IBPBII/1/415-56/09/MK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 7 kwietnia 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/1/415-56/09/MK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Fundacji, przedstawione we wniosku z dnia 13 stycznia 2009 r. (data wpływu do tut. Biura - 20 stycznia 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie przekazania 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 stycznia 2009 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie przekazania 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Grupa pracowników (płatników podatku dochodowego od osób fizycznych) wyraża wolę przekazania na rzecz Fundacji (posiadającej statut OPP) kwoty stanowiącej 1% podatku należnego (wynikającego z zeznania podatkowego dotyczącego ich dochodu w 2008 r.). Nie mają oni potrzeby samodzielnego sporządzania zeznania podatkowego i na podstawie art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - powierzają ten obowiązek pracodawcy.

Pracodawcy (płatnicy) nie potrafią określić w jaki sposób w tej sytuacji podatnik może realizować swój wniosek o przekazanie na rzecz Fundacji kwoty stanowiącej 1% podatku należnego.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

W jaki sposób może podatnik, który powierzył pracodawcy sporządzenie zeznania podatkowego, wnioskować o przekazanie na rzecz Fundacji kwoty stanowiącej 1% podatku należnego, w tym czy:

* istnieją wzory wniosków, o których mowa w art. 45 ust. 5c ww. ustawy,

* wnioski powinny być składane bezpośrednio do Naczelnika Urzędu Skarbowego, czy też można to uczynić za pośrednictwem pracodawcy.

Zdaniem wnioskodawcy, zgodnie z art. 45 ust. 5c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych: "Naczelnik urzędu skarbowego, na wniosek podatnika, przekazuje na rzecz jednej organizacji pożytku publicznego (...) wybranej przez podatnika z wykazu, o którym mowa w ust. 5g, kwotę w wysokości nieprzekraczającej 1% podatku należnego (...)". Stąd wynika, że jeżeli podatnik złoży taki wniosek do naczelnika urzędu skarbowego (niezależnie czy rozlicza się samodzielnie czy też za pośrednictwem pracodawcy) brak jest podstawy prawnej do odmowy realizacji tego wniosku. Ponadto brzmienie art. 45 ust. 5d ww. ustawy ("Wskazanie w zeznaniu podatkowym organizacji pożytku publicznego (...) traktuje się na równi ze złożeniem wniosku, o którym mowa w ust. 5c") wyraźnie sugeruje, że podstawowym narzędziem do realizacji tego prawa podatnika jest wniosek, a nie wskazanie organizacji w samodzielnie wypełnionym PIT.

Skoro rozliczenie następuje za pośrednictwem pracodawcy - to on winien być zobowiązany do pośrednictwa przy przekazaniu wniosku pracownika do naczelnika urzędu skarbowego, a naczelnik do realizacji tego wniosku.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam, co następuje:

Zgodnie z art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2008 r., jeżeli podatnik, od którego zaliczki miesięczne pobierają płatnicy określeni w art. 31, art. 33 lub art. 35 ust. 1 pkt 1, 2, 4 i 7, złoży płatnikowi przed dniem 10 stycznia roku następującego po roku podatkowym oświadczenie sporządzone według ustalonego wzoru, które traktuje się na równi z zeznaniem, że:

1.

poza dochodami uzyskanymi od płatnika nie uzyskał innych dochodów, z wyjątkiem dochodów określonych w art. 30-30c oraz art. 30e,

2.

nie korzysta z odliczeń, z zastrzeżeniem ust. 1a pkt 2-4,

3.

nie korzysta z możliwości opodatkowania dochodów na zasadach określonych w art. 6 ust. 2 lub 4,

4.

nie ma obowiązku doliczenia kwot uprzednio odliczonych, z zastrzeżeniem ust. 1a pkt 5

- płatnik jest obowiązany sporządzić, według ustalonego wzoru, roczne obliczenie podatku, na zasadach określonych w art. 27, od dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym.

Z treści art. 37 ust. 1a ww. ustawy - w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2008 r. Nr 209, poz. 1316), która to zmiana zgodnie z art. 14 pkt 1 ma zastosowanie do dochodów uzyskanych od dnia 1 stycznia 2008 r. - wynika, iż przy dokonywaniu rocznego obliczenia podatku, o którym mowa w ust. 1, płatnik:

1.

uwzględnia koszty, o których mowa w art. 22 ust. 11,

2.

odlicza od dochodu pobrane w ciągu roku składki na ubezpieczenia społeczne, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b) lub pkt 2a,

3.

na wniosek podatnika odlicza od dochodu zwrócone płatnikowi świadczenia, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 5 - jeżeli nie zostały one potrącone od dochodu przy poborze zaliczek,

4.

odlicza od podatku kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, o której mowa w art. 27b, pobranej w roku podatkowym ze środków podatnika,

5.

dolicza do podatku obliczonego zgodnie z art. 27 otrzymany za jego pośrednictwem zwrot uprzednio zapłaconej i odliczonej składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którym mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. Nr 210, poz. 2135).

Z dniem 1 stycznia 2009 r. weszła w życie powołana wyżej ustawa z dnia 6 listopada 2008 r., którą wprowadzono zmiany dotyczące zasad przekazywania 1% na rzecz organizacji pożytku publicznego. Zgodnie z treścią art. 14 pkt 1 tejże ustawy zmiany mają zastosowanie do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2008 r.

Zgodnie z art. 45c ust. 1 ww. ustawy naczelnik urzędu skarbowego właściwy miejscowo dla złożenia zeznania podatkowego, na wniosek, o którym mowa w ust. 3, przekazuje na rzecz jednej organizacji pożytku publicznego działającej na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego, wybranej przez podatnika z wykazu, o którym mowa w ustawie o działalności pożytku publicznego, zwanej dalej "organizacją pożytku publicznego", kwotę w wysokości nienieprzekraczającej 1% podatku należnego wynikającego:

1.

z zeznania podatkowego złożonego w terminie określonym dla jego złożenia, albo

2.

z korekty zeznania, o którym mowa w pkt 1, jeżeli została dokonana w ciągu dwóch miesięcy od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego

- po jej zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół.

Warunkiem przekazania kwoty, o której mowa w ust. 1, jest zapłata w pełnej wysokości podatku należnego stanowiącego podstawę obliczenia kwoty, która ma być przekazana na rzecz organizacji pożytku publicznego, nie później niż w terminie dwóch miesięcy od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego (art. 45c ust. 2 ww. ustawy).

Z treści art. 45c ust. 3 ww. ustawy wynika, iż za wniosek uważa się wskazanie przez podatnika w zeznaniu podatkowym albo w korekcie zeznania, o których mowa w ust. 1, organizacji pożytku publicznego, poprzez podanie jej nazwy, numeru wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego oraz kwoty do przekazania na rzecz tej organizacji, w wysokości nieprzekraczającej 1% podatku należnego.

Biorąc pod uwagę treść przepisu art. 37 ust. 1 ww. ustawy należy stwierdzić, iż płatnik (pracodawca) na podstawie złożonego przez podatnika (pracownika) "oświadczenia dla celów dokonania rocznego obliczenia podatku dochodowego od dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym" (PIT-12) obowiązany jest na zasadach określonych w art. 27 sporządzić "roczne obliczenie podatku od dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym" (PIT-40).

Sporządzenie przez płatnika za pracownika "rocznego obliczenia podatku..." (PIT-40) mimo, że jest traktowane na równi z zeznaniem, nie jest tożsame ze złożeniem na podstawie art. 45 ust. 1 ustawy przez podatnika (pracownika) "zeznania o wysokości osiągniętego dochodu w roku podatkowy" (np. PIT-37). Zgodnie bowiem z art. 45 ust. 1 podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 7 i 8.

Wobec powyższego przekazanie, o którym mowa w art. 45c ust. 3 ww. ustawy, na rzecz jednej organizacji pożytku publicznego działającej na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego przez naczelnika urzędu skarbowego kwoty w wysokości nieprzekraczającej 1% podatku należnego może nastąpić tylko i wyłącznie w przypadku złożenia przez podatnika (pracownika) zeznania podatkowego za dany rok podatkowy, bądź jego korekty. Przekazanie to następuje na wniosek podatnika (pracownika), o którym mowa w art. 45c ust. 3 ustawy, przy czym za wniosek uważa się wskazanie przez podatnika (pracownika) w zeznaniu podatkowym albo w korekcie zeznania, organizacji pożytku publicznego, poprzez podanie jej nazwy, numeru wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego oraz kwoty do przekazania na rzecz tej organizacji, w wysokości nieprzekraczającej 1% podatku należnego.

Dodatkowo należy zauważyć, iż ustawodawca w wystawianym przez płatnika na formularzu PIT-40 "rocznym obliczeniu podatku od dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym" nie przewidział rubryki, zgodnie z którą istniałaby możliwość przekazania 1% kwoty podatku podatnika (pracownika) na rzecz organizacji pożytku publicznego. Nie nałożono też na płatnika obowiązku uwzględnienia dyspozycji podatnika w tym zakresie.

W świetle powyższego tylko i wyłącznie podatnik (pracownik) może na wniosek wyrażony w złożonym przez siebie zeznaniu podatkowym za dany rok podatkowy, przekazać przez właściwego sobie naczelnika urzędu skarbowego na rzecz organizacji pożytku publicznego kwotę w wysokości nieprzekraczającej 1% podatku należnego. Ustawodawca nie przewidział bowiem oddzielnego wzoru wniosku poza wnioskiem wynikającym wprost z zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym (np. w PIT-37 w część H, poz. 124 - 126).

Nie oznacza to jednak, że podatnicy rozliczający się za pośrednictwem pracodawcy w ogóle nie mają możliwości przekazania 1% podatku. Mogą to zrobić, składając do dnia 30 kwietnia ponownie samodzielnie zeznanie podatkowe na druku PIT-37. Wtedy jednak podatnik musi uwzględnić wszystkie dochody, również te, które rozliczył już pracodawca.

Wobec powyższego stanowiska wnioskodawcy należy uznać jako nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl