pkt 5, 7 i 9 ustala się w wysokości określonej w ust. 2 pkt 1 ustawy (tekst jedn.: 111 zł 25 gr miesięcznie, a za rok podatkowy nie więcej niż 1.335 zł), a jeżeli podatnik tego samego rodzaju przychody uzyskuje od więcej niż jednego podmiotu albo od tego samego podmiotu, ale z tytułu kilku stosunków prawnych, w wysokości określonej w ust. 2 pkt 2 (tekst jedn.: nie mogą przekroczyć łącznie 2.002 zł 05 gr za rok podatkowy).

Zatem w sytuacji gdy, Spółka będzie wypłacać członkom zarządu (którzy są jednocześnie udziałowcami) wynagrodzenie - składające się ze składnika stałego jak i zmiennego, stanowiącego określony% nie wyższy jednak niż 5% wypracowanego w danym miesiącu zysku netto Spółki - które stanowić będzie wyłącznie należność za realizację obowiązków członków zarządu oraz za prawnie określoną odpowiedzialność z tytułu pełnienia tychże funkcji i należność ta nie będzie w żaden sposób związana z posiadaniem udziałów w Spółce, wynagrodzenie to wówczas zaliczone winno być do przychód określonych w art. 13 pkt 7 w zw. z art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym, a więc do przychodów z działalności wykonywanej osobiście. W związku z powyższym, na Wnioskodawcy będzie ciążył obowiązek płatnika wynikający z powołanego wyżej art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawcy uznano za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Organ wydający niniejszą interpretację pragnie podkreślić, że jeżeli przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe różnić się będzie od zdarzenia przyszłego występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawcy w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego zdarzenia przyszłego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Kraszewskiego 4a, 35-016 Rzeszów, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl