IBPBII/1/415-1012/13/JP - Możliwość zastosowania zwolnienia przedmiotowego w ujęciu ustawy o podatku dochodowego od osób fizycznych do stypendium wypłaconego ze środków Funduszu Pracy na rzecz uczestników projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 12 lutego 2014 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/1/415-1012/13/JP Możliwość zastosowania zwolnienia przedmiotowego w ujęciu ustawy o podatku dochodowego od osób fizycznych do stypendium wypłaconego ze środków Funduszu Pracy na rzecz uczestników projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 5 listopada 2013 r. (data wpływu do Biura - 12 listopada 2013 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zastosowania zwolnienia przedmiotowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 listopada 2013 r. wpłynął do Biura ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zastosowania zwolnienia przedmiotowego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca wskazał, że uczestnik projektu współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego odbywa szkolenie. W ramach tegoż projektu będzie wypłacane stypendium finansowane ze środków Funduszu Pracy, bowiem projekt nie przewiduje wypłaty przedmiotowego świadczenia z budżetu projektu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy stypendium wypłacane ze środków Funduszu Pracy uczestnikom projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej, w sytuacji, gdy środki te nie zostały przewidziane w budżecie tego projektu, korzysta ze zwolnienia przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 137 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem Wnioskodawcy stypendium, o którym mowa powyżej, nie korzysta ze zwolnienia przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 137 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, za wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Z treści wniosku wynika, że Wnioskodawca wypłaca ze środków Funduszu Pracy stypendium uczestnikom projektu współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. W ramach tego projektu uczestnicy odbywają szkolenia, z tytułu których wypłacane jest ww. stypendium. Projekt nie przewiduje jednakże wypłaty przedmiotowego świadczenia (stypendium) z budżetu projektu.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 137 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego są środki finansowe otrzymane przez uczestnika projektu jako pomoc udzielona w ramach programu finansowanego z udziałem środków europejskich, o których mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240, z późn. zm.).

Z kolei zgodnie z art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (aktualne brzmienie: Dz. U. z 2013 r. poz. 885), ilekroć w ustawie jest mowa o środkach europejskich - rozumie się przez to środki, o których mowa w art. 5 ust. 3 pkt 1, 2 i 4.

Stosownie natomiast do art. 5 ust. 3 pkt 1, 2 i 4 ww. ustawy o finansach publicznych do środków europejskich zalicza się:

- środki pochodzące z funduszy strukturalnych, Funduszu Spójności i Europejskiego Funduszu Rybackiego, z wyłączeniem środków, o których mowa w pkt 5 lit. a i b;

- niepodlegające zwrotowi środki z pomocy udzielanej przez państwa członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA), z wyłączeniem środków, o których mowa w pkt 5 lit. c i d:

a. Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014,

b. Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014,

c. Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy;

- środki na realizację Wspólnej Polityki Rolnej:

a. Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej "Sekcja Gwarancji",

b. Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji na wydatki, o których mowa w: art. 3 ust. 1 rozporządzenia Rady (WE) nr 1290/2005 z dnia 21 czerwca 2005 r. w sprawie finansowania wspólnej polityki rolnej (Dz.Urz.UE.L 209 z 11.08.2005, str. 1), art. 3 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 1290/2005 z dnia 21 czerwca 2005 r. w sprawie finansowania wspólnej polityki rolnej,

c. Europejskiego Funduszu Rolniczego Rozwoju Obszarów Wiejskich.

W związku z powyżej przywołanymi przepisami należy zauważyć, że zwolnieniem określonym w art. 21 ust. 1 pkt 137 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych objęci są uczestnicy projektu. Przez uczestników projektu należy rozumieć osoby, dla których faktycznie przeznaczona jest pomoc udzielona w ramach projektu. Ze zwolnienia korzystają w szczególności stypendia szkoleniowe i stażowe otrzymywane przez osoby bezrobotne lub nieaktywne zawodowo jako pomoc udzielona w ramach programu finansowanego z udziałem środków europejskich, o których mowa w ww. ustawie o finansach publicznych.

Niemniej jednak, gdy stypendia stażowe i szkoleniowe wypłacane z Funduszu Pracy są realizowane bez udziału środków europejskich, to oznacza, że nie spełniają one warunku określonego w powyższej regulacji, dotyczącego udziału środków europejskich w pomocy udzielanej uczestnikom projektu, w związku z tym nie korzystają z przewidzianego w nim zwolnienia.

Jak wskazał Wnioskodawca, współfinansowany ze środków europejskich projekt, w ramach którego uczestnicy odbywają szkolenie, nie przewiduje wypłaty stypendium z budżetu projektu. Stypendium finansowane jest więc ze środków Funduszu Pracy. Tym samym jest ono realizowane ze środków innych niż te, które zawiera budżet projektu.

Mając zatem na uwadze przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego, w świetle przytoczonych powyżej przepisów prawa, należy stwierdzić, że stypendium z tytułu szkolenia otrzymane przez uczestników projektu nie korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 137 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ finansowanie samego stypendium - mimo iż cały projekt (budżet projektu) jest współfinansowany ze środków europejskich - odbywa się bez współudziału środków europejskich.

Powyższe oznacza, że w przedmiotowej sprawie stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl