IBPBII/1/415-722/12/MK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 22 października 2012 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/1/415-722/12/MK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 18 lipca 2012 r. (data wpływu do tut. Biura - 20 lipca 2012 r.), uzupełnionym w dniu 10 października 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodu przeznaczonego na cele mieszkaniowe - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 lipca 2012 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodu przeznaczonego na cele mieszkaniowe.

Z uwagi na fakt, iż wniosek nie spełniał wymogów formalnych, pismem z dnia 1 października 2012 r. znak: IBPB II/1/415-722/12/MK wezwano do jego uzupełnienia.

Wniosek uzupełniono w dniu 10 października 2012 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca złożył zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu w roku podatkowym 2011 (formularz PIT-39) w związku z osiągniętym przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości. Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w wymienionym powyżej zeznaniu Wnioskodawca wykazał kwotę dochodu zwolnionego w wysokości 9.758,31 zł. Kwota dochodu zwolnionego wyliczana jest na podstawie środków wykorzystanych na własne cele mieszkaniowe. W związku z tym Wnioskodawca zamierza m.in. spłacić zobowiązanie w stosunku do spółdzielni mieszkaniowej, do której należy. Zobowiązanie wynika z faktu zaciągnięcia kredytu przez spółdzielnię mieszkaniową, przeznaczonego na cele budowlane (budynek, w którym znajduje się lokal mieszkalny). Wnioskodawca, jako członek spółdzielni, jest obciążony (przez spółdzielnię) kosztami wynikającymi z powyższego.

Budynek został oddany do użytku w roku 1991. Spłata tego zobowiązania umożliwi wyodrębnienie własności lokalu mieszkalnego.

Z uzupełnienia wniosku z dnia 9 października 2012 r. (wpływ do tut. Biura - w dniu 10 października 2012 r.) wynika, iż spłata zobowiązania wobec spółdzielni mieszkaniowej dotyczy wydatków poniesionych na spłatę zadłużenia z tytułu zaciągniętego przez spółdzielnię mieszkaniową do dnia 31 maja 1992 r. kredytu na budownictwo mieszkaniowe (wydatki na wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy spłata zobowiązania wobec spółdzielni mieszkaniowej może być uznana jako częściowa podstawa do wyliczenia kwoty dochodu zwolnionego z podatku dochodowego.

Wnioskodawca uważa, iż z zapisów w ustawie wynika, że kwota dochodu zwolnionego powinna być wyliczona na podstawie wydatków na własne cele mieszkaniowe. Wydaje się więc, że spłata zobowiązania wobec spółdzielni mieszkaniowej, wynikającego z zaciągniętego przez nią kredytu (przed 1991 r. - wtedy osoby fizyczne nie mogły brać kredytów mieszkaniowych; kredyty brały spółdzielnie, które z kolei obciążały swoich członków) powinna być traktowana jako wydatek na własne cele mieszkaniowe, dzięki czemu może zostać wykorzystana podczas wyliczania kwoty dochodu zwolnionego z podatku dochodowego.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) źródłem przychodu jest, z zastrzeżeniem ust. 2, odpłatne zbycie:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

W myśl art. 30e ust. 1 powołanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c) podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Z przepisu art. 30e ust. 4 ww. ustawy wynika, iż po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 3, wykazać:

1.

dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c) i obliczyć należny podatek dochodowy od dochodu, do którego nie ma zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 131, lub

2.

dochody, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131.

Dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c) nie łączy się z dochodami (przychodami) z innych źródeł (art. 30 ust. 5 ww. ustawy).

W myśl art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2009 r. i mającym zastosowanie do dochodu uzyskanego ze zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c) ustawy nabytych po dniu 31 grudnia 2008 r., wolne od podatku dochodowego są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 30e, w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.

Cele mieszkaniowe, których sfinansowanie dochodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych uprawnia do skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania, wymienione zostały w art. 21 ust. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do art. 21 ust. 25 cytowanej ustawy, za wydatki poniesione na cele, o których mowa w ust. 1 pkt 131, uważa się:

1.

wydatki poniesione na:

a.

nabycie budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,

b.

nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,

c.

nabycie gruntu pod budowę budynku mieszkalnego lub udziału w takim gruncie, prawa użytkowania wieczystego takiego gruntu lub udziału w takim prawie, w tym również z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego, oraz nabycie innego gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, jeżeli w okresie, o którym mowa w ust. 1 pkt 131, grunt ten zmieni przeznaczenie na grunt pod budowę budynku mieszkalnego,

d.

budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego,

e.

rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację na cele mieszkalne własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego

- położonych w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej,

2.

wydatki poniesione na:

a.

spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), na cele określone w pkt 1,

b.

spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), na spłatę kredytu (pożyczki), o którym mowa w lit. a),

c.

spłatę każdego kolejnego kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), na spłatę kredytu (pożyczki), o których mowa w lit. a) lub b)

- w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej, z zastrzeżeniem ust. 29 i 30.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca złożył zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu w roku podatkowym 2011 (formularz PIT-39) w związku z osiągniętym przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości. Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w wymienionym powyżej zeznaniu Wnioskodawca wykazał kwotę dochodu zwolnionego w wysokości 9.758,31 zł. Kwota dochodu zwolnionego wyliczana jest na podstawie środków wykorzystanych na własne cele mieszkaniowe. W związku z tym Wnioskodawca zamierza m.in. spłacić zobowiązanie w stosunku do spółdzielni mieszkaniowej, do której należy. Zobowiązanie wynika z faktu zaciągnięcia kredytu przez spółdzielnię mieszkaniową, przeznaczonego na cele budowlane (budynek, w którym znajduje się lokal mieszkalny). Wnioskodawca, jako członek spółdzielni, jest obciążony (przez spółdzielnię) kosztami wynikającymi z powyższego. Spłata tego zobowiązania umożliwi wyodrębnienie własności lokalu mieszkalnego. Ww. spłata wobec spółdzielni mieszkaniowej dotyczy wydatków poniesionych na spłatę zadłużenia z tytułu zaciągniętego przez spółdzielnię mieszkaniową do dnia 31 maja 1992 r. kredytu na budownictwo mieszkaniowe (wydatki na wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej).

Odnosząc przedstawione powyżej uregulowania prawne na grunt rozpatrywanej sprawy stwierdzić należy, iż powołany powyżej przepis art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym wiąże skutki prawne w postaci zwolnienia od opodatkowania z faktem przeznaczenia - w warunkach określonych w ustawie - uzyskanego z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych dochodu wyłącznie na cele wymienione w przepisie art. 21 ust. 25 ww. ustawy. Zatem kwestią wymagającą rozstrzygnięcia jest to, czy przeznaczenie przychodu z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości na spłatę zadłużenia z tytułu zaciągniętego przez spółdzielnię mieszkaniową do dnia 31 maja 1992 r. kredytu na budownictwo mieszkaniowe (wydatki na wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej) może być uznane za wydatek na cele mieszkaniowe.

Treść powołanego powyżej przepisu art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. a i b) ww. ustawy wskazuje, iż uregulowanym w nim zwolnieniem objęty jest m.in. przychód wydatkowany na nabycie lokalu stanowiącego odrębną nieruchomość lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie. Nabycie to bowiem następuje poprzez wpłaty wkładu budowlanego do spółdzielni mieszkaniowej w celu nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, zakup takiego prawa na rynku wtórnym lub zakup lokalu stanowiącego odrębną własność.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (tekst jedn.: z 2003 r. Dz. U. Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.) na pisemne żądanie członka, któremu przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, spółdzielnia jest obowiązana zawrzeć z tym członkiem umowę przeniesienia własności lokalu po dokonaniu przez niego spłaty przypadającej na ten lokal części zobowiązań spółdzielni związanych z budową, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 1, w tym w szczególności odpowiedniej części zadłużenia kredytowego spółdzielni wraz z odsetkami, a jeżeli spółdzielnia skorzystała z pomocy uzyskanej ze środków publicznych lub z innych środków - spłaty przypadającej na ten lokal części umorzenia kredytu w kwocie podlegającej odprowadzeniu przez spółdzielnię do budżetu państwa.

Przy czym z treści art. 1714 ust. 1 pkt 1 tej ustawy wynika, iż na pisemne żądanie członka lub osoby niebędącej członkiem spółdzielni, którym przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, spółdzielnia mieszkaniowa jest obowiązana zawrzeć umowę przeniesienia własności lokalu po dokonaniu przez niego spłaty przypadających na ten lokal części zobowiązań spółdzielni związanych z budową, w tym w szczególności odpowiedniej części zadłużenia kredytowego spółdzielni wraz z odsetkami.

Przepis art. 1717 ww. ustawy stanowi, że jeżeli spółdzielnia, na mocy jednostronnej czynności prawnej, ustanowiła dla siebie odrębną własność lokalu, przeniesienie własności lokalu może nastąpić wyłącznie na rzecz członka, któremu przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do tego lokalu, albo osoby niebędącej członkiem spółdzielni, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do tego lokalu.

Wyjaśnić przy tym należy, że spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego jest ograniczonym prawem rzeczowym. Jest to prawo zbywalne, przechodzi na spadkobierców i podlega egzekucji. Umożliwia ono korzystanie z lokalu oraz rozporządzanie tym prawem, z pewnymi ograniczeniami, na zasadach zbliżonych do prawa własności. Natomiast ustanowienie prawa odrębnej własności lokalu powoduje, że osoba, której przysługuje to prawo, uzyskuje pełnię uprawnień właścicielskich do lokalu mieszkalnego oraz prawo do udziału w związanej z tym lokalem nieruchomości gruntowej.

W sytuacji, w której podatnik nabył spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, a następnie nastąpiło ustanowienie na jego rzecz prawa odrębnej własności tego lokalu w trybie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, za datę nabycia nieruchomości, tj. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nie można uznać dnia ustanowienia prawa odrębnej własności lokalu. Nabycie w rozumieniu art. 21 ust. 25 ww. ustawy, następuje bowiem w momencie nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

Z kolei ustanowienie prawa odrębnej własności lokalu powoduje, że osoba, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, uzyskuje pełnię uprawnień właścicielskich do lokalu mieszkalnego oraz prawo do udziału w związanej z tym lokalem nieruchomości gruntowej. Przekształcenie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w prawo odrębnej własności oznacza tylko zmianę formy prawnej prawa do tego lokalu i nie stanowi nabycia w rozumieniu art. 21 ust. 25 ww. ustawy.

Ustanowienie odrębnej własności lokalu mieszkalnego oraz przeniesienie prawa własności nie jest zdarzeniem prawnopodatkowym, które należy utożsamiać z nabyciem, o którym mowa w art. 21 ust. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ponadto z przepisu art. 4 ust. 3 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych wynika, iż członkowie spółdzielni, którzy oczekują na ustanowienie na ich rzecz spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego albo prawa odrębnej własności lokalu, są obowiązani uczestniczyć w pokrywaniu kosztów budowy lokali przez wnoszenie wkładów mieszkaniowych lub budowlanych. (...).

Biorąc powyższe pod uwagę stwierdzić należy, iż wydatkowanie środków pieniężnych uzyskanych z odpłatnego zbycia nieruchomości na spłatę zadłużenia z tytułu zaciągniętego przez spółdzielnię mieszkaniową do dnia 31 maja 1992 r. kredytu na budownictwo mieszkaniowe (wydatki na wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej), którą to spłatę Wnioskodawca zamierza wykorzystać do wyodrębnienia własności lokalu mieszkalnego w spółdzielni mieszkaniowej - nie może być uznane za wskazany w art. 21 ust. 25 ustawy wydatek na własne cele mieszkaniowe, o którym mowa w analizowanym art. 21 ust. 1 pkt 131 w związku z art. 21 ust. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W związku z tym, wydatkowanie środków uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości na ww. spłatę zadłużenia nie pozwala na zastosowanie zwolnienia z podatku dochodowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t. j. Dz. U. z 2012 poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl