IBPBI/2/423-799/10/CzP - Możliwość pomniejszenia przez spółdzielnię mieszkaniową dochodu do opodatkowania stratą poniesioną z dodatkowej działalności społecznej, kulturalnej i oświatowej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 21 czerwca 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-799/10/CzP Możliwość pomniejszenia przez spółdzielnię mieszkaniową dochodu do opodatkowania stratą poniesioną z dodatkowej działalności społecznej, kulturalnej i oświatowej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni, przedstawione we wniosku z dnia 16 marca 2010 r. (data wpływu do tut. BKIP 18 marca 2010 r.), uzupełnionym w dniu 8 czerwca 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości pomniejszenia dochodu do opodatkowania stratą poniesioną na działalności opodatkowanej /pytania oznaczone we wniosku nr 2/ - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 marca 2010 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości pomniejszenia dochodu do opodatkowania stratą poniesioną na działalności opodatkowanej.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 1 czerwca 2010 r. znak: IBPBI/2/423-455/10/CzP wezwano do ich uzupełnienia. Uzupełnienie wniosku wpłynęło do tut. BKIP 8 czerwca 2010 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Zgodnie z ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych oraz na podstawie obowiązującego statutu Spółdzielnia prowadzi działalność społeczną, oświatową i kulturalną. W ramach tej działalności organizowane są rożnego rodzaju imprezy oraz utrzymywane są kluby służące tej działalności.

Koszty tej działalności pokrywane są z opłaty eksploatacyjnej wnoszonej przez członków oraz z częściowych odpłatności indywidualnych. Działalność nie jest nastawiona na osiąganie dochodu. Odpłatności wnoszone przez członków są niewielkie również planowana wielkość kosztów pokrywana ze stawki eksploatacyjnej nie równoważy wydatków ponoszonych m.in. na wynagrodzenia pracowników zatrudnionych w klubach, koszty utrzymania pomieszczeń typu centralne ogrzewanie, energia elektryczna, zimna woda, podatek od nieruchomości itp. oraz koszty imprez.

Statutowym celem działalności społeczno, oświatowej i kulturalnej jest integracja członków Spółdzielni, służy ona kulturalnemu współżyciu mieszkańców i umożliwia korzystanie z różnych form zorganizowanego spędzenia wolnego czasu.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Jeżeli uznać, iż działalność społeczna, oświatowa i kulturalna to pozostała działalność gospodarcza Spółdzielni, czy w takim razie należy koszty tej działalności pomniejszyć o dochody uzyskane z odpłatności oraz o wielkość naliczonej statystycznie części opłaty eksploatacyjnej i ujmować jako stratę pomniejszając wielkość naliczonego dochodu do opodatkowania... (pytanie oznaczone we wniosku nr 2)

Zdaniem Spółdzielni, jeżeli działalność społeczna, oświatowa i kulturalna należy do pozostałej działalności Spółdzielni objętej podatkiem, to wiadomym jest, iż osiągana strata całkowita (czyli koszty minus odpłatności oraz planowane pokrycie ze stawki eksploatacyjnej) będą pomniejszać naliczony podatek zgodnie z ogólnie przyjętą zasadą podatkową.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm. określanej dalej jako "u.p.d.o.p.") podstawę opodatkowania, z zastrzeżeniem art. 21 i 22, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 7 albo w art. 7a ust. 1 (...).

Zgodnie z art. 7 ust. 2 u.p.d.o.p. dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.

W myśl art. 7 ust. 3 pkt 1 u.p.d.o.p., przy ustalaniu dochodu stanowiącego postawę opodatkowania nie uwzględnia się przychodów ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub za granicą, jeżeli dochody z tych źródeł nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym albo są wolne od podatku,

W myśl art. 7 ust. 3 pkt 3 u.p.d.o.p., przy ustalaniu dochodu stanowiącego postawę opodatkowania nie uwzględnia się kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w pkt 1.

Zatem, gdy podatnik uzyskuje przychody podlegające opodatkowaniu oraz przychody zwolnione od podatku stratą do odliczenia w latach następnych będzie jedynie strata poniesiona z tej części działalności, która podlega opodatkowaniu. Natomiast strata poniesiona na działalności zwolnionej jest stratą w znaczeniu ekonomicznym a nie stratą w rozumieniu prawa podatkowego.

Z kolei stosownie do art. 7 ust. 5 u.p.d.o.p., o wysokość straty, o której mowa w ust. 2, poniesionej w roku podatkowym można obniżyć dochód w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 44 u.p.d.o.p., wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

W świetle powyższego opodatkowaniu podlegać będą:

1.

dochody uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, które nie zostały przeznaczone na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych,

2.

dochody uzyskane z innej działalności niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

Na gospodarkę zasobami mieszkaniowymi składają się wpływy z opłat pobieranych od lokatorów (czynszów) oraz pokrywane z nich koszty. Opłaty te (czynsze) kalkulowane są w takiej wysokości, aby pokrywały zarówno utrzymanie (koszty) lokali mieszkalnych, jak i pozostałych pomieszczeń przynależnych do nich oraz koszty ich zarządzania (administracji).

Mając na uwadze ww. przepisy stwierdzić należy, iż do przychodów z gospodarki zasobami mieszkaniowymi nie można zaliczyć przychodów uzyskiwanych przez Spółdzielnię Mieszkaniową z działalności społeczno - kulturalno - oświatowej. Działalność ta bowiem stanowi inną sferę aktywności Spółdzielni niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi. Zatem dochód powstały z tego źródła przychodów nie korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 44 u.p.d.o.p. i stosownie do postanowień art. 7 ust. 1 u.p.d.o.p. podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Fakt, iż wymieniona we wniosku działalność społeczno - kulturalno - oświatowa nie jest zaliczona do gospodarki zasobów mieszkaniowych oznacza, iż uzyskane z tytułu jej prowadzenia przychody oraz poniesione koszty należy zaliczyć do tzw. przychodów i kosztów podatkowych rzutujących na podstawę opodatkowania i zarazem wysokość należnego podatku dochodowego od osób prawnych. Wnioskodawca może zatem odliczyć stratę podatkową poniesioną na działalności, z której dochody podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych (którą mogą wygenerować m.in. przychody i koszty ich uzyskania związane z ww. rodzajem aktywności Spółdzielni) od dochodu podlegającego opodatkowaniu tym podatkiem.

Biorąc powyższe pod uwagę stwierdzić należy, iż stanowisko wnioskodawcy w zakresie pytania oznaczonego nr 2 jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl