IBPBI/2/423-846/13/JD

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 14 października 2013 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-846/13/JD

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 3 lipca 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z 11 lipca 2013 r. (wpływ do tut. Biura 15 lipca 2013 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy w momencie przekształcenia Spółka zachowała prawo do rozliczania różnic kursowych na podstawie przepisów ustawy o rachunkowości - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 lipca 2013 r. do tut. Organu wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy w momencie przekształcenia Spółka zachowała prawo do rozliczania różnic kursowych na podstawie przepisów ustawy o rachunkowości.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka powstała z przekształcenia Spółdzielni Inwalidów na mocy postanowień art. 203f w trybie art. 203j i artykułów następnych ustawy z dnia I6 września 1982 r. Prawo Spółdzielcze (tekst jedn.: Dz. U. z 2003 r. Nr 188, poz. 1848 z późn. zm.).

Spółdzielnia, zgodnie z dyspozycją przepisu art. 9b ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.), po uprzednim poinformowaniu o wyborze naczelnika urzędu skarbowego, ustalała różnice kursowe na podstawie przepisów ustawy o rachunkowości. Sporządzane przez Spółdzielnię sprawozdanie finansowe były badane przez podmioty uprawnione. W momencie przekształcenia Spółka uzyskała nowy numer identyfikacji podatkowej NIP, natomiast na podstawie art. 203h prawa Spółdzielczego nowo powstałej spółce przysługują wszelkie prawa i obowiązki Spółdzielni.

Sporządzając sprawozdanie finansowe za 2012 r. powstały wątpliwości co do możliwości kontynuowania bilansowej metody rozliczania różnic kursowych. Wobec powstałych wątpliwości przyjęto więc, rozliczając podatek dochodowy za 2012 r., że nie zachowano prawa do rozliczania różnic kursowych metodą bilansową. Wpływ takiej decyzji na wynik podatkowy 2012 r. to kwota 156,74 zł. Sprawozdanie finansowe 2012 r. zostało poddane badaniu przez upoważnionego biegłego rewidenta.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w momencie przekształcenia, w związku z nadaniem nowego numeru identyfikacji podatkowej, Spółka zachowała prawo do rozliczania różnic kursowych na podstawie przepisów ustawy o rachunkowości.

Zdaniem Spółki, w związku z nadaniem nowego numeru identyfikacji podatkowej, w momencie przekształcenia nie zachowała ona prawa do rozliczania różnic kursowych na podstawie przepisów ustawy o rachunkowości, ponieważ zgodnie z art. 9b ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie zawiadomiła w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o wyborze tej metody w terminie 30 dni od dnia jej rozpoczęcia.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje:

Zgodnie z art. 203f ustawy z dnia 16 września 1982 r. - Prawo spółdzielcze (tekst jedn.: Dz. U. z 2003 r. Nr 188, poz. 1848 z późn. zm.), Spółdzielnia pracy może być przekształcona w spółkę handlową (spółkę przekształconą). Stosownie do art. 203h § 1 ww. ustawy, Spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółdzielni. Spółka przekształcona pozostaje w szczególności podmiotem zezwoleń, koncesji oraz ulg, które przysługiwały spółdzielni przed jej przekształceniem, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji albo ulgi stanowią inaczej (art. 203h § 2 prawa spółdzielczego).

Z brzmienia powołanego wcześniej art. 203h prawa spółdzielczego wynika zasada kontynuacji, która polega na przyjęciu iż Spółdzielnia jest tożsamym ze spółką przekształconą podmiotem gospodarczym. Zasada kontynuacji sprowadza się zatem do stwierdzenia, że podmiot powstały w wyniku przekształcenia (spółka przekształcona) jest tym samym podmiotem (choć działającym w innej formie prawnej), co podmiot podlegający przekształceniu (spółdzielnia).

Na gruncie prawa podatkowego sytuacja o jakiej mowa we wniosku została unormowana w art. 93a § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej który stanowi, że osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku przekształcenia innej osoby prawnej wstępuje we wszystkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki (zasada sukcesji podatkowej).

Jak wskazano w stanie faktycznym Spółdzielnia, po uprzednim poinformowaniu naczelnika urzędu skarbowego, ustalała różnice kursowe na podstawie przepisów ustawy o rachunkowości. Sporządzane przez Spółdzielnię sprawozdanie finansowe były badane przez podmioty uprawnione. W momencie przekształcenia Spółka uzyskała nowy numer identyfikacji podatkowej NIP. Mając na uwadze ww. okoliczność - nadania Spółce przekształconej numeru NIP - przyjęto, że nie zachowano prawa do rozliczania różnic kursowych metodą bilansową w związku z brakiem zawiadomienia naczelnika właściwego urzędu skarbowego. W związku z tym, w rozliczeniu za 2012 r., Spółka stosowała metodę podatkową rozliczania różnic kursowych.

Sposób ustalania różnic kursowych został określony w ustawie z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm. dalej "u.p.d.o.p."). Na podstawie art. 9b ust. 1 u.p.d.o.p., podatnicy ustalają różnice kursowe na podstawie:

1.

art. 15a, albo

2.

przepisów o rachunkowości, pod warunkiem, że w okresie, o którym mowa w ust. 3, sporządzane przez podatników sprawozdania finansowe będą badane przez podmioty uprawnione do ich badania.

Stosownie do art. 9b ust. 2 u.p.d.o.p., podatnicy, którzy wybrali metodę, o której mowa w ust. 1 pkt 2, zaliczają odpowiednio do przychodów lub kosztów uzyskania przychodów ujęte w księgach rachunkowych różnice kursowe z tytułu transakcji walutowych i wynikające z dokonanej wyceny składników aktywów i pasywów wyrażonych w walucie obcej, a także wyceny pozabilansowych pozycji w walutach obcych. Wycena ta dla celów podatkowych powinna być dokonywana na ostatni dzień każdego miesiąca i na ostatni dzień roku podatkowego lub na ostatni dzień kwartału i na ostatni dzień roku podatkowego albo tylko na ostatni dzień roku podatkowego, z tym że wybrany termin wyceny musi być stosowany przez pełny rok podatkowy i nie może być zmieniany.

Natomiast na podstawie art. 9b ust. 3 u.p.d.o.p., w przypadku wyboru metody, o której mowa w ust. 1 pkt 2, podatnicy mają obowiązek stosować tę metodę przez okres nie krótszy niż trzy lata podatkowe, licząc od początku roku podatkowego, w którym została przyjęta ta metoda, z tym że podatnicy mają obowiązek w terminie do końca pierwszego miesiąca roku podatkowego, a w przypadku podatników rozpoczynających działalność - w terminie 30 dni od dnia jej rozpoczęcia, zawiadomić w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o wyborze tej metody.

Odnosząc przedstawiony wcześniej stan faktyczny do powołanych przepisów prawa należy stwierdzić, że Spółka przekształcona winna kontynuować metodę obliczania różnic kursowych przyjętą przez Spółdzielnię. Wniosek taki wypływa, zarówno z omówionej wcześniej zasady kontynuacji, jak i z sukcesji podatkowej. Pierwsza z tych zasad sprowadza się do przyjęcia tożsamości pomiędzy Spółdzielnią a Spółką przekształconą, druga natomiast stanowi o przejęciu przez Spółkę przekształconą uprawnień i obowiązków podmiotu przekształconego (a więc również uprawnienia do kontynuacji metody obliczania różnic kursowych). Skutek zastosowania się do którejkolwiek z przyjętych zasad pozostaje taki sam - Spółka przekształcona nie była zobowiązana do ponownego zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego i winna kontynuować metodę obliczania różnic kursowych przyjętą wcześniej przez Spółdzielnię. Podniesiona we wniosku okoliczność nadania Spółce przekształconej nowego numeru NIP nie wpływa na zmianę obowiązków prawnopodatkowych Spółki przekształconej w tym względzie.

Ze względu na powyższe, stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 14 marca 2012 r., poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl