IBPBII/1/415-828/13/BJ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 2 grudnia 2013 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/1/415-828/13/BJ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z 28 sierpnia 2013 r. (data wpływu do tut. Biura - 2 września 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kwalifikacji przychodów do właściwego źródła oraz możliwości zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów:

* w części dotyczącej kwalifikacji przychodu ze sprzedaży autorskich praw majątkowych do właściwego źródła przychodu - jest prawidłowe,

* w części dotyczącej zasad zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 września 2013 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kwalifikacji przychodów do właściwego źródła oraz możliwości zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawczyni prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie specjalistycznego projektowania (PKD 74.10.Z). Z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów, jest opodatkowana na zasadach ogólnych.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawczyni podpisuje umowy z firmami różnych branż. Jako twórca wykonuje na rzecz zlecających projekty graficzne opakowań na produkty, etykiety do opakowań (zwane dalej dziełami). Wykonuje te dzieła własnymi środkami w terminach ustalonych ze zlecającym. Wykonane przez twórcę dzieło przekazywane jest do akceptacji na ustalonych przez zlecającego nośnikach informacji. Po zatwierdzeniu dzieła przez zlecającego następuje sprzedaż tego projektu wraz z przeniesieniem majątkowych praw autorskich do dzieła. Przeniesienie majątkowych praw własności do dzieła następuje na czas nieograniczony z chwilą przekazania dzieła, na wszelkich polach eksploatacji określonych w art. 50 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Twórca oświadcza w umowie, że wszystkie dzieła wytworzone na podstawie przedmiotowej umowy są utworami i mają charakter twórczy w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Projekty graficzne, których Wnioskodawczyni jest autorem, są przejawem jej działalności twórczej - stanowią rezultat działalności o charakterze kreacyjnym, cechują się oryginalnością, stanowią nowy wytwór jej intelektu.

Jako twórca zobowiązuje się również w umowach, że wszelkie dzieła będą wolne od wad prawnych a w szczególności, że nie będą naruszać praw osób trzecich, a w szczególności praw własności intelektualnej.

Na podstawie zawieranych umów Wnioskodawczyni przysługuje wynagrodzenie, z tym że określane jest ono na 2 sposoby, w zależności od podmiotu, z którym podpisywana jest umowa:

1.

wynagrodzenie jest podzielone na część za usługi wykonania projektu i wynagrodzenie (honorarium) za przekazanie praw autorskich do stworzonego projektu,

2.

wynagrodzenie (honorarium) za stworzenie projektu i przekazanie do niego praw autorskich określone jest w jednej kwocie.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytania:

1. Czy przychód uzyskiwany przez Wnioskodawczynię w związku ze sprzedażą przysługujących jej autorskich praw majątkowych z tyt. stworzenia projektu graficznego-utworu stanowi przychód z praw majątkowych, o których mowa w art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nawet jeżeli utwór (projekt graficzny) został wytworzony w ramach prowadzonej przez nią działalności gospodarczej.

2. Czy do przychodów z tyt. sprzedaży przez Wnioskodawczynię praw autorskich do stworzonego projektu graficznego będą miały zastosowanie 50% koszty uzyskania przychodu, o których mowa w art. 22 ust. 9a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Odnośnie do pytania ozn. nr 1 Wnioskodawczyni uważa, że uzyskiwany przez nią przychód ze sprzedaży autorskich praw majątkowych do stworzonego projektu graficznego - utworu stanowi przychód z praw majątkowych, o których mowa w art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nawet jeżeli utwór, do którego następuje sprzedaż praw autorskich został stworzony w związku z prowadzoną przez nią pozarolniczą działalnością gospodarczą.

Na poparcie swego stanowiska Wnioskodawczyni przytoczyła przykładowo interpretacje wydane przez:

* Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 12 kwietnia 2013 r. znak: IPPB4/415-31/13-7/JK, w której podkreślono, że jeśli podatnik jest współtwórcą w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, należy stwierdzić, że przychody z czynności przeniesienia praw autorskich zawsze będą stanowiły przychód z praw majątkowych, tj. przyporządkowanych do źródła przychodów, określonego w art. 10 ust. 1 pkt 7 w związku z art. 18 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (...); w takim zatem przypadku, nawet jeśli przychody uzyskiwane w związku z przeniesieniem praw autorskich zostaną osiągnięte w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, przychodu uzyskanego z tych czynności nie należy zaliczać do źródła pozarolnicza działalność gospodarcza, lecz do przychodów z praw majątkowych;

* Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 7 maja 2013 r. znak: IBPBI/1/415-175/13/BK, gdzie uznano, że uzyskiwany przez podatnika przychód ze sprzedaży autorskich praw majątkowych do stworzonego programu komputerowego - utworu stanowi przychód z praw majątkowych, o którym mowa w art. 18 ustawy o PIT, nawet jeżeli utwór, do którego następuje sprzedaż praw autorskich, został stworzony w związku z prowadzoną przez niego pozarolniczą działalnością gospodarczą.

Odnośnie do pytania ozn. nr 2 Wnioskodawczyni stwierdziła, że jej zdaniem, do przychodów z tyt. korzystania z praw autorskich oraz rozporządzania tymi prawami będą miały zastosowanie 50% koszty uzyskania przychodu, o których mowa w art. 22 ust. 9a. Efektem jej pracy jest utwór, jakim jest projekt graficzny. W czasie jego tworzenia dysponuje swobodą w kształtowaniu treści i formy tego utworu, zaś sam utwór wyróżnia się twórczym charakterem.

Mając powyższe na uwadze, w sytuacji gdy osiąga przychody z tytułu sprzedaży majątkowych praw autorskich ma prawo do zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodu, z uwzględnieniem ograniczeń, które weszły w życie od 1 stycznia 2013 rok, zgodnie z nowo dodanym art. 22 ust. 9a.

Jednakże w odniesieniu do sposobu określania wartości wynagrodzenia w umowie:

* w przypadku, gdy wynagrodzenie jest podzielone na część dotyczącą wykonania projektu dla tej części następuje zapis kwoty w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, jako przychód z działalności gospodarczej. Druga część, stanowiąca honorarium za sprzedaż praw autorskich jest przychodem ze sprzedaży praw majątkowych i korzysta z 50% kosztów uzyskania, z ograniczeniem, jak wyżej;

* w przypadku, gdy wynagrodzenie nie jest podzielone, lecz obejmuje całość za wykonanie projektu i sprzedaż praw w jednej kwocie, cała kwota korzysta z 50% kosztów uzyskania, z ograniczeniem, jak wyżej.

Organ zaznacza, iż z uwagi na zakres interpretacji powyżej przytoczono tylko stanowisko Wnioskodawczyni zajęte w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje:

Na wstępie należy wskazać, że przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Wnioskodawczyni dotycząca podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kwalifikacji przychodów do właściwego źródła oraz możliwości zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów (pyt. ozn. nr 1 i 2). W pozostałym zakresie wniosku dotyczącym podatku od towarów i usług (pyt. ozn. nr 3), zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl postanowień art. 11 ust. 1 powołanej ustawy przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Stosownie do art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odrębnymi źródłami przychodów są:

* pozarolnicza działalność gospodarcza - pkt 3,

* kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c) - pkt 7.

Zgodnie z art. 5a pkt 6 ww. ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:

a.

wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b.

polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c.

polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

W myśl natomiast art. 5b ust. 1 ww. ustawy, za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1.

odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;

2.

są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;

3.

wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Jak wynika z wniosku, Wnioskodawczyni prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie specjalistycznego projektowania, w ramach której podpisuje umowy z firmami różnych branż. Jako twórca wykonuje na rzecz zlecających projekty graficzne opakowań na produkty, etykiety do opakowań (zwane dalej dziełami). Wykonane przez twórcę dzieło przekazywane jest do akceptacji na ustalonych przez zlecającego nośnikach informacji. Po zatwierdzeniu dzieła przez zlecającego następuje sprzedaż tego projektu wraz z przeniesieniem majątkowych praw autorskich do dzieła. Projekty graficzne, których Wnioskodawczyni jest autorem, są przejawem jej działalności twórczej stanowią rezultat działalności o charakterze kreacyjnym, cechują się oryginalnością, stanowią nowy wytwór jej intelektu.

Wnioskodawczyni uważa, że uzyskiwany przez nią przychód ze sprzedaży autorskich praw majątkowych do stworzonego projektu graficznego - utworu stanowi przychód z praw majątkowych, o których mowa w art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przy dokonywaniu kwalifikacji uzyskiwanych przychodów na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przesądza okoliczność czy podatnik posiada status przedsiębiorcy w rozumieniu odrębnych przepisów, np. ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz czy dokonał rejestracji, jako osoba prowadząca działalność gospodarczą. Zauważyć należy, iż odrębnym od działalności gospodarczej źródłem przychodów są m.in. prawa majątkowe. Przychody uzyskane z tego źródła nie będą zatem stanowić przychodów z działalności gospodarczej, lecz kwalifikowane będą jako samodzielne źródło, o którym mowa w pkt 7 ust. 1 art. 10 ustawy. Skoro bowiem ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych zalicza określony przychód do innego źródła niż pozarolnicza działalność gospodarcza, przychód ten stanowi przychód z tego właśnie źródła, a nie przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, niezależnie od tego, czy zdarzenie, które powodujące powstanie tego przychodu ma związek z działalnością gospodarczą.

Na uwagę zasługuje to, że ustawodawca najpierw nakazuje wykluczyć pochodzenie przychodu z któregokolwiek ze źródeł wskazanych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2, i 4-9 powołanej ustawy, a dopiero później pozwala zaliczyć go do przychodu z działalności gospodarczej.

W myśl postanowień art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.

W rozumieniu powołanego powyżej przepisu przychodem z praw majątkowych będzie każdy przychód, którego bezpośrednim źródłem jest prawo majątkowe, nawet jeśli prawo to nie zostało w sposób wyraźny wskazany w ustawie. Przychód z praw majątkowych powstaje zatem m.in. w przypadku przychodów związanych z prawami autorskimi.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje pojęć takich jak np. "twórca", "korzystanie przez twórców z praw autorskich" lub pojęć z nimi związanych jak np. "utwór", zaś ustawodawca odsyła w tym względzie do odrębnych przepisów, przez które należy rozumieć ustawę z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.).

W myśl art. 1 ust. 1 tej ustawy, przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór).

W świetle art. 1 ust. 2 ww. ustawy, w szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory:

1.

wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe);

2.

plastyczne;

3.

fotograficzne;

4.

lutnicze;

5.

wzornictwa przemysłowego;

6.

architektoniczne, architektoniczno-urbanistyczne i urbanistyczne;

7.

muzyczne i słowno-muzyczne;

8.

sceniczne, sceniczno-muzyczne, choreograficzne i pantomimiczne;

9.

audiowizualne (w tym filmowe).

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ww. ustawy prawo autorskie przysługuje twórcy, o ile ustawa nie stanowi inaczej.

Co do zasady, twórcom utworów, objętych ochroną prawa autorskiego przysługuje wyłączność do tychże praw. Twórca może jednak umożliwić korzystanie podmiotom trzecim ze swojego utworu. Przychody z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich albo rozporządzania tymi prawami, występują wówczas gdy spełnione są dwie przesłanki:

1.

konieczne jest wystąpienie przedmiotu praw majątkowych w postaci utworu,

2.

osiągnięty przychód musi być bezpośrednio związany z korzystaniem z określonych praw autorskich albo rozporządzaniem nimi.

Jednakże należy zauważyć, iż cytowana powyżej ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych nie stanowi przepisów prawa podatkowego, a więc działający w imieniu Ministra Finansów Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach nie jest upoważniony do interpretowania tej ustawy w trybie art. 14b Ordynacji podatkowej, a tym samym do stwierdzenia, czy dana osoba (Wnioskodawczyni) jest twórcą w rozumieniu przepisów ww. ustawy lub czy konkretna praca stanowi prawo autorskie lub prawo pokrewne.

Odnosząc powyższe do przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego, z którego wynika, że Wnioskodawczyni jest autorem projektów graficznych, należy stwierdzić, iż uzyskiwany przez nią przychód ze sprzedaży autorskich praw majątkowych do stworzonego projektu graficznego stanowi przychód z praw majątkowych, o których mowa w art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W takim zatem przypadku, nawet jeśli przychody uzyskiwane w związku z przeniesieniem praw autorskich zostały osiągnięte w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, przychodu uzyskanego z tych czynności nie należy zaliczać do źródła pozarolnicza działalność gospodarcza lecz do przychodów z praw majątkowych.

Wobec powyższego, stanowisko Wnioskodawczyni w zakresie kwalifikacji przychodu ze sprzedaży autorskich praw majątkowych do właściwego źródła przychodu należało uznać za prawidłowe.

Odnosząc się do kwestii zastosowania przez Wnioskodawczynię 50% stawki kosztów uzyskania przychodów, stwierdzić należy, że w myśl art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - co do zasady - kosztami uzyskania przychodów z poszczególne źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy.

Zgodnie z przepisem art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2013 r. nadanym art. 1 pkt 2 lit. b ustawy z dnia 24 października 2012 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. poz. 1278), koszty uzyskania niektórych przychodów określa się: z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami - w wysokości 50% uzyskanego przychodu, z zastrzeżeniem ust. 9a, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b, których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.

W roku podatkowym łączne koszty uzyskania przychodów, o których mowa w ust. 9 pkt 1-3, nie mogą przekroczyć 1/2 kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1 (art. 22 ust. 9a ustawy).

Powołany przepis art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje, że ustalenie czy określony przychód został osiągnięty z tytułu praw autorskich lub pokrewnych, i podatnik jest twórcą, czy też artystą wykonawcą należy ocenić w świetle odrębnych przepisów, czyli przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Jednakże należy zauważyć, iż cytowana powyżej ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych nie stanowi przepisów prawa podatkowego, a więc działający w imieniu Ministra Finansów Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach nie jest upoważniony do interpretowania tej ustawy w trybie art. 14b Ordynacji podatkowej, a tym samym do stwierdzenia, czy dana osoba (Wnioskodawczyni) jest twórcą w rozumieniu przepisów ww. ustawy lub czy konkretna praca stanowi prawo autorskie lub prawo pokrewne.

We wniosku wskazano, iż na podstawie zawieranych umów Wnioskodawczyni przysługuje wynagrodzenie, z tym że określane jest ono na 2 sposoby, w zależności od podmiotu, z którym podpisywana jest umowa:

* wynagrodzenie jest podzielone na część za usługi wykonania projektu i wynagrodzenie (honorarium) za przekazanie praw autorskich do stworzonego projektu,

* wynagrodzenie (honorarium) za stworzenie projektu i przekazanie do niego praw autorskich określone jest w jednej kwocie.

Mając powyższe na uwadze stwierdzić należy, że o zastosowaniu 50% kosztów uzyskania przychodów nie przesądza treść zawartej umowy i sposób określenia wynagrodzenia tylko to, za co faktycznie uzyskiwane jest wynagrodzenie. Powyższe koszty mają zastosowanie tylko do wynagrodzenia za przeniesienie praw autorskich, natomiast nie mają zastosowania do wynagrodzenia za usługi.

Zatem, skoro - jak stwierdzono we wniosku - projekty graficzne, których Wnioskodawczyni jest autorem są przejawem jej działalności twórczej, to do osiągniętych przychodów za przekazanie praw autorskich do stworzonego projektu przysługują jej 50% koszty uzyskania przychodów, przy czym koszty te nie mogą przekroczyć 1/2 kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1 ustawy.

Jednak zastosowanie 50% kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, skutkuje koniecznością wyłączenia z kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej wydatków poniesionych na wytworzenie danego projektu graficznego, nie związanych w istocie ze źródłem przychodów jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

W myśl art. 24a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, wykonujące działalność gospodarczą, są obowiązane prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów, zwaną dalej "księgą", z zastrzeżeniem ust. 3 i 5, albo księgi rachunkowe, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający ustalenie dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, w tym za okres sprawozdawczy, a także uwzględniać w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacje niezbędne do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z przepisami art. 22a-22o.

Z powyższego przepisu jednoznacznie wynika, iż w podatkowej księdze przychodów i rozchodów prowadzonej w celu ustalenia dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej, ujmuje się jedynie przychody i koszty związane z tą działalnością. Przychodów, o których mowa w art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (a tym samym i kosztów z tymi przychodami związanych) nie należy więc ujmować w ewidencjach podatkowych dotyczących podatku dochodowego od osób fizycznych prowadzonych dla celów działalności gospodarczej.

Wobec powyższego, stanowisko Wnioskodawczyni w zakresie zasad zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

W odniesieniu do powołanych we wniosku interpretacji organów podatkowych należy stwierdzić, że rozstrzygnięcia te zapadły w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego przedmiotową interpretację.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl