IBPBI/2/423-804/09/BG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 13 lipca 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-804/09/BG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 7 kwietnia 2009 r. (data wpływu do tut. BKIP 14 kwietnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia momentu zaliczenia przez Spółkę do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych w latach podatkowych 2006 i 2007 na opłaty przyłączeniowe mediów (tj. gazu, wody, elektryczności i kanalizacji) do nowopowstałej fabryki Spółki (pytanie oznaczone we wniosku Nr 2) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 kwietnia 2009 r. wpłynął do tut. BKIP ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia momentu zaliczenia przez Spółkę do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych w latach podatkowych 2006 i 2007 na opłaty przyłączeniowe mediów (tj. gazu, wody, elektryczności i kanalizacji) do nowopowstałej fabryki Spółki.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Od 2001 r. Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie dystrybucji na rynku polskim produktów dla zwierząt. W celu poszerzenia działalności Spółki także o produkcję tych towarów, w 2005 r. Spółka rozpoczęła budowę fabryki karmy dla zwierząt. W latach podatkowych 2006 i 2007 Spółka poniosła wydatki na opłaty przyłączeniowe mediów (tj. gazu, wody, elektryczności, kanalizacji) do nowopowstałej fabryki Spółki. Wydatki na opłaty przyłączeniowe Spółka wyłączyła z kosztów uzyskania przychodów. W 2008 r. w fabryce Spółki rozpoczęto produkcję.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

W którym momencie Spółka powinna zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione w latach podatkowych 2006 i 2007 na opłaty przyłączeniowe mediów (tj. gazu, wody, elektryczności, kanalizacji) do nowopowstałej fabryki.

(pytanie oznaczone we wniosku jako Nr 2)

Zdaniem Spółki, wydatki poniesione przez Spółkę w latach podatkowych 2006 i 2007 na opłaty przyłączeniowe mediów (tj. gazu, wody, elektryczności, kanalizacji) do nowopowstałej fabryki stanowią dla Spółki koszty uzyskania przychodów. Wydatki na opłaty przyłączeniowe poniesione w latach podatkowych 2006 i 2007 Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia.

Prawidłowość stanowiska Spółki wynika z następującej szczegółowej analizy powołanych powyżej przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm. określanej dalej "ustawa o p.d.o.p.").

Zgodnie z brzmieniem art. 15 ust. 4 ustawy o p.d.o.p. obowiązującym do końca 2006 r. "koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe; w tym przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione". Z zacytowanego przepisu wynika, iż koszty, których nie sposób bezpośrednio przyporządkować do konkretnego przychodu, tj. koszty uzyskania przychodów pośrednie, są potrącalne w dacie ich poniesienia.

Także, zgodnie z brzmieniem art. 15 ust. 4d ustawy o p.d.o.p. obowiązującym od 1 stycznia 2007 r. koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia.

W rezultacie, w ocenie Spółki, opłaty przyłączeniowe mediów, poniesione zarówno w roku 2006 jak i roku 2007, jako koszty uzyskania przychodów wykazujące pośredni związek z przychodem są potrącalne w dacie ich poniesienia.

Za możliwością zaliczenia wydatków na opłaty przyłączeniowe mediów do kosztów uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia jednogłośnie opowiedziały się także organy podatkowe w interpretacjach wydawanych zarówno przed końcem 2006 r. jak i w interpretacjach dotyczących stanu prawnego obowiązującego po 1 stycznia 2006 r.

Przykładowo:

* Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w postanowieniu z dnia 30 grudnia 2005 r. (sygn. BD-P/423-49/05/P),

* Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w postanowieniu z dnia 12 lutego 2007 r. (sygn. 1471/DPR2/423-179/06/AB).

Jak wynika z interpretacji indywidualnej wydanej w dniu 8 sierpnia 2008 r., przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w imieniu Ministra Finansów (sygn. IP-PB3-423-731/08-2/ECH) podatnik powinien "wydatki dotyczące opłat za przyłączenie do sieci gazowej zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w całości w dacie poniesienia przedmiotowych wydatków."

Identyczne stanowisko zajął także Dyrektor Izby Skarbowej działając w imieniu Ministra Finansów, w indywidualnej interpretacji wydanej w dniu 25 czerwca 2008 r. (sygn. IBPB3/423-523/08/JS (KAN-2879/08)) w której przychylił się do stanowiska podatnika, iż koszty przyłączenia do sieci energetycznej podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów w dacie poniesienia.

Ponadto, stanowisko Spółki w pełnym zakresie zostało potwierdzone w interpretacji indywidualnej wydanej w dniu 6 stycznia 2009 r. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu (sygn. ILPB3/423-162/08-4/DS), w której organ podatkowy uznał za prawidłowe stanowisko podatnika, iż "zarówno w stanie prawnym obowiązującym do końca 2006 r., jak i obecnie (od 1 stycznia 2007 r.), Spółka ma prawo zaliczać poszczególne raty opłaty przyłączeniowej (zarówno te poniesione w formie zaliczek, jak i te poniesione po dokonaniu przyłączenia) w momencie ich faktycznej zapłaty".

Podsumowując, Spółka ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione na opłaty przyłączeniowe mediów (tj. gazu, wody, elektryczności, kanalizacji) do nowopowstałej fabryki Spółki. Zarówno w stosunku do wydatków poniesionych na opłaty przyłączeniowe w roku 2006 jak i w stosunku do wydatków poniesionych na opłaty przyłączeniowe w roku 2007 momentem zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów będzie dzień ich poniesienia.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Nadmienia się, iż w sprawie będącej przedmiotem pytania nr 1 wydano odrębną interpretację.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl