IBPBI/2/423-785/09/SD

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 7 października 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-785/09/SD

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 3 lipca 2009 r. (data wpływu do tut. BKIP 7 lipca 2009 r.), uzupełnionym w dniu 3 września 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia momentu od jakiego należy płacić zwiększoną zaliczkę na podatek dochodowy w przypadku złożenia korekty zeznania CIT-8 - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 lipca 2009 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia momentu od jakiego należy płacić zwiększoną zaliczkę na podatek dochodowy w przypadku złożenia korekty zeznania CIT-8.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 26 sierpnia 2009 r. wezwano do ich uzupełnienia. Uzupełnienia wniosku dokonano w dniu 3 września 2009 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka będąc podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, skorzystała z przepisów art. 25 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i wybrała uproszczoną formę wpłacania zaliczek. Do wyliczenia zaliczek za rok 2009 jako podstawę wzięła podatek należny za rok 2007. Do maja 2009 r. wpłacała (w terminie do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni) w ten sposób wyliczone zaliczki.

W miesiącu maju 2009 złożyła korektę deklaracji CIT-8 za 2007 r. W związku z tym podstawa obliczenia miesięcznych zaliczek uległa zwiększeniu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Od jakiego miesiąca Spółka jest zobowiązana do przelewania wyższej kwoty z tytułu zaliczek miesięcznych na podatek dochodowy płaconych w formie uproszczonej.

Zdaniem Wnioskodawcy, przelew z wyższą kwotą zaliczki na podatek dochodowy powinien być zrealizowany w miesiącu lipcu. Zgodnie bowiem z brzmieniem art. 25 ust. 9 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kwota zaliczki ulega "zwiększeniu począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym została złożona korekta."

Korekta została złożona w miesiącu maju, czyli zaliczka na podatek dochodowy ulega zwiększeniu od miesiąca czerwca. Zaliczkę za miesiąc czerwiec podatnik uiszcza w terminie "do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni" (art. 25 ust. 1a ustawy o p.d.o.p.), czyli do 20 lipca.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

Zgodnie z art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 1b, 2a, 3-6a oraz art. 21 i 22, są obowiązani wpłacać na rachunek urzędu skarbowego zaliczki miesięczne w wysokości różnicy między podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego, a sumą zaliczek należnych za poprzednie miesiące.

W art. 25 ust. 6 ustawy o p.d.o.p., ustawodawca, po spełnieniu przez podatnika określonych warunków, przewidział możliwość wpłaty zaliczek na podatek w uproszczonej formie. Zgodnie z ww. artykułem podatnicy mogą wpłacać zaliczki miesięczne w danym roku podatkowym w uproszczonej formie w wysokości 1/12 podatku należnego wykazanego w zeznaniu, o którym mowa w art. 27 ust. 1, złożonym w roku poprzedzającym dany rok podatkowy. Jeżeli w tym zeznaniu podatnicy nie wykazali podatku należnego, mogą wpłacać zaliczki miesięczne w wysokości 1/12 podatku należnego wynikającego z zeznania złożonego w roku poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata. Jeżeli również w tym roku podatnicy nie wykazali podatku należnego, nie są możliwe wpłaty zaliczek w uproszczonej formie.

Zgodnie z art. 25 ust. 9 pkt 2 ww. ustawy, jeżeli podatnik złożył korektę zeznania, o którym mowa w art. 27 ust. 1, powodującą zmianę wysokości podstawy obliczenia miesięcznych zaliczek płaconych w uproszczonej formie, kwota tych zaliczek ulega zwiększeniu lub zmniejszeniu począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym została złożona korekta, odpowiednio do zmiany wysokości podstawy ich obliczenia - jeżeli zeznanie korygujące zostało złożone w roku podatkowym, w którym zaliczki są płacone w formie uproszczonej.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż w miesiącu maju 2009 r. Spółka złożyła korektę zeznania CIT-8 za 2007 r., będącego podstawą do wyliczenia wysokości zaliczek płaconych w 2009 r. Na skutek złożonej korekty zeznania CIT-8 za 2007 r. wzrosła podstawa obliczenia miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy za 2009 r.

W świetle powyższych przepisów, począwszy od czerwca 2009 r. zaliczki ulegają odpowiedniemu zwiększeniu, przy czym stosownie do art. 25 ust. 7 pkt 3 ustawy o p.d.o.p., podatnicy, którzy wybrali formę wpłacania zaliczek na zasadach określonych w ust. 6 i 6a, są obowiązani wpłacać zaliczki w terminach określonych w ust. 1a i 2a. W myśl art. 25 ust. 1a ustawy o p.d.o.p., zaliczki miesięczne, o których mowa w ust. 1, za okres od pierwszego do przedostatniego miesiąca roku podatkowego podatnik uiszcza w terminie do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni, z zastrzeżeniem ust. 2a. Zaliczka za ostatni miesiąc jest uiszczana w wysokości zaliczki za miesiąc poprzedni do 20 dnia ostatniego miesiąca roku podatkowego (...).

Reasumując, stanowisko Spółki należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl