IBPBI/2/423-938/11/BG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 31 października 2011 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-938/11/BG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 29 lipca 2011 r. (data złożenia do tut. BKIP w dniu 29 lipca 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie momentu rozpoczęcia amortyzacji składników majątkowych wniesionych do Spółki w drodze aportu dotyczącej:

* praw ochronnych na znaki towarowe, patentów i praw z rejestracji wzorów przemysłowych będących elementem składowym Jednostek (zorganizowanych części przedsiębiorstwa) nabytych tytułem wkładu niepieniężnego w przypadku wystąpienia dodatniej wartości firmy - jest prawidłowe,

* zgłoszonych do rejestracji znaków towarowych, wynalazków i wzorów przemysłowych będących elementem składowym Jednostek (zorganizowanych części przedsiębiorstwa) nabytych tytułem wkładu niepieniężnego w przypadku wystąpienia dodatniej wartości firmy - jest nieprawidłowe.

(pytanie oznaczone we wniosku Nr 2)

UZASADNIENIE

W dniu 29 lipca 2011 r. złożono do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie momentu rozpoczęcia amortyzacji składników majątkowych wniesionych do Spółki w drodze aportu dotyczących:

* praw ochronnych na znaki towarowe, patentów i praw z rejestracji wzorów przemysłowych będących elementem składowym Jednostek (zorganizowanych części przedsiębiorstwa) nabytych tytułem wkładu niepieniężnego w przypadku wystąpienia dodatniej wartości firmy,

* zgłoszonych do rejestracji znaków towarowych, wynalazków i wzorów przemysłowych będących elementem składowym Jednostek (zorganizowanych części przedsiębiorstwa) nabytych tytułem wkładu niepieniężnego w przypadku wystąpienia dodatniej wartości firmy.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka została zawiązana aktem notarialnym z dnia 17 grudnia 2010 r. Zgodnie z Umową Spółki i zawiadomieniem z dnia 20 grudnia 2010 r. złożonym we właściwym dla Spółki urzędzie skarbowym, pierwszy rok obrotowy i w konsekwencji rok podatkowy Spółki trwa od momentu podpisania aktu założycielskiego Spółki, tj. od dnia 17 grudnia 2010 r. do dnia 30 listopada 2011 r.. Zatem, zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 25 listopada 2010 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2010 r. Nr 226, poz. 1478) (dalej jako "Ustawa zmieniająca"), w pierwszym roku podatkowym Spółka będzie stosować przepisy Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm. zwana dalej "Ustawą o CIT") w brzmieniu obowiązującym w 2010 r.. Każdy kolejny rok obrotowy i w konsekwencji rok podatkowy Spółki rozpoczynać się będzie w dniu 1 grudnia każdego roku kalendarzowego i kończyć się w dniu 30 listopada następnego roku kalendarzowego, o ile nie zostanie zmieniony.

W Spółce rozważane jest podwyższenie kapitału zakładowego i zmiana jej dotychczasowej struktury własnościowej. Celem pokrycia nowowyemitowanych udziałów w Spółce, każdy z trzech nowych wspólników (dalej: "Wspólnik 1", "Wspólnik 2", "Wspólnik 3"; łącznie jako: "Wspólnicy"), wniesie do Spółki organizacyjnie, funkcjonalnie i finansowo wyodrębnioną zorganizowaną część przedsiębiorstwa (dalej: "Jednostka 1", "Jednostka 2", "Jednostka 3", łącznie jako: "Jednostki">:

1.

w przypadku Wspólnika 1 zorganizowana część przedsiębiorstwa (Jednostka 1) zostanie utworzona z:

* Działu Badań i Rozwoju,

* Działu Marketingu,

* Dywizji Produktowych (tj. Dywizji Narzędzi i Dywizji Zamocowań).

2.

w przypadku Wspólnika 2 zorganizowana część przedsiębiorstwa (Jednostka 2) zostanie utworzona z:

* Działu Badań i Rozwoju,

* Działu Rozwoju Rynku Elementów Złącznych.

3.

w przypadku Wspólnika 3 zorganizowana część przedsiębiorstwa (Jednostka 3) zostanie

utworzona ze:

* specjalisty ds. marketingu,

* Biura Badań i Rozwoju.

Wniesienie Jednostek na pokrycie udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym zostanie dokonane w formie aktów notarialnych.

W efekcie planowanej restrukturyzacji, Spółka przejmie wszystkie zadania, wykonywane dotychczas przez działy/departamenty Wspólników, które wejdą w skład wnoszonych przez nich Jednostek, tj.:

* w przypadku Wspólnika 1 - m.in. zadania z zakresu wsparcia technicznego, zarządzania markami, ustalania strategii sprzedaży produktów,

* w przypadku Wspólnika 2 - m.in. zadania z zakresu dostosowania technologii produkcji na potrzeby indywidualnych zamówień składanych przez klientów,

* w przypadku Wspólnika 3 - m.in. zadania z zakresu działalności badawczo-rozwojowej oraz marketingowej.

Po stronie Wspólników pozostaną natomiast głównie funkcje związane z działalnością produkcyjną oraz dystrybucją wyrobów.

Do Spółki zostaną wniesione składniki majątkowe niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie, w jakim dotychczas była ona wykonywana przez działy/departamenty Wspólników, które wejdą w skład wnoszonych przez nich Jednostek, m.in. środki trwałe i wartości niematerialne i prawne, w tym zarejestrowane lub zgłoszone do rejestracji w Urzędzie Patentowym RP lub w Urzędzie ds. Harmonizacji Rynku Wewnętrznego prawa do znaków towarowych, patentów i wzorów przemysłowych (dalej jako: "Znaki Towarowe", "Patenty" i "Wzory Przemysłowe"):

a.

należące obecnie do Wspólników i używane przez nich w prowadzonej działalności, a także

b.

takie, które zostaną nabyte przez Wspólników w przyszłości i przypisane do Jednostek przed ich wniesieniem do Spółki (przed dokonaniem aportu Wspólnicy wniosą o dokonanie wpisu zmiany uprawnionego z tytułu nabytych Znaków Towarowych, Patentów, Wzorów Przemysłowych odpowiednio w Urzędzie Patentowym RP lub w Urzędzie ds. Harmonizacji Rynku Wewnętrznego - jeśli będzie to niezbędne na mocy stosownych przepisów),

- stanowiące prawa własności przemysłowej w rozumieniu ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (tekst jedn. Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117 z późn. zm.) (dalej: "Ustawa PWP"). W przyszłości wniesione do Spółki Znaki Towarowe, Patenty i Wzory Przemysłowe będą używane przez Spółkę w toku jej działalności.

Spółka będzie zarządzać ww. wartościami niematerialnymi i prawnymi, jak również będzie świadczyć usługi ich licencji. Rozważany jest również wariant oddania ich do używania w formie leasingu operacyjnego (art. 17b Ustawy o CIT), bądź finansowego (art. 17f Ustawy o CIT) w rozumieniu przepisów prawa podatkowego. Znaki Towarowe, Patenty i Wzory Przemysłowe, które będą wchodzić w skład aportowanych Jednostek, zostaną wniesione do Spółki po wartości rynkowej ustalonej na podstawie wyceny przygotowanej przez niezależny podmiot, uwzględniającej ich znaczenie ekonomiczne w zakresie udziału w rynku, wpływu na ceny, dominacji w kanałach dystrybucji i odporności na działania konkurencji. Znaki Towarowe, Patenty i Wzory Przemysłowe nie są ani nie zostaną do dnia aportu wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych Wspólników i nie są ani nie będą również przez nich amortyzowane. Zgodnie z przeprowadzonymi wstępnymi analizami, wniesienie Jednostek tytułem wkładu niepieniężnego do Spółki, wiązać się powinno z powstaniem dodatniej wartości firmy w rozumieniu Ustawy o CIT. Dodatkowo, ww. wniesienie będzie miało miejsce w pierwszym roku podatkowym Spółki.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy w świetle przedstawionego zdarzenia przyszłego i w odniesieniu do Ustawy o CIT (w brzmieniu obowiązującym w 2010 r.), którą Spółka będzie zobowiązana stosować w pierwszym roku podatkowym Spółka będzie uprawniona do amortyzacji podatkowej wniesionych do niej w ramach aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa Znaków Towarowych, Patentów i Wzorów Przemysłowych od miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpi ich wprowadzenie do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych Spółki, na podstawie art. 16h ust. 1 pkt 1 w związku z art. 16d ust. 2 Ustawy o CIT... (pytanie oznaczone we wniosku Nr 2)

Zdaniem Spółki, będzie uprawniona do amortyzacji podatkowej wniesionych do niej w ramach aportu zorganizowanych części przedsiębiorstwa Znaków Towarowych, Patentów i Wzorów Przemysłowych od miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpi ich wprowadzenie do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez Spółkę.

Zgodnie z art. 16h ust. 1 pkt 1 Ustawy o CIT (w brzmieniu obowiązującym w 2010 r.), którą Spółka będzie zobowiązana stosować w pierwszym roku podatkowym i na której przepisy Spółka powołuje się w dalszej części uzasadnienia, odpisów amortyzacyjnych od wartości niematerialnych i prawnych dokonuje się co do zasady od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym wartości te wprowadzono do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór. Jednocześnie, zgodnie z art. 16d ust. 2 Ustawy o CIT, wartości niematerialne i prawne wprowadza się do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych najpóźniej w miesiącu przekazania ich do używania. Późniejszy termin wprowadzenia uznaje się za ujawnienie środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej. Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, iż miesiącem, w którym Spółka będzie mogła rozpocząć amortyzowanie Znaków Towarowych, Patentów i Wzorów Przemysłowych będzie miesiąc następujący po miesiącu ich wprowadzenia do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

W związku z tym, dla określenia momentu rozpoczęcia dokonywania odpisów amortyzacyjnych bez znaczenia będzie data dokonania wpisu zmiany uprawnionego z tytułu Znaków Towarowych, Patentów, Wzorów Przemysłowych ze Wspólników na Spółkę. Zgodnie z przepisami Ustawy PWP, prawa ochronne na znak towarowy, prawa wyłącznego korzystania z wynalazku oraz prawa z rejestracji wzoru przemysłowego są zbywalne i podlegają dziedziczeniu (odpowiednio art. 162, art. 67 i art. 12 Ustawy PWP). Jednocześnie, przeniesienie ww. praw wymaga formy pisemnej pod rygorem nieważności (art. 161 ust. 1 w zw. z art. 67 ust. 2 oraz art. 12 ust. 2 Ustawy PWP). Jak wskazano w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, wniesienie przez każdego Wspólników zorganizowanej części przedsiębiorstwa do Spółki nastąpi w formie aktu notarialnego. Zatem, skuteczne przeniesienie Znaków Towarowych, Patentów, Wzorów Przemysłowych na Spółkę nastąpi w momencie zawarcia aktu notarialnego. Należy zauważyć, iż co prawda w art. 67 ust. 3 Ustawy PWP stwierdzono, że przeniesienie patentu (odpowiednio praw ochronnych znaków towarowych oraz praw z rejestracji wzoru przemysłowego) staje się skuteczne wobec osób trzecich z chwilą wpisu tego przeniesienia do rejestru patentowego. Niemniej jednak, zdaniem Spółki, przepis ten nie reguluje kwestii momentu, od którego następuje gospodarcze wykorzystanie przedmiotowych praw, a jedynie moment, od którego będzie Spółce przysługiwała ochrona na ww. prawa wobec osób trzecich.

Podobne stanowisko w sprawie zajął Departament Podatków Bezpośrednich w artykule pt "Skutki podatkowe otrzymania przez spółkę znaku towarowego, wchodzącego w skład przedsiębiorstwa, wniesionego do niej tytułem wkładu niepieniężnego" zamieszczonym w Biuletynie Skarbowym Ministra Finansów nr 4/2007. Zgodnie ze stanowiskiem Departamentu, "jeżeli w związku z wniesieniem do spółki z o.o. przedsiębiorstwa, w skład którego wchodzi również zarejestrowany znak towarowy, zachowana jest forma notarialna, mająca pierwszeństwo przed formą pisemną, to w takim przypadku dochodzi także do skutecznego przeniesienia na spółkę prawa do tego znaku, czyli nabycie tego prawa. (...) Skoro zgodnie z art. 16b ust. 1 u.p.d.o.p. amortyzacji podlegają nabyte, nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu ich przyjęcia do używania prawa, o których mowa w Prawie własności przemysłowej, to w konsekwencji spółka, do której został wniesiony wkład obejmujący prawo do znaku towarowego, może na podstawie art. 16b ust. 1 pkt 6 u.p.d.o.p. dokonywać amortyzacji tego prawa. Bez znaczenia w tym przypadku pozostaje to, czy i kiedy dokonany zostanie wpis w rejestrze patentowym przeniesienia prawa do znaku towarowego."

Podobnie uznał również Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacjach z dnia 6 czerwca 2008 r., sygn. IP-PB3-423-411/08-4/MS oraz z dnia 3 czerwca 2009, sygn. IPPB5/423-112/09-2/MB, stwierdzając, że "jeżeli w związku z wniesieniem do spółki przedsiębiorstwa, w skład którego wchodzi również zarejestrowany znak towarowy, zachowana jest forma notarialna, mająca pierwszeństwo nad formą pisemną to w takim przypadku dochodzi również do skutecznego przeniesienia na spółkę prawa do znaku towarowego. Wpis do rejestru patentowego stanowi jedynie przesłankę domniemania co do praw własności, nie decyduje jednak o prawie do korzystania." Powyższe stanowisko znalazło także potwierdzenie w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 28 października 2010 r., sygn. IBPBI/2/423-1475/10/SD.

Podsumowując, Spółka będzie uprawniona do amortyzacji podatkowej wniesionych do niej w ramach aportu zorganizowanych części przedsiębiorstwa Znaków Towarowych, Patentów, Wzorów Przemysłowych od miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpi wprowadzenie tych praw do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez Spółkę.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam co następuje:

Na wstępie należy zaznaczyć, iż z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że zgodnie z aktem założycielskim rok podatkowy Spółki trwa od 17 grudnia do 30 listopada. W konsekwencji, trwający rok podatkowy Spółki kończy się z dniem 30 listopada 2011 r. W związku z powyższym w przedmiotowej sprawie zastosowanie znajdą przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2010 r. Zgodnie bowiem z art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 25 listopada 2010 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2010 r. Nr 226, poz. 1478 z późn. zm.), podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych, u których rok podatkowy jest inny niż rok kalendarzowy i rozpoczął się przed dniem 1 stycznia 2011 r. stosują do końca przyjętego przez siebie roku podatkowego przepisy ustawy wymienionej w art. 2, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 r.

Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm., dalej "u.p.d.o.p.") zawiera zamknięty katalog wartości niematerialnych i prawnych.

Zgodnie z art. 16b ust. 1 u.p.d.o.p., amortyzacji podlegają z zastrzeżeniem art. 16c, nabyte nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania:

1.

spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego,

2.

spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego,

3.

prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

4.

autorskie lub pokrewne prawa majątkowe,

5.

licencje,

6.

prawa określone w ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117 z późn. zm.),

7.

wartość stanowiącą równowartość uzyskanych informacji związanych z wiedzą w dziedzinie przemysłowej handlowej naukowej lub organizacyjnej (know how)

o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane wartościami niematerialnymi i prawnymi.

Aby więc prawa do znaków towarowych, patentów i wzorów przemysłowych mogły zostać uznane za wartości niematerialne i prawne w rozumieniu art. 16b ust. 1 pkt 6 u.p.d.o.p. muszą spełniać następujące warunki:

* musza zostać nabyte przez podatnika,

* muszą nadawać do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania

* muszą być wykorzystywane w prowadzonej działalności gospodarczej albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1,

- przewidywany okres ich wykorzystywania winien wynosić dłużej niż rok.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 w związku z art. 162 ustawy - Prawo własności przemysłowej, prawem zbywalnym są patenty oraz dodatkowe prawa ochronne na wynalazki, prawa ochronne na wzory użytkowe i znaki towarowe, a także prawa z rejestracji na wzory przemysłowe, topografie układów scalonych oraz oznaczenia geograficzne.

Jak stanowi art. 120 ustawy - Prawo własności przemysłowej, znakiem towarowym może być każde oznaczenie, które można przedstawić w sposób graficzny, jeżeli oznaczenie takie nadaje się do odróżnienia towarów jednego przedsiębiorstwa od towarów innego przedsiębiorstwa. Znakiem towarowym może być w szczególności wyraz, rysunek, ornament, kompozycja kolorystyczna, forma przestrzenna, w tym forma towaru lub opakowania, a także melodia lub inny sygnał dźwiękowy. Na znak towarowy może być udzielone prawo ochronne (art. 121 ww. ustawy). Natomiast zgodnie z art. 153 tej ustawy, przez uzyskanie prawa ochronnego nabywa się prawo wyłącznego używania znaku towarowego w sposób zarobkowy lub zawodowy na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej. Art. 162 ww. ustawy, dodaje ponadto, iż prawo ochronne na znak towarowy jest zbywalne i podlega dziedziczeniu.

Zgodnie z art. 24 ustawy - Prawo własności przemysłowej, patenty są udzielane - bez względu na dziedzinę techniki - na wynalazki, które są nowe, posiadają poziom wynalazczy i nadają się do przemysłowego stosowania. Przez uzyskanie patentu nabywa się prawo wyłącznego korzystania z wynalazku w sposób zarobkowy lub zawodowy na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej. (art. 63 ww. ustawy). Zgodnie z art. 67 ustawy - Prawo własności przemysłowej, patent jest zbywalny i podlega dziedziczeniu. Zgodnie z art. 67 ust. 2 umowa o przeniesienie patentu wymaga, pod rygorem nieważności, zachowania formy pisemnej. Natomiast na podstawie art. 102 Prawa własności przemysłowej, wzorem przemysłowym jest nowa i posiadająca indywidualny charakter postać wytworu lub jego części, nadana mu w szczególności przez cechy linii, konturów, kształtów, kolorystykę, strukturę lub materiał wytworu oraz przez jego ornamentację. Na wzór przemysłowy udziela się prawa z rejestracji. Przez uzyskanie prawa z rejestracji uprawniony nabywa prawo wyłącznego korzystania z wzoru przemysłowego w sposób zarobkowy lub zawodowy na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej. (art. 105 pkt 1 i 2 Prawa własności przemysłowej).

W celu uzyskania pełnej ochrony prawnej w odniesieniu do przedmiotów własności przemysłowej dla większości z nich wymagane jest:

* dokonanie ich zgłoszenia do Urzędu Patentowego RP,

* wydanie przez ten organ decyzji w sprawie udzielenia patentu, praw ochronnych lub praw z rejestracji.

Jak już wskazano, w przeciwieństwie do środków trwałych, u.p.d.o.p. przewiduje zamknięty katalog wartości niematerialnych i prawnych, na nabycie których wydatki rozpoznawane powinny być jako koszt podatkowy w formie odpisów amortyzacyjnych. Oznacza to, iż prawa, które w dacie nabycia nie spełniają warunków określonych w art. 16b ust. 1 u.p.d.o.p. nie mogą zostać uznane za wartości niematerialne i prawne. Tym samym nie podlegają amortyzacji dla celów podatkowych.

Wskazać przy tym należy, iż skoro prawa do znaków towarowych, patentów i wzorów przemysłowych powstają wskutek prawokształtującej decyzji Urzędu Patentowego, to nie istnieją zatem przed wydaniem takiej decyzji. Jakkolwiek ustawa - Prawo własności przemysłowej wprost wskazuje na możliwość przeniesienia prawa ze zgłoszenia, niemniej przedmiotem takiego przeniesienia nie jest prawo ochronne na znak towarowy, patent, prawo z rejestracji, ale ekspektatywa takich praw.

Artykuł 16b ust. 1 pkt 6 u.p.d.o.p. nie przewiduje możliwości amortyzowania takiej swoistej ekspektatywy. Amortyzacji podlega tylko prawo ochronne na znak towarowy, patent i prawo z rejestracji wzoru przemysłowego i to pod warunkiem jego nabycia, użyteczności do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania w przewidywalnym okresie dłuższym niż rok oraz na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Nie ma więc podstaw do przypisywania użytemu w art. 16b ust. 1 pkt 6 u.p.d.o.p. zwrotowi "praw określonych w ustawie - Prawo własności przemysłowej" innego zakresu znaczeniowego niż stanowi ta ustawa.

W świetle powyższego ponownie podkreślić należy, że elementarnym warunkiem uznania za wartości niematerialne i prawne praw do znaków towarowych, wynalazków i wzorów przemysłowych jest ich zarejestrowanie przez podmiot wnoszący aport a nie zgłoszenie do rejestracji w Urzędzie Patentowym. Brak jest zatem podstaw do uznania, że ww. prawa zgłoszone w Urzędzie Patentowym, które Wnioskodawca uzyska w przyszłości będą podlegać amortyzacji podatkowej, ponieważ nie stanowią one wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w art. 16b ust. 1 pkt 6 u.p.d.o.p. Zatem, Spółka która nabyła je w drodze aportu nie ma podstaw prawnych do uznania ich za składniki majątku trwałego, a tym samym do dokonywania odpisów amortyzacyjnych dla celów podatkowych.

Zatem, w związku z wniesieniem (z zachowaniem formy aktu notarialnego) do Spółki zorganizowanej części przedsiębiorstwa (w skład której wchodzą znaki towarowe, wynalazki i wzory przemysłowe, zarejestrowane w Urzędzie Patentowym lub w Urzędzie ds. Harmonizacji Rynku Wewnętrznego), dochodzi do skutecznego przeniesienia na Spółkę tych praw, czyli ich nabycia. Wobec powyższego, skoro zgodnie z art. 16b ust. 1 u.p.d.o.p., amortyzacji podlegają nabyte, nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu ich przyjęcia do używania prawa, o których mowa w ustawie prawo własności przemysłowej, to w konsekwencji, Spółka, do której został wniesiony wkład (obejmujący ww. składniki majątku), może na podstawie art. 16b ust. 1 pkt 6 u.p.d.o.p., dokonywać amortyzacji tych praw.

Zgodnie z art. 16h ust. 1 pkt 1 u.p.d.o.p., odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem art. 16k, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub wartość wprowadzono do ewidencji, z zastrzeżeniem art. 16e, do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór; suma odpisów amortyzacyjnych obejmuje również odpisy, których zgodnie z art. 16 ust. 1 nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Stosownie do art. 16d ust. 2 u.p.d.o.p., składniki majątku, o których mowa w art. 16a-16c, wprowadza się do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych zgodnie z art. 9 ust. 1, najpóźniej w miesiącu przekazania ich do używania. Późniejszy termin wprowadzenia uznaje się za ujawnienie środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.p.

Ponadto, ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych w art. 16h ust. 3 u.p.d.o.p. w związku z art. 16h ust. 3a, przewiduje szczególny sposób dokonywania odpisów amortyzacyjnych dotyczących składników majątku nabytych w drodze wkładu niepieniężnego w formie zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Należy jednak zauważyć, iż w przedstawionym zdarzeniu przyszłym znaki towarowe, patenty i wzory przemysłowe nie zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podmiotu wnoszącego aport, dlatego też ww. artykuły nie będą miały zastosowania.

W świetle powyższych przepisów należy uznać, iż Spółka będzie uprawniona do amortyzacji wniesionych do niej praw ochronnych na znaki towarowe, patentów i praw z rejestracji wzorów przemysłowych od miesiąca następującego po miesiącu, w którym wprowadzi ww. prawa do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, że stanowisko Spółki w zakresie momentu rozpoczęcia amortyzacji składników majątkowych wniesionych do Spółki w drodze aportu dotyczących:

* praw ochronnych na znaki towarowe, patentów i praw z rejestracji wzorów przemysłowych będących elementem składowym Jednostek (zorganizowanych części przedsiębiorstwa) nabytych tytułem wkładu niepieniężnego w przypadku wystąpienia dodatniej wartości firmy - jest prawidłowe,

* zgłoszonych do rejestracji znaków towarowych, wynalazków i wzorów przemysłowych będących elementem składowym Jednostek (zorganizowanych części przedsiębiorstwa) nabytych tytułem wkładu niepieniężnego w przypadku wystąpienia dodatniej wartości firmy - jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego do końca 2010 r.

Nadmienia się, iż w sprawie będącej przedmiotem pytania oznaczonego we wniosku Nr 1 wydano odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-512 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl