IBPBII/1/415-79/09/BD - Obowiązek sporządzenia informacji PIT-8S przy wypłacie stypendium socjalnego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 17 kwietnia 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/1/415-79/09/BD Obowiązek sporządzenia informacji PIT-8S przy wypłacie stypendium socjalnego.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 23 stycznia 2009 r. (data wpływu do tut. Biura - 27 stycznia 2009 r.), uzupełnionym w dniu 24 lutego 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania stypendium socjalnego wypłacanego uczniom na podstawie ustawy o systemie oświaty - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 stycznia 2009 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania stypendium socjalnego wypłacanego uczniom na podstawie ustawy o systemie oświaty. Wniosek uzupełniono w dniu 24 lutego 2009 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Urząd Gminy wypłaca uczniom zamieszkałym na terenie gminy pomoc materialną w formie socjalnych stypendiów szkolnych. Stypendia przyznawane są na podstawie art. 90b, art. 90c, art. 90d i art. 90e ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty oraz

* uchwały Rady Gminy z dnia 30 marca 2005 r. w sprawie regulaminu udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie gminy,

* uchwały Rady Gminu z dnia 28 października 2005 r. w sprawie regulaminu udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie gminy,

* uchwały Rady Gminy z dnia 23 marca 2007 r. w sprawie regulaminu udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie gminy,

* uchwały Rady Gminy z dnia 26 października 2007 r. w sprawie regulaminu udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie gminy.

Stypendia te są finansowane w całości z budżetu państwa oraz przyznawane są na rok szkolny.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy wypłacając stypendia socjalne Urząd Gminy jako płatnik powinien sporządzać informację o wysokości wypłaconego stypendium PIT-8S za 2008 r.

Zdaniem wnioskodawcy, stypendia i zasiłki szkolne przyznawane i wypłacane na podstawie art. 90c ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty są wolne od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem Urząd Gminy jako płatnik nie ma obowiązku sporządzania informacji o wysokości wypłaconego stypendium PIT-8S za 2008 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 40 ww. ustawy wolne od podatku dochodowego są świadczenia pomocy materialnej dla uczniów, studentów, uczestników studiów doktoranckich i osób uczestniczących w innych formach kształcenia, pochodzące z budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz ze środków własnych szkół i uczelni - przyznane na podstawie przepisów o systemie oświaty, Prawo o szkolnictwie wyższym, a także przepisów o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki.

W przypadku wypłaty wyżej wymienionego świadczenia wypłacający nie ma obowiązku jako płatnik do:

* poboru zaliczek na podatek dochodowy niezależnie od wysokości świadczenia,

* pobierania oświadczenia PIT-2C,

* sporządzenia PIT-8S.

W przedmiotowym wniosku wskazano, że przyznawanie pomocy materialnej dla uczniów odbywa się na podstawie art. 90b, 90c, 90d i 90e ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) oraz uchwał Rady Gminy w sprawie regulaminu udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie gminy. Stypendia w całości finansowane są z budżetu państwa.

Powołane przepisy określają warunki i zasady przyznawania pomocy materialnej dla uczniów.

Na podstawie art. 90b ust. 1 ww. ustawy uczniom przysługuje prawo do pomocy materialnej ze środków przeznaczonych na ten cel w budżecie państwa lub budżecie właściwej jednostki samorządu terytorialnego.

Zgodnie z art. 90c ust. 2 ustawy świadczeniami pomocy materialnej o charakterze socjalnym są: stypendium szkolne i zasiłek szkolny.

W myśl przepisu art. 90d ust. 2 ww. ustawy stypendium szkolne może być udzielone uczniom w formie: całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych, w tym wyrównawczych, wykraczających poza zajęcia realizowane w szkole w ramach planu nauczania, a także udziału w zajęciach edukacyjnych realizowanych poza szkołą, pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym, w tym w szczególności zakupu podręczników.

Zaś przepis art. 90e ust. 1 powołanej ustawy stanowi, iż zasiłek szkolny może być przyznany uczniowi znajdującemu się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego.

Na podstawie art. 90f ustawy Rada gminy uchwala regulamin pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie gminy, kierując się celami pomocy o charakterze socjalnym.

Reasumując, wypłacone na podstawie ustawy o systemie oświaty i pochodzące z budżetu państwa kwoty świadczeń pomocy materialnej dla uczniów o charakterze socjalnym, mające formę stypendium szkolnego korzystają ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem wnioskodawca jako płatnik nie będzie miał obowiązku sporządzania informacji PIT-8S.

Tym samym stanowisko wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach, ul. Prosta 10, 25-366 Kielce, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl