IBPBI/2/423-855/10/JD

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 5 października 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-855/10/JD

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 21 czerwca 2010 r. (data wpływu do tut. Biura 28 czerwca 2010 r.), uzupełnionym w dniu 16 września 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie uznania działu za zorganizowaną część przedsiębiorstwa - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 czerwca 2010 r. do tut. Biura wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie uznania działu za zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 2 września 2010 r. Znak: IBPB I/2/423-855/10/JD, IBPP3/443-474/10/PH wezwano do ich uzupełnienia. Uzupełnienia wniosku dokonano w dniu 16 września 2010 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka posiada wewnętrznie wytworzony znak firmowy. Znak firmowy jest zastrzeżony. Znak firmowy z uwagi na fakt, iż został wewnętrznie wytworzony posiada wartość w księgach Spółki równą zero. Jednak wartość rynkowa znaku jest znacznie większa.

Spółka planuje wydzielić wewnętrzną komórkę organizacyjną pod nazwą "Dział zarządzania znakiem firmowym". Komórka zatrudniać będzie wg planów Zarządu od 1 do 2 pracowników. Zadaniem komórki będzie dbanie o odpowiednią promocję, reklamę znaku oraz ochronę znaku firmowego. W szczególności komórka ta będzie dbała o przestrzeganie odpowiednich walorów kolorystycznych oraz graficznych znaku, odpowiednią wizualizację znaku firmowego w materiałach wewnętrznych oraz publikacjach zewnętrznych.

Przedmiotowa komórka będzie więc wyodrębniona organizacyjnie. Ponadto Spółka planuje przypisać komórce samodzielny budżet oraz wyodrębnić komórkę finansowo. Wyodrębnienie finansowe polegać będzie na przypisaniu komórce w ewidencji rachunkowej wszystkich przychodów, kosztów związanych z jej działalnością. Ponadto do komórki przypisany będzie składnik majątkowy w postaci znaku firmowego, sprzęt biurowy pracowników komórki, zobowiązania z tytułu wynagrodzeń oraz inne zobowiązania o ile takie wystąpią, np. związane z promocją znaku firmowego.

W dalszej perspektywie kilku miesięcy Zarząd planuje wnieść przedmiotową komórkę organizacyjną aportem do innej spółki kapitałowej. Wniesiona zostanie cała działalność komórki, wraz ze wszystkimi składnikami majątkowymi tj. znakiem firmowym oraz sprzętem biurowym. Do nowej spółki przejdą również na zasadzie przeniesienia pracownicy komórki.

Na dzień aportu komórka nie będzie posiadać zobowiązania z tytułu wynagrodzeń, gdyż zostaną uregulowane w przeddzień aportu. Komórka posiadać jednak będzie zobowiązania związane z zakupem materiałów biurowych oraz zobowiązania związane z promocją znaku firmowego. Przedmiotowe zobowiązania również zostaną wniesione aportem w ramach jednej czynności.

Spółka planuje również utworzyć specjalny rachunek bankowy wewnętrznie przypisany dla tego działu, na który przelewane byłyby środki z rachunków bankowych Spółki celem pokrywania wydatków związanych z działalnością tego działu. Wg przewidywań Spółki na dzień aportu na tym rachunku bankowym nie powinno być znaczniejszych środków pieniężnych. Środki pieniężne znajdujące się na wydzielonym rachunku Działu Zarządzania Znakiem Firmowym również wejdą w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa wnoszonej aportem. W ocenie Spółki powyżej opisany dział mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące postawione przed nim cele.

W uzupełnieniu wniosku, jakiego dokonano w dniu 16 września 2010 r., wskazano, że:

1.

Znak firmowy, którego dotyczy wniosek w Spółce nie jest wartością niematerialną i prawną w rozumieniu art. 16b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, gdyż przedmiotowy znak jest wewnętrznie wytworzony przez Spółkę. Natomiast art. 16b ust. 1 wymaga aby wartość niematerialna lub prawna była nabyta. Przedmiotowy znak jest jednak zarejestrowany i objęty jest ochroną zgodnie z odrębnymi przepisami. Gdyby przedmiotowy znak był przez Spółkę nabyty, a nie wewnętrznie wytworzony, to wtedy byłby wartością niematerialną i prawną w rozumieniu art. 16b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

2.

W przypadku, gdy w skład działu będzie wchodzić jedna osoba to w takim przypadku dział ten nie będzie miał kierownika, a osoba ta będzie odpowiedzialna za organizację pracy działu we własnym zakresie. Jednak w przypadku, gdy w skład działu będą wchodzić 2 osoby to w takim przypadku zostanie wyznaczona osoba odpowiedzialna za kierowanie działem.

3.

Do działu będą przypisane prawa z umów dotyczących znaków. Z uwagi jednak na fakt, iż dział do dnia aportu nie będzie posiadał osobowości prawnej przypisanie praw do umów będzie miało tylko znaczenie wewnętrzne. Zgodnie bowiem z obowiązującym prawem do dnia aportu prawo do znaków będzie przysługiwało Spółce.

4.

Środki pieniężne otrzymywane i wydawane w związku z działalnością działu będą przechodzić przez wyodrębniony rachunek przypisany wewnętrznie w Spółce do tego działu.

5.

Wydzielana komórka będzie samodzielnie prowadzić sprawy związane z działalnością działu zarządzania znakiem firmowym. Jednakże wydzielana komórka nie będzie mogła samodzielnie podpisywać umów i rozwiązywać umów w imieniu Spółki. Spółka jako osoba prawna posiada statutowo określone osoby, które mogą ją reprezentować i to właśnie te osoby będą zawierać w jej imieniu umowy związane z działalnością działu zarządzania znakiem firmowym.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy powyżej opisany dział zarządzania znakiem firmowym na dzień wniesienia aportu będzie spełniał definicję zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zdaniem Spółki, zdefiniowany powyżej dział zarządzania znakiem firmowym będzie spełniał definicję zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Powyższe wynika z faktu, iż będzie on organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w ramach przedsiębiorstwa Spółki, będą do niego przypisane składniki majątkowe w tym zobowiązania związane z jego działalnością. Ponadto w ocenie Spółki na dzień aportu mógłby on być samodzielnym przedsiębiorstwem.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 4a pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm. dalej "ustawa o p.d.o.p."), ilekroć w ustawie jest mowa o zorganizowanej części przedsiębiorstwa oznacza to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Jak wynika z cytowanych przepisów, status zorganizowanej części przedsiębiorstwa posiada tylko taka część mienia przedsiębiorstwa, która spełnia łącznie następujące warunki:

1.

stanowi zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań),

2.

jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniona w istniejącym przedsiębiorstwie,

3.

jest przeznaczona do realizacji określonych zadań gospodarczych,

4.

mogłaby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania gospodarcze.

Zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest zatem dowolnym zbiorem składników majątkowych (materialnych i niematerialnych) wchodzących w skład przedsiębiorstwa, ale wyodrębnionym organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie zespołem tych składników, zdolnym do bycia oddzielnym przedsiębiorstwem, samodzielnie realizującym określone zadania gospodarcze.

O wyodrębnieniu organizacyjnym można mówić, gdy zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowi odrębną jednostkę organizacyjną w strukturze tego przedsiębiorstwa, np. dział, wydział, oddział, itp. Takie organizacyjne wydzielenie powinno być dokonane na podstawie statutu, regulaminu lub aktu o podobnym charakterze.

Wyodrębnienie finansowe oznacza sytuację, gdy sposób prowadzenia ewidencji rachunkowej przedsiębiorstwa pozwala na przyporządkowanie majątku, przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa, a ściślej do realizowanych przez nie zadań gospodarczych. Nie należy jednak utożsamiać tego pojęcia z pełną samodzielnością finansową.

Wyodrębnienie funkcjonalne należy natomiast rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość - obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa.

Kolejną cechą definiującą zorganizowaną część przedsiębiorstwa jest zdolność do bycia niezależnym przedsiębiorstwem samodzielnie realizującym określone zadania gospodarcze. Aby zatem część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona - obiektywnie oceniając - posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy.

Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Spółka zamierza wydzielić wewnętrzną komórkę organizacyjną pod nazwą "Dział zarządzania znakiem firmowym", który następnie zostanie wniesiony w drodze aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa do innej spółki kapitałowej. Komórka zatrudniać będzie od 1 do 2 pracowników i będzie miała wyodrębnione zadania. Dział będzie funkcjonował w oparciu o wyodrębnione składniki materialne i niematerialne, a także zostanie wyodrębniony finansowo w ten sposób, że przychody i koszty Działu zostaną do niego przypisane w ewidencji księgowej. Dział będzie posiadał także rachunek bankowy wewnętrznie do niego przypisany.

Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, iż całość wyodrębnionych składników majątkowych, składających się na ww. Dział, stanowić będzie zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o p.d.o.p.

Stanowisko Spółki jest zatem prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl