IBPBII/1/415-416/10/BJ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 8 lipca 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/1/415-416/10/BJ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 1 kwietnia 2010 r. (data wpływu do tut. Biura - 13 kwietnia 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie wystawiania informacji PIT-8S za 2009 r. - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 kwietnia 2010 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie wystawiania informacji PIT-8S za 2009 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca został upoważniony w imieniu Miasta do realizacji programu pomocy stypendialnej w ramach działania 2.2 Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego "Wyrównywanie szans edukacyjnych poprzez programy stypendialne". Stypendia wypłacane są na podstawie zawartej umowy stypendialnej oraz złożonej przez stypendystę informacji PIT-2C. Stypendia zostały przyznane na okres od października 2008 r. do czerwca 2009 r. w wys. 350 zł miesięcznie, a ich wypłata nastąpiła jednorazowo w miesiącu maju 2009 r. (w wys. 3150 zł). Wnioskodawca jako płatnik stypendium w terminie do końca lutego 2010 r. sporządził informację o wysokości wypłaconego stypendium w 2009 r. według ustalonego wzoru PIT-8S i przekazał ją zarówno podatnikowi jak i urzędowi skarbowemu w miejscu zamieszkania podatnika. Informację PIT-8S wystawiono w sposób następujący: W poz. D w rubryce:

* "Kwota wypłacona" - w miesiącu maju płatnik ujął całą kwotę wypłaconego stypendium,

* "Kwota wolna od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 40b ustawy" - płatnik wpisał 0,

* "Kwota po odliczeniu kwoty wolnej od podatku" - płatnik wpisał kwotę wypłaconego stypendium.

Równocześnie do informacji PIT-8S zostało dołączone pisemne wyjaśnienie do Naczelnika poszczególnych Urzędów Skarbowych właściwych ze względu na miejsce zamieszkania podatnika, że wypłata stypendium wykazana za określony miesiąc dotyczy również miesięcy październik 2008 r. - grudzień 2008 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy opisany powyżej sposób wypełnienia informacji PIT-8S jest prawidłowy.

Zdaniem wnioskodawcy, przedstawiony powyżej sposób wypełniania deklaracji PIT-8S jest prawidłowy. W związku z tym, że wypłata stypendiów za miesiące październik 2008 r. - grudzień 2008 r. była dokonana w 2009 r. wartość stypendium będzie przychodem roku 2009, a zgodnie z konstrukcją PIT-8S brak jest możliwości rozbicia kwoty stypendium na każdy miesiąc, za który dokonano wypłaty. Dlatego też kwotę stypendium za te miesiące (w łącznej wysokości) powinno się wykazać w miesiącu ich faktycznej wypłaty, tj. w maju 2009 r. Wnioskodawca wskazał, iż korzystał z interpretacji umieszczonej na stronie internetowej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach nr IBPB II/1/415-691/09/BJ.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Stosownie do art. 35 ust. 10 ww. ustawy płatnicy stypendiów, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 40b, są obowiązani w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym sporządzić informację o wysokości wypłaconego stypendium według ustalonego wzoru PIT-8S i przekazać ją podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.

Z treści cyt. wyżej przepisu art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, iż przychód powstaje w momencie jego otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika. Zatem kwota otrzymanego w danym roku kalendarzowym stypendium jest przychodem tegoż roku i winna być wykazana w informacji PIT-8S wystawionej za tenże rok.

Wzór informacji o wysokości wypłaconego stypendium PIT-8S został określony w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 24 kwietnia 2008 r. w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz. U. Nr 74, poz. 445 z późn. zm.).

Formularze podatkowe odzwierciedlają przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stąd tytuł kolumny "a" w części D formularza PIT-8S "Miesiąc, za który dokonano wypłaty". W pozycjach dotyczących poszczególnych miesięcy zatem należy co do zasady wykazywać kwoty stypendiów za każdy miesiąc, za który dokonano wypłaty w danym roku.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz powołane wyżej przepisy prawa należy stwierdzić, iż w informacji o wysokości wypłaconego stypendium PIT-8S za 2009 r. wnioskodawca winien wykazać kwotę stypendium za każdy miesiąc roku 2009, za który dokonano wypłaty, tj. za styczeń, luty, marzec, kwiecień, maj i czerwiec. Natomiast w związku z tym, że wypłata stypendiów za miesiące październik 2008 r. - grudzień 2008 r. była dokonana w 2009 r. (tym samym - w myśl art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - wartość stypendium będzie przychodem roku 2009), a zgodnie z konstrukcją PIT-8S brak jest możliwości rozbicia kwoty stypendium na każdy miesiąc, za który dokonano wypłaty w PIT-8S za inny rok. Płatnik winien więc kwotę stypendium za te miesiące (w łącznej wysokości) wykazać w miesiącu ich faktycznej wypłaty, tj. maju 2009 r. Jednocześnie płatnik winien do informacji PIT-8S dołączyć pisemne wyjaśnienie, iż wypłata stypendium wykazana za maj dotyczy również miesięcy październik 2008 r. - grudzień 2008 r.

Powyższe oznacza, że informacja PIT-8S wystawiona za 2009 r. winna obejmować wszystkie kwoty stypendium wypłacone w 2009 r.

Wobec powyższego stanowisko wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.

Jednocześnie zaznacza się, że jeżeli należna miesięczna kwota stypendium mieści się w kwocie zwolnionej z opodatkowania określonej w art. 21 ust. 1 pkt 40b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to fakt, że wypłata stypendium należnego za miesiące dwóch lat podatkowych (2008-2009) jest dokonywana w jednym roku podatkowym nie pozbawia podatnika zwolnienia z opodatkowania określonego stosownym przepisem ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl