IBPBI/2/423-934/12/AP - Brak możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wypłaconego przez spółkę odszkodowania dla pracowników innego podmiotu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 5 listopada 2012 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-934/12/AP Brak możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wypłaconego przez spółkę odszkodowania dla pracowników innego podmiotu.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 13 lipca 2012 r. (data wpływu do tut. Organu 20 sierpnia 2012 r.), uzupełnionym w dniu 4 października 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

* braku możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wypłaconego przez Spółkę odszkodowania dla pracowników innego podmiotu - jest prawidłowe,

* możliwości uznania ww. odszkodowania za wydatki na nabycie akcji i możliwości uznania ich za koszty uzyskania przychodu w momencie odpłatnego zbycia tych akcji - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 sierpnia 2012 r. wpłynął do tut. Organu wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

* braku możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wypłaconego przez Spółkę odszkodowania dla pracowników innego podmiotu,

* możliwości uznania ww. odszkodowania za wydatki na nabycie akcji i możliwości uznania ich za koszty uzyskania przychodu w momencie odpłatnego zbycia tych akcji.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 20 września 2012 r. Znak IBPBII/1/415-683/12/AŻ, IBPBI/2/423-934/12/AP wezwano Wnioskodawcę do ich uzupełnienia. Uzupełnienia wniosku dokonano w dniu 4 października 2012 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka nabyła 52% akcji Spółki X. W związku z nabyciem akcji Nabywca zobowiązał się do przestrzegania i realizowania pakietu socjalnego dla załogi spółki, której akcje zakupił. Pakiet socjalny dotyczy wyłącznie pracowników Spółki X, zatrudnionych minimum 5 lat w tej spółce w okresie od 1 czerwca 1996 r. do 31 maja 2006 r. i będących w zatrudnieniu na czas nieokreślony w dniu nabycia akcji. Na podstawie treści Pakietu socjalnego Spółka zagwarantowała zatrudnienie wszystkich pracowników Spółki X, objętych pakietem socjalnym, na minimalny okres 18-stu miesięcy, liczony od dnia zawarcia umowy sprzedaży akcji. Natomiast w przypadku wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę i rozwiązania umowy o pracę z innych przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. z 2003 r. Nr 90, poz. 844 z późn. zm.) w wyżej wymienionym okresie, nabywca zobowiązał się do wypłaty odszkodowania w wysokości równej sumie jego wynagrodzeń pozostałych do końca okresu 18-stu miesięcy. Należy podkreślić, że ze Spółką pracowników Spółki X nie łączy stosunek pracy ani stosunek cywilnoprawny.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy wypłacane przez Spółkę na podstawie Pakietu socjalnego odszkodowania można uznać za koszty uzyskania przychodów w momencie zbycia akcji Spółki X, czy też w dacie ich wypłaty.

Zdaniem Spółki, wypłacane odszkodowania w ramach Pakietu socjalnego nie będą uznane za koszty uzyskania przychodów. Ponieważ pomiędzy poniesionymi kosztami a osiąganym przychodem musi zaistnieć związek przyczynowo-skutkowy tego typu, że poniesiony koszt ma lub może mieć bezpośredni wpływ na osiągnięcie przychodu. Ponadto, istotnym jest również fakt, że aby wydatki mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów muszą być poniesione w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Spółka zgodnie z treścią Pakietu socjalnego zamierza ponieść koszty refundacji odszkodowań, wypłacanych zwalnianym pracownikom Spółki X. Zatem wypłacone odszkodowania będą dotyczyć działalności Spółki X. To bowiem w działalności gospodarczej tej spółki zwalniani pracownicy przyczynili się bezpośrednio do uzyskanego przez Spółkę X przychodu.

Jednocześnie w przypadku, gdy powyższe koszty nie powinny być zaliczone do kosztów w dacie ich poniesienia to, zdaniem Spółki, alternatywnie winny zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.p. zostać uznane za koszty uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia akcji.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam co następuje:

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Spółka nabyła akcje Spółki X. W związku z tym zobowiązała się do przestrzegania i realizowania pakietu socjalnego dla załogi tej spółki, a w konsekwencji do wypłaty ewentualnych odszkodowań dla pracowników zwalnianych przed upływem zagwarantowanego okresu minimalnego zatrudnienia w Spółce X.

Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm., dalej: "u.p.d.o.p."), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródeł przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 u.p.d.o.p.

Zgodnie z tymi uregulowaniami, podatnik ma możliwość odliczenia dla celów podatkowych wszelkich wydatków, pod tym jednak warunkiem, iż wykaże ich związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągnięcia lub zachowania przychodu. Aby wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodu, muszą być spełnione następujące warunki:

* został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik),

* jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,

* pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,

* poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,

* został właściwie udokumentowany,

* nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 16 ust. 1 u.p.d.o.p. nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Kosztami uzyskania przychodu są zatem wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów.

Odnosząc powyższe uwarunkowania prawne do przedstawionego przez Wnioskodawcę zdarzenia przyszłego zgodzić należy się ze Spółką, iż poniesione przez Nią wydatki na wypłatę ewentualnych odszkodowań dla pracowników innego podmiotu (Spółki X) nie są związane z Jej działalnością, a zatem nie stanowią kosztów, o których mowa w cytowanym wyżej art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p.

Jednocześnie Spółka wskazała, iż w Jej opinii ww. odszkodowanie może zostać uznane za koszt uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia akcji Spółki X.

Odnosząc się do stanowiska Spółki w tym zakresie należy zauważyć, iż co do zasady wydatki na nabycie akcji wypełniają przesłanki wynikające z art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p. Aby zatem ocenić stanowisko Spółki w tym zakresie należy w pierwszej kolejności ustalić czy wypłacone przez Spółkę odszkodowania stanowią wydatki na nabycie akcji.

W myśl art. 16 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.p., nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów albo akcji w spółce oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 7e.

Powyższy przepis stanowi, iż wydatki na objęcie lub nabycie udziałów (akcji) w spółce są kosztem uzyskania przychodów w przypadku odpłatnego ich zbycia. Podkreślić również należy, iż pojęcie wydatków zostało użyte przez ustawodawcę w kontekście celu jakim jest "objęcie lub nabycie" określonych udziałów (akcji) w spółce. Tym samym sformułowanie "wydatki na objęcie lub nabycie" będzie odnosiło się do wydatków bezpośrednio warunkujących nabycie danych udziałów (akcji), tj. wydatków, bez których poniesienia skuteczne objęcie lub nabycie nie byłoby możliwe. Do typowych wydatków warunkujących nabycie udziałów/akcji należy zaliczyć zapłatę ceny, opłaty notarialne, prowizje biura maklerskiego, opłaty skarbowe oraz podatek od czynności cywilnoprawnych. Tego rodzaju wydatki są kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tychże udziałów/akcji w momencie ich zbycia.

Natomiast wydatek w postaci wypłaty ewentualnego odszkodowania dla zwalnianych pracowników Spółki X nie stanowi wydatku warunkującego nabycie akcji tejże Spółki. Stanowi wręcz konsekwencję nabycia ww. akcji. Ich nabycie zobowiązało bowiem Spółkę do przestrzegania pakietu socjalnego Spółki X, a tym samym do ewentualnej wypłaty ww. świadczenia.

Reasumując powyższe, stanowisko Spółki w zakresie:

* braku możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wypłaconego przez Spółkę odszkodowania dla pracowników innego podmiotu - jest prawidłowe,

* możliwości uznania ww. odszkodowania za wydatki na nabycie akcji i możliwości uznania ich za koszty uzyskania przychodu w momencie odpłatnego zbycia tych akcji - jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienić należy, iż w zakresie pytania dotyczącego podatku dochodowego od osób fizycznych wydane zostanie odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z dnia 14 marca 2012 r., poz. 270).Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl