IBPBI/2/423-809/12/CzP

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 5 października 2012 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-809/12/CzP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z dnia 3 lipca 2012 r., poz. 749) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 14 czerwca 2012 r. (data wpływu do tut. BKIP 5 lipca 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia kosztów uzyskania przychodów ze sprzedaży składnika majątkowego nabytego jako wkład niepieniężny, w zamian za wydane udziały, ujętego w księgach Spółki jako towar - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 lipca 2012 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia kosztów uzyskania przychodów ze sprzedaży składnika majątkowego nabytego jako wkład niepieniężny, w zamian za wydane udziały, ujętego w księgach Spółki jako towar.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka zamierza nabyć w przyszłości jako wkład niepieniężny prawo użytkowania wieczystego gruntu wraz w prawem własności posadowionych na gruncie budynków i budowli (dalej: "Nieruchomość"). Wartość rynkowa Nieruchomości zostanie odniesiona w całości na kapitał zakładowy Spółki. Nieruchomość zostanie ujęta w księgach Spółki jako towar handlowy, przeznaczony do odsprzedaży.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy kosztem uzyskania przez Spółkę przychodu z tytułu sprzedaży Nieruchomości nabytej jako wkład niepieniężny będzie wartość nominalna udziałów wydanych w zamian za Nieruchomość.

Zdaniem Spółki, kosztem uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży Nieruchomości nabytej jako wkład niepieniężny będzie wartość nominalna udziałów wydanych w zamian za Nieruchomość.

Ustawa CIT nie zawiera przepisów szczególnych określających koszty uzyskania przychodu w przypadku zbycia składnika majątku nabytego jako wkład niepieniężny. Należy zatem zastosować w tym wypadku zasady ogólne określone w art. 15 ust. 1 Ustawy CIT, zgodnie z którymi kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Wniesienie wkładu do spółki prawa handlowego jest czynnością odpłatną, w której ekwiwalentem wkładu są akcje/udziały ucieleśniające prawa udziałowe w spółce. W przypadku sprzedaży składnika majątku nabytego jako aport za wydatek, o którym mowa w art. 15 ust. 1 Ustawy CIT należy więc uznać wartość nominalną udziałów/akcji wydanych w zamian za ten składnik majątkowy.

Powyższe stanowisko potwierdzają liczne interpretacje organów podatkowych. Tytułem przykładu przytoczyć można stanowisko wyrażone przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z dnia 2 grudnia 2011 r. Znak: IPPB3/423-759/11-5/PK, zgodnie z którym "unormowanie art. 15 ust. 1 ww. ustawy, pozwala na określenie wysokości kosztów uzyskania przychodów, w sytuacji zbycia składników majątkowych otrzymanych w drodze wkładu niepieniężnego, w wartości odpowiadającej wydatkom na nabycie tychże składników majątkowych. W rezultacie kosztem uzyskania przychodu z tytułu zbycia składników majątkowych wniesionych w drodze wkładu niepieniężnego i ujmowanych w Spółce jako aktywa obrotowe będzie wysokość poniesionych na te składniki wydatków (kasztów nabycia). Jednocześnie za wydatki (koszty nabycia) poniesione przez Spółkę na nabycie przedmiotu aportu uznać należy, wartość nominalną udziałów wydanych przez Spółkę w zamian za przedmiot wkładu."

Podobny pogląd wyraził również Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, który w interpretacji z dnia 17 listopada 2011 r. Znak: ILPB4/423-290/11-4/ŁM, wskazał, że "pojęcie wydatków jest szerokie, a ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie ogranicza wskazanego pojęcia tylko i wyłącznie do wydatków pieniężnych podmiotu nabywającego dane składniki majątkowe. W konsekwencji, sformułowanie "wydatki na nabycie" będzie odnosiło się do wydatków zarówno pieniężnych, jak i niepieniężnych bezpośrednio warunkujących nabycie składników majątkowych wchodzących w skład przedsiębiorstwa, tj. wydatków, bez których poniesienia skuteczne nabycie tychże składników nie byłoby możliwe. W konsekwencji, cytowany przepis będzie odnosił się do sytuacji przedstawionej we wniosku, polegającej na przejęciu zorganizowanej części przedsiębiorstwa w zamian za określoną liczbę udziałów Spółki, które to udziały będą stanowić swego rodzaju wynagrodzenie za wnoszoną zorganizowaną część przedsiębiorstwa, w skład którego wchodzą poszczególne środki trwałe/wartości niematerialne i prawne."

Pogląd, zgodnie z którym kosztem uzyskania przychodu ze sprzedaży składników majątkowych nabytych jako wkład niepieniężny jest wartość nominalna wydanych w zamian udziałów/akcji potwierdził również Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, m.in. w interpretacji z dnia 2 listopada 2011 r. Znak: IBPBI2/423-949/11/MS.

Reasumując, w oparciu o powyższe argumenty Spółka wnosi o potwierdzenie, że kosztem uzyskania przez nią przychodu z tytułu sprzedaży Nieruchomości nabytej jako wkład niepieniężny będzie wartość nominalna udziałów wydanych za Nieruchomość.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego od dnia złożenia wniosku o wydanie interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 14 marca 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl