IBPBII/1/415-938/13/MK - Obowiązki płatnika.

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 10 stycznia 2014 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/1/415-938/13/MK Obowiązki płatnika.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 8 października 2013 r. (wpływ do Biura - 10 października 2013 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku sporządzenia informacji o uzyskanych dochodach PIT-11, rocznego obliczenia podatku PIT-40 oraz deklaracji o pobranych zaliczkach PIT-4R w związku z przejęciem pracowników w trybie art. 231 Kodeksu pracy - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 października 2013 r. wpłynął do Biura ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku sporządzenia informacji o uzyskanych dochodach PIT-11, rocznego obliczenia podatku PIT-40 oraz deklaracji o pobranych zaliczkach PIT-4R w związku z przejęciem pracowników w trybie art. 231 Kodeksu pracy.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka jest płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych (dalej: "PIT").

Z dniem 4 listopada 2013 r. jest planowane połączenie Spółki (dalej: "Spółka") z inną spółką kapitałową (dalej: "Spółka Przejmowana").

Przed planowanym połączeniem (sukcesja generalna) Spółka utworzy oddział Spółki (dalej: "Oddział Spółki") podlegający rejestracji w KRS i posiadający status pracodawcy z własnym numerem NIP i Regonem (odrębnym od numeru regon jednostki macierzystej) dla celów rozliczeń podatku dochodowego od osób fizycznych oraz ubezpieczeń społecznych.

W dniu połączenia dojdzie do przejęcia przez Oddział Spółki pracowników Spółki Przejmowanej na podstawie art. 231 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (dalej: "Kodeks pracy").

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w opisanym zdarzeniu przyszłym Oddział Spółki mający status pracodawcy będzie zobowiązany do sporządzenia informacji PIT-11, deklaracji PIT-40 oraz deklaracji PIT-4R dla przejętych pracowników za okres od 1 stycznia 2013 r. do 31 grudnia 2013 r. tzn. uwzględniając również przychody uzyskane przez pracowników przed przejęciem zakładu pracy Spółki Przejmowanej.

Zdaniem Spółki, w wypadku przejęcia zakładu pracy Spółki Przejmowanej Oddział Spółki będzie zobowiązany do wystawienia informacji PIT-11, deklaracji PIT-40 oraz deklaracji PIT-4R dla przejętych pracowników za okres od 1 stycznia 2013 r. do 31 grudnia 2013 r. uwzględniając również przychody uzyskane przez pracowników przed przejęciem zakładu pracy Spółki Przejmowanej.

Stosownie do art. 8 Ordynacji podatkowej płatnikami są osoby fizyczne, prawne lub jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, obowiązane na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organom podatkowym.

Natomiast zgodnie z art. 31 Ustawy PIT osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, zwane dalej "zakładami pracy", są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy, a w spółdzielniach pracy - wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej.

Jak stanowi natomiast art. 38 ust. 1a Ustawy PIT płatnicy, o których mowa m.in. w art. 31 Ustawy PIT do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym są obowiązani przesłać do urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca siedziby płatnika roczną deklarację PIT-4R.

Równocześnie przepisy art. 39 ust. 1 Ustawy PIT nakładają na płatników, o których mowa m.in. w art. 31 Ustawy PIT obowiązek przekazania do końca lutego roku następującego po roku podatkowym podatnikowi i urzędowi skarbowemu imiennych informacji o dochodach i pobranych zaliczkach (PIT-11).

Dla podatników, którzy do 10 stycznia roku następującego po roku podatkowym złożą płatnikowi oświadczenie (PIT-12) zgodnie z którym:

* poza dochodami uzyskanymi od płatnika nie uzyskali innych dochodów, z wyjątkiem dochodów określonych w art. 30-30c oraz art. 30e,

* nie korzystają z odliczeń, z zastrzeżeniem ust. 1a pkt 2-4,

* nie korzystają z możliwości opodatkowania dochodów na zasadach określonych w art. 6 ust. 2 lub 4,

* nie mają obowiązku doliczenia kwot uprzednio odliczonych, z zastrzeżeniem ust. 1a pkt 5,

płatnik jest obowiązany sporządzić roczne obliczenie podatku według określonego wzoru (PIT-40).

Z treści art. 3 Kodeksu pracy wynika, że pracodawcą jest jednostka organizacyjna, choćby nie posiadała osobowości prawnej. Tym samym również Oddział Spółki może być pracodawcą w rozumieniu Kodeksu pracy i będzie on pełnił rolę płatnika z tytułu PIT. Na możliwość uznania Oddziału Spółki jako osobnego pracodawcę i płatnika PIT wskazują również organy podatkowe w swoich interpretacjach - przykładowo Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 8 lipca 2011 r. (sygn. IBPBII/1/415-412/11/MK) stwierdził: "skoro oddział spółki będzie samodzielnym pracodawcą w rozumieniu art. 3 Kodeksu pracy to będzie również płatnikiem w rozumieniu art. 31 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w związku z art. 8 Ordynacji podatkowej."

Stosownie natomiast do regulacji zawartej w art. 231 § 1 Kodeksu pracy w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. W literaturze przyjmuje się, iż przepis ten przewiduje swoistą sukcesję stosunków pracy poprzez wejście nowego pracodawcy z mocy prawa w pozycję strony tych stosunków, czyli w prawa i obowiązki poprzedniego pracodawcy. Zatem nie nawiązuje się nowy stosunek pracy, a jedynie dotychczasowy ulega przekształceniu po stronie podmiotowej (pracodawcy).

Wynika z tego, iż również obowiązki nałożone na płatnika (zakład pracy) przez przepisy Ustawy PIT nie ustają lecz przechodzą na nowego płatnika, który przejmując pracowników przejmuje także obowiązek poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz wszelkie inne obowiązki z tym związane. Tym samym Oddział Spółki przejmując pracowników Spółki przejmowanej powinien kontynuować obowiązki płatnika w tym obowiązek sporządzenia odpowiednich informacji (PIT-11) oraz deklaracji (PIT-40 oraz PIT-4R).

Zdaniem Wnioskodawcy, stanowisko zaprezentowane powyżej przez Spółkę znajduje potwierdzenie w licznych interpretacjach indywidualnych wydanych przez Ministra Finansów.

Powyższy pogląd przedstawił m.in.:

* Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji z dnia 13 lutego 2013 r. (sygn. IPTPB1/415-698/12-2/AG) wskazując w odniesieniu do deklaracji PIT-4R: "Mając na uwadze przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe oraz cytowane wyżej przepisy prawa podatkowego należy uznać, iż Wnioskodawca, po zakończeniu roku podatkowego, nie będzie obowiązany do uwzględnienia w rocznej deklaracji PIT-4R pracowników przejętych przez Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w trybie art. 231 Kodeksu pracy oraz kwot należnych zaliczek tych pracowników, a także należnych od tych pracowników kwot wypłat za poszczególne miesiące 2012 r. przed ich przejęciem przez ww. Spółkę. Powyższe obowiązki, na podstawie art. 231 Kodeksu pracy przechodzą bowiem na nowego pracodawcę".

* Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z dnia 11 maja 2012 r. (sygn. IPPB2/415-132/12-4/MS1) w której wskazano: "Spółka jako pracodawca przejmujący winna przekazać pracownikom oraz odpowiednim urzędom skarbowym imienne informacje o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy PIT-11 oraz właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego deklarację roczną o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy PIT-4R obejmujące cały rok, a więc obejmujące zarówno okres zatrudnienia w przejętym zakładzie pracy, jak i u obecnego pracodawcy".

* Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji z dnia 17 grudnia 2012 r. (sygn. IPTPB1/415-577/12-3/ASZ) wskazując:" (...) obowiązki płatnika nałożone przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w tym obowiązek poboru przez płatników zaliczek na podatek dochodowy i obowiązek sporządzenia stosownych informacji, nie ustają, lecz przechodzą na nowego płatnika, który przejmując pracowników przejmuje także obowiązek poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz wszelkie inne obowiązki z tym związane. Okoliczności te powodują, iż przejmujący pracowników pracodawca winien kontynuować obowiązki płatnika nałożone przepisami art. 32, 38 i 39 tej ustawy. Mając na uwadze opisany we wniosku stan faktyczny oraz powołane wyżej przepisy prawa stwierdzić należy, iż Wnioskodawca w wyniku przejęcia obowiązków płatnika ma obowiązek sporządzenia informacji o dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy (PIT-11) oraz deklaracji rocznej o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy (PIT-4R) obejmujących dane za cały rok podatkowy 2012, tj. zarówno za okres zatrudnienia pracowników w przejętej szkole, jak również w obecnej".

* Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z dnia 11 lutego 2011 r. (sygn. IPPB2/415-1049/10-4/AS) przyjmując: "Z uwagi na powyższe po zakończeniu roku podatkowego przejmujący pracodawca winien dokonać rocznego obliczenia podatku według ustalonego wzoru PIT-40, o ile pracownik złoży w określonym terminie oświadczenie sporządzone według ustalonego wzoru PIT-12 oraz informacje o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy według wzoru PIT-11 obejmujące dane za cały rok podatkowy i przekazać podatnikowi oraz właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego."

Reasumując, w opinii Spółki w wypadku przejęcia pracowników na podstawie art. 231 § 1 Kodeksu pracy Oddział Spółki jako przejmujący będzie zobowiązany do kontynuowania obowiązków dotychczasowego płatnika (Spółki Przejmowanej) w tym obowiązku sporządzenia informacji PIT-11 oraz deklaracji PIT-40 oraz PIT-4R obejmujących cały rok podatkowy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 8 ustawy - Ordynacja podatkowa płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu.

Stosownie do art. 31 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.), osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, zwane dalej "zakładami pracy", są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy, a w spółdzielniach pracy - wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej.

W myśl art. 38 ust. 1 ww. ustawy, płatnicy, o których mowa w art. 31 i 33-35, przekazują, z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a, kwoty pobranych zaliczek na podatek w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki, na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby. Jeżeli między kwotą potrąconego podatku a kwotą wpłaconego podatku występuje różnica, należy ją wyjaśnić w deklaracji, o której mowa w ust. 1a.

Przepis art. 38 ust. 1a ww. ustawy stanowi, iż w terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa w art. 31 i 33-35, są obowiązani przesłać do urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby, roczną deklarację, według ustalonego wzoru (deklaracja roczna o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy PIT-4R).

Natomiast zgodnie z art. 39 ust. 1 zdanie pierwsze powyższej ustawy, w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa w art. 31, art. 33 i art. 35, w przypadku, gdy nie dokonują rocznego obliczenia podatku, są obowiązani przekazać podatnikowi i urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku podatnika, o którym mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych - imienne informacje sporządzone według ustalonego wzoru (informacja o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy PIT-11), z zastrzeżeniem ust. 5. (...).

Stosownie do ust. 2 cyt. artykułu, jeżeli obowiązek poboru przez płatników, o których mowa w art. 31, art. 33 i art. 35, zaliczek na podatek ustał w ciągu roku, płatnicy na pisemny wniosek podatnika, w terminie 14 dni od dnia złożenia tego wniosku, są obowiązani do sporządzenia i przekazania podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, lub urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych, imiennej informacji, o której mowa w ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 5.

Zgodnie z art. 37 ust. 1 ww. ustawy jeżeli podatnik, od którego zaliczki miesięczne pobierają płatnicy określeni w art. 31, art. 33 lub art. 35 ust. 1 pkt 1, 2, 4 i 7, złoży płatnikowi przed dniem 10 stycznia roku następującego po roku podatkowym oświadczenie sporządzone według ustalonego wzoru, które traktuje się na równi z zeznaniem, że:

1.

poza dochodami uzyskanymi od płatnika nie uzyskał innych dochodów, z wyjątkiem dochodów określonych w art. 30-30c oraz art. 30e,

2.

nie korzysta z odliczeń, z zastrzeżeniem ust. 1a pkt 2-4,

3.

nie korzysta z możliwości opodatkowania dochodów na zasadach określonych w art. 6 ust. 2 lub 4,

4.

(uchylony)

5.

nie ma obowiązku doliczenia kwot uprzednio odliczonych, z zastrzeżeniem ust. 1a pkt 5

- płatnik jest obowiązany sporządzić, według ustalonego wzoru, roczne obliczenie podatku, na zasadach określonych w art. 27, od dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym (PIT-40).

Z przepisu art. 37 ust. 3 ww. ustawy wynika, iż roczne obliczenie podatku, o którym mowa w ust. 1, płatnicy sporządzają w terminie do końca lutego po upływie roku podatkowego i w tym samym terminie przekazują podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.

Z wniosku wynika, że z dniem 4 listopada 2013 r. jest planowane połączenie Spółki z inną spółką kapitałową (Spółką Przejmowaną).

Przed planowanym połączeniem (sukcesja generalna) Spółka utworzy oddział Spółki podlegający rejestracji w KRS i posiadający status pracodawcy z własnym numerem NIP i Regonem (odrębnym od numeru regon jednostki macierzystej) dla celów rozliczeń podatku dochodowego od osób fizycznych oraz ubezpieczeń społecznych.

W dniu połączenia dojdzie do przejęcia przez Oddział Spółki pracowników Spółki Przejmowanej na podstawie art. 231 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy.

Przepis art. 231 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) stanowi, iż w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy.

Artykuł ten przyjmuje konstrukcję automatycznego wejścia w stosunek pracy po stronie jednego zakładu pracy w miejsce drugiego, czyli wprowadza swoistą sukcesję uniwersalną w płaszczyźnie stosunków pracy. Opiera się ona przy tym na założeniu, że stosunek pracy w ogóle nie zostaje rozwiązany mimo przekształceń podmiotowych.

Z powyższego wynika, iż obowiązki płatnika nałożone przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w tym obowiązek poboru przez płatników zaliczek na podatek dochodowy i obowiązek sporządzenia stosownych informacji, nie ustają lecz przechodzą na nowego płatnika, który przejmując pracowników przejmuje także obowiązek poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz wszelkie inne obowiązki z tym związane. Okoliczności te powodują, iż przejmujący pracowników pracodawca winien kontynuować obowiązki płatnika nałożone przepisami art. 32, 37, 38 i 39 ustawy.

Mając na uwadze opisane we wniosku zdarzenie przyszłe oraz powołane wyżej przepisy prawa stwierdzić należy, iż utworzony przez Wnioskodawcę Oddział Spółki (zarejestrowany w KRS, posiadający status pracodawcy z własnym nr NIP, Regonem), który przejmie w trybie art. 231' Kodeksu pracy pracowników Spółki Przejmowanej, obowiązany będzie do sporządzenia informacji o uzyskanych dochodach PIT-11, rocznego obliczenia podatku PIT-40 oraz deklaracji o pobranych zaliczkach PIT-4R za cały rok podatkowy (tekst jedn.: rok 2013), z uwzględnieniem przychodów uzyskanych przez pracowników przed ich przejęciem.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

W odniesieniu do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji należy stwierdzić, że interpretacje te zostały wydane w indywidualnych sprawach i nie są wiążąca dla organu wydającego przedmiotową interpretację.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl