IBPBII/1/415-389/10/BJ - Określenie skutków podatkowych w ujęciu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwrotu przez byłego pracodawcę składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 20 lipca 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/1/415-389/10/BJ Określenie skutków podatkowych w ujęciu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwrotu przez byłego pracodawcę składek na ubezpieczenie zdrowotne.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko wnioskodawczyni, przedstawione we wniosku z dnia 15 marca 2010 r. (data wpływu do tut. Biura - 7 kwietnia 2010 r.), uzupełnionym w dniu 14 czerwca 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zwrotu składek na ubezpieczenie zdrowotne - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 marca 2010 r. do Urzędu Skarbowego wpłynął wniosek wnioskodawczyni o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zwrotu składek na ubezpieczenie zdrowotne od wypłaconego wynagrodzenia z tytułu Karty Hutnika, który za pismem z dnia 29 marca 2010 r. Znak:. Naczelnik ww. Urzędu Skarbowego przekazał do tut. Biura celem załatwienia zgodnie z właściwością.

Z uwagi na braki formalne wniosku, pismem z dnia 31 maja 2010 r. Znak: IBPB II/1/415-389/10/BJ wezwano wnioskodawczynię do jego uzupełnienia. Przedmiotowy wniosek uzupełniono w dniu 14 czerwca 2010 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W 2009 r. były pracodawca (Spółka) dokonał zwrotu składek emerytalnej, rentowej, chorobowej i zdrowotnej od wypłaconego w latach poprzednich wynagrodzenia z tytułu Karty Hutnika i poinformował wnioskodawczynię pismem, że od składki emerytalnej, rentowej i chorobowej potrącił zaliczkę na podatek dochodowy. Natomiast w stosunku do składki zdrowotnej Spółka powiadomiła wnioskodawczynię, iż nie miała obowiązku i możliwości jej rozliczenia, informując ją, że wyliczoną przez Spółkę kwotę ma doliczyć do podatku dochodowego za 2009 r., co wnioskodawczyni uczyniła. Informację o doliczeniu wyliczonej przez Spółkę kwoty wnioskodawczyni otrzymała nie w formie PIT-u, lecz zwykłego pisma. Wnioskodawczyni nadmieniła, że skorygowane składki ZUS dotyczyły lat 1999-2005, a wypłacone były przez Spółkę w 2009 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy zachodzi obowiązek zapłaty kwoty wymienionej w piśmie Spółki, tj. 2.094,55 zł i uwzględnienia jej w zeznaniu podatkowym za 2009 r....

2.

Czy podstawą zeznania podatkowego mogą być jakiekolwiek inne pisma poza otrzymanym PIT-em.

Zdaniem wnioskodawczyni, kwoty wymienionej w pozycji "55" nie powinna płacić. Podstawą do rozliczeń z Urzędem Skarbowym winien być PIT, a nie zwykłe pismo. Wnioskodawczyni wskazała, iż Spółka nie informowała jej w trakcie wypłat kwot o późniejszej konieczności dokonania doliczeń do podatku dochodowego.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

Zgodnie z generalną zasadą opodatkowania wyrażoną w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 11 ust. 1 powołanej wyżej ustawy przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Z przepisu art. 45 ust. 1 ww. ustawy wynika, iż podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 7 i 8.

Stosownie do art. 45 ust. 3a pkt 1 tej ustawy w przypadku otrzymania zwrotu uprzednio zapłaconych i odliczonych składek na ubezpieczenie społeczne lub zdrowotne - w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w ust. 1 lub ust. 1a pkt 2, składanym za rok podatkowy, w którym wystąpiły te okoliczności, podatnik jest obowiązany doliczyć odpowiednio do dochodu lub podatku, obliczonego zgodnie z art. 27 albo art. 30c, kwoty uprzednio odliczone.

Jak wynika z wniosku, były pracodawca dokonał zwrotu składek emerytalnej, rentowej, chorobowej i zdrowotnej od wypłaconego wnioskodawczyni w latach poprzednich wynagrodzenia z tytułu Karty Hutnika i poinformował ją pisemnie, że od składki emerytalnej, rentowej i chorobowej potrącił zaliczkę na podatek dochodowy, natomiast składkę zdrowotną ma ona sama doliczyć do podatku dochodowego za 2009 r. Zwrot składek zdrowotnych dotyczył korekty lat 1999-2005.

Zgodnie z art. 27b ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym w 1999 r. (tekst jedn. Dz. U. z 1993 r. Nr 90, poz. 416 z późn. zm.), podatek dochodowy, obliczony zgodnie z art. 27, w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne pobranej w roku podatkowym przez płatnika zgodnie z przepisami o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym.

Stosownie do art. 27b ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym w 2000 r. i w 2001 r., (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) podatek dochodowy, obliczony zgodnie z art. 27, w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne pobranej w roku podatkowym przez płatnika zgodnie z przepisami o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym, z tym że w przypadku podatnika osiągającego przychody określone w art. 12 ust. 6, tylko w części obliczonej, w sposób określony w art. 33 ust. 4, od przychodu podlegającego opodatkowaniu - obniżenie nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) wolny od podatku na podstawie art. 21 i 52.

Zgodnie z art. 27b ust. 1 pkt 2 ww. ustawy, w brzmieniu obowiązującym w 2002 r., podatek dochodowy, obliczony zgodnie z art. 27, w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne pobranej w roku podatkowym przez płatnika zgodnie z przepisami o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym - obniżenie nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) wolny od podatku na podstawie art. 21 i 52.

Stosownie do art. 27b ust. 1 pkt 2 tej ustawy, w brzmieniu obowiązującym w 2003 r., podatek dochodowy, obliczony zgodnie z art. 27, w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne pobranej w roku podatkowym przez płatnika zgodnie z przepisami o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia - obniżenie nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) wolny od podatku na podstawie art. 21, 52 i 52a oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 27b ust. 1 pkt 2 cytowanej wyżej ustawy, w brzmieniu obowiązującym w 2004 r. i w 2005 r., podatek dochodowy, obliczony zgodnie z art. 27 lub art. 30c, w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którym mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. Nr 210, poz. 2135) pobranej w roku podatkowym przez płatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych - obniżenie nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) wolny od podatku na podstawie art. 21, 52 i 52a oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W świetle ww. przepisów, w każdym z wymienionych lat, podatek dochodowy podatnika ulegał obniżeniu o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne pobranej w roku podatkowym przez płatnika zgodnie z przepisami:

* o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym - w latach 1999, 2000, 2001 i 2002,

* o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia - w 2003 r.,

* o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych - w latach 2004, 2005.

Przywołany wyżej przepis art. 45 ust. 3a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jednoznacznie wskazuje, że w roku podatkowym, w którym podatnik otrzymał zwrot uprzednio zapłaconych i odliczonych m.in. składek na ubezpieczenie zdrowotne - winien w zeznaniu podatkowym składanym za ten rok podatkowy doliczyć do podatku kwoty uprzednio odliczone z tego tytułu.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz powołane wyżej przepisy prawa stwierdzić zatem należy, iż skoro wnioskodawczyni otrzymała w 2009 r. zwrot kwoty pobranych jej latach 1999-2005 składek na ubezpieczenie zdrowotne, to składając roczne zeznanie o wysokości osiągniętego przychodu za 2009 r. obowiązana jest na podstawie art. 45 ust. 3a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób doliczyć do należnego podatku za 2009 r. kwoty zwróconych składek (uprzednio odliczonych).

Podatnik jest zobowiązany do należytego wypełniania obowiązków nałożonych na niego ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych. W sytuacji przedstawionej we wniosku obowiązek rozliczenia zwróconych składek na ubezpieczenie zdrowotne - w świetle ww. przepisów - spoczywa bezpośrednio na wnioskodawczyni. Fakt poinformowania jej pisemnie przez płatnika o obowiązku doliczenia do podatku w zeznaniu za 2009 r. zwróconych w tym roku podatkowym składek na ubezpieczenie zdrowotne i nie wykazanie tej kwoty w wystawionej przez tegoż płatnika "Informacji o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy" (PIT- 11) nie zwalnia jej z tego obowiązku. Płatnik nie mógł wykazać kwoty zwróconych składek zdrowotnych w PIT-11 z uwagi na brak stosownej pozycji w tej informacji.

Wobec powyższego stanowisko wnioskodawczyni należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Do wniosku wnioskodawczyni dołączyła dokumenty. Należy jednak zauważyć, że wydając interpretacje w trybie art. 14b Ordynacji podatkowej Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów nie przeprowadza postępowania dowodowego w związku z czym nie jest obowiązany, ani uprawniony do ich oceny; jest związany wyłącznie opisem stanu faktycznego przedstawionym przez wnioskodawczynię i jej stanowiskiem.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl