IBPBI/2/423-920/10/PP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 25 października 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-920/10/PP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 18 maja 2010 r. (data wpływu do tut. Biura 12 lipca 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia praw ochronnych do zarejestrowanego znaku towarowego (znaków towarowych) tytułem wkładu niepieniężnego do spółki osobowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 lipca 2010 r. wpłynął do tut. Biura wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia praw ochronnych do zarejestrowanego znaku towarowego (znaków towarowych) tytułem wkładu niepieniężnego do spółki osobowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka rozważa wniesienie aportem praw ochronnych do znaku towarowego (znaków towarowych) do spółki osobowej np. spółki komandytowej lub spółki jawnej (dalej SP. K., sp. j.). Rozważa się przeprowadzenie procesu reorganizacji poprzez utworzenie spółki, która będzie pełniła rolę "zarządcy" wnoszonych znaków towarowych.

W Spółce znak towarowy (znaki towarowe) uwidocznione w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych został/y w 100% zamortyzowany/e.

Wartość praw ochronnych do zarejestrowanego znaku towarowego (znaków towarowych) ewentualnie wnoszona do spółki osobowej zostanie określona w umowie SP. K. lub sp. j. i będzie odpowiadała jego wartości rynkowej ustalonej na postawie wyceny dokonanej przez niezależny podmiot. Aktualnie znak towarowy jest ujęty w księgach rachunkowych Spółki.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy wniesienie przez Spółkę praw ochronnych do zarejestrowanego znaku towarowego (znaków towarowych) tytułem wkładu niepieniężnego do spółki osobowej będzie skutkowało powstaniem dla Spółki przychodu na gruncie CIT.

Zdaniem Spółki, w uwarunkowaniach przedmiotowej sprawy operacja wniesienia aportem praw ochronnych do zarejestrowanego znaku towarowego nie będzie skutkować po stronie Spółki powstaniem przychodu.

Prawidłowość powyższego twierdzenia wynika z faktu, że transakcja taka nie jest wymieniona w art. 12 ust. 1 CIT, tj. w katalog przychodów podlegających opodatkowaniu. W szczególności należy wskazać, że zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 CIT, przychodem jest nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. Zatem ustawodawca konsekwencje podatkowe wiąże wyłącznie z procesem wniesienia tzw. pojedynczego aportu do spółki kapitałowej tj. sp. z o.o. lub S.A. W uwarunkowaniach przedmiotowej sprawy zawiązana zostanie spółka osobowa. Brak jest zatem w ustawie podatkowej podstawy prawnej dla opodatkowania wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki osobowej.

Jak wskazuje NSA w wyroku z dnia 19 września 2001 r. (Sygn. akt I SA/Łd 48/01)"Już w wyroku z dnia 22 października 1992 r., III ARN 50/92/OSNACP 1993 nr 10 poz. 181) Sąd Najwyższy stwierdził, że fundamentalną zasadą prawa podatkowego w demokratycznym państwie prawnym jest to, że zakres przedmiotu opodatkowania musi być precyzyjnie określony w ustawie podatkowej, a interpretacja jej przepisów nie może być rozszerzająca." Abstrahując od powyższego argumentu należy wskazać, że w zasadzie niemożliwe byłoby należyte ustalenie wysokości takiego przychodu. Z całą pewnością jako przychód nie mogłaby być traktowana wartość wnoszonego aportu tytułem wkładu, gdyż w zamian za ten wkład Spółka nie otrzymuje wynagrodzenia lecz prawa udziałowe w spółce osobowej. Prawa te nie posiadają tak jak ma to miejsce w przypadku sp. z o.o., S.A. czy S.K.A. wartości nominalnej.

Dodatkowo wartość wnoszonego do spółki osobowej wkładu nie musi mieć przełożenia na stopień partycypacji w zyskach i stratach spółki osobowej. Art. 51 k.s.h. w odniesieniu do sp. j. stanowi bowiem, że każdy wspólnik ma prawo do równego udziału w zyskach i uczestniczy w stratach w tym samym stosunku bez względu na rodzaj i wartość wkładu.

Analiza przepisu art. 12 ust. 1b ustawy o CIT, regulującego zagadnienie momentu powstania przychodu zdaje się potwierdzać trafność powyższej tezy. Zgodnie z rzeczonym przepisem przychód określony w ust. 1 pkt 7 powstaje w dniu:

1.

zarejestrowania spółki kapitałowej albo

2.

wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki kapitałowej, albo

3.

wydania dokumentów akcji, jeżeli objęcie akcji związane jest z warunkowym podwyższeniem kapitału zakładowego.

W spółkach osobowych (za wyjątkiem S.K.A.) nie występuje kapitał zakładowy, zatem brak jest również regulacji prawnej odnośnie momentu powstania ewentualnego przychodu.

Prawidłowość wyżej zaprezentowanego stanowiska została potwierdzona m.in. przez:

1.

Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 2 lutego 2010 r., Znak: IPPB3/423-895/09-2/MS,

2.

Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 2 lutego 2010 r., Znak: IPPB3/423-896/09-2/MS,

3.

Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 1 lutego 2010 r., Znak: IPPB3/423-893/09-2/MS,

4.

Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 1 lutego 2010 r., Znak: IBPBI/2/423-1341/09/PP,

5.

Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 10 czerwca 2009 r., Znak: IPPB3/423-185/09-2/MS.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam co następuje.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.; dalej: "u.p.d.o.p."), przepisy ustawy mają zastosowanie do osób prawnych, spółek kapitałowych w organizacji oraz do jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, z wyjątkiem spółek niemających osobowości prawnej. Z uwagi na fakt, że zgodnie z art. 4 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.; dalej: "k.s.h."), spółki osobowe nie posiadają osobowości prawnej - nie mogą one być uznane za podatników podatku dochodowego od osób prawnych. Nie oznacza to jednak, że dochody osiągane przez spółki osobowe są wyłączone spod opodatkowania podatkiem dochodowym; przychody i koszty powstające w spółce osobowej przypisywane są bowiem odpowiednio do jej wspólników, co w sytuacji gdy wspólnikiem takim pozostaje osoba prawna wynika z art. 5 u.p.d.o.p. Zgodnie z ust. 1 powołanego przepisu, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego udziału, zaś z ust. 2 wynika stosowanie takiej samej zasady do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, zwolnień i ulg podatkowych oraz obniżenia dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku. Konsekwentnie, skutki podatkowe związane z funkcjonowaniem spółek osobowych, a odnoszące się do jej wspólników będących osobami prawnymi, powinny być rozpatrywane w oparciu o pozostałe przepisy u.p.d.o.p.

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie przewiduje żadnego szczególnego przepisu określającego konsekwencje podatkowe wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki osobowej. Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 u.p.d.o.p., przychodem jest nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. W przypadku takim, stosownie do art. 12 ust. 1b u.p.d.o.p., przychód taki powstaje w dniu:

1.

zarejestrowania spółki kapitałowej albo

2.

wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki kapitałowej, albo

3.

wydania dokumentów akcji jeżeli objęcie akcji związane jest z warunkowym podwyższeniem kapitału zakładowego.

Wyżej powołane przepisy nie znajdą zastosowania w odniesieniu do planowanej transakcji wniesienia przez Spółkę wkładu niepieniężnego do spółki osobowej. Zgodnie ze wskazanym art. 12 ust. 1 pkt 7 u.p.d.o.p., ma on zastosowanie do wniesienia aportu do spółki kapitałowej (lub też spółdzielni). Wniesienie przez Spółkę praw ochronnych do zarejestrowanego znaku towarowego (znaków towarowych) tytułem wkładu niepieniężnego do spółki osobowej nie będzie zatem skutkowało powstaniem przychodu u wnoszącego.

Stanowisko Spółki jest zatem prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Kraszewskiego 4a, 35-016 Rzeszów po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl