IBPBI/2/423-827/12/BG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 8 października 2012 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-827/12/BG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 5 lipca 2012 r. (data wpływu do tut. BKIP w dniu 6 lipca 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy odsetki płacone przez SKA na rzecz Wnioskodawcy będą mogły zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów proporcjonalnie do posiadanego przez Wnioskodawcę prawa do udziału - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 lipca 2012 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy odsetki płacone przez SKA na rzecz Wnioskodawcy będą mogły zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów proporcjonalnie do posiadanego przez Wnioskodawcę prawa do udziału.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest właścicielem udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej "Spółka z o.o."). Wnioskodawca udzielił Spółce z o.o. oprocentowanej pożyczki. Pożyczka ta nie została do chwili obecnej spłacona. Spółka z o.o. jest zobowiązana do zapłaty Wnioskodawcy kwoty głównej pożyczki i odsetek.

Planowane jest przekształcenie Spółki z o.o. w spółkę komandytowo-akcyjną (dalej "SKA"). Przekształcenie zostanie dokonane na podstawie art. 551 i nast. kodeksu spółek handlowych. Oznacza to, że spółka przekształcana (Spółka z o.o.) stanie się spółką przekształconą (SKA) z chwilą wpisu spółki przekształconej do rejestru (dzień przekształcenia). Z chwilą przekształcenia wspólnicy Spółki z o.o., w tym Wnioskodawca, staną się wspólnikami SKA (zgodnie z art. 553 § 3 kodeksu spółek handlowych). Na mocy umowy SKA, Wnioskodawca uzyska status akcjonariusza. Akcje w SKA zostaną objęte przez Wnioskodawcę w zamian za posiadane udziały w Spółce z o.o.

Po dniu przekształcenia Spółki z o.o. w SKA, SKA dokona spłaty pożyczki zaciągniętej przed przekształceniem u Wnioskodawcy. SKA dokona transferu środków finansowych na rzecz Wnioskodawcy tytułem spłaty kwoty głównej pożyczki i tytułem spłaty odsetek. Wnioskodawca składa niniejszy wniosek celem ustalenia zasad opodatkowania transferów pieniężnych związanych ze spłatą przez SKA pożyczki.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy odsetki płacone przez SKA na rzecz Wnioskodawcy będą mogły zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów Wnioskodawcy.

(pytanie oznaczone we wniosku jako nr 3)

Zdaniem Spółki, odsetki płacone przez SKA na rzecz Wnioskodawcy nie będą mogły zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów Wnioskodawcy ani w całości ani w części obliczonej proporcjonalnie do posiadanego przez Wnioskodawcę prawa do udziału w zysku SKA.

Wnioskodawca uważa, że jego przychodem (dochodem) uzyskiwanym z tytułu uczestnictwa w SKA będzie wyłącznie dywidenda. Innymi słowy przychód (dochód) Wnioskodawcy z tytułu uczestnictwa w SKA powinien być określony w kwocie odpowiadającej kwocie dywidendy przeznaczonej do wypłaty na rzecz Wnioskodawcy, zgodnie z uchwałą walnego zgromadzenia SKA.

Wnioskodawca nie będzie natomiast ustalać przychodów i kosztów z tytułu udziału w SKA na podstawie art. 5 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397). Nie będzie zatem łączyć przychodów uzyskiwanych przez SKA z innymi przychodami uzyskiwanymi z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, proporcjonalnie do posiadanego prawa do udziału w zysku, ani też nie będzie łączyć kosztów uzyskania przychodów ponoszonych przez SKA z innymi kosztami ponoszonymi z tytułu prowadzenia własnej działalności gospodarczej, proporcjonalnie do posiadanego prawa do udziału w zysku.

Powyższy pogląd wyrażony został w uchwale 7 sędziów NSA z dnia 16 stycznia 2012 r., sygn. akt. II FPS1/11. Zdaniem NSA: "przepis art. 5 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, regulujący proporcjonalne rozliczania kosztów uzyskania przychodu wśród akcjonariuszy spółek, nie ma istotnego znaczenia w analizowanym zagadnieniu prawnym. Należy bowiem zwrócić uwagę, iż przychodowi z zysku nie towarzyszą po stronie akcjonariusza koszty uzyskania przychodu. Dlatego opodatkowaniu podlegać będzie cała kwota przychodu". Analogiczne stanowisko zostało zaprezentowane przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w dniu 23 maja 2012 r., znak IPPB3/423-194/12-2/PK1. Organ podatkowy wyjaśnił, co następuje: "Przechodząc z kolei do kwestii ustalenia podstawy opodatkowania przedmiotowego zdarzenia podatkowego, stwierdzić należy, iż z racji otrzymania przez akcjonariusza dywidendy, która jako prawo do zysku nie generuje kosztów uzyskania przychodów (tak jak jest to w przypadku dywidendy wypłacanej przez spółki kapitałowe) opodatkowaniu podlegać będzie przychód Wnioskodawcy, tj. kwota faktycznego przysporzenia majątkowego uzyskanego w związku z otrzymaniem dywidendy".

Z uwagi na powyższe, Wnioskodawca uważa że nie będzie mieć prawa do uznania za koszty uzyskania przychodów zapłaconych przez SKA odsetek od pożyczki ani w całości ani w części odpowiadającej posiadanemu udziałowi w zysku SKA (proporcjonalnie do posiadanego udziału w zysku SKA).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienia się, iż w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych odnośnie pytań nr 1 i 2 wydano odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-512 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 14 marca 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl