IBPBII/1/415-1017/11/AA

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 7 marca 2012 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/1/415-1017/11/AA

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 8 grudnia 2011 r. (data wpływu do tut. Biura - 12 grudnia 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z tytułu pełnienia funkcji dyrektora w spółce z siedzibą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 grudnia 2011 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z tytułu pełnienia funkcji dyrektora w spółce z siedzibą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadząca działalność gospodarczą, polskim rezydentem podatkowym (ma miejsce zamieszkania i centrum interesów życiowych w Polsce), zgodnie z art. 3 ust. 1a pkt 1 i pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wnioskodawca, poza ramami prowadzonej działalności gospodarczej, nawiązał współpracę ze spółką z siedzibą w Zjednoczonych Emiratach (dalej: Spółka), która nie posiada w Polsce miejsca stałego prowadzenia działalności, ani w Polsce nie działa w jej imieniu i na jej rachunek żaden przedstawiciel. Wnioskodawca został ustanowiony uchwałą zgromadzenia wspólników Spółki członkiem zarządu Spółki. W związku z tym będzie uzyskiwał wynagrodzenie na podstawie uchwały zgromadzenia wspólników Spółki z tytułu wykonywania obowiązków członka zarządu Spółki. Ponadto, będzie także uzyskiwać inne należności i świadczenia związane z pełnieniem funkcji członka zarządu przysługujące mu na podstawie umowy Spółki. Pomiędzy Wnioskodawcą i Spółką nie obowiązuje i nie zostanie podpisana żadna umowa, w szczególności dotycząca wykonywania przez Wnioskodawcę mandatu członka zarządu Spółki czy zarządzania Spółką.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy wynagrodzenie, które ma otrzymywać Wnioskodawca na podstawie uchwały zgromadzenia wspólników Spółki z tytułu wykonywania obowiązków członka zarządu Spółki oraz inne należności i świadczenia związane z pełnieniem funkcji członka zarządu przysługujące Wnioskodawcy na podstawie umowy Spółki będą opodatkowane w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

2.

Czy dochody Wnioskodawcy, o których mowa w pytaniu 1, w Polsce będą wyłącznie brane pod uwagę na potrzeby ustalenia efektywnej stawki podatku dochodowego od osób fizycznych, którą będą opodatkowane dochody Wnioskodawcy podlegające w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych.

3.

Czy w przypadku braku osiągnięcia w danym roku podatkowym innych dochodów, niż te, o których mowa w pytaniu 1, w szczególności przychodów ze źródeł położonych w Polsce, przy jednoczesnym opodatkowaniu dochodów, o których mowa w pytaniu 1 wyłącznie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do składania rocznego zeznania podatkowego za dany rok podatkowy.

Wnioskodawca, przywołując treść art. 3, 4a i art. 27 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz art. 19 i art. 24 ust. 1 lit. a) umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Zjednoczonych Emiratów Arabskich w sprawie unikania podwójnego opodatkowania stwierdził, że:

Ad. 1

W jego ocenie dochody osiągane przez niego z tytułu piastowania stanowiska w Spółce stanowią przychody, o których mowa w art. 19 umowy międzynarodowej. Dochody te mogą być opodatkowane w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, bez względu na to, gdzie wykonywane będą obowiązki członka zarządu Spółki.

Na podstawie art. 24 ust. 1 lit. a) umowy międzynarodowej dochody te, czyli wynagrodzenie, które Wnioskodawca ma otrzymywać na podstawie uchwały zgromadzenia wspólników Spółki z tytułu wykonywania obowiązków członka zarządu Spółki oraz inne należności i świadczenia związane z pełnieniem funkcji członka zarządu Spółki przysługujące mu na podstawie umowy Spółki będą opodatkowane wyłącznie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Wnioskodawca wskazuje, że z art. 24 ust. 1 lit. a) ww. umowy wynika, że Polska zwolni z podatku dochodowego od osób fizycznych wskazane w tym przepisie dochody (w tym wynagrodzenie dyrektorów) bez względu na to, czy dochody te faktycznie będą podlegały opodatkowaniu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Ad. 2

Dochody z wynagrodzenia dyrektorów powinny być w Polsce brane pod uwagę wyłącznie na potrzeby ustalenia efektywnej stawki podatku dochodowego od osób fizycznych, którą byłyby opodatkowane dochody Wnioskodawcy podlegające w Polsce opodatkowani podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych, czyli dochody, o których mowa w art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wnioskodawca wskazuje także, że art. 27 ust. 8 ww. ustawy dotyczy tylko dochodów, o których mowa w art. 27 ust. 1 ww. ustawy. Art. 27 ust. 1 cyt. ustawy wprost wyłącza z zakresu jego stosowania dochody wymienione w art. 29-30e ww. ustawy. W związku z tym Wnioskodawca twierdzi, że przy osiąganiu przez niego dochodów podlegających opodatkowaniu na podstawie art. 29-30e ww. ustawy (w tym z prowadzonej działalności gospodarczej) nie będzie miał zastosowania art. 27 ust. 8 cyt. ustawy.

Ad. 3

W przypadku braku jakichkolwiek innych dochodów w danym roku podatkowym - innych niż wynagrodzeń dyrektorów z tytułu piastowania funkcji członka zarządu w Spółce, w szczególności przychodów ze źródeł położonych w Polsce, przy jednoczesnym opodatkowaniu dochodów, o których mowa w pytaniu 1, wyłącznie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich - Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do składania rocznego zeznania podatkowego za dany rok podatkowy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) osoby fizyczne jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Powołane przepisy stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania których stroną jest Rzeczpospolita Polska (art. 4a powołanej wyżej ustawy).

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadząca działalność gospodarczą, polskim rezydentem podatkowym (ma miejsce zamieszkania i centrum interesów życiowych w Polsce).

Wnioskodawca, poza ramami prowadzonej działalności gospodarczej, nawiązał współpracę ze Spółką z siedzibą w Zjednoczonych Emiratach, która nie posiada w Polsce miejsca stałego prowadzenia działalności, ani w Polsce nie działa w jej imieniu i na jej rachunek żaden przedstawiciel. Wnioskodawca został ustanowiony uchwałą zgromadzenia wspólników Spółki członkiem zarządu Spółki. W związku z tym będzie uzyskiwał wynagrodzenie na podstawie uchwały zgromadzenia wspólników Spółki z tytułu wykonywania obowiązków członka zarządu Spółki. Ponadto, będzie także uzyskiwać inne należności i świadczenia związane z pełnieniem funkcji członka zarządu przysługujące mu na podstawie umowy Spółki. Pomiędzy Wnioskodawcą i Spółką nie obowiązuje i nie zostanie podpisana żadna umowa, w szczególności dotycząca wykonywania przez Wnioskodawcę mandatu członka zarządu Spółki czy zarządzania Spółką.

W związku z przedstawionym zdarzeniem przyszłym zastosowanie w niniejszej sprawie znajdują postanowienia umowy z dnia 31 stycznia 1993 r. między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Zjednoczonych Emiratów Arabskich w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu (Dz. U. z 1994 r. Nr 81, poz. 373). W myśl art. 19 tej umowy wynagrodzenie i inne podobne należności, które osoba mająca miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie otrzymuje z tytułu członkostwa w zarządzie, radzie nadzorczej lub w innym podobnym organie spółki mającej siedzibę w drugim umawiającym się Państwie, mogą być opodatkowane w tym drugim państwie. Powyższy przepis reguluje zasady opodatkowania wynagrodzeń i innych podobnych należności dyrektorów, uzyskiwanych z tytułu członkowstwa w zarządzie spółki.

Na mocy postanowień wskazanej powyżej umowy dochody z tytułu wykonywania obowiązków członka zarządu Spółki mającej siedzibę w Zjednoczonych Emiratach Arabskich podlegać będą więc - co do zasady - opodatkowaniu w obu państwach. Przy czym w celu wyeliminowania podwójnego opodatkowania tegoż dochodu, w Polsce będzie miała zastosowanie metoda unikania podwójnego opodatkowania określona w art. 24 ust. 1 lit. a) ww. umowy, tzw. metoda wyłączenia z progresją.

Stosownie do uregulowania zawartego w tym przepisie jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce osiąga dochód lub posiada majątek, który zgodnie z postanowieniami niniejszej umowy może być opodatkowany w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, to Polska zwolni, z uwzględnieniem postanowień litery b), taki dochód lub majątek od opodatkowania, lecz może przy obliczaniu kwoty podatku od pozostałego dochodu lub majątku tej osoby zastosować stawkę podatkową, która byłaby zastosowana, gdyby dochód zwolniony od opodatkowania w powyższy sposób nie był tak właśnie zwolniony z opodatkowania.

Oznacza to, iż dochód Wnioskodawcy uzyskany w Zjednoczonych Emiratach Arabskich jest na mocy ww. umowy w efekcie zwolniony od opodatkowania w Polsce; przy czym jeżeli Wnioskodawca uzyskałby inne dochody w danym roku podatkowym, podlegające opodatkowaniu na zasadach ogólnych w Polsce, to zgodnie z ww. metodą, dochód uzyskany w Zjednoczonych Emiratach Arabskich powinien zostać uwzględniony dla potrzeb obliczania stopy procentowej podatku od pozostałego dochodu podlegającego opodatkowaniu w Polsce.

Na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do ww. dochodów będą miały zastosowanie zasady opodatkowania określone w art. 27 ust. 8 tejże ustawy.

Zgodnie z art. 27 ust. 8 ustawy jeżeli podatnik, podlegający nieograniczonemu opodatkowaniu w Polsce, oprócz dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach ogólnych będzie osiągał również dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwolnione od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych umów międzynarodowych - podatek określa się w następujący sposób:

1.

do dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym dodaje się dochody zwolnione od tego podatku i od sumy tych dochodów oblicza się podatek według skali określanej w ust. 1,

2.

ustala się stopę procentową tego podatku do tak obliczonej sumy dochodów,

3.

ustaloną zgodnie z pkt 2 stopę procentową stosuje się do dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Reasumując, jeżeli Wnioskodawca nie będzie uzyskiwał innych dochodów opodatkowanych na zasadach ogólnych oprócz dochodów otrzymywanych z tytułu pełnienia funkcji członka zarządu Spółki z siedzibą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, dochody powyższe będą zgodnie ze wskazaną umową opodatkowane tylko w tym państwie, a na Wnioskodawcy nie będzie spoczywał obowiązek rozliczenia dochodów w Polsce i złożenia rocznego zeznania podatkowego.

Natomiast w sytuacji, gdy Wnioskodawca oprócz uzyskiwanego wynagrodzenia z tytułu pełnienia funkcji członka zarządu Spółki z siedzibą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, uzyska inne dochody podlegające opodatkowaniu w Polsce podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych (czyli z wyłączeniem dochodów uzyskanych na podstawie art. 29-30e ww. ustawy), dochody z ww. wynagrodzenia będą opodatkowane - zgodnie z umową - w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, przy czym na Wnioskodawcy będzie spoczywał obowiązek zastosowania do całości dochodów zasad opodatkowania określanych w ww. art. 27 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. opodatkowanie dochodów z zastosowaniem metody wyłączenia z progresją. To oznacza, że omawiane dochody uzyskiwane w Zjednoczonych Emiratach Arabskich będą zwolnione z opodatkowania w Polsce, jednakże koniecznym będzie ich uwzględnienie do ustalenia tzw. stopy procentowej podatku, o której mowa w ww. przepisie.

Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl