IBPBII/1/415-870/11/BD

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 7 grudnia 2011 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/1/415-870/11/BD

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni, przedstawione we wniosku z dnia 6 października 2011 r. (data wpływu do tut. Biura - 7 października 2011 r.), uzupełnionym pismem z dnia 19 października 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania świadczenia z Niemiec otrzymanego w związku z wypadkiem przy pracy - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 października 2011 r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania świadczenia z Niemiec otrzymanego w związku z wypadkiem przy pracy.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawczyni uległa wypadkowi w Niemczech, przy zbiorach borówki. Po złamaniu nogi, Wnioskodawczyni została przewieziona do szpitala, w którym zoperowano jej nogę. Po trzech tygodniach odesłano Wnioskodawczynię do Polski i zalecono dalsze leczenie w Polsce. Instytucja niemiecka wyraziła zgodę na leczenie nogi do końca 2012 r. W miesiącu wrześniu 2011 r. na konto Wnioskodawczyni wpłynęło świadczenie pieniężne z tytułu wypadku chorobowego (przy pracy).

W uzupełnieniu Wnioskodawczyni zaznaczyła, iż ww. świadczenie zostało wypłacone z niemieckiego obowiązkowego ubezpieczenia społecznego (rolniczego).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy otrzymane świadczenie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W ocenie Wnioskodawczyni, w Polsce zasiłek chorobowy wypłacany z KRUS jest zwolniony z opodatkowania. W Niemczech ww. świadczenie też jest zwolnione z opodatkowania. Wnioskodawczyni zasięgając informacji w Polsce dowiedziała się, że świadczenia te są zwolnione z opodatkowania na podstawie art. 18 ust. 1 i 2 umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polska a Republiką Federalną Niemiec z dnia 14 maja 2003 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Stosownie do art. 4a ww. ustawy przepisy art. 3 ust. 1, 1a, 2a i 2b stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

Jako, że wskazane świadczenie Wnioskodawczyni otrzymała z Niemiec - w sprawie ma zastosowanie umowa zawarta w dniu 14 maja 2003 r. między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku (Dz. U. z 2005 r. Nr 12, poz. 90).

W świetle art. 18 ust. 1 ww. umowy, emerytury i podobne świadczenia lub renty, otrzymywane przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie z drugiego Umawiającego się Państwa, podlegają opodatkowaniu tylko w tym pierwszym Państwie.

Jednakże zgodnie z art. 18 ust. 2 ww. umowy - bez względu na postanowienia ustępu 1 niniejszego artykułu płatności otrzymywane przez osobę mającą miejsce zamieszkania w jednym Umawiającym się Państwie z obowiązkowego systemu ubezpieczeń socjalnych drugiego Umawiającego się Państwa, podlegają opodatkowaniu tylko w tym drugim państwie.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawczyni uległa wypadkowi w Niemczech, przy zbiorach borówki. W miesiącu wrześniu 2011 r. na konto Wnioskodawczyni wpłynęło świadczenie pieniężne z tytułu wypadku chorobowego (przy pracy). Ww. świadczenie zostało wypłacone z niemieckiego obowiązkowego ubezpieczenia społecznego (rolniczego).

Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, iż świadczenia otrzymywane z Niemiec, wypłacane osobom mającym miejsce zamieszkania w Polsce podlegają opodatkowaniu w Polsce. Wyjątek dotyczy jednak sytuacji gdy świadczenia są wypłacane z niemieckiego obowiązkowego systemu ubezpieczeń socjalnych Republiki Federalnej Niemiec, bowiem wówczas, stosownie do ww. art. 18 ust. 2 umowy płatności takie podlegają opodatkowaniu tylko w państwie źródła, tj. w Niemczech.

Niemieckie ustawowe ubezpieczenie społeczne składa się z pięciu działów:

* ustawowe ubezpieczenie na wypadek bezrobocia,

* ustawowe ubezpieczenie emerytalne,

* ustawowe ubezpieczenie zdrowotne,

* ustawowe ubezpieczenie od następstw wypadków oraz

* ustawowe ubezpieczenie pielęgnacyjne.

Świadczenia pochodzące z tych pięciu działów mogą mieć formę zasiłków jednorazowych lub bieżących świadczeń stałych. Niemniej jednak, wyłączne prawo do opodatkowania w Niemczech dotyczy zarówno bieżących stałych świadczeń, jak i jednorazowych zasiłków pochodzących ze wszystkich ww. działów ustawowego ubezpieczenia.

Z treści przedstawionego stanu faktycznego jednoznacznie wynika, że Wnioskodawczyni wypłacone zostało świadczenie z niemieckiego obowiązkowego ubezpieczenia społecznego (rolniczego), z tytułu wypadku przy pracy; tym samym podlega ono opodatkowaniu, zgodnie z powołanym art. 18 ust. 2 umowy międzynarodowej, tylko w Niemczech. To oznacza, że nie podlega ono opodatkowaniu w Polsce.

Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawczyni w ww. zakresie należało uznać za prawidłowe.

Jednocześnie Organ zaznacza, iż w niniejszej interpretacji oceniono jedynie stanowisko Wnioskodawczyni odnoszące się do świadczenia otrzymanego z Niemiec. Jako, że z przedstawionego stanu faktycznego nie wynika, iżby Wnioskodawczyni otrzymywała zasiłek chorobowy z KRUS, stwierdzenie dotyczące opodatkowania tegoż zasiłku pozostawiono bez oceny, jako bezprzedmiotowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Do wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej Wnioskodawczyni dołączyła dokument. Należy jednak zauważyć, że wydając interpretacje w trybie art. 14b Ordynacji podatkowej Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, nie przeprowadza postępowania dowodowego, w związku z czym nie jest obowiązany, ani uprawniony do jego oceny; jest związany wyłącznie opisem stanu faktycznego przedstawionym przez wnioskodawczynię i jej stanowiskiem.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Kraszewskiego 4a, 35-016 Rzeszów, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl