IBPBI/2/423-77/10/SD

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 28 kwietnia 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-77/10/SD

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni, przedstawione we wniosku z dnia 11 stycznia 2010 r. (data wpływu do tut. BKIP 14 stycznia 2010 r.), uzupełnionym w dniu 29 marca 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie opodatkowania dochodu ze sprzedaży akcji - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 stycznia 2010 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie opodatkowania dochodu ze sprzedaży akcji.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 9 marca 2010 r. znak: IBPBI/2/423-77/10/SD wezwano do ich uzupełnienia. Uzupełnienia wniosku dokonano w dniu 29 marca 2010 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny (sformułowany ostatecznie w uzupełnieniu wniosku z dnia 15 marca 2010 r. - data wpływu 29 marca 2010 r):

Na bazie likwidowanej Centrali powstała Spółka H zarejestrowana w 1990 r. Spółdzielnia za wniesioną przez siebie członkowską część we współwłasności majątku Centrali, jako wkład niepieniężny na kapitał zakładowy Spółki H objęła w tej Spółce odpowiednią ilość udziałów. Objęte udziały zgodnie z ustawą z dnia 20 stycznia 1990 r. o zmianach w organizacji i działalności Spółdzielczości (Dz. U. Nr 6, poz. 36 z późn. zm.), Spółdzielnie odniosły na powiększenie własnego funduszu zasobowego. Sprzedaż części udziałów w 1994 r. rozliczono z funduszem zasobowym. Udziały w Spółce H w dniu 25 maja 1999 r. zostały zamienione na akcje imienne. Pismem z dnia 2 listopada 2009 r. w trybie art. 418 k.s.h., doszło do przymusowego wykupu akcji Spółki H należących do akcjonariuszy mniejszościowych.

W związku z powyższym zadano następujące pytania (sformułowane ostatecznie w uzupełnieniu wniosku z dnia 15 marca 2010 r. - data wpływu 29 marca 2010 r.):

Czy dochód ze sprzedaży akcji stanowi podstawę opodatkowania.

Czy dochód ze sprzedaży akcji jest wolny od podatku w zakresie określonym ustawą wymienioną w art. 40 ust. 2 pkt 3.

Zdaniem Spółdzielni, (stanowisko sformułowane ostatecznie w uzupełnieniu wniosku z dnia 15 marca 2010 r. - data wpływu 29 marca 2010 r.), przychód ze sprzedaży akcji stanowi podstawę opodatkowania.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm., dalej "ustawa o p.d.o.p."), dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.

Stosownie do przepisów art. 12 ust. 1 ustawy o p.d.o.p., przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy o p.d.o.p., kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż akcje mające być przedmiotem przymusowego wykupu Spółdzielnia objęła przed dniem 1 stycznia 2001 r.

Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia z dnia 9 czerwca 2000 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 60, poz. 700), w przypadku odpłatnego zbycia udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni objętych przed dniem 1 stycznia 2001 r. w zamian za wkład niepieniężny, koszt uzyskania przychodów określa się na podstawie przepisów obowiązujących w roku objęcia tych udziałów (akcji) lub wkładów; zasada ta ma zastosowanie także w przypadku połączenia spółek, o których mowa w art. 10 ust. 2 i art. 12 ust. 4 pkt 12 ustawy, o której mowa w art. 1.

Zatem, stosownie do ww. przepisów, koszt uzyskania przychodów w przypadku zbycia tych akcji należy określić na podstawie przepisów obowiązujących w roku ich objęcia, tj. w przypadku Spółdzielni w 1999 r.

Zgodnie z brzmieniem art. 16 ust. 1 pkt 8a ustawy o p.d.o.p., uchylonym z dniem 1 stycznia 2001 r. na mocy art. 1 pkt 10 lit. a) tiret piąte ww. ustawy z dnia 9 czerwca 2000 r., nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wartości akcji lub udziałów w spółce albo wkładów w spółdzielni, objętych lub nabytych w zamian za wkład niepieniężny; w razie zbycia tych udziałów lub akcji albo wkładów, kosztem ich nabycia, ustalonym na dzień objęcia lub nabycia udziałów lub akcji albo wkładów, są zaktualizowane, zgodnie z odrębnymi przepisami, wydatki na nabycie albo wytworzenie lub ulepszenie składników majątku stanowiących wkład niepieniężny, pomniejszone o odpisy amortyzacyjne dokonane przed wniesieniem wkładu, zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

W myśl ww. art. 16 ust. 1 pkt 8a ustawy o p.d.o.p., moment opodatkowania zostaje przesunięty na chwilę zbycia akcji objętych za wkład niepieniężny, którego przedmiotem były udziały. Jednocześnie zastosowana w tym przepisie konstrukcja ustalenia kosztów, jako wydatków na nabycie składników majątku, będących przedmiotem aportu, nakazuje "cofnięcie się" do chwili pierwotnego nabycia udziałów, zamienionych następnie na akcje imienne.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy, należy uznać, iż kosztem uzyskania przychodów w przypadku zbycia akcji objętych w zamian za udziały w spółce z o.o. będzie wartość wydatków poniesionych przez Spółdzielnię na nabycie tych udziałów, o ile nie zostały one zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Natomiast art. 40 ust. 2 pkt 3 ustawy o p.d.o.p., nie ma w przedmiotowej sprawie zastosowania.

Zgodnie z art. 40 ust. 1 uchyla się, z zastrzeżeniem ust. 2, przepisy ustaw szczególnych przyznające ulgi i zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych oraz znosi się przyznane na podstawie tych przepisów ulgi i zwolnienia.

Stosownie do przepisów art. 40 ust. 2 pkt 3 ustawy o p.d.o.p., przepis ust. 1 nie dotyczy ulg i zwolnień od podatku dochodowego przysługujących na podstawie przepisów ustawy z dnia 20 stycznia 1990 r. o zmianach w organizacji i działalności spółdzielczości (Dz. U. Nr 6, poz. 36 z późn. zm.).

Ustawa o zmianach w organizacji i działalności spółdzielczości, nie zawiera jednakże przepisów które pozawalałyby zwolnic z podatku dochodowego od osób prawnych dochody z tytułu sprzedaży akcji.

Reasumując, stanowisko Spółdzielni należy uznać za nieprawidłowe, ponieważ zdaniem Spółdzielni podstawę opodatkowania ze sprzedaży akcji stanowi przychód, natomiast stosownie do przepisów ustawy o p.d.o.p., opodatkowaniu podlega dochód obliczony zgodnie z ww. przepisami ustawy o p.d.o.p. jako przychód minus koszty uzyskania przychodów.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl