IBPBII/1/415-744/10/BJ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 16 grudnia 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/1/415-744/10/BJ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 3 sierpnia 2010 r. (data wpływu do tut. Biura - 2 września 2010 r.), uzupełnionym w dniu 26 listopada 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania stypendiów wypłacanych dla młodych doktorów (pracowników dydaktyczno-naukowych) w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 września 2010 r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania stypendiów wypłacanych dla młodych doktorów (pracowników dydaktyczno-naukowych) w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Z uwagi na braki formalne wniosku, pismem z dnia 27 października 2010 r. Znak: IBPB II/1/415-744/10/BJ wezwano wnioskodawcę do jego uzupełnienia. Przedmiotowy wniosek uzupełniono w dniu 26 listopada 2010 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca (Uczelnia) realizuje projekty finansowane z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki na lata 2007- 2013, w których jednym z zadań jest realizacja programu stypendialnego dla młodych doktorów (pracowników dydaktyczno-naukowych) zatrudnionych na Uczelni. Uczestnicy programu stypendialnego otrzymują tzw. stypendium, wypłacane raz w miesiącu przez 15 - miesięczny okres pobierania stypendium. Ww. stypendia są finansowane w całości ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach PO KL (z budżetu projektu). W okresie od 1 listopada 2008 r. od stypendiów Uczelnia odprowadzała podatek dochodowy od osób fizycznych (stypendium było traktowane jako przychód w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Zgodnie z informacją Ministerstwa Rozwoju Regionalnego z dnia 30 marca 2010 r., na mocy art. 21 ust. 1 pkt 137 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych z dniem 1 stycznia 2010 r. wszystkie świadczenia wypłacane uczestnikom projektów Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki jako pomoc są wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych.

W piśmie z dnia 5 listopada 2010 r., stanowiącym uzupełnienie wniosku (data wpływu do tut. Biura 26 listopada 2010 r.), wnioskodawca wyjaśnił, że:

Młodzi doktorzy (pracownicy dydaktyczno-naukowi), którym wypłacane są stypendia finansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki posiadają status uczestnika projektu, tj. beneficjenta ostatecznego projektu w ramach Priorytetu IV - Szkolnictwo wyższe i nauka, Działanie 4.1 - Wzmocnienie i rozwój potencjału dydaktycznego uczelni oraz zwiększenie liczby absolwentów kierunków o kluczowym znaczeniu dla gospodarki opartej na wiedzy Poddziałanie 4.1.1 - Wzmocnienie potencjału dydaktycznego uczelni. Beneficjentem czyli wnioskodawcą (instytucją pozyskującą środki) jest Politechnika, natomiast beneficjentem ostatecznym projektu jest osoba fizyczna, czyli odbiorca stypendium.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy w związku z powyższym stypendium wypłacane pracownikom dydaktyczno-naukowym (beneficjentom projektu) od 1 listopada 2008 r. powinno być zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych.

2.

Czy w związku z późn. zm. ustawy o podatku dochodowym stypendium wypłacane pracownikom dydaktyczno-naukowym (beneficjentom projektu) powinno być zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych od dnia 1 stycznia 2010 r.

3.

W przypadku gdy stypendium wypłacane pracownikom dydaktyczno-naukowym będzie zwolnione z podatku dochodowego, wnioskodawca prosi o wskazanie ścieżki postępowania.

Wnioskodawca wskazuje, iż zgodnie z przepisem art. 21 ust. 1 pkt 137 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób - fizycznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307), wolne od podatku dochodowego są środki finansowe otrzymane przez uczestnika projektu jako pomoc udzielona w ramach programu finansowanego z udziałem środków europejskich, o których mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240 z późn. zm.). Przepis ten został dodany przez art. 12 pkt 1 lit. a tiret piąte ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1241) z dnia 1 stycznia 2010 r.

Zdaniem wnioskodawcy, środki pieniężne otrzymywane przez beneficjentów, uczestniczących w wyżej powołanych projektach, realizowanych w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, zwolnione są na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 137 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od podatku dochodowego, z dniem 1 stycznia 2010 r. Zatem w przypadku, gdy stypendium wypłacone pracownikom dydaktyczno-naukowym będzie korzystało ze zwolnienia, to według wnioskodawcy winien on dokonać korekty wysokości przychodu o kwotę stypendium w informacji o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy PIT-11 za 2010 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Z wniosku wynika, iż wnioskodawca realizuje projekty finansowane z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki na lata 2007- 2013, w których jednym z zadań jest realizacja programu stypendialnego dla młodych doktorów (pracowników dydaktyczno-naukowych) zatrudnionych na Uczelni. Ww. stypendia są finansowane w całości ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach PO KL (z budżetu projektu). W okresie od 1 listopada 2008 r. od stypendiów Uczelnia odprowadzała podatek dochodowy od osób fizycznych (stypendium było traktowane jako przychód w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Młodzi doktorzy (pracownicy dydaktyczno-naukowi), którym wypłacane są ww. stypendia posiadają status uczestnika projektu, tj. beneficjenta ostatecznego projektu w ramach Priorytetu IV - Szkolnictwo wyższe i nauka, Działanie 4.1 - Wzmocnienie i rozwój potencjału dydaktycznego uczelni oraz zwiększenie liczby absolwentów kierunków o kluczowym znaczeniu dla gospodarki opartej na wiedzy Poddziałanie 4.1.1 - Wzmocnienie potencjału dydaktycznego uczelni. Beneficjentem (instytucją pozyskującą środki) jest Politechnika, natomiast beneficjentem ostatecznym projektu jest osoba fizyczna, czyli odbiorca stypendium.

Dnia 28 września 2007 r. Komisja Europejska wydała decyzję nr K (2007) 4547 w sprawie przyjęcia do realizacji Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, który jest jednym z programów operacyjnych służących realizacji Narodowych Strategicznych Ram Odniesienia 2007-2013 (Narodowej Strategii Spójności) i obejmuje całość interwencji Europejskiego Funduszu Społecznego w Polsce. Funkcję Instytucji Zarządzającej pełni minister właściwy do spraw rozwoju regionalnego.

Z dniem 1 stycznia 2010 r. do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wprowadzono przepis art. 21 ust. 1 pkt 137, w myśl którego zwalnia się od podatku dochodowego od osób fizycznych środki finansowe otrzymane przez uczestnika projektu jako pomoc udzielona w ramach programu finansowanego z udziałem środków europejskich, o których mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240 oraz z 2010 r. Nr 28, poz. 146).

Zgodnie z przepisem art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240 z późn. zm.) ilekroć w ustawie jest mowa o środkach europejskich, rozumie się przez to środki, o których mowa w art. 5 ust. 3 pkt 1, 2 i 4.

Do środków europejskich zalicza się zatem:

* środki pochodzące z funduszy strukturalnych, Funduszu Spójności i Europejskiego Funduszu Rybackiego, z wyłączeniem środków, o których mowa w pkt 5 lit. a i b;

* niepodlegające zwrotowi środki z pomocy udzielanej przez państwa członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA), z wyłączeniem środków, o których mowa w pkt 5 lit. c i d:

a.

Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014,

b.

Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014,

c.

Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy;

* środki na realizację Wspólnej Polityki Rolnej:

a.

Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej "Sekcja Gwarancji",

b.

Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji,

c.

Europejskiego Funduszu Rolniczego Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Uwzględniając powyższe, do środków europejskich zalicza się m.in. środki pochodzące z funduszy strukturalnych (m.in. Europejskiego Funduszu Społecznego) -wymienione w art. 5 ust. 3 pkt 1 ustawy o finansach publicznych.

Zauważyć należy, iż zwolnieniem określonym w art. 21 ust. 1 pkt 137 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych objęci są uczestnicy projektu. Przez uczestników projektu, o których mowa w przywołanym wyżej przepisie, należy rozumieć osoby, dla których faktycznie przeznaczona jest pomoc udzielona w ramach projektu.

Mając na uwadze opisane we wniosku zdarzenie oraz powołane wyżej przepisy prawa należy zatem stwierdzić, iż wypłacane w 2010 r. stypendia dla młodych doktorów (uczestników projektu współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki; Priorytet IV- Szkolnictwo wyższe i nauka, Działanie 4.1 - Wzmocnienie i rozwój potencjału dydaktycznego uczelni oraz zwiększenie liczby absolwentów kierunków o kluczowym znaczeniu dla gospodarki opartej na wiedzy Poddziałanie 4.1.1 - Wzmocnienie potencjału dydaktycznego uczelni - jako pomoc udzielona w ramach programu finansowanego z udziałem środków europejskich, o których mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 137 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z powyższym, w przypadku wypłaty stypendiów korzystających z ww. zwolnienia przedmiotowego, począwszy od 1 stycznia 2010 r. na wnioskodawcy, nie ciąży obowiązek naliczania, pobierania i odprowadzania do urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Obowiązek taki ciążył przed dniem obowiązywania ww. przepisu art. 21 ust. 1 pkt 137 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, bowiem przepisy powołanej ustawy w brzmieniu obowiązującym do końca 2009 r. nie zawierały uregulowań, na podstawie których ww. stypendia mogłyby korzystać ze zwolnienia.

W myśl art. 39 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa w art. 31, art. 33 i art. 35, w przypadku gdy nie dokonują rocznego obliczenia podatku, są obowiązani przekazać podatnikowi i urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku podatnika, o którym mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych - imienne informacje sporządzone według ustalonego wzoru, z zastrzeżeniem ust. 5. Informację, o której mowa w zdaniu pierwszym, sporządza się również w przypadku dokonywania wypłaty świadczeń określonych w art. 21 ust. 1 pkt 46 i 74. W informacji tej wykazuje się również dochody zwolnione od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych umów międzynarodowych (PIT-11).

W informacji o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy PIT-11 nie uwzględnia się przychodów (dochodów) zwolnionych z podatku na podstawie art. 21, 52, 52a i 52c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz przychodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Wyjątek dotyczy przychodów zwolnionych z podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 i art. 21 ust. 1 pkt 74 ustawy oraz dochodów zwolnionych od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych umów międzynarodowych.

Skoro zatem dochód z tytułu przedmiotowych stypendiów od 1 stycznia 2010 r. jest dochodem zwolnionym z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 137 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to powyższych świadczeń nie należy wykazywać w informacji o dochodach oraz o pobranych zaliczkach PIT-11 za 2010 r.

Wobec powyższego stanowisko wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl