IBPBI/2/423-962/08/MO

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 2 grudnia 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-962/08/MO

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 16 października 2008 r. (data wpływu do tut. BKIP 21 października 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od pożyczki dotyczących 2007 r. i czterech dni 2008 r. - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 października 2008 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od pożyczki dotyczących 2007 r. i czterech dni 2008 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawione następujący stan faktyczny:

Spółka prowadzi działalność gospodarczą na terenie K. Specjalnej Strefy Ekonomicznej na podstawie zezwolenia wydanego 11 marca 2003 r.

Spółka zaciągnęła w przeszłości pożyczkę. Środki finansowe z otrzymanej pożyczki Spółka przeznacza na bieżącą działalność gospodarczą. Z tytuł korzystania z pożyczki Spółka płaci odsetki na podstawie wystawionej faktury przez pożyczkodawcę.

W 2007 r. zgodnie z otrzymaną fakturą Spółka zapłaciła odsetki dotyczące roku 2007 r. i czterech dni roku 2008. Kwotę odsetek Spółka alokowała w części dotyczącej 2007 r. do kosztów podatkowych 2007 r., natomiast w części dotyczącej czterech dni 2008 r. do kosztów podatkowych 2008 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy kwotą odsetek zapłaconych w 2007 r., a dotyczących roku 2007 r. i czterech dni roku 2008 od pożyczki na bieżącą działalność gospodarczą należy alokować odpowiednio do okresu, którego dotyczą, tj. 2007 r. i 2008 r....

Zdaniem Wnioskodawcy zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Powyższe oznacza, że do uznania poniesionych wydatków za koszty uzyskania przychodów niezbędne jest łączne spełnienie dwóch przesłanek:

1.

pomiędzy tym wydatkiem a przychodami musi istnieć związek przyczynowo-skutkowy tego typu, że poniesienie wydatku ma lub może mieć wpływ na powstanie, zwiększenie lub zachowanie już istniejącego źródła przychodów oraz

2.

wydatek nie został wymieniony w art. 16 ust. 1 ww. ustawy, zawierającym katalog wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów.

Ponadto Spółka pragnie podkreślić, że w przypadku odsetek od pożyczek (kredytów) zaciągniętych na cele związane z prowadzoną działalnością gospodarczą przepisy ustawy CIT wskazują na szczególny sposób podatkowego traktowania odsetek. Stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy CIT, naliczone, ale niezapłacone, a także umorzone odsetki od zobowiązań (w tym także pożyczek) nie stanowią kosztów uzyskania przychodów podatnika.

Z powyższego wynika, że kosztem uzyskania przychodu są odsetki zapłacone. Zatem odsetki od pożyczki nie mogą obciążać kosztów Spółki, jeżeli nie zostały jeszcze faktycznie zapłacone. Spółka jednak pragnie zauważyć, że przepis art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy CIT nie określa jednoznacznie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od pożyczek (kredytów). Powyższy przepis stanowi natomiast o warunku koniecznym, jakim jest dokonanie zapłaty, którego spełnienie upoważnia Spółkę do uznania odsetek od pożyczek za koszt podatkowy. Zaliczając do kosztów podatkowych odsetki od zaciągniętej pożyczki, należy również wziąć pod uwagę przepisy ustawy dotyczące momentu potrącania kosztów.

Zdaniem Spółki, zapłacone odsetki od pożyczki na bieżącą działalność Spółki, jako dotyczące całokształtu działalności Spółki, związane z jej funkcjonowaniem, uznać należy za pośrednio związane z przychodami i potrącić w momencie poniesienia zgodnie z art. 15 ust. 4d ustawy CIT.

Zgodnie z art. 15 ust. 4d ustawy CIT, koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Z kolei jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

W związku z tym, biorąc pod uwagę zasadę wynikającą z wyżej wskazanego art. 15 ust. 4d ustawy CIT oraz fakt, że faktura za odsetki zapłacone w 2007 r. obejmuje odsetki za 2007 i cztery dni 2008 r., koszty uzyskania przychodów z tytułu poniesionych odsetek powinny być przyporządkowane proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl