IBPBII/1/415-206/12/BJ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 4 czerwca 2012 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/1/415-206/12/BJ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 27 lutego 2012 r. (data wpływu do tut. Biura - 2 marca 2012 r.), uzupełnionym w dniu 11 maja 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wypłaty wynagrodzenia za wydaną opinię spadkobiercy zmarłego biegłego sądowego:

* w części dotyczącej braku zastosowania ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do opodatkowania wynagrodzenia biegłego sądowego wypłaconego jego spadkobiercy - jest prawidłowe,

* w części dotyczącej korekty informacji PIT-11 i deklaracji PIT-4R oraz przekazania spadkobiercom zwróconej zaliczki na podatek dochodowy - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 marca 2012 r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wypłaty wynagrodzenia za wydaną opinię spadkobiercy zmarłego biegłego sądowego.

Z uwagi na braki formalne wniosku, pismem z dnia 30 kwietnia 2012 r. znak: IBPB II/1/415-206/12/BJ IBPB II/1/436-71/12/AA wezwano Wnioskodawcę do jego uzupełnienia, w tym do wskazania czy Wnioskodawca oczekuje wydania interpretacji przepisów prawa podatkowego tylko z zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, czy również w zakresie podatku od spadków i darowizn.

Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismem z dnia 7 maja 2012 r. (data wpływu do tut. Biura - 11 maja 2012 r.), w którym Wnioskodawca wskazał, iż zawarte we wniosku sformułowania w zakresie podatku od spadków i darowizn stanowią jedynie elementy umotywowania własnego stanowiska w sprawie i nie stanowią przedmiotu interpretacji.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Biegły sądowy z zakresu medycyny sądowej na zlecenie Sądu stawił się na rozprawę sądową w dniu 2 października 2009 r. i wydał ustną opinię. Za wykonanie powyższych czynności przedstawił rachunek w wysokości 415,98 zł.

Na podstawie rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 18 grudnia 1975 r. (Dz. U. Nr 46, poz. 254 z późn. zm.) w sprawie kosztów przeprowadzenia dowodu z opinii biegłych w postępowaniu sądowym, Sąd prawomocnym postanowieniem z dnia 9 października 2009 r. przyznał mu wynagrodzenie za wykonaną pracę.

Płatnik zakwalifikował powyższe przychody jako przychody z działalności wykonywanej osobiście, o których mowa w art. 13 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W dalszej kolejności dopiero w dniu 28 maja 2010 r. środki powyższe postawił do dyspozycji podatnika, potrącając jednocześnie zaliczkę na podatek dochodowy w wysokości 60,00 zł zgodnie z dyspozycją art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W dniu 31 maja 2010 r. środki powyższe zostały zwrócone, a z pozyskanych informacji wynikać miało, iż podatnik zmarł w dniu 1 grudnia 2009 r.

W dniu 5 lipca 2010 r. żona podatnika przedłożyła kserokopię aktu poświadczenia dziedziczenia z dnia 16 lutego 2010 r. z prośbą o przekazanie należnych mężowi środków na jej adres. Środki te, pomniejszone o zaliczkę na podatek dochodowy, zostały jej przekazane w dniu 14 lipca 2010 r. Jednocześnie po zakończeniu roku podatkowego 2010 została sporządzona informacja o dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy P1T-11 na nazwisko zmarłego podatnika. Powyższa informacja została zwrócona przez pocztę z adnotacją "adresat wyprowadził się". Drugi egzemplarz informacji PIT-11 został doręczony Naczelnikowi Urzędu Skarbowego właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania podatnika.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy od wypłaconego w ten sposób wynagrodzenia za wydaną opinię należało pobrać zaliczkę na podatek dochodowy, czy też płatnik był zwolniony z poboru takiej zaliczki, a wypłacone wynagrodzenie stanie się częścią masy spadkowej po zmarłym.

2.

Czy jeśli przedmiotowe prawo majątkowe wchodzić będzie do masy spadkowej należy skorygować PIT-11 podatnika oraz deklarację roczną o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy za rok 2010 PIT-4R, a nadpłatę podatku przekazać spadkobiercom.

3.

Czy jeśli przedmiotowe prawo majątkowe stanowić będzie przychód z praw majątkowych w rozumieniu art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy skorygować PIT-11 podatnika i wystawić taką informację na rzecz spadkobierców i w jakiej części na każdego z nich.

4.

Czy w przypadku zakwalifikowania tego prawa majątkowego do przychodów z praw majątkowych w rozumieniu art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy przy obliczaniu zaliczki na podatek dochodowy uwzględnić koszty uzyskania przychodu właściwe dla przychodów z działalności wykonywanej osobiście.

Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż należne zmarłemu podatnikowi wynagrodzenie nie stanowi przychodów z praw majątkowych w rozumieniu art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie bowiem z art. 63#185; § 2 ustawy - Kodeks pracy wraz ze zgonem pracownika umowa o pracę wygasa, a prawa majątkowe wynikające ze stosunku pracy przechodzą po śmierci pracownika, w równych częściach na małżonka oraz inne osoby spełniające warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z FUS. W razie braku takich osób prawa te wchodzą do spadku. W takiej sytuacji wynagrodzenie wypłacane po zmarłym pracowniku małżonkowi czy innym osobom stanowi przychód z praw majątkowych. Zgodnie bowiem z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłami przychodów są m.in. kapitały pieniężne i prawa majątkowe. W myśl zaś art. 18 ww. ustawy za przychody z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym odpłatnego zbycia tych praw.

Wnioskodawca zwraca uwagę na fakt, iż podatnik nie był pracownikiem płatnika, a osiągany dochód z tytułu pełnienia funkcji biegłego nie stanowi wynagrodzenia ze stosunku pracy. Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodem ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy, uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Wnioskodawca uważa, iż osiągane przez biegłych wynagrodzenie z tytułu pełnienia funkcji biegłego nie mieści się zatem w przedstawionej definicji dochodów ze stosunku pracy, a stanowi dochód z działalności wykonywanej osobiście, o którym mowa w art. 13 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W ocenie Wnioskodawcy dochód ten, wypłacony już po śmierci, wchodzi w skład masy spadkowej na podstawie art. 922 § 1 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny, który stanowi: "Prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów niniejszej księgi".

Dalej Wnioskodawca wskazuje, iż art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn określa, iż podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy lub praw majątkowych tytułem m.in. dziedziczenia, zapisu, polecenia testamentowego itd. W takim zaś wypadku wydaje się być zasadnym twierdzenie, iż wypłacone wynagrodzenie winno podlegać opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, w związku z czym nie może być ono przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych przez wzgląd na treść art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym, który stanowi: "Przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn".

W konsekwencji takiego stanowiska Wnioskodawca uważa, iż winien dokonać korekty informacji PIT-11 podatnika poprzez anulowanie wykazanych tam dochodów i zaliczek na podatek dochodowy, a następnie dokonać korekty deklaracji rocznej PIT-4R za 2010 r. poprzez wykazanie nadpłaty zaliczek na podatek dochodowy.

Otrzymaną nadpłatę zaliczki na podatek dochodowy płatnik winien zaś przekazać w całości spadkobiercom. Otrzymane przez nich wynagrodzenie brutto (bez potrącania zaliczki na podatek dochodowy) winno zostać opodatkowane podatkiem od spadków i darowizn. O ile spadkobiercy złożyli już zeznanie spadkowe i dokonali zapłaty podatku od spadków i darowizn powinni oni dokonać korekty tego zeznania i dopłacić ewentualny podatek.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje:

Na wstępie wyjaśnia się, iż niniejsza interpretacja indywidualna stanowi pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego w zakresie skutków podatkowych wypłaty wynagrodzenia za wydaną opinię spadkobiercy zmarłego biegłego sądowego. W zakresie opodatkowania ww. świadczenia przez spadkobierców wydano odrębne rozstrzygnięcie.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Przepis art. 11 ust. 1 ww. ustawy stanowi, że przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

W treści art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy wskazano, iż źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c).

Stosownie do treści art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychód z praw majątkowych, uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.

Powołany powyżej przepis art. 18 ustawy nie podaje normatywnej definicji przychodów z praw majątkowych i nie stanowi katalogu zamkniętego, na co wskazuje wyrażenie "w szczególności". Tą kategorią został objęty każdy przychód osiągnięty przez podatnika w związku z posiadaniem przez niego praw o charakterze majątkowym.

Z wniosku wynika, iż biegły sądowy z zakresu medycyny sądowej na zlecenie Sądu stawił się na rozprawę sądową w dniu 2 października 2009 r. i wydał ustną opinię. Sąd, prawomocnym postanowieniem z dnia 9 października 2009 r., na podstawie rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 18 grudnia 1975 r. w sprawie kosztów przeprowadzenia dowodu z opinii biegłych w postępowaniu sądowym, przyznał mu wynagrodzenie za wykonaną pracę.

W dniu 28 maja 2010 r. Sąd postawił powyższe środki do dyspozycji podatnika. W dniu 31 maja 2010 r. środki powyższe zostały zwrócone, a z pozyskanych informacji wynikało, iż podatnik zmarł w dniu 1 grudnia 2009 r. W dniu 5 lipca 2010 r. żona podatnika przedłożyła kserokopię aktu poświadczenia dziedziczenia z prośbą o przekazanie należnych mężowi środków na jej adres. Środki te zostały jej przekazane w dniu 14 lipca 2010 r., przy czym wypłaty dokonano w kwocie pomniejszonej o wcześniej pobraną zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Z chwilą śmierci prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą na spadkobierców, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (tekst jedn.: Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

W myśl art. 922 § 1 tej ustawy przez spadkobranie należy rozumieć przejście praw i obowiązków majątkowych zmarłego z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób. Zgodnie z art. 924 ww. ustawy, spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast stosownie do przepisu art. 925 tej ustawy spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku.

Na spadek składa się ogół praw i obowiązków należących do zmarłego w chwili jego śmierci, które ze swej istoty mogą przejść na jego następców prawnych. Nie należą do spadku prawa i obowiązki zmarłego ściśle związane z jego osobą, jak również prawa, które z chwilą jego śmierci przechodzą na oznaczone osoby niezależnie od tego, czy są one spadkobiercami (art. 922 § 2 kodeksu cywilnego).

Nabycie przez osoby fizyczne w drodze spadku - co do zasady podlega opodatkowaniu zgodnie z przepisami ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 z późn. zm.). Jednakże powyższa reguła nie dotyczy m.in. praw majątkowych ze stosunku pracy. W myśl bowiem art. 63#185; § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) prawa majątkowe ze stosunku pracy przechodzą po śmierci pracownika, w równych częściach, na małżonka oraz inne osoby spełniające warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W razie braku takich osób prawa te wchodzą do spadku.

Wnioskodawca uważa, iż osiągane przez biegłych wynagrodzenie z tytułu pełnienia funkcji biegłego nie mieści się w definicji dochodów ze stosunku pracy, a stanowi dochód z działalności wykonywanej osobiście, o którym mowa w art. 13 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W jego ocenie, dochód ten, wypłacony już po śmierci, wchodzi w skład masy spadkowej na podstawie art. 922 § 1 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny, który stanowi: "Prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów niniejszej księgi".

Odnosząc się do tej części stanowiska wskazać należy, iż rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest rozstrzyganie czy dane prawo majątkowe weszło czy też nie weszło w skład masy spadkowej. Upoważniony Organ udziela pisemnej interpretacji jedynie co do zakresu i sposobu zastosowania ustaw podatkowych oraz wydanych na ich podstawie aktów wykonawczych i ratyfikowanych umów międzynarodowych związanych z materią podatkową.

Jeżeli zatem Wnioskodawca wskazuje, iż dochód z tytułu wynagrodzenia za wydaną opinię biegłego sądowego, wypłacony po jego śmierci wchodzi w skład masy spadkowej - Organ przyjmuje powyższe stwierdzenie jako element stanu faktycznego. W odróżnieniu od procesu stosowania prawa organ dokonujący interpretacji nie ustala stanu faktycznego w sprawie (zgodnie z zasadami postępowania podatkowego wynikającymi z Ordynacji podatkowej, nie przeprowadza postępowania dowodowego), lecz odnosi przepisy prawa podatkowego do stanu faktycznego (bądź zdarzenia przyszłego) przedstawionego we wniosku.

Zatem, jeżeli wypłacone wynagrodzenie za wydaną opinię wchodzi w skład masy spadkowej (co zgodnie z obowiązującymi przepisami nie powinno być kwestionowane, gdyż z żadnych szczególnych uregulowań nie wynika, aby omawiane świadczenie winno było być - po śmierci biegłego - wypłacone konkretnym osobom; tym samym, zgodnie z ogólną regułą wynikającą art. 922 Kodeksu cywilnego stanowi element masy spadkowej), to jako prawo majątkowe podlega dziedziczeniu i podlega regulacjom ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768 z późn. zm.).

W myśl art. 1 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy podatkowi od spadków i darowizn, zwanemu dalej "podatkiem", podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem dziedziczenia, (...).

Wobec powyższego, do ww. dochodu nie znajdują zastosowania uregulowania ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie bowiem z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przepisów tej ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy w tej części, w której stwierdza, iż wypłacone świadczenie, jako nabyte z tytułu dziedziczenia, nie może być przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych gdyż winno podlegać uregulowaniom określonym w ustawie o podatku od spadków i darowizn, należało uznać za prawidłowe.

Mając na uwadze, iż wynagrodzenie za wydaną opinię biegłego sądowego weszło w skład masy spadkowej, na Wnioskodawcy jako wypłacającemu ww. świadczenie, nie ciążyły obowiązki płatnika z tego tytułu, w tym obowiązek pobrania od tego wynagrodzenia zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz sporządzenia informacji o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy PIT-11, jak również deklaracji rocznej o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy PIT-4R.

Z wniosku wynika, iż Wnioskodawca wypłacił spadkobiercy należne świadczenie po zmarłym, w kwocie pomniejszonej o zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych, którą potrącił zgodnie z art. 41 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Po zakończeniu roku podatkowego 2010 (tekst jedn.: roku, w którym zarówno pierwotnie postawiono wynagrodzenie do dyspozycji jak i ostatecznie wypłacono należności spadkobiercy) Wnioskodawca sporządził informację o dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy PIT-11 na nazwisko zmarłego podatnika.

Wnioskodawca uważa, iż winien dokonać korekty informacji PIT-11 podatnika poprzez anulowanie wykazanych tam dochodów i zaliczek na podatek dochodowy, a następnie dokonać korekty deklaracji rocznej PIT-4R za 2010 r. poprzez wykazanie nadpłaty zaliczek na podatek dochodowy.

Zgodnie z art. 81 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnicy, płatnicy i inkasenci mogą skorygować uprzednio złożoną deklarację.

Skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie korygującej deklaracji wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty (art. 81 § 2 Ordynacji podatkowej).

W myśl art. 3 pkt 5 ww. ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o deklaracjach, rozumie się przez to również zeznania, wykazy oraz informacje, do których składania obowiązani są, na podstawie przepisów prawa podatkowego podatnicy, płatnicy i inkasenci.

Z treści art. 81 Ordynacji podatkowej wynika zatem, że korekta deklaracji ma na celu umożliwienie podatnikom, płatnikom i inkasentom poprawienie błędu, który został popełniony przy poprzednim jej sporządzeniu i może dotyczyć każdej jej pozycji - o ile odrębne przepisy nie stanowią inaczej. Może więc ona dotyczyć m.in. błędów rachunkowych, oczywistych omyłek,a także gdy wypełniono ją niezgodnie z wymaganiami lub istnieją wątpliwości co do prawidłowości danych w niej zawartych. Dlatego też powołane wyżej przepisy znajdują zastosowanie do korekt deklaracji PIT-4R oraz informacji PIT-11.

Biorąc jednak pod uwagę to, że byt prawny podatnika jako osoby fizycznej ustaje z chwilą śmierci należy stwierdzić, iż w okolicznościach przedstawionego stanu faktycznego Wnioskodawca nie powinien wystawiać korekty informacji PIT-11 na nazwisko zmarłego. Na marginesie wskazać należy, iż informacja PIT-11 w ogóle nie powinna być już pierwotnie wystawiona na nazwisko zmarłego, bowiem świadczenie nie zostało mu w ogóle wypłacone.

Skoro jednak na skutek nieprawidłowego zakwalifikowania wynagrodzenia Wnioskodawca pobrał zaliczkę na podatek dochodowy, co skutkuje powstaniem nadpłaty z tego tytułu, może on sporządzić korektę PIT-11 w dwóch egzemplarzach, w której winien anulować kwotę przychodu, pozostawiając w informacji PIT-11 kwotę zaliczki, gdyż - jak wynika z wniosku - zaliczka ta była faktycznie pobrana. Jeden egzemplarz korekty Wnioskodawca winien wysłać do Urzędu Skarbowego właściwego ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania spadkodawcy a drugi pozostawić w swoich aktach, informując o tej czynności spadkobierców, którzy mogą wystąpić do odpowiedniego organu podatkowego o ewentualne stwierdzenie nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zaistniała sytuacja nie upoważnia natomiast Wnioskodawcy do dokonania korekty wystawionej przez niego deklaracji o pobranych zaliczkach PIT-4R za 2010 rok bowiem deklaracja ta była sporządzona prawidłowo, odzwierciedla zaistniały stan faktyczny, a więc wysokość pobranej zaliczki na podatek dochodowy, w związku z czym brak jest podstaw prawnych do jej korygowania - nie można anulować zaliczki na podatek dochodowy, która została przez niego faktycznie pobrana i co do zasady odprowadzona do właściwego organu podatkowego.

Stanowisko Wnioskodawcy w tym zakresie należało więc uznać za nieprawidłowe.

Odnosząc się do kwestii zwrotu nadpłaty należy stwierdzić, iż zgodnie z art. 97 § 1 Ordynacji podatkowej spadkobiercy podatnika, z zastrzeżeniem § 2, przejmują przewidziane w przepisach prawa podatkowego majątkowe prawa i obowiązki spadkodawcy.

Stosownie do treści art. 100 § 1 ww. ustawy organy podatkowe właściwe ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania spadkodawcy orzekają w odrębnych decyzjach o zakresie odpowiedzialności poszczególnych spadkobierców lub określają wysokość nadpłaty albo zwrotu podatku.

W sytuacji gdy spadkodawca był podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych i zmarł w trakcie roku podatkowego, wysokość zobowiązania wynikającego z rozliczenia tego podatku za rok nierozliczony ustala w decyzji właściwy urząd skarbowy. W myśl bowiem art. 104 § 1 Ordynacji podatkowej, jeżeli spadkodawca był podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, organ podatkowy informuje spadkobierców, na podstawie posiadanych danych, o wysokości dochodu lub przychodu spadkodawcy oraz o wysokości wpłaconych zaliczek na podatek lub podatku, podając równocześnie przypadającą do zapłacenia kwotę podatku lub kwotę nadpłaty. Jeżeli spadkodawca poniósł wydatki uprawniające do ulg podatkowych, spadkobierca w terminie 30 dni od dnia otrzymania informacji, o której mowa w § 1, zawiadamia organ podatkowy o wysokości poniesionych wydatków (art. 104 § 2 Ordynacji podatkowej). Po upływie terminu, o którym mowa w 2, organ podatkowy doręcza spadkobiercom decyzję ustalającą wysokość zobowiązania podatkowego lub stwierdzającą nadpłatę.

Zatem w okolicznościach niniejszej sprawy, po śmierci biegłego sądowego w jego miejsce wchodzą spadkobiercy na zasadzie sukcesji generalnej - stają się podmiotami jego praw i obowiązków majątkowych - przejmując tym samym prawo odzyskania z Urzędu Skarbowego powstałej nadpłaty zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawcy, w którym stwierdza, iż otrzymaną nadpłatę zaliczki na podatek dochodowy płatnik winien przekazać w całości spadkobiercom jest nieprawidłowe.

Z uwagi na zakwalifikowanie wynagrodzenia zmarłego biegłego sądowego do prawa majątkowego podlegającego przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn, Organ odstąpił od odpowiedzi na pytanie nr 3 i 4, gdyż stały się one bezprzedmiotowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl