IBPBI/2/423-831/10/JD

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 15 września 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-831/10/JD

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 17 czerwca 2010 r. (data wpływu do tut. Biura 24 czerwca 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów zapłaconego podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu zawartych umów sprzedaży udziałów - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 czerwca 2010 r. do tut. Biura wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów zapłaconego podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu zawartych umów sprzedaży udziałów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka nabyła udziały dwóch innych Spółek w celu utworzenia jednego podmiotu prowadzącego działalność jako jeden podatnik przez dokonanie połączenia wszystkich trzech Spółek. Z tytułu zawartych umów sprzedaży udziałów Spółka zapłaciła podatek od czynności cywilnoprawnych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy zapłacony podatek od czynności cywilnoprawnych z tytułu zawartych umów sprzedaży udziałów w wyniku których Spółka nabyła udziały innych podmiotów w celu utworzenia jednego podmiotu prowadzącego działalność jako jeden podatnik będzie kosztem uzyskania przychodów w momencie jego zapłaty.

Zdaniem Spółki, zapłacony podatek od czynności cywilnoprawnych z tytułu zawartych umów będzie kosztem uzyskania przychodów w momencie jego zapłaty.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) dalej: PDOPrU, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 PDOPrU. Warunkiem zakwalifikowania wydatku za koszty uzyskania przychodów jest jego związek z prowadzoną działalnością gospodarczą objawiający się jako wpływ na wielkość osiąganych przychodów bądź jako zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów. Zasada ogólna stanowi zatem, iż kosztami będą zarówno koszty pozostające w bezpośrednim związku z uzyskanymi przychodami, jak i pozostające w związku pośrednim jeżeli zostanie wykazana ich celowość tzn. udowodnione, iż zostały w sposób racjonalny poniesione w celu uzyskania przychodów, w tym dla zagwarantowania funkcjonowania źródła przychodów.

W katalogu wyłączeń od zasady ogólnej, w art. 16 ust. 1 pkt 8 PDOPrU ustawodawca wskazał, i nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo akcji w spółce, wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji.

Użycie przez ustawodawcę określenia "wydatków na nabycie" oznacza, że do kosztów uzyskania przychodów, ale dopiero z chwilą sprzedaży udziałów albo akcji, zalicza się wydatki bezpośrednio związane z nabyciem tych udziałów albo akcji. Wydatkiem na nabycie udziałów jest cena jaką należy zapłacić za udziały.

Zdaniem Spółki, podatek od czynności cywilnoprawnych nie jest wydatkiem związanym bezpośrednio z nabyciem, zatem może stanowić koszt uzyskania przychodów w momencie jego poniesienia. Fakt zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych nie jest warunkiem koniecznym dla skutecznego nabycia udziałów. Należy stwierdzić, że hipotetycznie rzecz biorąc bez względu na to czy Spółka dokonała zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych, czy nie zawarcie umowy sprzedaży udziałów spowoduje skuteczne nabycie tych udziałów.

Należy podkreślić, iż poniesiony podatek od czynności cywilnoprawnych stanowi wydatek o charakterze ogólnym, którego nie można powiązać z konkretnym przychodem, ma jednak pośredni wpływ na uzyskanie przychodu, ponieważ służy zabezpieczeniu źródeł przychodu. Wydatek ten przyczyni się do możliwości powstawania przychodów w dłuższym okresie czasu, a nie w konkretnym oznaczonym momencie poprzez wpływ na umocnienie źródła przychodów, przez stworzenie w wyniku połączenia podmiotu o większych możliwościach ekonomiczno-gospodarczych.

W postanowieniu z dnia 2 lutego 2006 r. Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Wola sygn. US40/DP/4211/BS/15/2006 stwierdzono, iż "Prowadząc działalność gospodarczą, podatnik ponosi również koszty, które nie są powiązane z konkretnymi przychodami, w opisanym przypadku m.in. uiszczony przez spółkę podatek od czynności cywilnoprawnych (...), ale ich poniesienie jest związane z funkcjonowaniem firmy oraz prowadzoną działalnością gospodarczą, w tym przypadku koszty te dotyczą zwiększenia źródeł finansowania działalności gospodarczej i tym samym stanowią koszt uzyskania przychodu".

W związku z powyższym wskazać należy, iż wydatek poniesiony przez Spółkę w postaci podatku od czynności cywilnoprawnych pomimo, że pozostaje w związku z nabyciem udziałów jest wydatkiem pośrednim wpływającym na zabezpieczenie i rozwój źródła przychodów dlatego zastosowanie powinna mieć generalna zasada wynikająca z przepisu art. 15 ust. 4d PDOPrU która stanowi, że koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącane w dacie ich poniesienia.

Spółka nie zamierza sprzedawać zakupionych udziałów. Celem transakcji nabycia udziałów innych podmiotów jest utworzenie jednego podmiotu prowadzącego działalność jako jeden podatnik przez dokonanie połączenia wszystkich trzech podmiotów. Po dokonaniu przewidzianego prawem połączenia, zakupione przez Spółkę udziały zostaną unicestwione ponieważ Spółki przestaną istnieć w momencie dokonania wpisu do KRS o połączeniu bez przeprowadzania procesu likwidacyjnego Spółek których udziały zakupiono. Czynności związane z nabyciem tych udziałów są działaniem zgodnym z art. 15 ust. 1 PDOPrU zmierzającym do osiągnięcia przychodów oraz zachowania i zabezpieczenia źródła przychodów. Jest to przyjęta przez Spłókę długoplanowa strategia ekspansji i rozwoju.

W ocenie Spółki podatek od czynności cywilnoprawnych jest efektem wtórnym zawartych umów. Podkreślenia wymaga również fakt, iż w katalogu wyłączeń przedmiotowych art. 16 ust. 1 PDOPrU ustawodawca nie wskazał wprost, iż podatek od czynności cywilnoprawnych nie może być kosztem uzyskania przychodów.

Potwierdzeniem takiego stanowiska jest interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 3 lutego 2010 sygn. IBPBI/2/423-1368/09/AP w której stwierdzono: " (...) na podstawie art. 15 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jako koszty uzyskania przychodów inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, wydatki na usługi doradcze, opłaty sądowe, rejestracyjne, notarialnei podatek od czynności cywilnoprawnych, pozostające w związku przyczynowo-skutkowym z przychodem i nie wymienione w negatywnym katalogu art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodu w dacie ich poniesienia".

Zdaniem Spółki, koszty związane z restrukturyzacją firmy której celem jest wzrost przychodów i obniżenie kosztów uzyskania przychodów są uzasadnione racjonalnie i gospodarczo jako koszty ogólnego funkcjonowania spółki kapitałowej.

Spółka nabyła udziały innych podmiotów w celu dążenia do rozwoju przedsiębiorstwa, jego przekształcenia w celu intensyfikacji dotychczasowej działalności i wypracowania nowych korzystnych strategii rozwoju. Działanie takie jest uzasadnione pod względem ekonomicznym. Zatem, wydatki związane z tą restrukturyzacją m.in. na podatek od czynności cywilnoprawnych spełniają przesłankę uznania ich za poniesione w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu, ponieważ ich uzasadnieniem jest dążenie do rozwoju źródła przychodów oraz uniknięcia ryzyka utraty źródeł przychodów w przyszłości.

Na tle przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego stwierdzam, co następuje:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Konstrukcja przepisu dotyczącego kosztów uzyskania przychodów daje podatnikowi możliwość odliczenia dla celów podatkowych wszelkich kosztów, pod warunkiem, że wykaże ich bezpośredni bądź pośredni związek z prowadzoną działalnością, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. Tak więc, kosztami uzyskania przychodów są wszelkie, racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ww. ustawy.

Z kolei na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów albo akcji w spółce oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 7e.

Wskazany przepis zawiera katalog wydatków, których ustawodawca nie uważa za koszty uzyskania przychodów. Dlatego przy ustaleniu znaczenia zastosowanych w nim pojęć preferować należy wykładnię gramatyczną, to jest znaczenie jakie danemu wyrazowi nadaje się w języku potocznym. W "Słowniku języka polskiego" pod redakcją prof. dr M. Szymczaka (PWN Warszawa, wyd. VIII 1993 r., t. III, str. 793) podaje się, że wydatek to "suma, która ma być wydana albo suma wydana na coś". W zakresie znaczeniowym tego wyrazu zawiera się zatem element bezpośredniości poniesienia wydatku "na coś".

Mając powyższe ustalenie na uwadze, przechodząc na grunt ustawy podatkowej, należy stwierdzić, że przez wydatki, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, należy rozumieć wydatki dokonane przez podatnika, bezpośrednio związane z nabyciem udziałów.

Koszt podatku od czynności cywilnoprawnych zapłaconego od umowy kupna-sprzedaży udziałów jest bezpośrednio związany z przedmiotową transakcją, tym samym w odniesieniu do nich zastosowanie znajdzie cytowany art. 16 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy.

Mając na względzie powyższe unormowania prawne, należy stwierdzić, że stanowisko Spółki jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Nadmienić należy, że powołane przez Spółkę rozstrzygnięcia organów podatkowych w zakresie interpretacji wydane zostały w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla Organu wydającego niniejszą interpretację. Dodatkowo należy wskazać, że interpretacja indywidualna z dnia 3 lutego 2010 r. Znak: IBPBI/2/423-1368/09/AP, na którą powołała się Spółka, została wydana w innym stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl