IBPBII/1/415-757/12/BJ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 26 listopada 2012 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/1/415-757/12/BJ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni, przedstawione we wniosku z dnia 22 sierpnia 2012 r. (data wpływu do tut. Biura - 28 sierpnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego:

* z tytułu zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych pobranych w grudniu 2006 r. - jest nieprawidłowe

* w pozostałym zakresie - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 sierpnia 2012 r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W latach 2004 - 2009 Wnioskodawczyni zatrudniała na umowę zlecenie lekarzy. Według ówczesnych interpretacji przepisów ZUS od umów tych była naliczana i odprowadzana składka na ubezpieczenie zdrowotne, a tym samym co miesiąc od ww. umów była odliczana kwota 7,75% od zaliczek na podatek dochodowy.

W tym roku, w m-cu lipcu, była przeprowadzona kontrola ZUS, która wykazała, że składki na ubezpieczenie zdrowotne w latach 2004 - 2009 naliczane i odprowadzane do ZUS były nienależne z uwagi na to, że lekarze ci zatrudnieni byli też na umowę o pracę w szpitalu i ich zakład macierzysty winien odprowadzić za nich składki.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Od kiedy liczyć okres przedawnienia dla zobowiązania podatkowego od roku 2004 do 2009.

Wnioskodawczyni zaznaczyła, że w ww. okresie nie wystąpiły przesłanki zawieszenia, ani przerwania biegu terminu przedawnienia.

Zdaniem Wnioskodawczyni, na podstawie art. 70 § 1 Ordynacji podatkowej przedawnieniu uległy zobowiązania podatkowe za lata 2004, 2005 i 2006. Natomiast za lata 2007-2009 należy zwrócić na konto urzędu skarbowego 7,75% od zawartych umów.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje:

W myśl art. 13 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od:

a.

osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej,

b.

właściciela (posiadacza) nieruchomości, w której lokale są wynajmowane, lub działającego w jego imieniu zarządcy albo administratora - jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb związanych z tą nieruchomością

- z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9.

Z wniosku wynika, iż w latach 2004 - 2009 Wnioskodawczyni zatrudniała na umowę zlecenie lekarzy. Od umów tych była naliczana i odprowadzana składka na ubezpieczenie zdrowotne, a tym samym co miesiąc od ww. umów była odliczana kwota 7,75% od zaliczek na podatek dochodowy. Przeprowadzona w tym roku kontrola ZUS wykazała, że naliczane i odprowadzane do ZUS składki na ubezpieczenie zdrowotne w latach 2004 - 2009 były nienależne z uwagi na to, że lekarze ci zatrudnieni byli też na umowę o pracę w szpitalu i ich zakład macierzysty winien odprowadzić za nich składki.

Na tle tak przedstawionego stanu faktycznego powstała kwestia do rozstrzygnięcia - zobowiązania, za które z ww. lat uległy przedawnieniu.

Zgodnie z obowiązującą w latach 2004-2006 treścią art. 41 ust. 1 i 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności osobom określonym w art. 3 ust. 1, z tytułu działalności określonej w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19% należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz pomniejszonej o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b. Zaliczkę od dochodów, o których mowa w ust. 1, obliczoną w sposób określony w tym przepisie, zmniejsza się, z zastrzeżeniem art. 27b ust. 1 pkt 2 i ust. 2, o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne pobranej przez płatnika, o którym mowa w ust. 1, zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Natomiast od 1 stycznia 2007 r. przepis art. 41 ust. 1 ww. ustawy stanowi, iż osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują świadczeń z tytułu działalności, o której mowa w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18, osobom określonym w art. 3 ust. 1, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy, stosując do dokonywanego świadczenia, pomniejszonego o miesięczne koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b, najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.

Zaliczkę od dochodów, o których mowa w ust. 1, obliczoną w sposób określony w tym przepisie, zmniejsza się, z zastrzeżeniem art. 27b ust. 1 pkt 2 i ust. 2, o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne pobranej przez płatnika, o którym mowa w ust. 1, zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (art. 41 ust. 1a ustawy).

Zgodnie zaś z treścią art. 41 ust. 1a cytowanej ustawy w brzmieniu od 1 stycznia 2009 r. zaliczkę od dochodów, o których mowa w ust. 1, obliczoną w sposób określony w tym przepisie zmniejsza się o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, o której mowa w art. 27b, pobranej ze środków podatnika przez płatnika, o którym mowa w ust. 1.

Przepis art. 42 ust. 1 ww. ustawy - w brzmieniu obowiązującym w latach 2004-2006 - stanowi, iż płatnicy, o których mowa w art. 41, przekazują kwoty pobranych zaliczek na podatek oraz kwoty zryczałtowanego podatku, w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki (podatek) - na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby, przesyłając równocześnie deklaracje według ustalonego wzoru.

Natomiast zgodnie z art. 42 ust. 1 powołanej ustawy, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2007 r. płatnicy, o których mowa w art. 41, przekazują kwoty pobranych zaliczek na podatek oraz kwoty zryczałtowanego podatku w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki (podatek) - na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby.

Stosownie do art. 27b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którą zmniejsza się podatek, nie może przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru tej składki.

W myśl art. 8 ustawy - Ordynacja podatkowa płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nie mająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu.

Zgodnie z art. 3 pkt 3 lit. a ww. ustawy przez podatek należy rozumieć również zaliczki na podatki.

Z kolei, stosownie do art. 30 § 1 Ordynacji podatkowej płatnik, który nie wykonał obowiązków określonych w art. 8, odpowiada za podatek niepobrany lub podatek pobrany a niewpłacony.

Z powołanych wyżej przepisów wynika, iż ustawodawca nałożył na płatnika obowiązek prawidłowego obliczenia, poboru i odprowadzenia w ciągu roku podatkowego zaliczek na podatek dochodowy od wypłaconych przez niego świadczeń, a także sporządzenia i przekazania podatnikowi i urzędowi skarbowemu w ustawowym terminie informacji według ustalonego wzoru.

W świetle przedstawionego stanu faktycznego sprawy należy stwierdzić, iż poprzez nienależne pobranie i odprowadzenie w latach 2004-2009 do ZUS składek na ubezpieczenie zdrowotne od umów zlecenia Wnioskodawczyni nienależnie pomniejszyła o 7,75% kwoty odprowadzonych w tych latach od ww. umów zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Wnioskodawczyni uważa, iż na podstawie art. 70 § 1 Ordynacji podatkowej zobowiązania podatkowe za lata 2004, 2005 i 2006 uległy przedawnieniu.

Zgodnie z treścią art. 70 § 1 Ordynacji podatkowej zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Zatem, w świetle powołanego przepisu okres przedawnienia wynosi - co do zasady - pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Ponieważ, jak wskazano powyżej, pod pojęciem "podatek" należy również rozumieć zaliczki, art. 70 § 1 Ordynacji podatkowej ma zastosowanie także dla ustalenia terminu przedawnienia zobowiązania z tytułu zaliczek, do odprowadzenia których zobowiązany był płatnik.

W przypadku zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, do których odprowadzania zobowiązana była Wnioskodawczyni jako płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych, okres przedawnienia biegnie od końca roku, w którym zgodnie z art. 42 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, powstał obowiązek wpłaty do urzędu skarbowego zaliczek na podatek. Stosownie do powołanych przepisów, Wnioskodawczyni była zobowiązana do odprowadzenia zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych od umów zlecenia w terminie do 20 dnia następnego miesiąca po miesiącu, w którym powstał obowiązek poboru zaliczki. Zatem, zobowiązanie z tytułu zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych ulegnie przedawnieniu, jeśli od końca roku, w którym Wnioskodawczyni była zobowiązana do odprowadzenia zaliczki upłynęło 5 lat.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz powołane wyżej przepisy prawa należy zatem stwierdzić, iż przedawnieniu uległo zobowiązanie podatkowe z tytułu zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych pobranych od dochodów z tytułu umowy zlecenia wypłaconych w 2004 r. i 2005 r. oraz od stycznia do listopada 2006 r. Natomiast zaliczki pobrane od dochodów wypłaconych w grudniu 2006 r. Wnioskodawczyni zobowiązana była odprowadzić do urzędu skarbowego do 20 stycznia 2007 r. co oznacza, iż zobowiązanie podatkowe z tytułu zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych za grudzień 2006 r. ulegnie przedawnieniu z końcem 2012 r. Zatem Wnioskodawczyni od zawartych umów zlecenia winna przekazać do urzędu skarbowego 7,75% kwoty pobranych zaliczek za grudzień 2006 r. oraz za lata 2007-2009.

Wobec powyższego, stanowiska Wnioskodawczyni nie można było uznać w całości za prawidłowe, gdyż w części dotyczącej przedawnienia zobowiązania za grudzień 2006 r. stanowisko to należało uznać za nieprawidłowe, w pozostałej części stanowisko jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Kraszewskiego 4a, 35-016 Rzeszów, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl