IBPBI/2/423-918/10/JD

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 4 października 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-918/10/JD

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 5 lipca 2010 r. (data wpływu do tut. Biura 12 lipca 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie skutków podatkowych wniesienia aportu do spółki osobowej (pytanie oznaczone we wniosku nr 1) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 lipca 2010 r. do tut. Biura wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie skutków podatkowych wniesienia aportu do spółki osobowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka jest jednym z użytkowników wieczystych działki..., wyłącznym właścicielem lokalu sklepu znajdującego się w budynku usytuowanym na tej działce (przy czym lokal sklepu nigdy nie został wprowadzony do ewidencji środków trwałych Spółki i nie jest amortyzowany dla celów podatkowych) oraz wyłącznym właścicielem prawa użytkowania wieczystego działek nr... i..., na których znajduje się parking i droga (wszystkie nieruchomości zwane dalej "Nieruchomości").

Spółka zamierza wnieść aportem Nieruchomości do spółki osobowej (spółki komandytowej albo spółki komandytowo-akcyjnej) dalej "Spółka Komandytowa", obejmując w zamian udziały/akcje w Spółce Komandytowej.

Wartość Nieruchomości jako przedmiotu aportu zostanie wyceniona według jej wartości rynkowej i w takiej kwocie ujęta w umowie Spółki Komandytowej.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy wniesienie aportem Nieruchomości do Spółki Komandytowej będzie skutkowało obowiązkiem rozpoznania przez Spółkę przychodu podatkowego w momencie wniesienia tego wkładu (pytanie oznaczone nr 1).

Zdaniem Spółki, zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych przychodem jest w szczególności nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część (art. 12 ust. 1 pkt 7).

Zgodnie z art. 4 § 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.):

* pod pojęciem "spółka osobowa" rozumie się spółkę jawną, spółkę partnerską, spółkę komandytowa i spółkę komandytowo-akcyjną,

* pod pojęciem "spółka kapitałowa" rozumie się spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością i spółkę akcyjną.

W ocenie Spółki z literalnego brzmienia przepisu art. 12 ust. 1 pkt 7 u.p.d.o.p. wynika, iż nie dotyczy on sytuacji wniesienia wkładu do spółki osobowej.

Powyższy wniosek potwierdzają wykładnia celowościowa i historyczna art. 12 ust. 1 pkt 7 u.p.d.o.p., w szczególności:

a.

z treści uzasadnienia projektu ustawy z dnia 9 czerwca 2000 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 60, poz. 700) wprost wynika, iż dodanie tego przepisu miało na celu rozszerzenie zakresu pojęcia przychodu; zdaniem Spółki bezsprzecznie oznacza to, iż pojęcie przychodu na gruncie u.p.d.o.p., co do zasady, nie obejmuje "przysporzeń" związanych z wniesieniem wkładów;

b.

natomiast uzasadnienie projektu ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 141, poz. 1179) wskazuje, że określone w analizowanym przepisie skutki podatkowe związane z wnoszeniem aportów dotyczą objętych akcji (udziałów) w spółce kapitałowej, gdyż "w spółce osobowej nie występuje kategoria wartości nominalnej udziału"; konsekwentnie, przedmiotowa nowelizacja jedynie doprecyzowała, iż dyspozycja tego przepisu obejmuje wyłącznie aporty wnoszone do spółek kapitałowych.

W konsekwencji, jako że:

a.

zaliczenie do przychodów otrzymanych udziałów (akcji) w spółce kapitałowej wymagało wprowadzenia przepisu szczególnego, jedynie analogiczny przepis mógłby warunkować zaliczenie do przychodów udziałów w majątku w spółki osobowej otrzymanych w związku z aportem, i;

b.

powyższy przepis art. 12 ust. 1 pkt 7 u.p.d.o.p., interpretowany a contrario prowadzi do wniosku, iż wniesienie wkładu do spółki osobowej (w przeciwieństwie do spółki kapitałowej) nie powoduje powstania przychodu po stronie wnoszącego, a ponadto

c.

w świetle powyższego, nie istnieją żadne inne przepisy u.p.d.o.p., z których wynikałby obowiązek rozpoznania przychodu podatkowego po stronie Spółki w związku z wniesieniem aportem Nieruchomości;

* to wniesienie aportem Nieruchomości do Spółki Komandytowej nie spowoduje powstania jakiegokolwiek przychodu podatkowego po stronie Spółki.

Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w interpretacjach organów podatkowych, w szczególności:

* w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 29 czerwca 2009 r., znak IPPB3/423-205/09-2/AG, w której potwierdzono w pełni stanowisko podatnika, iż "w przypadku zatem wniesienia przez L wkładu do innej spółki komandytowej, przepis art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie będzie miał zastosowania, a zatem wniesienie takiego aportu nie będzie powodowało powstania przychodu po stronie L (tekst jedn.: jej wspólnika, czyli Spółki, jako podatnika podatku dochodowego od osób prawnych. W związku z powyższym, zdaniem Spółki, wniesienie przez L która jest spółką komandytową aportu składającego się z pakietu Kontraktów, do innej spółki osobowej prawa handlowego (np. spółki komandytowej) oraz otrzymanie z tego tytułu udziałów w kapitale Nowej Spółki nie spowoduje powstania przychodu po stronie Spółki",

* w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 29 lipca 2009 r., znak IPPB3/423-303/09-3/MS, zgodnie z którą "co do zasady przesunięcia majątkowe pomiędzy wspólnikiem spółki osobowej, który jest podatnikiem a spółką osobową która nie jest podmiotem w podatku dochodowym są neutralne z punktu widzenia ustawy o p.d.o.p. Wynika to z faktu, że w świetle podatku dochodowego przedmiot majątkowy zostaje w dalszym ciągu własnością tego samego podatnika. Wskazana zasada dotyczy także wniesienia do spółki osobowej wkładu przez jej wspólnika Powyższa zasada znajduje potwierdzenie w regulacjach ustawy o p.d.o.p. Regulacja art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o p.d.o.p., która formułuje pojęcie przychodu stanowi, iż przychodem jest nominalna wartość udziałów w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. Wnioskodawca słusznie zaznacza, iż w przeciwieństwie do regulacji dotyczących spółki kapitałowej, nie istnieją żadne inne regulacje ustawy o p.d.o.p., które wiązałyby z czynnością wniesienia wkładu do spółki osobowej powstanie przychodu po stronie wnoszącego wkład. W związku z powyższym zasadne jest twierdzenie, że czynność wniesienia aportu do spółki osobowej nie wywołuje skutków podatkowych w podatku dochodowym ani po stronie spółki, ani po stronie wspólników spółki osobowej",

* w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 2 lipca 2009 r., znak IPPB3/423-232/08-2/MS, w której potwierdzono w pełni stanowisko podatnika, iż wprowadzenie "zmiany w art. 12 ust. 1 pkt 7 polegało na jego doprecyzowaniu poprzez jednoznaczne określenie, że odnosi się on wyłącznie do spółek kapitałowych: z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjnej, a zatem niewątpliwie z wykluczeniem spółek osobowych: jawnych, cywilnych, partnerskich, komandytowych i komandytowo-akcyjnych".

Reasumując, wniesienie przez Spółkę opisanego wyżej wkładu niepieniężnego (w postaci prawa do lokalu) do spółki komandytowej nie spowoduje uzyskania przez Spółkę przychodu do opodatkowania w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w szczególności w tym zakresie nie będzie można zastosować analogii z art. 12 ust. 1 pkt 7 u.p.d.o.p.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), przychodem, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, jest w szczególności nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część; przepisy art. 14 ust. 1-3 stosuje się odpowiednio.

Z kolei stosownie do art. 12 ust. 1b ww. ustawy, przychód określony w ust. 1 pkt 7 powstaje w dniu:

1.

zarejestrowania spółki kapitałowej albo

2.

wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki kapitałowej, albo

3.

wydania dokumentów akcji, jeżeli objęcie akcji związane jest z warunkowym podwyższeniem kapitału zakładowego.

Zgodnie z art. 4 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.), spółkami kapitałowymi są: spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółka akcyjna, natomiast do spółek osobowych zalicza się: spółkę jawną, spółkę partnerską, spółkę komandytową i spółkę komandytowo - akcyjną (art. 4 § 1 pkt 1 tej ustawy). Ponadto, analizując przepisy Kodeksu spółek handlowych, należy stwierdzić, iż generalnie w przypadku spółek osobowych nie występuje pojęcie kapitału zakładowego. Pojęcie takiego kapitału występuje przede wszystkim w spółkach kapitałowych, tj. spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (art. 152 Kodeksu spółek handlowych) i spółce akcyjnej (art. 302 Kodeksu spółek handlowych). Jednakże w drodze regulacji szczególnej, kapitał zakładowy występuje również w spółkach komandytowo - akcyjnych (art. 126 Kodeksu spółek handlowych).

Z treści powołanego art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jednoznacznie wynika, że dotyczy on jedynie określenia przychodu stanowiącego nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Spółka jest współposiadaczem nieruchomości gruntowej (działki nr...), wyłącznym właścicielem lokalu sklepu znajdującego się w budynku usytuowanym na tej działce (przy czym lokal sklepu nigdy nie został wprowadzony do ewidencji środków trwałych Spółki i nie jest amortyzowany dla celów podatkowych) oraz wyłącznym właścicielem prawa użytkowania wieczystego działek nr... i..., na których znajduje się parking i droga. Przedmiotowe nieruchomości Spółka planuje wnieść aportem do spółki osobowej.

Odnosząc powołany art. 12 ust. 1 pkt 7, w związku z ust. 1b, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych do przedstawionego zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, że przepis ten nie znajdzie zastosowania w przedmiotowej sprawie.

Mając powyższe na względzie, że wniesienie przez Spółkę przedmiotowej nieruchomości do spółki komandytowej, tytułem wkładu niepieniężnego, nie będzie skutkować powstaniem przychodu podatkowego po stronie Spółki.

Stanowisko Spółki jest zatem prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Odnosząc się do powołanych we wniosku interpretacji należy stwierdzić, że wydane one zostały w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla tut. Organu.

Nadmienia się, że w zakresie pytania oznaczonego we wniosku numerem 2 wydano odrębną interpretację.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl